1

Téma: Vyber vhodneho morotu a lodniho sroubu

Ahoj,  rad bych vas pozadal o radu na jeden ne-modelarsky projekt.
Rad bych si udelal elektricky pohon na paddle board. Moje predstava  je, ze bych si na 3D tiskarne vytiskl novou zadni "ploutvicku" slozenou ze dvou casti,  ktera by v sobe obsahovala prostor (komoru) pro ulozeni motoru a hridele na kterou bych naslene umistil lodni sroub. Napajeni a ridici elekroniku bych mel nasledne "na kabelu" na palube.

Pri me uvaze jsem vychazel ze zkusenosti se starym elektrickym motorem Shakespeare WonderTrol 606. Tento motor nam v rodine slouzi jit temer 60 let. Pri plnem vykonu bere z autobaterie pres 12 A tedy prikon cca 150W. Pri tomto prikonu dokaze jeho  dvoulisty sroub s prumerem 14 cm a nizkym stoupanim rozpohybovat kanoi osazenou dvemi osobami s celkovou hmotnosti 220 kg na rychlost kolem 7 km/h. Tento motor ma psany tah 12 lb. Snazil jsem se najit vice informaci o elektricky motorch a vetsinou jsem narazil na otacky koelm 2000 ot/min v pripade elektrickych a 5500 ot/mit v pripade spalovacich lodnich motoru.

Moje predstava je motor s vykonem do 1000 W. Mozna jsem optimista, ale myslim a doufam, ze s motorem kolem 500W bych se mel pri celkove hmotnosti kolem 100 kg dostat na rychlost 15 km/h. Predpokladam, ze vetsinou bych vyuzival nizsi vykon pro pomalejsi a ekonomictejsi jizdu.

Dokaze mi nekdo poradit ci doporucit jaky vhodny motor a lodni sroub pro tento projekt pouzit ?

Share

Palec nahoru Palec dolu