1 Naposledy upravil: ladous (12-01-2017 23:37:19)

Téma: Laminování trupu L285

Ahoj, vím že tohle je tu omíláno pořád dokola ale i tak mi to nedá se nezeptat. Stavím loďe už dlouho ale nikdy jsem nic nelaminoval. A tak než se do toho pustím neodpustím si pár otázek.

Koupil jsem laminovací sadu http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=5219
A k tomu zakoupil tkaninu 33g/m2 - to kvůli trochu atypickému tvaru trupu.

1) Je možné tmelit trup před laminováním? Pokud ANO, tak jaký tmel máte vyzkoušený s již zmiňovanou sadou?
2) Jaký tmel je ideální na již zalaminovanou část trupu?
3) Jak je to s teplotou v místnosti kde laminuji?

Sledoval jsem tento tutorial (v AJ) a myslí že asi ten nejlepší co jsem na netu našel:
https://www.youtube.com/embed/ujk-wBQDUSk

Nějaké postřehy, vychytávky nebo rady na konec???
Uvítám vše ..... díky moc.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Laminování trupu L285

1) ano, je dobré vytmelit velké díry. Líp se pracuje, je menší spotřeba laminátu.
Čím tmelit? záleží, jak je dělaný trup, který bude laminovaný. Pokud se jedná o polystyrenové kopyto, tak klidně i sádrou, potom kašírovat novinama. Po olaminování stejně PS kopyto vylámeš ven i s tmelem...
Pokud je to plaňkovaný trup a laminuješ jen pro zpevnění, tak přebrousit, vytmelit, dá se použít dvousložkový polyesterový dřevotmel, klidně i polyesterový na auta....
2) používám polyesterový hrubý a pak jemný na auta od BKB.... ale jsou i jiné značky.
3) s rostoucí teplotou roste rychlost reakce, tedy se zkracuje doba po kterou je rozmíchaná směs zpracovatelná. Pod jistou teplotu nedojde k dokonalému vytvrzení.... tedy normální pokojová teplota 20-25°C.  Pod 15°C bych nešel a nad 30°C taky ne...
Pozor na rozmíchané množství.... čím víc je rozmíchaného epoxydu pohromadě, tím víc se zahřívá , roste rychlost reakce, tím víc se zahřívá...   a najednou ztuhne. smile  Je lepší si namíchat víckrát malé množství, zvlášť když to děláš poprvé, anebo alespoň si pak rozmíchanou pryskyřici rozlít do více misek. Taky je lepší mít široké misky, líp se pryskyřice chladí.
Pro 33g tkaninu bych si rozmíchal najednou tak max 10ml pryskyřice.... to je tak zvládnutelné zpracovat, než zgelovatí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Super, díky moc.
Trup je z balsy, spíš z balsových proužků cca 4cm širokých a mezi nimi vyčnívají smrkové hranoly.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

jestli je z balzy, tak bych zkusil trup nejdřív polepit lepící páskou zvnějšku, kdysi jsme používali kobercovku), vytřít to epoxidem zevnitř. To zpevní trup i balzu, pak přebrousit přetmelit a pak laminovat zvnějšku.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Souhlasím s tím, co píše SH. Ještě zkusím pár drobných postřehů. Balzovou obšívku tmelím měkkým tmelem, aby nedocházelo k podbroušení, jako u tvrdých tmelů. Snažím se o nepropustnost trupu, ten zevnitř vytřu štětcem pryskyřicí a pokud něco pronikne na povrch, tak pryskyřici rozetřu. Před vlastním laminováním je dobré si promyslet uchycení trupu tak, aby s ním šlo v případě potřeby manipulovat a byl dobrý dřístup k detailům. Pryskyřici míchám pomocí injekčních stříkaček 5ml a 2ml, to je mísící poměr, takže se to dobře pamatuje smile. Pryskyřici je potřeba dobře rozmíchat a počítat s tím, že zpracovatelnost je za pokojové teploty cca 20 minut. Je lépe míchat menší množství, s teplotou roste rychlost chemické reakce. Štětcem nanesu pryskyřici na vybroušený a čistý trup a potom položím tkaninu, ta krásně signalizuje prosycení zprůhledněním. Prosycuji přejížděním "suchým" štětcem, případně tupováním a současně tím tkaninu přitlačuji a posunuji dle potřeby a postupně vyrovnávám faldy apod. U tebou uváděné gramáže ani nebude znát, když dáš vrstvy přes sebe. Je potřeba dát pozor u ostrých ohybů, ty tkanina neokopíruje a odtáhne se. Na čištění nářadí používám aceton. Po vytvrzení pryskyřice je ještě možné laminát temperovat při 50 °C zhruba 6 hodin - já dávám trup ke stoupačkám topení, ale temperování není nezbytné.
Není to žádná věda, v nejhorším si jen víc zabrousíš. :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Jen pro předsatvu trup lodi vypadá asi takto....

Jinak moc děkuju za další rady a postřehy. Začnu laminovat nejdřív vnitřek trupu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151309/t/p1b6ff7fdh1nto10bm128p17boijm3.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

já vím, že teď je pozdě radit, ale na toto je lepší postavit trup bez těch podélných lišt, olaminovat a lišty vyrobit samostatně na nalepit na olaminovaný trup.
V těch rozích se zblázníš.... když už to tak máš, tak tkaninu střihnout tak aby vlákna svírala úhet cca 45° s těma lištama (líp se to ohne), tkaninu použít s keprovou vazbou (je ohebnější), při pokládání dát pozor, protože takto střižená tkanina je "gumová" - lehce se poddá ve směru tahu. Takže se lehce prodlouží na úkor šířky a naopak podle toho jak potáhneš...
K tomu si připravit plastové lišty nebo dřevěné omotané svačinovou fólií a ty pak vtlačit do rohů a sepnout pružnýma svorkama nebo kolíčky na prádlo...

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Myslím, že pohodlnější pro laminování je obrousit (nebo ohoblovat a poté zabrousit) ty lišty, a poté olaminovat. Lišty poté zhotovit, nalepit a natřít epoxy. Pod barvou to není poznat. Jeden model jsem také tak upravoval!

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Pro venkovní lamino mám tkaninu 18g / m2 tak snad to půjde big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Po shlédnutí fotky bych se také klonil k odstranění lišt a jejich nalepení až na olaminovaný trup. Odtrhové lišty se používají trojúhelníkové, stačí do vyhledavače zadat "spray rail" a propracuješ se i ke geometrii ostřiku.
Pokud to budeš laminovat v uvedené podobě, tak si troufám říct, že "gravitačním" laminováním se tkanina do rohů nevtlačí a neokopíruje pravý úhel lišt. Pokud to budeš přitlačovat mechanicky různými příložkami, tak hrozí, že někde to vyjde a někde vylaminuješ plynulý oblouk. Možná by pomohlo zkusit laminování v podtlakovém pytli - ale pokud tuto technoligii nepoužíváš, tak je to komplikace. Potřebuješ nejenom zdroj podtlaku (stačí ledničkový kompresor), musíš zvládnout vyrobit těsný pytel, umístění odtrhové tkaniny, odsátí přebytečné pryskyřice... Největší problém ale je hodnota podtlaku - tak aby přimáčkl tkaninu i do koutů a současně aby nezbortil konstrukci!
Asi Tě to nepotěší, ale já bych určitě volil vyřezání lišt z konstrukce, klidně i za cenu sundání stávajícího balzového potahu a laminování trupu bez ostřikových lišt. U tak nízké gramáže tkaniny co plánuješ dej pozor při broušení hotového laminátu, je to opravdu tenké, já bych použil spíš tkaninu 80gr. Ivoš

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Musim s vami len suhlasit,
listy treba dat prec, cely trup pretmelit, ja pouzivam odlahceny tmel od HB Body.
Olaminovat to rovne a nasledne listy nalepit..
Ja som tak isto spekuloval s tkaninami, pouzival som 33g, narobil som sa s tym ako blazon a nikdy to nebolo dobre, postupne som presiel cez 80g az na nejaku 100g.
Od profikov mam sice daleko, ale nemusim sa za svoju pracu hanbit.

Dalsia rada je, ze nelaminuj vsetko na jeden raz, kazdu plochu laminuj zvlast. nechaj ju vytvrdnut orez zhanu, zabrus ju a laminuj dlasiu plochu..

Riso

Diva od Aeronaut-u - Hotovo, Baby Bootlegger 1:10 - Hotovo
Riva Aquarama este chybaju doplnky, Foo Ling podla 152VO - chybaju napisy
V4 parny motor pre  Parnik Matilda podla planu Dampfpinasse um 1900 - staviam

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Díky všem za rady a vlastní zkušenosti s laminováním. Zatím jsem laminoval část trupu zevnitř a opravdu kolem rohů je to masakr. Testoval jsem si i jak míchat epoxy a jak ředit ..... no o víkendu pokračování.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Před chvílí jsem s jedním laminováním skončil... smile
Ředit L285 je zbytečné, je dostatečně tekutá, ředění se dělávalo u ChS1200 pro lepší zpracovatelnost a za cenu zhoršení mechanických vlastností.
Ještě pár drobných rad. Pro každé míchání doporučuji oddělené pomůcky - misku, míchací tyčinku a rozhodně nesáhnout nezatvrdlou rozmíchanou pryskyřicí do nádoby s čistou pryskyřicí. Štětec promývám v acetonu. Dávkovací injekční stříkačky mám dvě - pro pryskyřici a tužidlo, tady opakování nevadí. Dobré rozmíchání je samozřejmost. Hodně úspěchů!

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Nasiel som jednu fotku z laminovania trupu. tu je olaminovane zrkadlo,
po vytvrdnuti epoxidu som to orezal a zabrusil som hranu.
Laminoval dalsiu plochu.
Frajeri ostrihaju tkaninu ked je epoxid ciastocne vytvrdnuty, ale to je uz vyssi level..  :-)

Riedenie epoxidu, odporucam jedine bezvody aceton, ja ho mam napríklad z lekarne.. ale aj tak degradujes jeho vlastnosti podla informacii od vyrobcov.
Myslim ze Havel composites ma aj super riedky, ak chces redsi, kup si ten.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1582/t/p1b6tbhcvi4bs6ftbfii1h1dki3.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

pokud je olaminování děláno jen kvůli impregnaci a nemá žádnou pevnostní funkci, tak řešení hran ořezáním je dostatečné.... pokud to však má něco držet, je třeba aby vlákna šly přes hranu.
Hranu v tomto případě zakulatit, tkaninu přetáhnout přes hranu, použít tkaninu s keprovou vazbou, položit ji tak, aby vlákna svírala úhel cca 45° s hranou...  Po zatuhnutí se hrana pak rekonstruuje směsí epoxydu, mikrobalónů a aerosilu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

SH napsal:

pokud je olaminování děláno jen kvůli impregnaci a nemá žádnou pevnostní funkci, tak řešení hran ořezáním je dostatečné.... pokud to však má něco držet, je třeba aby vlákna šly přes hranu.
Hranu v tomto případě zakulatit, tkaninu přetáhnout přes hranu, použít tkaninu s keprovou vazbou, položit ji tak, aby vlákna svírala úhel cca 45° s hranou...  Po zatuhnutí se hrana pak rekonstruuje směsí epoxydu, mikrobalónů a aerosilu.

Aha... ty hrany jsou pro mě moc důležité aby tam byly zachovány. Máte nějaké foto přímo toho co popisujete?

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Ivo Michal napsal:

Před chvílí jsem s jedním laminováním skončil... smile
Ředit L285 je zbytečné, je dostatečně tekutá, ředění se dělávalo u ChS1200 pro lepší zpracovatelnost a za cenu zhoršení mechanických vlastností.
Ještě pár drobných rad. Pro každé míchání doporučuji oddělené pomůcky - misku, míchací tyčinku a rozhodně nesáhnout nezatvrdlou rozmíchanou pryskyřicí do nádoby s čistou pryskyřicí. Štětec promývám v acetonu. Dávkovací injekční stříkačky mám dvě - pro pryskyřici a tužidlo, tady opakování nevadí. Dobré rozmíchání je samozřejmost. Hodně úspěchů!

Jo taky mi připadlo že je to dost tekuté, naštěstí jsem namíchal jen malé množství. Jinak děkuju za rady.

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

boater napsal:

...... Máte nějaké foto přímo toho co popisujete?

bohužel nemám. Prostě nelaminuje se ostrá hrana, to se povede málokdy... ale hrana se zaoblí, rádius podle použité tkaniny a možností (aby se neprobrousila obšívka skrz...) a po laminování hranu dotmelíš epoxidem. Mikrobalóny jsou pro odlehčení, aerosil pro to, aby se tím dalo tmelit a nestékalo to. Chce to vyzkoušet na nějakém odřezku jaký poloměr tkanina snese.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Tak závěrem moje zkušenosti s prvním laminováním. L285 dle mých "testů" big_smile je dobré naředit jen pro první nátěr, ty části které jsem takto dělal vypadají asi nejlépe big_smile s tkaninou se i lépe pracuje a nemá tendence se lepit na štětec. Jen pozor při ředění L285 je řídká sama o sobě a tak můj osvědčený poměr je cca na 15ml L285 něco mezi 3-5ml denaturyzovaného lihu. Radši méně, rozmíchat a zase přidat dle potřeby. Druhý a třetí nátěr jsem už neředil vůbec.

Tak moc děkuju za rady moc mi to pomohlo dodat sebevědomí při prvním laminování big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu