1

Téma: calypso plastová a malá

Ti mladší ji znají s filmu o pirátovi, kde byla v kdo ví kolikátém díle. Ti starší s černobílých filmů, na které čekali s toužebným očekáváním. Byl jen jeden program , nebylo to složité. A knihy. Její kapitán, jehož jméno je stejně slavné jako ona, napsal spousty knih. Dodnes je rád čtu. Například Poklad na stříbrné mělčině je pro můj život dost zásadní kniha. A ta loď ….také. Mám ji rád. Je to příklad toho jak druhý život plavidla je slavnější jak ten první. Loď , co se měnila v čase, loď na každou výpravu jiná, loď z dob, kdy lodě byly lodě a muži muži a ženy …asi ženy. Modří již vědí. Loď a lidé, kteří v mých očích naprosto rehabilitovali Francouzké námořnictvo. Ano …
Dnes se dají sehnat celkem dobré podklady ke stavbě, mnoho fotografií a popisů. Trochu problém činí, vybrat, které období života lodi má model představovat. Prodělala několik přestaveb, o úpravách na jednotlivé výpravy nemluvě. Co zvolit. S heliportem nebo bez. A když tak v zadu, v předu …malá okna, velká okna …
Když se na thu objevila reedice kitu od Revelu, bylo , pro mne, rozhodnuto. Po drobném nedorozumění s potomky Kpt. C. dostání  už ne jako Calypso, ale jako oceánská výzkumná loď.  Ale to se přeci dá předělat …..
Měřítko 1:125. Pro mě, muže v plné síle s lehkou krizí středního docela výzva. Například jsem zjistil, že brýle na blízko budou nutné. No ..ona i lupa ….jak se ukázalo. Mám zkušenost s 1:72, tohle také dám …jo jo …to jsou ty představy a sny těsně k ránu .
Stavebnice, bych řekl, normální , kdo ví, kolik vstřiků ty formy mají za sebou. Sem tam otřep , ale žádná tragedie, během stavby vše docela sedělo , až na …no ..dále v textu.
Nad otevřenou krabicí jsem  snil několik večerů a přemýšlel, na kolik jsem schopen postavit pěknou loď. Prošel jsem net a pochopil, že laťka je položena vysoko.
Co zvolit ? V zásadě jsou tři možnosti.
a)    Postavit to z krabičky, jak to leží a běží. Stejně nikdo neví, jaké období jsem zvolil a jak to má vypadat.
b)    Postavit to z krabičky ale pohrát si s pár věcmi, třeba okýnka nebudou slepá, barvení proběhne pod lupou, přibudou světla ….
c)    Použít základ a poněkud neměřítkové doplňky předělat nebo udělat zcela nové…..
Zvolil jsem kompromisní verzi B. Bude to stejně „kalužák“ na pořádnou vodu je to opravdu malé. Aha. Zapomněl jsem zmínit, že to bude v rc provedení.   
A to máte : hřídele, pouzdra hřídelí.šrouby, servo kormidel, pně kormidel, motory, ano, tahle loď má dva, regulátory , přijímač, baterii zvanou akumulátor, leddiody a to podotýkám, různých barev a také nějaké barvy a štětce a ředidla a knížku o žralocích, protože ve stavebnici dva jsou. A skalpel a pilník a šmirgl a lepidlo a pravítko a tužku a maskovací pásku a lupu.

Hřídele jsem objednal raději delší, abyh mohl laborovat s jejich délkou. Motory jsem měl, plný šuplíček, z různých hraček. Servo malé , levné, co v pomaloletu bylo. Regly DSYS na jeden článek. Šrouby hravě vyrobím z kousku mosazného plíšku. Barviček je také dost, ještě koupím nějakou tu štětku ..ee štětec a jde se na to. Krabice v dílně už leží dvě, jedna se stavebnicí, druhá s vybranými díly a součástkami. Nic nebrání zahájení stavby.

Samu stavbu jsem pojal jako velmi relaxační terapii v pro mě ne lehké době.

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: calypso plastová a malá

Před pár lety ji stavěl Javor, snad by se ti jeho poznatky mohly hodit.
Probírali jsme to i na mojehobby. Asi tak šest let zpět?

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

3

..hotovo .... :-) ....ale nebojte, ještě se o ní něco ...málo ...dozvíte.

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Hledal jsem - samozřejmě - úplně jinou loď a ty už máš asi hotovo, ale přesto:
http://stenbakk.no/bilder/rc/Byggeplaner/Skala/calypso/
Třeba to k něčemu bude, nebo dalším ;-)

Share

Palec nahoru Palec dolu