1

Téma: Hermann Marwede 1:72 (Revell) - prostor pro reakce čtenářů

Zde se můžete ptát na vše, co Vás zajíma v Hermann Marwede 1:72 (Revell).

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

2

Re: Hermann Marwede 1:72 (Revell) - prostor pro reakce čtenářů

Nebylo by jednodušší tam dát jen jedno servo s dvojitou pákou?

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Bylo, ale pokud už to má hotové, tak může nezávisle ovládaná kormidla využít na "machrovinky" s mixováním protitahů.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.

4

TT jezdit nebude, takže bych to viděl spíše jako zbytečnou komplikaci wink

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

TomHlach napsal:

Na závěr dnešního "spamu" by mě zajímalo, zda toto vlákno nedělám moc obsáhlé a zda je tu někdo, kdo to čte a kouká na fotky.

...ano, minimálně já, protože stavím jinou dva-a-sedmdesátinu... smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

BigBang napsal:

Jednodušší to podle mého není. Problém totiž vzniká v místě skluzu, který je až ke dnu lodi. Táhla by tak musela jít někde od přídi, kde by bylo servo. Takhle mi to přijde lepší.

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

ladous napsal:

Bylo, ale pokud už to má hotové, tak může nezávisle ovládaná kormidla využít na "machrovinky" s mixováním protitahů.

Nemohu, protože obě serva jsou přes rozdvojku svedená do jednoho slotu na přijímači.

Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

TomHlach napsal:

Na závěr dnešního "spamu" by mě zajímalo, zda toto vlákno nedělám moc obsáhlé a zda je tu někdo, kdo to čte a kouká na fotky.

Já to také čtu a začínám mít pocit, že Ivan Grňa a jemu podobní všechny návodné články o stavbě lodních maket nepsali nadarmo.

9

ladous napsal:
TomHlach napsal:

Já to také čtu a začínám mít pocit, že Ivan Grňa a jemu podobní všechny návodné články o stavbě lodních maket nepsali nadarmo.

To souhlasím. Články pana Grni o Stražakovi jsou důvodem, proč jsem tenkrát začal stavět bodované kategorie.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

TomHlach napsal:

To souhlasím. Články pana Grni o Stražakovi jsou důvodem, proč jsem tenkrát začal stavět bodované kategorie.

A co třeba mít třeba hezký model? smile Výrobci plastikových modelů si hodně usnaďnují práci, proto se taky dá sehnat mraky rozširujících balíčků. Havně na letadla je toho spusta.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Také toto vlákno sleduji. Sice ne bůhvíjak důkladně, ale to je dáno čistě předlohou (protože se nejedná o nějakou starší a to nejlépe válečnou loď, modernější plavidla mě tolik neberou). Z obecného pohledu to je ale fajn fotoreportáž a oceňuju, když se někdo takto pochlubí se svou tvorbou. Sice nejsem tolik zaměřený na detailní maketovost (víc mě zajímají třeba funkční mechanismy), ale určitě se rád pokochám a inspiruji.

P.S. Jak je tu komentováno řešení kormidel, na fotce z příspěvku 07-05-2017 11:05:16 v druhém vlákně o tomto modelu mi přijde vzájemné postavení pák a táhel jako problematické (viz. Z páka http://www.mo-na-ko.net/lode-paky2.htm ), tedy pozor.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Dejv napsal:
TomHlach napsal:

A co třeba mít třeba hezký model? smile Výrobci plastikových modelů si hodně usnaďnují práci, proto se taky dá sehnat mraky rozširujících balíčků. Havně na letadla je toho spusta.

O hezký model jsem se snažil i v kategorii F4A, nicméně to nebyla ona "maketovost". Co se doplňujících balíčků týče, na hermanna dělá výborný set Eduard, nicméně já si řekl, že chci všechno udělat na koleni.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

PetrP napsal:

Také toto vlákno sleduji. Sice ne bůhvíjak důkladně, ale to je dáno čistě předlohou (protože se nejedná o nějakou starší a to nejlépe válečnou loď, modernější plavidla mě tolik neberou). Z obecného pohledu to je ale fajn fotoreportáž a oceňuju, když se někdo takto pochlubí se svou tvorbou. Sice nejsem tolik zaměřený na detailní maketovost (víc mě zajímají třeba funkční mechanismy), ale určitě se rád pokochám a inspiruji.

P.S. Jak je tu komentováno řešení kormidel, na fotce z příspěvku 07-05-2017 11:05:16 v druhém vlákně o tomto modelu mi přijde vzájemné postavení pák a táhel jako problematické (viz. Z páka http://www.mo-na-ko.net/lode-paky2.htm ), tedy pozor.

Na obrázek jsem teď koukal a chápu, že u něj může být problém s "přetočením" kormidla, nicméně si nejsem jist, co může hrozit v tom mém systému?

Share

Palec nahoru Palec dolu

14 Naposledy upravil: PetrP (18-09-2017 16:05:05)

TomHlach napsal:
PetrP napsal:

Na obrázek jsem teď koukal a chápu, že u něj může být problém s "přetočením" kormidla, nicméně si nejsem jist, co může hrozit v tom mém systému?

To ti bohužel spolehlivě neřeknu. Nemám zas takové znalosti a zkušenosti, akorát, že při pohledu na tvoje uspořádání mi v hlavě blikla vzpomínka na ten starší článek z Monaka Old, odkud jsem čerpal (kromě prostého odpozorování cizích modelů) znalosti ohledně správného řešení mechaniky kormidla. Takže tvoje uspořádání jsem identifikoval jako Z páku, před kterou zkušení varují, ale jak moc je to zásadní nevím. Poctivě přiznávám, že už jsem uvedené zásady také minimálně jednou porušil. Vybavuji si jeden svůj model http://www.mo-na-ko.net/clanky/091_BitK … lanek.htm, kde to mám z nedostatku místa udělané prakticky nastejno co ty (akorát pouze jedno servo a jedno kormidlo) a páky serva, kormidla plus táhlo vytváří pravoúhlé Z. S tím modelem jsem nikdy žádné potíže při kormidlování nezaznamenal. Výchylky obou pák jsou však poměrně malé a zřejmě daleko od rizika vzpříčení. Také jde pouze o malou lodičku, kde jsem se s ničím příliš nepáral, jezdím s ní jen sporadicky a jen na dosah ruky. Třeba tě straším zbytečně a je to pouze planý poplach. Možná by ale bylo lépe to zapojení ještě prověřit. Nechť se vyjádří povolanější než já.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

TomHlach napsal:

...

Co hrozí...

Nejdřiv popis stavu.
-Máš tam Z-páku. což není sice optimální ale při dodržení některých věcí se dá ji použít.
-Máš poměrně dlouhá táhla, kratší než je vzdálenost mezi osou kormidla a osou výstupu serva. Jsou z pomětně tenkého drátu a k tomu ještě zkracená ohybem... to vede k nestabilitě ve vzpěru - (stav, kdy táhlo "tlačí na páku")
-Páky na servu a kormidle nejsou rovnoběžné a to navíc ka každé straně máš jinak.
-Páky na kormidle nejsou kolmé k spojnici osa kormidla-osa serva

Nevím, jakou budeš mít nakonec šanci se dostat k tomuto náhonu kormidel, jestli bude sundávací paluba a přístup bude jak je teď na fotce anebo bude paluba se skluzem přilepena a k pákám už se nikdy jednoduše nedostaneš.... V prvním případě pokud budou problémy, tak náprava bude jednoduchá a klidně to tak nech, předělat to půjde kdykoliv (i když takové vzpříčené kormidlo při rozjížďce o první místo...) ... V druhém případě bych to předělal každopádně.

Co hrozí:
-  když zjistíš že se ti model netočí podle představ a budeš natahovat výchylky serva přes 100%, nebo dokonce prodlužovat páku serva, tak při plné pravé bude mít pravé kormidlo tendenco se vzpříčit a přeskočit na druhou stranu... pokud díky skluzu se nebude moci otočit na druhou stranu, tak něco odejde - servo, vytržení serva, uložení kormidla... prostě to nejslabší. Na levoboku při levé výchylce je to o něco málo lepší (díky pootočení páky serva  vůči spojnici servo-kormidlo, ale ne o moc.
- pokud chtytneš při plné pravé, nebo plné levé výchylce nějakou ránu do kormidel (klacek ve vodě, kámen ze dna u břehu, něco na stole při zkouškách... táhlo se vyhne, propruží o opět přetočení na druhou stranu s následky už popsanými...

Co bych udělal...
1) páky na kormidlech bych pootočil tak, aby byly kolmé na spojnici osa serva- osa kormidla v poloze kormidla v "nule"
2) táhlo bych místo z drátu udělal z uhlíkové trubky 2/1, do jednoho konce zalepil drát s Z ohybem a strčil do páky kormidla, na druhý konec zalepil rovný nerezový 1mm drát
3) páku serva nasadit tak, aby v neutrálu byla kolmá na spojnici ...   tj. páku serva na levoboku ještě o trošku proti směru hodin. ručiček, páku na pravoboku o hodně ve směru HR... pokud to nepůjde dorovnat (jeden zoubek je málo, druhý moc) použij dvouramennou páku zkus jednu polohu nebo pootočení o 180°, je lichý počet zoubků na výstupu serva a tak není jedno, jak páku otočíš..., a přebytečnou polovinu uštípnout. Anebo celé servo otočit o 180°.
4) na páku dát blimp, buď originál od MP-jetu anebo levněji kostku z šroubovací svorky do plošných spojů a Quick-lock podložky
5) délku nastavíš přesně blimpem.

Nejlíp by bylo každé servo dát na samostatný kanál a pořešit mixy. Výhodou je možnost nastavit neutrál a max. výchylky každého serva samostatně. To oceníš v okamřiku, kdy budeš muset měnit servo (někdy odejdou aniž by měly důvod...).

Toť asi vše. Pokud Ti není něco jasné, ptej se.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Rozhodně v tématu pokračuj!

TomHlach napsal:
BigBang napsal:

Jednodušší to podle mého není. Problém totiž vzniká v místě skluzu, který je až ke dnu lodi. Táhla by tak musela jít někde od přídi, kde by bylo servo. Takhle mi to přijde lepší.

No jo, skluz...

ad táhla: Tyhle „zalomený“ jsou na pytel. Při tom zalomení po 90° to bude při vzpěru dost pružit, opravdu hodně (jednou jsem takový udělal na srandalodi a během minuty jsem kormidlo otočil a to bylo ani ne ze čtvrtky dlouhý jako tvoje). Kdybys nechtěl úplně předělávat uložení serv, a táhla nešly nechat rovný bez zalomení, aspoň je udělej, aby byly zalomaný cca 45° (čím menší úhel tím líp), nebude to ideální, ale bude to mnohem lepší než jak je to teď.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

BigBang napsal:

Rozhodně v tématu pokračuj!

TomHlach napsal:
BigBang napsal:

No jo, skluz...

ad táhla: Tyhle „zalomený“ jsou na pytel. Při tom zalomení po 90° to bude při vzpěru dost pružit, opravdu hodně (jednou jsem takový udělal na srandalodi a během minuty jsem kormidlo otočil a to bylo ani ne ze čtvrtky dlouhý jako tvoje). Kdybys nechtěl úplně předělávat uložení serv, a táhla nešly nechat rovný bez zalomení, aspoň je udělej, aby byly zalomaný cca 45° (čím menší úhel tím líp), nebude to ideální, ale bude to mnohem lepší než jak je to teď.

Jak je model veliký, už jsem to používal na plachetnici 125 cm, váha 9 kg, plocha kormidla 20x10 cm, a nic se nerovnalo.(špice do kolla 2mm)

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

18 Naposledy upravil: BigBang (21-09-2017 09:15:18)

64 cm

Jenomže pochybuju, že jsi s tou plachetnicí couval. Právě tam v 99% případů nastává kámen úrazu...

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

pro TomaHlacha
nevím proč jsi vymazal můj příspěvek, když jsi se ptal co to je. Jak před nástavbou na stojanech v leže tak ve svislé poloze jsou fenders -nárazníky. Musíš ještě dodělat na obě strany závěsná oka s navázanými lany .
Záchranné rafty jsou pod schody z paluby na nástavbu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

burun napsal:

pro TomaHlacha
nevím proč jsi vymazal můj příspěvek, když jsi se ptal co to je. Jak před nástavbou na stojanech v leže tak ve svislé poloze jsou fenders -nárazníky. Musíš ještě dodělat na obě strany závěsná oka s navázanými lany .
Záchranné rafty jsou pod schody z paluby na nástavbu.

Pouze jsem ho chtěl přesunout do "reakce čtenářů" ale z ctrl+c se mi to nějakým způsobem ztratilo. Děkuji za upozornění ohledně ok.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

K tomu smazanému už se nedostaneme, ale zbývající dva jsem přesunul sem.

22

U těch reflektorů - ty těla jsi soustružil?

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Vypadá to moc pěkně ;-)
Taky bych ocenil náznak postupu, jak co a z čeho děláš ;-)
Ať nevymýšlím vymyšlené....

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Dejv napsal:

U těch reflektorů - ty těla jsi soustružil?

Bohužel soustruh nemám. Těla jsou udělaná z plastové desky tloušťky 1mm (nevím zkratku ani přesný typ materiálu, ale daroval mi jej pan Hájek). Z té jsem vyřezal jedno "kolečko" a poté ho vrstvil na další a další kousky desky. Pak jsem vše ořezal, opiloval, obrousil, zakytoval a obrousil. Pak jsem navrtal přední část, kde má být "žárovka" a nakonec dodělal veškerá madla apod.

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

ad "myslím že už to je všechno": To si člověk myslí vždycky, pak ale skončí s trupem, holou nástavbou a palubou big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu