26

Re: zavážecí loď - elektronika

To FinalStorm
já jsem myslel jestli už máš složenou baterii z těch LiFe článků :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

Martinzl napsal:

To FinalStorm
já jsem myslel jestli už máš složenou baterii z těch LiFe článků :-)

Ne, články jsem ještě nekoupil.

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

Ahoj, probudím tohle téma. Naskytla se mi možnost koupit levně Pb akumulátory (5Ah). Mohu se zeptat, zda je možné je použít do zavážecí loďky s parametrama, který jsou v prvním postu případně co bych musel změnit?

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

Aká je voltáž 6V alebo 12V ??  Máš motory už doma? Aký majú odber s uvažovanou vrtuľou. 5Ah kapacita je pri olove hodne málo - využiješ možno 60%

30

ik33 napsal:

Aká je voltáž 6V alebo 12V ??  Máš motory už doma? Aký majú odber s uvažovanou vrtuľou. 5Ah kapacita je pri olove hodne málo - využiješ možno 60%

Motory ani regulatory jeste nemam,  baterie jsou 12 V. Odber jsem neměřil.

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

olovo je vždy měkký zdroj který v podstatě neumožní vyšší výkon motorů, prostě pokud přidáš plyn , olovo nedokáže  dodat dostatečný proud do systému a pohon vadne.
Je mi jasné , že tohle  rozpoutá nesouhlasnou debatu , ale píšu z praxe , už bych  šel jenom do lixx akumulátorů.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

petr hájek napsal:

olovo je vždy měkký zdroj který v podstatě neumožní vyšší výkon motorů, prostě pokud přidáš plyn , olovo nedokáže  dodat dostatečný proud do systému a pohon vadne.
Je mi jasné , že tohle  rozpoutá nesouhlasnou debatu , ale píšu z praxe , už bych  šel jenom do lixx akumulátorů.

OK, já se dohadovat nebudu protože tomu nerozumím a prostě to přijmu jako fakt a zůstanu u těch původních baterií smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

U Olova Aku záleží na značce a k čemu dle tabulek je aku určeno, nejlepší jsou do UPS BB battery VRLA, v modelu dávají bez problému 43A,
V modelu vyloďováku motor 600,převod 1:3, mnoho relé,a žhavení pro efekty(10A/2-3s) je AKU Panasonic Olovo 6V/12Ah a výdrž je cca. 45 minut a upluje se tak 1km.
Nevýhoda je hmotnost, Ale nízká cena,standartní rozměry.

Share

Palec nahoru −1 Palec dolu

34

Ahoj,
konečně jsem dal dohromady (doufám) veškerou elektroniku a chtěl bych poprosit o rady ohledně sestavení.

Hodlám sestavit dvoumotorovou verzi řízenou rajčáky. Mám 2 regulátory, 2 motory, 1 baterii, 1 vysílač, 2 serva.

Dotazy:
1) Propojení baterie s regulátory - Na baterii je konektor XT60. Předpokládám, baterii budu připojovat paralelně. Existuje nějaká rozdvojka na tento konektor?

2) Propojení regulátorů s motory - je nějaký standardizovaný konektor na tohle propojení, nebo se to spojuje třeba pomocí čokolády? Na regulátorech je z výroby pouze 3x volný vodič, na motorech je nějaká koncovka (pasuje do XT60).

3) Rozvod - mám klasický měděný kabel 3,5mm. Mohu ho použít na rozvod?

4) Propojení 2 regulátorů s vysílačem - Mám 2 stejné regulátory s BEC (HobbyKing 30A Boat ESC 3A UBEC), předpokládal bych, že je normálně napojím na přijímač do Kanálu 1 a 2. Musí se nějak upravovat (četl jsem, že se u jednoho musí přerušit červený kablík) nebo to bude dohromady fungovat?

5) Propojení serva přijímače - předpokládám, že serva připojím na přímo do přijímače a nebude s tím žádný problém.

6) Lodní vrtule na motor - k motorům jsem dostal nějaké letecké unašeče, ale lodní šrouby mam plastové se závitem. Existuje nějaký protikus, který by to spojil, nebo se musí ze šroubu vyvrtat závit a napojit o na unašeč?

6) Napadá vás něco, co by mi mohlo ještě chybět nebo na co bych si měl dát pozor?

Předem moc děkuju za odpovědi. A omlouvám se, jestli někomu budou ty otázky připadat stupidní, ale jsem naprostej začátečník a ještě ne moc šikovnej...

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

zaráží mě , že máš 3 kabely z regulátoru a na motoru je konektor s dvěma .... pokud máš 3 kabely z reguláturů  pak jde nejspíše o střídavé regulátory .Ty mají celkem 5 kabelů jdoucích ven(2 pro připojení akumulátoru a 3 vývody pro připojení motoru ) + servokabel   
pokud jdou z motoru jen 2 pak to je nejspíše špatná sestava, regulátor pro tzv.,,plechovku,, motor s uhlíky a komutátorem  by měl  mít kabely 4 (2 pro připojení akumulátoru a 2 pro připojení motoru ) + servokabel.

Chtělo by to upřesnit  jaké typy máš motorů a jaké regulátorů, jinak se dále nepohneme!!!!!!!!.

Co se týče  úpravy konektorů do přijímače zasouvaných  je opravdu potřeba u jednoho z konektorů od regulátorů přerušit červený vodič  nebo vyjmout  z konektoru dutinku na konci červeného vodiče a jen ji zaizolovat.
Serva se opravdu jen zasunou do přijímače.
Osobně  spojování kabelů baterie-regulátory  řeším klidně i čokoládou , jen před stažením do čokolády konce kabelů zasunu do elektrikářské dutinky a pečlivě procínuji.
Pokud mám jistotu že je vše správně zapojené a chci  sestavu  pojistit tzv. ,,blbovzdorně,, proti zásahům  zákazníka amatéra pak použiji toto:
http://www.conrad.cz/smrstovaci-pajeci-spojky.k736360
Je to  dostatečně proudově průchozí řešení a nebyl s tím nikdy žádný problém  i když kolegové  budou nejspíše mít k oběma těmto způsobům spojování kabelů výhrady.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

36

Omlouvám se - blbě jsem to napsal.
Na motorech jsou 3 kabely a na nich je koncovka, která jde zasunout do konektoru XT60.
Přikládám fotky.

Ke spojení baterie - regulátor jsem koupil konektory XT60, ale potřeboval bych nějakou redukci XT60 Samec na 2x XT60 Samice (propojeno paralelně) abych tam mohl regulátory pomocí konektorů nacvakat. Čokoládu bych htěl použít na propojení ragulátor - motor (pokud neexistuje nějakej standardní konektor).

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

Fotky.

Share

Palec nahoru −1 Palec dolu

38

http://tinypic.com/r/33vema9/8

http://tinypic.com/r/2lbjsrs/8

Omlouvám se, nějak mi nejde ty fotky vložit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

ok to už je dobře viditelné.....
tu rtedukci si vyrob jako -Y- kabel mezi jedním samcem a 2 samicemi to je nejednodušší co ti poradím, ten Y kabel muže být kratičký nebo dlouhý podle potřeby, ale pozor na  dostatečný průřez kabelů kuli proudové zátěži.
na spojení motor  regl se obvykle používají tyto konektory:
http://www.rc66.cz/zlacene-konektory-3- … rkou-3pary

Share

40

petr hájek napsal:

ok to už je dobře viditelné.....
tu rtedukci si vyrob jako -Y- kabel mezi jedním samcem a 2 samicemi to je nejednodušší co ti poradím, ten Y kabel muže být kratičký nebo dlouhý podle potřeby, ale pozor na  dostatečný průřez kabelů kuli proudové zátěži.
na spojení motor  regl se obvykle používají tyto konektory:
http://www.rc66.cz/zlacene-konektory-3- … rkou-3pary

Bude stačit klasický měděný kabel 3,5mm?

Share

Palec nahoru Palec dolu

41

vyjdi z průřezu u akumulátoru a pak jedině bud stejný průřez nebo větší.

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

P.S.  já používám  kabely pro  přívody k reproduktorům , mají mnoho tenoučkých vláken a jsou  dobře pájitelné a ohýbatelné narozdíl od větších průřezů běžných kabelů, ale je to zase  na polemiku  od kolegů  wink   holt dělávám věci jinak než většina.....takže klasické modelářské silikonem izolované  nepoužívám vůbec pokud nejsou součástí koupených komponent

Share

Palec nahoru Palec dolu

43

Na připojení střídavého motoru k regulátoru jsou "standardem" konektory fí 3,5mm. Pokud nepotřebuješ rozebiratelný spoj, tak klidně regulátor připájej natvrdo, jen si ověř správný smysl otáčení motoru (a ještě ti zbydou odpájené konektory). Případné otočení směru otáčení docílš prohozením libovolných dvou vývodů, nebo nastavením v regulátoru. Dimenzování vodiče dle předpokládaného výkonu, počítek, že 1mm2 kvalitního vodiče přenese proud cca 10A.

Share

44

Ahoj lidi
Potřebuji poradit. Patřím mezi začátečníky...
Jaký regulátor otáček mám pořídit k motoru - MIG 480 RACE 7,2V a jestli je potřeba mít na každý motor regulátor nabo jestli může být jeden na dva motory?
Moc děkuji za odpověď

Share

Palec nahoru Palec dolu

45

poula86 napsal:

Jaký regulátor otáček mám pořídit k motoru - MIG 480 RACE 7,2V a jestli je potřeba mít na každý motor regulátor nabo jestli může být jeden na dva motory?

Tenhle motor by měl být správně zatížený maximálně na odběr 5A v ustáleném chodu, při rozběhu bere něco kolem 20 - 25A. Je vhodné počítat na jeden motor stejnosměrný regulátor dimenzovaný zhruba na 10A nebo víc. Dva motory je možné zapojit paralelně a řídit jedním regulátorem, v tom případě by měl být regulátor dimenzovaný nejméně na 20 - 25 A a snášet špičky kolem 50A.

Já bych použil něco jako je tento regulátor http://www.dsys.cz/?prod=3&lang=cz , osobně s nimi mám výborné zkušenosti pokud se jim dá dobré chlazení (nebalí se třeba do molitanu) a zapojí se blokovací kondenzátory a transil jak je uvedeno ve schématu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

46

Já bych dal přednost variantě se dvěma regulátory - je to sice o něco víc peněz, ale zaseo něco větší jistota, že když se na jednom motoru stane problém (třeba zablokovaný šroub), tak může zafungovat proudová ochrana apod. Jeden regl samozřejmě funguje a vyjde levněji, ale výše popsanou variantu jsem zažil nedávno...

Share

Palec nahoru Palec dolu

47

pro poula86,
jsme v tématu zavážecí čluny pro rybáře.
Základní otázka :   co stavíš ?
motor 480 bez převodovky není zrovna vhodný pro  pomalejší, těžší lodě.

Share

Palec nahoru Palec dolu

48

Nazdar lidi,
prosim o radu,nejprve chci ricy ze stavim dvou-motorovou verzi zav.lodky
jedina vec se kterou si nevim rady je naprogramovani regulatoru,mam turnigy 30A regulator a k tomu aji program.kartu k tomu baterku Compact Li-Pol 1300mAh/2(7,4V),tak a ted k veci:Muzu to takhle naprog. nebo potrebuji k tomu jeste prijimac?
A vec druha,nesedi mi koncovka baterka a program.karta je nejaka specialni bat.na tu kartu nebo to jde napojit aji pres nejakou prechodku,budu moc rad kdyz mi nekdo dokaze poradit!!!!!!
Dekuji

Share

Palec nahoru Palec dolu

49

pro poula86,
napiš úplné označení regulátoru. Mám podezření, že jsi sehnal střídavý regulátor a chceš ho použít na regulaci dvou stéjnosměrných motorů.

Share

Palec nahoru Palec dolu

50

http://www.eshop-rychle.cz/rcservis/esh … smerny-30A

Tenhle reg. mám,píšou tam že je stejnosměrný

Share

Palec nahoru Palec dolu