1

Téma: konstrukce motorového člunu

Ahoj, rád bych vás požádal o pomoc s konstrukcí motorového člunu. Konstrukce vychází z plánu lodě Čolek kdy jsem si převzal skicu žeber které jsem doladil v cadu. Zatím řeším tvar žeber, kýlu a trupu. Žebra a kýl budou z překližky o tl. 4mm, trup a paluba z překližky 1mm, boční výztuhy žeber 3x5mm. Špičku lodě mám v plánu vyfrézovat na CNC. Vzhledem k tomu že nemám žádné zkušenosti s konstrukcí lodě tak prosím o rady s konstrukcí a následnou radu. :-)

Čolek
http://fotoalba.cz/fotky/26451874

trup
http://fotoalba.cz/fotky/26451872

kýl+žebra
http://fotoalba.cz/fotky/26451871

omlouvám se ale nevím jak vkládat obrázky

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: konstrukce motorového člunu

jo a rozmněry lodě jsou 475x147

pohon plánuji plechovku 540 Mabuchi nebo Speed a napájení 2S Lipo
konstrukci chci vytvořit tak aby to 6ti letý dítě s mojí pomocí mohlo bez problémů stavět. Díly budu vyrábět na cnc, laseru a růčo

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: konstrukce motorového člunu

Pokud to máš takhle hezky namalovaný, nebude problém, jen je třeba ta žebra prodloužit u paluby tak aby když kostru otočíš palubou dolu byly jednotlivé přepážky aspoň dva až tři cm nad základovou deskou. Ve většině případů se staví trup dnem vzhůru. Na rovnou pracovní desku si namaluješ osu a odsazení jednotlivých přepážek kolmo k ose, přilepíš, přišroubuješ, či jiný způsob , nalepíš, kýl, outorové a podélné lišty, necháš zaschnout, obrousíš a pak začneš potahovat.  Někde to mám namalovaný, tak to sem mrsknu. Trup je šarpiový, máš ho v cadu, takže nebude problém vyříznout z tenké překližky na CNC bočnice a dno. .Celé bych navrhoval přelaminovat aspoň dvakrát tkaninou 110 g(cm)Ta plechovka 540 bude asi pro dítě zbytečně silná, stačil by 400 Speed.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: konstrukce motorového člunu

stim se počítá zatím tvořím základní konstrukci. Potom bude ještě třeba poupravit díly podle toho jak se budou vyrábět. Nevím zda mi poslední žebro náhodou neuteklo o nákej ten cm. Přijde mi že je moc daleko od předposledního. Pak ještě nevím jak namodeloval lišty (výztuhy).... lepí se s přesahem a potom se dobrušuje nebo se lepí tiptop a nepřesnosti schová paluba? horní a spodní lištu bych rád přilepil ke kýlu ale nevim zda se to dělá. napadá mě vytvořit díl se zámky který vlepím mezi kýl a první žebro. Tím budu mít zajištěnou plynulost křivek na trupu.
bohužel jako strojař funguju v toleranci 0,02mm a nevím jak u dřeva natož u lodi....

ja vím že to bude až moc rychlý ale tak mu to stáhnu na vysílačce.... :-)
mám v plánu ty lodě stavět dvě protože by se kluci o jednu hádali.... :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: konstrukce motorového člunu

Tu špici bych udělal podle paluby. Vyříznul bych kus paluby k prvnímu žebru  a celé bych to vyplnil buď dřevem, balzou, nebo polystyrénem, stejně to budeš muset laminovat. Ty lišty můžeš protáhnout až ke klounovci, lep je bez zbytečného přesahu natěsno.http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/70/t/p191do2gfi12431co6dm6129g1p9l9.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu