1

Téma: Čínské regulátory

Zdravím, našel jsem na ebayi nějaké regulátory pro stejnosměrné motory a rád bych slyšel Váš názor. Chtěl bych nějaký (co možná nejlevnější) regulátor použít pro motor 600 v remorkéru. Je mi jasné, že za ty peníze člověk nemůže chtít funkce atd, ale já ani žádné funkce navíc nepotřebuju, jen regulovat otáčky. Navíc plánuju provozování jen pro zabavu bez soutěží... http://m.ebay.com/itm/271294370792 , http://m.ebay.com/itm/251565604842

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Čínské regulátory

Bylo by dobré doplnit nějaké údaje, jinak ten napsaný výběr k sobě zjevně nesedí. Remorkér odpovídá spíše malým otáčkám a většímu momentu na vrtuli, motor 600 je spíše vysokootáčkový pro rekreační rychlostní čluny. Pomaluběžné motory jsou zejména na 12 V (500E, 600E, MIG600 boat, ...), zatímco volba regulátorů ukazuje na nejvýše dvoučlánek Li-pol.
Pokud jde o funkci, ten první regulátor vyhoví určitě proudem, i když 320A je naprostý nesmysl a v souvislosti s použitým konektorem na cca 20A a vodiči na max 30A působí až komicky. Problém bude se způsobem přechodu z chodu vpřed na couvání. Pokud se chová jak je u aut obvyklé, tak nejdřív bude brzdit, pak se musí dát plyn do nuly, a po určité prodlevě teprve povolí couvání. Přechod vpřed může být různý a nikdo předem neřekne, jak to firma udělala.
Ten druhý je vzhledem k standardnímu motoru 600 velmi slabý, motor bere v záběru 60 - 80 A a optimální účinnost má pri 12-15A. 10 - 15 A bude asi tak maximum, co ten regulátor přežije. Upozorňuji na to, že 20 A "čínských" udávaných v parametrech je něco o hodně jiného než 20A naměřených. S přiměřeným pomaluběžným motorem, třeba Servonaut TM72 http://www.servonaut.de/shop/product_in … -tm72.html , což je velikostí také "šestistovka", ovšem s naprosto jinými vlastnostmi, a dvoučlánkem Li-pol, by to byla ale dobrá kombinace .... až na tu cenu motoru.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Já nemyslel, že je to přímo 600, ale jen motor té velikosti... přesné údaje neznám, protože je to motor ze starých zásob a bez jakýchkoliv nálepek, popisků atd... (výrobce Johnson a po zapojení a vyzkoušení se tváří spíše na pomalé otáčky). A v regulátorech, jejich vlastnostech atd. se vůbec nevyznám, i když jsem si četl nějaké články. - Je to první model a potřeboval bych regulaci otáček za co nejnižší částku.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Také nemám příliš přehled v akumulátorech... původně jsem chtěl nějaký větší Pb, ale nevím, jestli jsou na to některé regulátory stavěné.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

S tímhle vstupem se bohužel nic rozumného poradit nedá. Mechanická velikost motoru není podstatná, bylo by potřeba znát alespoň blokovací proud motoru (odpor vinutí) a proud při zatížení šroubem ve vodě při daném jmenovitém napětí. Ve velikosti 600 se dělají motory pro napětí od 3 do 48 V.
Obecně lze akumulátory Pb použít, ale nebude to jednoduché. Šestivoltový blok má malé napětí pro napájení (a BEC), dvanáctivoltový příliš velké (max 8,4 V). Tyto regulátory jsou dělané na Li-pol a pokud jim funguje kontrola podpětí, tak na 6V už budou vypínat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Ještě budu otravovat a špekulovat.... pokud bych motor napojil na 6V, bude mít nižší otáčky a při mírném přidávání ani nebude tak obrovský odběr, což by mohl vydržet TEORETICKY i tento regulátor, ne? http://m.ebay.com/itm/261479970807 Nemá brzdu a uvádí až 50A do 5s, což se ale musí brát s rezervou, na druhou stranu předpokládám, že je motor zřejmě na 12V.

Je to asi celé na hlavu, ale vážně se mi nechce dávat do první lodě hned regulátor DSYS 32A za nějakých 850 Kč nebo něco ještě dražšího.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Já netvrdím, že to nejde, jen nemohu rozumně poradit, když o tom motoru vlastně nejsou vůbec žádné informace kromě velikosti.
Podle vodičů a konektorů je ten menší regulátor reálně dimenzovaný na typicky 5, maximálně 10A odběru. Při 50A po dobu 5s (maximum dle výrobce) se ty konektory roztaví.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

martin.filak napsal:

Je to asi celé na hlavu, ale vážně se mi nechce dávat do první lodě hned regulátor DSYS 32A za nějakých 850 Kč nebo něco ještě dražšího.

Pravda... nač kupovat neznámý regl s pofiderními hodnotami...

Chceš láci?? Tak vem 6V baterku, jedno servo nejlacinější STD velikosti (cca 100 Kč), dva mikrospínače a zapoj to na ně. Jeden pro jízdu vpřed, jeden pro jízdu vzad. Servem ovládej spínání těch mikrospínačů.

A máš vystaráno...

Když tě to nebude bavit, tak jak servo, tak mikrospínače použiješ jinde. Špatný regl ne.

Pěkný den přeju smile

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Taky by šlo se vrátit do dob minulých a použít 1 ks serva, drátěný odpor (cca 10 Ohmu 15 w) uprostřed přerušit a fungovalo to dobře  několik let i s pětistovkou motorem.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

A na jakém principu to funguje? Nikdy jsem nic takového nečetl.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

martin.filak napsal:

A na jakém principu to funguje? Nikdy jsem nic takového nečetl.

Funguje to na principu ovládače ze staré české autodráhy (FARO nebo ITES) smile

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

nebylo by nejmoudřejší nejdříve vzít multimetr a změřit ten motor? Pro orientaci  by stačilo přímé připojení na uvažované napájení a zablokovat hřídel jednoduše kombinačkami na měřáku se objeví hodnota proudu která  se může vyskytnout při zablokování  vodní květenou ..... pak by se dalo už koukat po konkrétních hodnotách reglu ...... jako například tenhle:
http://aukro.cz/stejnosmerny-regulator- … 63440.html
nějak nevidím důvod kupovat na neznámých trzích za hranicemi když se dá sehnat levně i u nás......

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu