1

Téma: Vypínání přívodu proudu

Ahoj všem,
potřeboval bych vypínat baterie od veškeré elektroniky. Prostě když přestanu s lodí jezdit, tak ji chci vypnout.

2x motor power 755/40 (8000 ot/min)
2x reg. MDD56 A
2x aku LIPO 12V /5 Ah.

Možná je to jednoduché, dát mezi baterii a zbytek elektroniky vypínač a je to. Koukal jsem v GM na vypínače ale mají jen   vypínače do 15 A a pokud bude mít motor větší odběr, tak si myslím, že je to málo(možná se mýlím). Koukal jsem ještě že z regulátoru mám vyveden dvoužilový kablík s malým vypínačem - možná by to stačilo vypínat jen tímto (nevím moc co ten vypínač vypíná).
Mohl by mi někdo poradit, jak to mám pořešit.

Děkuji

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Vypínání přívodu proudu

Proč neodpojit akumulátor, jak to dělají všichni?

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

ten vypínač povětšinou vypína regulátor na bázi SW, ne fyzicky, některé starší tím vypínaly interní 5V stabilizátor, tím pádem i přijímač. Ale stále je tam malý odběr z akumulátoů.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Vypínač na kablíku co trčí z regulátoru v naprosté většině případů vypíná napětí pro přijímač a serva (blokuje BEC), regulátor (jeho část) je stále pod napětím a má spotřebu v řádu jednotek mA. Vypnout to takto na hodinu nebo den vadit nebude, ale dřív nebo později to akumulátor vybije do nuly a zničí (v řádu týdnů a měsíců).
Jediné vypínače (relativně) malých rozměrů na proud několika desítek A co znám pocházejí ze starých ruských letadel - MiG-15 a podobně. Byly sice trochu radioaktivní (aktivní svícení na konci páčky), ale to se sneslo. Dnes už se dají sehnat velmi špatně, kromě toho ty kontakty po půl století používání taky už nejsou, co bývaly. V obchodech seženeš vypínače jen asi do 15 A, zcela výjimečně 20 A.
Naprostá většina lidí buď odpojuje akumulátor (alespoň jeden vývod) nebo vyvede někam třeba pod nástavbu silový kabel, přeruší ho a vybaví konektorem, ten funguje jako vypínač. Víc než co zvládne konektor G6 http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=6153 asi potřeba nebude. Někdy se použije dvoupólový konektor a jeho druhá polovina jako zkratovací propojka (jsou tam v cestě proudu vlastně dva kontakty, není to optimální pro velké proudy, ale zase se to dobře maskuje když ta zkratovací propojka je zalitá do dělové věže, sudu na palubě, navijáku apod.). 
Jde udělat i elektronický vypínač s FET tranzistory, nicméně masivní kontakt je masivní kontakt, jednoduchý a funkční, nemá se na tom co porouchat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Ano, odpojit akumulátor to je jasné ale jak jsem psal, tak nevím, jestli ten 15A vypínač bude stačit.
Asi tam poteče nárazově větší proud a já se jen obávám, aby to vydržel ten vypínač nebo to tak není ???

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

to: micer - dík za radu - ještě dotaz - pokud budu přerušovat jeden ze silových kabelů od aku mám přerušit + nebo - ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

nejlépe oba, ale + stačí

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

osobně používám vypínání pomocí tavné autopojistky v zabudovaném  držáčku, výběr pojistek je docela široký co se hodnoty týká a zároven  je v + větvi vřazená pojistka  tedy tím je i celek ochráněn při vhodné volbě hodnoty.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Funkčně je úplně jedno, který pól se přerušuje, zvykem je přerušovat (+) nebo oba.

Dva motory 755/40 by neměly brát provozně víc než 12 A a při vypínání/zapínání  se dá očekávat, že neběží, takže i vypínač 16A by to měl zvládnout. Přinejhorším se třeba po dvou rocích vymění. Pulzně tam poteče 2-3x víc, ale i to by měl vypínač v sepnutém stavu přežít.

Když tak je dobré dát tam typ s více pakety a spojit je paralelně, třeba tento http://www.gme.cz/p-c1750hosw-p631-090 je na 16A  na kontakt při 250V, paralelním spojením kontaktů se posílí (sice ne na 32A, ale posílí) a provoz při nižším napětí je také šetrnější než při vyšším, takže toto by šlo. Ty motory jsou naštěstí velmi slabé proti tomu, co se třeba běžně používá v letadlech (nebo rychlostních člunech). Ale vždycky bude platit, že podobný vypínač je méně spolehlivý, než ten masivní konektor.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Děkuji za reakce (micer/petr hájek).
zrovna jsem hledal na GME nějaký "šroubovací" vypínač (zašroubovat = ON vyšroubovat= OFF) ale tavná pojistka mě nenapadla a myslím si že to by mohlo být to pravé. Je to jednoduché na ovládání, vodotěsně to také lze na rozdíl od tlačítkových/kolébkových či páčkových vypínačů. Vypínač bude přístupný zvenku(měl by tedy být ostřiku odolný) a to by mohlo být něco takového https://www.gme.cz/pojistkove-pouzdro-d … -p829-025.
M.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Tak to ani náhodou. To pouzdro je na trubičky 5*20 a ty se dělají maximálně pro proud 16A v provedení F, ale to pouzdro stejně víc jak 8 A nemá šanci trvale vydržet.
Petr Hájek psal AUTOPOJISTKY! ..... tj. nožové pojistky!

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

jj nožové , hlava děravá si nevzpoměla na přesný název, díky Michale

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Dobrá dobrá, snad jsem toho zas tolik neřekl :-)
Pokusím se ještě najít něco šroubovacího co snese větší proudovou zátěž.
M.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Som jednoznačne za riešenie - nahradiť vypínač konektorom, prípadne nožovou poistkou. Je to elegantné riešenie a hlavne spoľahlivé. Za mnohé roky som vyskúšal viac typov vypínačov a nakoniec som skončil na nasúvacom konektore.
http://www.ik33.websnadno.cz/Novinky.html    listuj dole - náhrada vypínača.

15

u mikro verzí lodí používám  nabíjecí zdířku zároven jako vypínač , pokud  chci model vypnout  do nabíjecí zdířky  zasunu  stejný konektor  jaký mám na nabíjecím kabelu ale bez připojení k čemukoli, konektor rozpojí kontakt na - pólu systému stejně jako to udělá konektor z nabíječe.
ale to jen pro zajímavost  a pro malé proudíky

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Vykonnejsie vypinace sa daju kupit v tuningovych autodieloch napr.:
http://www.rz1.cz/p/600/letecky-vypinac-s-krytem
ale vodotesny asi nebude....

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

To: Petr Hájek
můžu se ještě zeptat, vy tady mluvíte o nabíjecích zdířkách (to by se mi taky líbilo) to znamená, že nabíjíte aku aniž by jste je vyndal z modelu?
Budu mít v modelu LIPO 12V/5Ah a to se trochu bojím. V prodejně mi řekli, že mám lipo nabíjet venku a nejlépe v nějaké keramické nádobě. Co je tedy na tom pravdy?

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

PH nabíjí ve svých mikromodelech minibaterky, nejčastěji jednočlánky pidiproudy.... to se dá snést a často není ani jiné řešení.

Ale obecně, nabíjet jakýkoliv akumulátor, a LiPol zvláště, bez dohledu v jakém je stavu je dost velké riziko. Dále počítej, že pro LiPolky potřebuješ silové nabíjecí přívody, balanční vývody.... ty budou krátké, takže bude třeba nějaký prodlužovací kablík, to jsou další konektory (= další místos přechodovým odporem a místo, kde se může něco pokazit...) atd.
A to už nemluvím o tom, že dlouhodobé vlhko nedělá aku dobře, korodují vývody, spoje.

K tomu, co ti řekli v prodejně..... jako obvykle je realita někde mezi. Lipol mohou explodovat a vznítit se. A když se to stane, je to slušný oheň, lítium je velmi reaktivní. To technologie Nixx/Pb nemůže z principu udělat. Ale aby se Lipolka vznítila, musíš s ní dělat dost psí kusy. Nabíjet dost přes 4.2V/čl., rvát do ní proudy na které není stavěná, mechanicky poškodit, vybíjet hluboko tak, až se ti nafoukne atd...
Takže ber to varování prodejce jako jeho krytí kdyby se něco stalo. Prostě "my ho varovali a řekli jak má nabíjet...", taky nemůže tušit, čím to budeš nabíjet a jak se k nim chovat. Byli borci kteří lipolky nabíjeli autonabíječkou podle hesla "baterka jako baterka.... píšou tam 10.6V, nabitá má 12.6V toje jak aku v autě tak co...". No a pak se dějí věci.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

ano  nabíjím uvnitř lodě , li-polky automatickou nabíječkou turnigy kde si volím max proud kterým to chci nabíjet.
V jednom mém pidimodelu mám jednočlánek 2200mAh  nabíjím ho 2A přes nabíjecí zdířku.
V zakrmovačce na zakázku je dvoučlánek lifepo opět pytlíková verze  15Ah a nabíjím ho opět uvnitř lodi přičemž je nabíjecím konektorem T konektor a balanční kabílek je dlouhý 40cm a na konci má klasický servokonektor samici se 3 dutinkami pro napojení na balanční vývod nabíječky. Proud je na nabíječi nastaven na maximum pro balanční režim, tedy na 5A.
je pravda , že většinou se doporučuje nabíjet mimo  model, ale v mém případě zcela těsněných trupů je to operace na půl hodiny jen vyjmout aku z lodě.
Takže pokud není problém baterku z lodě vyndávat,  je to  samozřejmě lepší , jen pak nevím proč tu řešíme ještě vypínání..... cool

Osobně mi explodovala zatím jediná lipolka a ta byla v mikrovrtulníčku 40mAh zabudovaná z výroby ....a explodovala na blbost  mou vlastní..... připojil jsem ji totiž na nabíječku s nastaveným 2 článkovým režimem..... koule plamenů měla v okamžiku výbuchu zhruba průměr 1 m, ale rychle zmizela a jediné požářiště byl samotný modýlek ani papíry na kterých ležel  nebyly očouzené.

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

To vypínání řeším z principu použití lodě. cca 5min jízdy a pak 1-2h nic a pak znovu a takhle celý den.
Tak abych nemusel pokaždé jízdě vyndavat aku.

Mám nabíječku Equilibrium 3,5
http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod … ibrium-3-5 od Pecka modelář.

Myslíte si, že můžu s touto nabíječkou nabíjet aku v lodi?

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

já bych tuto nabíječku bez obav použil pro nabíjení v lodi.

Share

Palec nahoru Palec dolu