26

Re: Plachetnice Opium

Pepa Darvaš napsal:

nevím co se ti na tom nelíbí.  Letadýlkáři laminují třeba půl na půl . Tak proč by nemohl dát jedna ku třiceti.

tak teď ti už nerozumím vůbec....

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

ani já nerozumím, teda pokud se nebavíme o 1200......

s tím ředěním, není nutno ředit namíchanou pryskyřici právě naopakk pokud mám odváženo-odměřeno poměrové množství obou složek  klidně chlejstnu ředidlo do pryskyřice pořádně promíchám-nebo protřesu  ve skleničce a teprve pak přidám tužidlo  a znova promíchám. Vtom problém vážně není.
ředidlo se z pryskyřice odpaří bezezbytku a pevnostně a vzhledově se při použití bezvodých ředidel  také nic nezmění jen zgelovatění a tuhnutí se oddálí  právě podle procent přidaného ředidla , reakce totiž začne fungovat až po odpaření ředidla.

Pánové to si necumlám z prstu , tohle mi zdělil jeden z vývojářů laminovacích pryskyřic  ze spolchemie v momentě kdy jsme pro  restaurátorské účely  potřebovali oddálit  tuhnutí epoxu ve směsi s kamennou drtí pro  opravu pochozích stupňů kostelního schodiště, takže opravdu exponované použití epoxu  ve srovnání s trupíkem modelu.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

No tak ještě jednou. Já mám za to, že se bavíme o epoxidové pryskyřici buď letoxid, nebo já používám LG 700, kde to míchám 1: 30  až 1:40. Dělal jsem pro letadýlkáře pár trupů a tam jsme míchali 1:50.

Share

Palec nahoru −1 Palec dolu

29

tak to musíš pepo říci konkrétně protože taková L285 má poměr 40:100..... a tebou doporučené mísení by tudíž znamenalo celkem slušný rosol ......

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

Ahoj všem,

tak předně děkuji za odpovědi, kterých si moc vážím, ale nechtěl bych, aby se diskuze zvrtla k tahanicím o pravdu o použití pryskyřic smile

pokusím se odpovídat postupně na vše...
Na trup jsem položil tkaninu v jednom kuse, takže jsem proužky nepoužil a protože mě nenapadlo epoxy ředit, tak to ztuhlo smile
Tkaninu mám sice z jednoho kusu, ale nastříhal jsem jí šikmo:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/846/t/p18rr5rncaabd1f2176pkqh1ahq3.jpg

šikmým střihem jsem splnil podmínku vzájemně křížených vláken jednotlivých vrstev, proto si nedělám starosti s překládáním jednotlivých proužků...
Býval bych taky položil obě vrstvy najednou, avšak vzhledem ke krizové situaci s rozpuštěným kelímkem jsem byl nucen nechat postup rozdělený, tak jak jsem tedy původně plánoval...

Co se týče poměru, tak i na základě mých předchozích zkušeností s 1200 vím, že měnit poměr se moc nevyplácí. Sice jsem s L285 předtím nepracoval, ale pár lodí jsem s 1200 punčochovou metodou taky už udělal, proto zachovám doporučené objemové mísení 100:50, které zajišťuji injekčními stříkačkami po 20ml, jak už mi bylo doporučováno na začátku smile

SH
Když jsem laminoval vnitřek, tak jsem rozmíchal přesně jak píšeš 40ml pryskyřice a 20 ml tvrdidla a tato směs mi po celou dobu "natírání" vnitřku neztuhla.
Když jsem ale laminoval vnějšek, rozmíchal jsem 60ml P a 30 ml T a stalo se, co se stalo, takže ta 40 a 20 směs je zřejmě opravdu zlomová pro rychlé tuhnutí...

K mísení epoxy,
myslím že mísení "půl na půl" by znamenalo poměr 1:1, tedy kolik dám pryskyřice, tolik dám tvrdidla (např. 40ml pryskyřice a 40ml tužidla).
Pokud je poměr mísení 1:40 (zachovám li pořadí složek pryskyřice:tužidlo) pak by znamenal 1ml pryskyřice a 40ml tužidla.
Ani v opačném případě, tedy 40ml pryskyřice a 1ml tužidla není poměr u L285 správný..
Ale možná se pletu?!

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Pepa Darvaš napsal:

No tak ještě jednou. Já mám za to, že se bavíme o epoxidové pryskyřici buď letoxid, nebo já používám LG 700, kde to míchám 1: 30  až 1:40. Dělal jsem pro letadýlkáře pár trupů a tam jsme míchali 1:50.

Pepo, 1:40  a 100:40 není totéž.... já, PH a další, co to znají toto přejdou... ale nezkušený se může tvé rady chytnout a spálit se...

A takový rozptyl poměrů, jako tu uvádíš je taky rozdíl mezi pevným laminátem a žvýkačkou...

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

Pepa Darvaš napsal:

katalogový výpis také říká trošku jiný poměr  než 1:30-50!!!!!!!!!!!!!!

Epoxidová pryskyřice LG 700    epoxid nové generace. Laminační systém pro RIM, RTM, vakuování i ruční laminaci. Extrémně nízká viskozita epoxidové pryskyřice umožňuje tvorbu laminátů velmi nízké hmotnosti. Vysoká reaktivita. Zpracovatelnost 25 minut až 3 hodiny. Dobrá teplotní odolnost i při vytvrzení za pokojové teploty. Vysoká flexibilita při zachování dobré teplotní odolnosti.
Tužidlo HG 700 F, HG 700 M+, HG 700 M, HG 700    zpracovatelnost 25, 40, 50 a 70 minut, poměr tužení 100 : 30.
Tužidlo HG 737    tužidlo do epoxidů řady 700, poměr míchání 100 : 30, zpracovatelnost 2,5 až 3 hod. Vysoká flexibilita, možno použít i bez tepelného dotvrzení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

protože blbnu má tam být 100 ku 40

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

stane se.......

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

No hlavně aby to někdo nechtěl zkusit. To pokroutilo i hliník.

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

Nedá mi to, musím podpořit SH.
Jestliže je tužící poměr x:y, tak ho nemůžu podle vlastní úvahy měnit podle teploty nebo počasí. Dopadne to tak, že buďto "nedotužím" nebo "přetužím". Obojí je špatně, pokud jde o vlastnosti samotného epoxidu: pružnost, křehkost, atd.
Kdyby tam byla možnost urychlováni nebo zpomalování reakce, určitě by to výrobce v návodu k použití nebo v technickém listu zmínil.
Jak zmiňuje SH, úprava rychlosti vytvrzení se používá u polyesterových pryskyřic pomocí třetí složky. U epoxidů v žádném případě nedoporučuji.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

Firma, která prodává LG 700 se tě zeptá jaké chceš poměry, jestli 100: 30 nebo 100: 40.

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

Pepa Darvaš napsal:

Firma, která prodává LG 700 se tě zeptá jaké chceš poměry, jestli 100: 30 nebo 100: 40.

ano... a podle toho ti dodá typ tužidla. A pak musíš poměr dodržet.

Jak jsi psal v jednom z prvních příspěvků - musí to do sebe zapadnout jak ozubená kola....pokud dáš tužidla moc nebo málo, tak ti ve výsledku zbude ve vytužené hmotě část tužidla nebo pryskyřice, které se nemělo na co navázat a to zhoršuje vlastnosti.

Samozřejmě je nějaká tolerance.... obvykle se v technických listech jde dočíst kolik % odchylky je povoleno. Některé pryskyřice jsou nepřesnostem tolerantnější více, některé méně...

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

Dobrý večer,

koukám, že diskuze ohledně poměrů pryskyřic a tužidel se pěkně rozjela big_smile

Minulý týden jsem dodělával trup, tedy nejprve broušení první vrstvy 100g/m2, potom jsem pokládal 2. vrstvu 50g/m2.

Výsledek si můžete prohlédnout opět na rajčeti.

Dále jsem dneska provedl první test spuštění lodi na vodu (ehm, tedy do vany smile ) a musím říct, že to dopadlo perfektně - do lodi neteče big_smile
Loď jsem taky zatížil tak, abych měl výtlak předpokládaných 5,053 kg a i při této zátěži jsem se krásně dostal na plánkem nakreslenou vodorysku (tedy loď nebyla nijak "utopená"), takže si myslím, žeco se týká hmotnosti, tak to bude v pohodě.
Popravdě jsem byl dneska moc spokojen s testem, který jsem provedl...

Dále jsem dneska také dobrousil 2. vrstvu 50g/m2. Loď je teď krásně hladká (jak jinak, že smile ) ale nechal jsem si v broužení trochu rezrvy - tedy materiálu - kdybych náhodou po nanesení kytu někde přitlačil, tak abych nešel až na dřevo.

Jinak mě napadá ještě otázka - nemělo by být toto téma spíše v kategorii stavba modelu? Pokud administrátor usoudí že ano, pak prosím o přesun. Současně chci ale upozornit na to, žei nadále budu potřebovat poradit s dalšími věcmi, ktaré časem přijdou, takže vlastně nevím, v jakém oddělení má téma být?

Přeji hezký zbytek večera!
Michal

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

Dobrý večer,

stavba se tento víkend moc nepohnula, přestože jsem makal jako šroub smile

No, na druhou stranu jsem konečně udělal jakýsi stojánek z materiálu "co dům dal", ale na postavení lodi před rybníkem to bude určitě stačit...

Další věcí, co jsem stihl, byla ploutev kýlu. Ještě sice není hotová, ale už se to rýsuje. Na rajčeti můžete vidět, jak stavba probíhala a jaký je prozatím výsledek. Celkem 3 "vrstvy" překližky, přičemž 2 jsou 3mm a jedna 6mm, celkem tedy 10mm v nejširším místě profilu kýlu - "ploutve". Toto odpovídá výkresům a tak jsem se držel plánů.

Do ploutve jsem zalepil 2 pruhy pásové oceli, abych
a) zvýšil pevnost, což se nakonec ukázalo, jako perfektní nápad, jelikož pruhy samontné jsou v délce 19 cm rukou neohebné a ve spojení s 3mi překližkami bude kýl "nezničitelný", jak pevně doufám...
b) přidal dodatečnou hmotnost, jelikož po předběžném přepočítání modelu jsem zjistil že mé předchozí obavy ohledně vysoké hmotnosti byly zbytečné a možná budu mít problém dovážit model tak, aby i balast vypadal "scale".
Pokud hmotnosti balastu nedosáhnu tak, abych dodržel tvar balastu a jeho rozměry, budu holt muset trochu improvizovat a buďto olovo přidat objemově, anebo budu muset upravit jeho tvar sad.

Moc se mi to sice nelíbí, ale myslím si, že je to lepší řešení, než přidávat umělou zátěž do trupu abych dosáhl správný ponor, jelikož při nárůstu objemu balastu dosáhnu zároveň nárůstu páky proti stěžni. Doufám že to nebude mít za následek změnu jízdních vlastností. nebo se pletu, vy zkušenější???

Podle plánku je také závaží v samotné kýlové ploutvi, takže jsem stejně plán nedodržel sad , ale nechtěl jsem tvořit ploutev pouze z olova vzhledem k jeho malé tuhosti na ohyb.
Abych byl tedy přesný, podle plánu je odhadem 90% kýlové ploutve směrem od spodní části trupu vyplněno olovem o celkové hmotnosti 7,3t a dalších 6t připadá na samotný balast...

Ještě zbývá ploutev obrousit do patřičného tvaru a bude se lepit do trupu, kde jsem (jak můžete také vidět na obrázcích) minulý týden vyřízl potřebný otvor pro ploutev a díru pro hřídel kormidla.
Ještě budu muset vyvrtat v podélné ose lodi otvor pro hřídel pomocného motoru a tím už bude asi vrtání do trupu pomalu končit smile

Ještě mám dotaz ohledně 5 min. epoxi, kterým jsem nikdy předtím nedělal a kterým jsem slepil ty 3 překližky k sobě - mám obavy z jeho zatuhnutí, jelikož na obalu píší, že plné tvrdosti dosáhne za cca 2-3 hodiny, ale když jsem si po 5 hodinách přejel nehtem po epoxi (mám na mysli jednu z těch posledních fotek v albu, kde je vidět detailní pohled na "nános" lepidla), tak se mi pořád zdálo trochu měkké. Má někdo zkušenosti s dobou tuhnutí, respektive je toto chování normální? Bojím se, aby to vůbec zaschlo! Pro jistotu jsem také přistoupil k lehkému ohřívání nad sporákem, abych tomu pomohl, jak psali v návodu.

Spíš mi jde o to, aby to zaschlo mezi deskami, a né na povrchu (hraně) ploutve - tu budu stejně brousit do profilu... V návodu psali zpracovat do 5ti min. smile a dále že vyplňuje mezery, tak by to snad zaschnout v takovém nánosu mělo, né?

Prosím poraďte/ uklidněte mě/, jelikož se mi ta ploutev znovu dělat nechce smile

Hezký zbytek dne...
Michal

Share

Palec nahoru Palec dolu

41

klid.... je to normální.

+/- platí, že čím "rychlejší" epoxyd je, tím déle mu trvá vytvrzení na konečnou pevnost.

Takže 5timinuťák za 5 min ztuhne, za 20 už má nějakou pevnost ale tvrdý je za 24 nebo i za 48h. Ale to obvykle píšou i na obalu.
A většího množství se neboj, právě čím více epoxydu (a obecně nějaké dvousložkové látky) je pohromadě, tím rychleji a lépe tuhne.

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

Dobrý podvečer všem.

Děkuji SH za odpověď, měl jsi pravdu - fakticky to zaschlo na kámen a pak jsem to opracoval do podoby, kterou můžete opět vidět tady
http://img4.rajce.idnes.cz/d0411/9/9719/9719817_43c5dfba4c80e8f533e782446aa11a2a/images/Opium465.jpg?ver=0

tady
http://img4.rajce.idnes.cz/d0411/9/9719/9719817_43c5dfba4c80e8f533e782446aa11a2a/images/Opium462.jpg?ver=0

a zbytek na rajčeti smile

Ještě k mému předchozímu dotazu
Moc se mi to sice nelíbí, ale myslím si, že je to lepší řešení, než přidávat umělou zátěž do trupu místo na balast abych dosáhl správný ponor, jelikož při nárůstu objemu balastu dosáhnu zároveň nárůstu páky proti stěžni. Doufám že to nebude mít za následek změnu jízdních vlastností. nebo se pletu, vy zkušenější???

Můžete mi prosím poradit? Změní se jízdní vlastnosti tím, že změním zátěž balastu? Myslím tedy, jestli bude model výrazným způsobem ovlivněn hlavně ve smyslu ovladatelnosti, rychlosti apod?

Z mého selského rozumu - když změním hmotnost na jedné straně páky (těžší balast), může se do plachet opřít více vzduchu, zvýší se rychlost proudění vzduchu kolem plachet a tím pádem i rychlost modelu, nebo se pletu?

Share

Palec nahoru Palec dolu

43

Model má být ponořen +- na vodorysku. Z toho je třeba vycházet. Každý gram z celkové hmotnosti, který je až dole v balastu, je ku prospěchu věci.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

44

V podstatě sis odpověděl sám: Můžete mi prosím poradit? Změní se jízdní vlastnosti tím, že změním zátěž balastu? Myslím tedy, jestli bude model výrazným způsobem ovlivněn hlavně ve smyslu ovladatelnosti, rychlosti apod?
Z mého selského rozumu - když změním hmotnost na jedné straně páky (těžší balast), může se do plachet opřít více vzduchu, zvýší se rychlost proudění vzduchu kolem plachet a tím pádem i rychlost modelu, nebo se pletu?

Nedoporučuji držet se zcela ortodoxně vzoru, kýl z olova nepovažuji za dobré řešení pro model, určitě ploutev jak ji máš a maximum váhy do "bomby" na konci. Tím docílíš lepší stability, loď popluje na boční vítr s menším náklonem. Tím pádem bude rychlejší, jsou to spojité nádoby. Doporučuji kýl olaminovat - nějak jsem nezaregistroval, jestli to máš v plánu. Ivoš

Share

Palec nahoru Palec dolu

45

Dobrý podvečer,

díky za odpovědi! Tak nějak jsem si to taky myslel...

Jinak k laminaci kýlu - sice jsem se o tom ještě zatím nezmiňoval, ale samozřejmě kýl taky olaminuji, protože nechat ho jen tak se bojím.. Budu postupovat tak, že olaminuji kýl celý (tedy jak vybroušený profil, tak i spodní část, ke které přimontuji později bombu), kromě horní části, kterou budu lepit 5 min epoxi do trupu a pak ho přilepím a olaminuji i tuto část vstupující do trupu, jelikož se bojím o rozlepení překližky vlivem vlhkosti v lodi smile
Tedy abych byl přesný - tu vstupní část, kterou zalepím do trupu, nebudu laminovat, ale pouze ji "impregnuji" L285 stejně tak, jako mám natřen celý zbytek vnitřku lodi.

Dále budu postupovat tak, že normálně dokončím stavbu celé lodi a před samotným nastříkáním lodi ji ponořím do vody, abych získal přesnou hodnotu zátěže a loď byla na vodorysce. Pak odliji bombu a nakonec po připevnění i tuto olaminuji L285 a pokud to půjde i skelnou tkaninou. Následně model nalakuji a bude big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

46

K nastíněnému postupu nemám co dodat - postupoval bych stejně :-) Je vidět, že máš postup promyšlený. Někdy se postupuje tak, že se zátěž odlévá přímo na dřevo kýlu (s otvory pro fixaci), impregnované třeba vodním sklem. Ale chce to psychicky snést uhelnatění dřeva. Pracnější je vytvořit ve formě kapsu na překližkový kýl, ten potom zajistit a zalepit. Osobně se snažím vyhýbat mechanickému upravování olova, protože se "maže" a chce to třeba při broušení povrch pomazat křídou. Vrtání je nutné úplně minimálními otáčkami a odvádět třísku, ukroucený vrták se špatně vyndává. :-) Olaminování bomby jsem dělal také (+vykytování a nástřik), ale díky tvaru je výhodou, když máš možnost vakuovat, pak se tkanina přimáčkne. Já jsem tuhle možnost neměl, tak jsem po nalaminování celek zabalil do igelitu a stáhnul jak to šlo = gumou, lepicí páskou... Pryskyřice sice zkopíruje "vrásky" igelitu, ale jde to pak poměrně dobře obousit. Nebo nepospícháš, a můžeš si s tím hrát na několikrát. Vlastní profil bomby je docela věda viz třeba http://www.onemetre.net/Design/Bulbcalc/Bulbcalc.htm  (na uvedeném vebu je opravdu hodně užitečných informací.
Osa bomby v bokorysu není souosá s vodoryskou, ale přední část má být zvednutá o 1-2 stupně směrem k přídi.
Tak hodně úspěchů, pěkná stavba!

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

47

místo igelitu s vrásněním lze pro odvakuování podobných tvarů s výhodou použít  silnější prezervativ či nafukovací balonek  , ten ale má malý vstupní otvor.

Share

Palec nahoru Palec dolu

48

Dobrý večer,

přes víkend jsem do lodi udělal další díry (zvětšil díru na kormidelní pouzdro a taky otvor pro uchycení ostruhy na kormidlo), ale bohužel jsem je zatím nevyfotil.

Taky jsem olaminoval tu ploutev kýlu a taky nevyfotil smile

Omlouvám se, že fotky chybí, ale když jsem fotil to, co jsem vytvořil dneska, tak jsem potom vyndal z foťáku kartu abych nahrál fotky do PC a pak jsem byl už línej kartu zase vrátit a nafotit, takže fotky děr a kýlů budou v další várce...

A teď k tomu, co jsem dělal včera/dneska:
Rozhodl jsem se, že kvůli strachu ze zatékání do lodi hřídelí pomocného motoru, si vyrobím hřídel sám ze "součástek", které mám doma z předchozích nepotřebných nebo nepovedených modelů.

Použil jsem tedy vše, co je vidět na následujících obrázcích:
1
http://img4.rajce.idnes.cz/d0411/9/9719/9719817_43c5dfba4c80e8f533e782446aa11a2a/images/Opium473.jpg
2
http://img4.rajce.idnes.cz/d0411/9/9719/9719817_43c5dfba4c80e8f533e782446aa11a2a/images/Opium476.jpg
3
http://img4.rajce.idnes.cz/d0411/9/9719/9719817_43c5dfba4c80e8f533e782446aa11a2a/images/Opium477.jpg
4
http://img4.rajce.idnes.cz/d0411/9/9719/9719817_43c5dfba4c80e8f533e782446aa11a2a/images/Opium478.jpg

Na druhém obrázku je vidět bílé silonové "ložisko", které funguje jako těsnění a je umístěno cca 1 cm od vnitřního konce měděné příruby pouzdra hřídele, která je vidět na stejném obrázku.
Prostor asi 1 cm mezi přírubou a silonem bude vyplněn první částí vazelíny, abych zabránil vnikání vody. Další část vazelíny bude až za tímto silonem.
Ještě je uvnitř pouzdra hřídele další silonové ložisko (cca uprostřed hřídele, ale zapomněl jsem ho vyfotit ještě před tím, než jsem ho narval do pouzdra sad ), aby byla hřídel v pouzdře podepřena a při otáčení nekmitala a nevibrovala. I toto ložisko ze silonu funguje jako těsnění...

Na 3. a 4. obrázku je vidět na druhém konci pouzdra 2. příruba (tentokrát mosazná), která má v sobě opačně uloženou malinkou přírubičku také z mědi. Tato malinká přírubička byla původně "normální" přírubou na lodní hřídeli vnějšího průměru 4mm, ale vzhledem k tomu, že se mi na nic nehodila, stala se z ní pomocná kluzná plocha do vnitřního průměru současného pouzdra...

Mimochodem, kdybych poplet materiály, tak mě nekamenujte - trochu se ztrácím v mědi, bronzu, mosazi apod smile

Dál jsem na pouzdro přilepil přírubu pro Speed 400, který bude odpočívat v loďce a v případě průšvihu zasáhne...

Jinak upřímně jsem dost rád, že mám výrobu za sebou, protože ač se to možná na první pohled nezdá, tak s tím bylo neskutečné sr... (é, tedy práce) big_smile aby to všechno správně souosilo, ladilo, klouzalo ale těsnilo atd..

Zatím ahoj,
Zbytek fotek co nejdříve :-)
Michal

Share

Palec nahoru Palec dolu

49

hmmm.... nerad ti kazím radost, ale z mechanického hlediska to máš poněkud blbě...

- do prostoru mezi ložiskem u šroubu a silonem vazelinu budeš rvát při montáži těžko, při chodu se zahřeje, roztáhne a vytlačí ložisky ven, při ochlazení místo vytlačeného objemu nasaje vodu...
- pokud použiješ pevnou spojku na motoru (jen váleček s dírou..), tak ložisko u příruby motoru je nadbytečné. Naprosto přesně se ti to uložit nepodaří nikdy, a při nepřesnosti se bude vydírat ložisko a bude to mít zbytečně velký odpor. V tom místě se využívá ložisko motoru - proto je pevná spojka.
- pokud se nějak dostane voda přes ložisko u šroubu, bude se ti hromadit v prostorech mezi těmi silonovými ložisky..... pokud nebudeš mít hřídel z nerezu, budeš mít problém...

souhrně řečeno.... moc to řešíš. Podstatně víc vody se ti dostane do trupu průvlaky, poklopy,... Přijde mi jednodušší zajistit trup tak, aby voda v něm nenapáchala škodu a šla jednoduše odčerpat než vymýšlet takové vymyšlenosti.

Share

Palec nahoru Palec dolu

50

ne nadarmo se kompakty -hřídele dělají s jedním mazacím otvůrkem kousek pod přírubou motoru, pokud chceš takovou hřídel upravovat mužeš na trubku s otvůrkem  epoxydem přilepit maznici , ale v praxi stačí bohatě  do otvoru v trubce natlačit  nějakou osvědčenou vazelinu tak aby trubku kolem hřídele vyplnila tak ze 2/3 pak je tam totiž dost prostoru pro roztahování a smrštování i když to zase tak kritické není protože trubka dost dobře chladí tím že je konec neustále ve studené vodě.
Jak psal SH s ložisky  jsi to přehnal , MPjet kompakty mají teflon na konci , uprostřed stočený bronzový plíšek proti vibraci a na přírubě motoru nic protože se využívá ložisko v čele motoru.
Co se týče vazeliny zkus projít pár ponorkových debat tam mají už vybráno čím plnit hřídele a spolehlivě.Kolega Mičer tu už konkrétní typ maziva uváděl.

Share

Palec nahoru Palec dolu