1

Téma: plachetnice - dvě kormidla

Zdravím!

vybírám plány na +/- metrovou plachetnici a řeším, jestli má smysl upravovat trup pro 2 kormidla. Reálný jachty mají běžně 2 kormidla pro zvýšení účinnosti při plavbě v náklonu, zajímá mě jaký jsou + a - tohodle řešení u modelu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: plachetnice - dvě kormidla

.. kruciš, nejde editovat.

Favoritem je zatím plachetnice Monika, ale ještě studuju plány ze zahraničních fór. Hlavně loď s pěkně kulatym trupem smile necek jsem se jako nastavěl už dost big_smile

Díky za rady a omlouvám se za rozdělení příspěvku.

pic

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Zrovna jsme o tomto jevu o víkendu vedli v Bělči nad Orlicí řeč... Pokud to druhé kormidlo nebude při náklonu čnít zcela z vody, tak při ovládání společným servem bude působit spíše jako brzda.

Jedno kormidlo = jeden problém, dvě kormidla = tři problémy.

Má-li to být první plachetnice, tak bych si to nekomplikoval a držel se některého dostupného plánu wink.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

4

Díky jen mě to tak napadlo.

Plachetnice to bude první, ale lodí jsem už postavil  několik, takže se úprav nebojím.

A pak ještě jedna otázečka. Našel jsem na netu různé schémata pro ovládaná geny, namísto kosatky. Máte s tím někdo zkušenosti? Je mi jasný, že pro stavitele první plachetnice to nebudete doporučovat, ale ta gena je prostě víc sexy wink

Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

NÉ , ŽE BYCH BYL PLACHTAŘ , ale pokud to funguje dobře na velké lodi  nikde není psáno, že to nebude fungovat i na modelu..... obvykle se řídím  tím že říkat , že něco nejde  lze do doby kdy se najde blbec který neví že to nejde a UDĚLÁ TO.......

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Treba si uvedomit, ze na skutocnej plachetnici  pritomnost posadky dava trosku ine moznosti ovladania  a trimovania plachiet, nez poskytuje servo, resp. navijak. Tiez od skutocnej plachetnice  sa  zvycajne nepozaduju tak radikalne manevre ako od modelu.
Takze gena je mozno viac sexy, ale klasicka kosatka s rahnom pokytuje viac vyhod ( a preto sa aj pouziva u vacsiny sportovych plachetnic)
Pokial sa ale bavime o makete, ktora jazdila vyhradne s genou, treba sa s tym popasovat. Navody, ako to riesit, sa daju na internete najst.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Díky za názory,

určitě mi nejde o maketu, jen o pěknou siluetu.

Tento týden se do toho pustím, tak když to půjde, postnu fotky.

zatím pic

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

coralinacz napsal:

Zdravím!

vybírám plány na +/- metrovou plachetnici a řeším, jestli má smysl upravovat trup pro 2 kormidla. Reálný jachty mají běžně 2 kormidla pro zvýšení účinnosti při plavbě v náklonu, zajímá mě jaký jsou + a - tohodle řešení u modelu.

Postavil jsem Transat 650 1:10 jako maketu (délka 650, šířka 300) se dvěma kormidly do V-é dle předlohy.  Model místo aby zatočil tak se značně zpomalil a při malém větru a plném výchylce skoro zastavil. Kormidla ovládalo 1 servo. Tak jsem to neřešil a model odstavil na vrakoviště.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ono genua je sexy...
ale pri krížovaní proti vetru potrebuješ ju rýchlo prehadzovať zo strany na stranu .
Kosatku prehodí sám vietor, genuu musíš ty. Musí ti oko zaregistrovať, že genua sa už lepí na stožiar.
Potom mozog vyšle signál prstu na ovládanie kniplu. Potom servo reaguje pomaly či rýchlo, vždy pomalšie než vietor.
Kým to prehodíš na druhú stranu, už môže byť potreba prehodiť genuu späť. Veľmi komplikované a časté kolízie
s okolo plavajúcimi loďami. Sám sa neustále učím.    smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

jj model plachetnice není opravdová plachetnice = jde samozřejmě vše, genoa, 2 kormidla ......a fungovat to bude, leč bych podotknul že plochy a poměry jsou opravdu na modelu jiné než v 1:1 ......

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Oukej díky, necham kosatku a jedno kormidlo

Díky

Pic

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

coralinacz napsal:

Oukej díky, necham kosatku a jedno kormidlo

Díky

Pic

nezatracuj to je to třeba vzkoušet (otestovat)

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

2 kormidla jsou v kurzu až posledních pár let, je to hlavně kvůli tomu, že současný jachty mají hodně širokou záď, která se od půlky lodě (nejširšího místa) prakticky nezužuje. Proto maji 2 ty dvě kormidla větší smysl.. Kdežto Monika ma klasickej tvar s úzkým zadkem. Musel bych to prekuchat a do toho se mi moc nechce :-)

Jinak dnes jsem viděl jachtu se 2 kormidlama a sklopným kýlem, která při odlivu parkuje na stojaka na pláži :-D 
Sila..

Pic

Share

Palec nahoru Palec dolu