1

Téma: NEPTUN- nákladní loď

Zdravím, rozhodl jsem se opravit a předělat mé F4B od Graupnera- loď Neptun, jelikož na maketu bude dost času přes zimu.
Chtěl jsem se zeptat zda nemáte nějaké nákresy, fotky či nápady jaké by na tuto loď seděli jeřáby. Mám na mysli něco na způsob jeřábů které má na Dorbusch pan Urban, takže obdobu jeřábů ze stavebnice.

Zatím mám v plánu udělat nové kryty těch velkých otvorů v palubě (nenapadá mě jak je nazvat), nové jeřáby, renovaci nástaveb, borty kolem celého obvodu bortů, barevné provedení v mat barvách.

Dále budu rád za každý nápad, či připomínku co udělat jinak, nebo co popřípadě změnit oproti "starému" neptunovi. Přivítám i fotky ze skutečných nákladních a pracovních lodí odkud bych mohl čerpat inspiraci. Je to pořád jen F4B kde mohu připustit uzdu fantazii, nicméně se chci držet skutečných rozměrů a skutečných předloh.

Současný stav
http://tomhlach.rajce.idnes.cz/Neptun

Děkuji za každou pomoc

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: NEPTUN- nákladní loď

Takovou bych měl zhruba představu o typu lodi (westerplatte pana Kubíčka)
http://tomhlach.rajce.idnes.cz/Neptun#p1090939.jpg

Možná něco podobného

http://tomhlach.rajce.idnes.cz/Neptun# … A-114_.jpg

Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Oprava druhého odkazu
http://tomhlach.rajce.idnes.cz/Neptun#U … A-114_.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

poměrně dobrý rozkres "mastů" a "baumů"  je v plánku Blaníku.  Ale předpokládám, že malá loď jako Neptun by měla (když by měla) jen jeden domeček mezi ládovnami, na něm dva stožáry(masty) a z nich na každou stranu dva výložníky (baumy)..jako ten přední u Westerplatte......gáje ruční , topenanty na stoperech s vytahováním na runnerových vrátcích = celé to obslouží 4 el motory ....levné, jednoduché ..

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Tak jsem pátral a našel jsem americkou nákladní loď BAP Mollendo, která se mi celkem líbí a chtěl bych se zde přiblížit alespon trochu těm jeřábům. Ať hledám jak hledám nenaskytuje se mi ale žádná lepší fotka kde by byli nějak více vidět. Zkoušel jsem hledat ten Blaník a připadá mi to dost podobné (u Mollenda přednímu jeřábu), nicméně plán nemám a nenašel jsem. Nemáte prosím nějakou fotku alespoň orientační jak to vše funguje?

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Dobrý den plán na Blaník jsou  v lodních Modelech 3 kreslil to pan Tomášek kterého určitě znáš  D.H.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

http://forshipbuilding.com/ship-types/cargo-ship/
http://forshipbuilding.com/ship-machine/cargo-gear/
http://www.youtube.com/watch?v=0PJ4zTvNwwQ

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

pro zajímavost - na Blaníku byly schooner guy provazové ....zbytek ocel ...boční guy se přenášely a upevňovaly tak, aby úhly lan  vždy bezpečně držely boom ...... když se to někde utrhlo ....šlo o život, letělo to na jednu stranu a nedalo se to zastavit ....na modernějších lodích měla kažgá guy svůj naviják, na Blaníku ne ....převíjelo se dle potřeby (zvláště 4 hatch)

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ahoj, zlatá Orava a Orlík. Tam byla ocel a vsjo elektro. Pro Neptuna bych hledal na kustvaartforu. Je tam moře fotek kuestenmotorschiffe. Nebo bych použil plan lodi Albatros, to by mohla být skutečná velikost jako Neptun. Pokud bys měl zájem, jsem z CK a v CB jsem v práci. Jo a gáji už jsem taky urval- mazec a to tam visel jen 200l sud.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Opravdu děkuju za rady, pořád přemýšlím zda použiji jen trup a udělám na to podle fotek a fantazie novou nástavbu a nebo zachovám tu stávající a opravím ji. Co se týče jeřábů to už zřejmě chápu. smile
@Mrazik máte plán albatrose? Myslím že je o něco větší ale to by asi nevadilo

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Ještě mám jeden dotaz, jak se leze do vysokých jeřábů jaké jsou na Neptunovi? Nějak jsem to měl vyřešené ale tak to na skutečných lodích neni. Proto mi jde o to jak jinak, kde popř naznačit vlez. Děkuju

http://img4.rajce.idnes.cz/d0406/9/9859/9859366_b8261968ef43bdc3c173abee5d5e3cd5/images/IMG_7001.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Ahoj, plán na Albatrose mám a klidně půjčím. Ještě mě napadlo co skusit Heringsdorf(Volgast)

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Například na M/S Orlík byly dva jeřáby jako u Neptuna. 5t mezi nástavbou a čtyřkou ládovnou a 22t mezi dvojkou a trojkou. Do jerábů se lezlo dveřmi z paluby a vnitřkem nahoru.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Tak díky vám jsem našel ideální předlohu- loď Wejherowo, sedí typem, velikostí snad vším.
Mám ještě jeden dotaz, jak fungovali ty kryty prostor pod palubou? Na fotce v příloze je vidět že je odkrytý, ale jak? Fungovalo to jak zakrytí bazénu, posuvně pod sebe?

Kryt prostoru pro náklad:
http://freeshipplans.com/wp-content/uploads/2014/03/flora-emilia-model-cargo-ship-blueprints.jpg

Wejherovo:
http://freeshipplans.com/wp-content/uploads/2014/01/wejherowo-model-cargo-ship-plans-rc-hobby.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Kryty ládoven se slangově nazývají gregory (podle typu výrobce, jestli si to dobře pamatuju tak to byl mac gregor, zkus hledat, třeba se zadaří. funkce je, že se skládají na svisle za sebe, kouknu doma na fotky z moře snad něco najdu. teď jsem v práci.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Obrázek krytů ládoven, určitě se někomu bude hodit

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1163/t/p18ovll47d2qa1q5p1hsu1v9113s93.jpg

@Mrazik: děkuji za rady

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Tak jsem teď studoval z obrázků a už chápu jak fungovalo zvedání přes kladky a to celého ráhna jeřábu a i chápu jak fungovalo pouze zvedání háku. Co mi ale není jasné, jak s tím ráhnem otáčeli? Uniklo mi někde další lano a další kladky?

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Používaly se dva způsoby. První byl tzv. telegraf, kdy se dva výložníky pomocí topenant a gájí nastavily tak, aby jeden byl nad středem nákladového prostoru a druhý nad nábřežím nebo nad středem nákladového prostoru bárky, na kterou se překládalo. Hák byl napojen na obě zvedací lana a navíjením a povolováním jednoho nebo druhého lana se náklad zvedl, přesunul se a spustil se na místo určení. Tento způsob byl výhodný z hlediska rychlosti překládky, ale pokud se nepletu, snižovala se tím nosnost výložníků.
Druhý způsob bylo tzv. vodění (nevím, jestli je to správný český termín, tohle pochází z polského "bom wodzony"), kdy se používal jeden výložník a pomocí gájí se "překlápěl" ze strany na stranu. Při tomto způsobu se dala plně využít nosnost výložníku, ale šlo to o mnoho pomaleji. U "šverbaumů" (těžký výložník, jako mělo například M/S Lipno) se používal výhradně tento způsob. Těžký výložník také býval většinou jen jeden.
Pokud jsem něco popletl, prosím lidi znalé o opravu.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Ahoj, ten obrázek gregorů to vysvětluje přesně. Nosnost výložníků (baumů) byla na přehradách 3/5t. Jednoduše vedené zvedací lano (rener) 3t a dvojitě 5t, ale pak nešlo pracovat na telefon, čímž se zpomalila vykládka.
Pan kolega Zdenek to popsal výborně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Tak jsem projel plánky a u M/S Kremnica je dobře vidět ustrojený solo výložník. Kremnice by podle mě šla použít též jako předloha k novému Neptunu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Tak jsem alespoň v malování načrtl jak to v tomto momentě chápu. Na lana pro navíjení háku a zvedání výložníku navazuje naviják. Jde mi hlavně o oranžové kladky a fialová lana. Pokud by byla možnost vysvětlení kde budou třeba napínáky atd budu rád. Je to dost těžké a z fotek to není dost zřejmé kvuli počtu lan.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Ahoj Tome můžeš jít na Tvůj email. mr

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1163/t/p18p1t2al7idf1cqmac21ui2svl3.png

Zde obrázek, zapomněl jsem ho sem přidat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Druhý pokus, omlouvám se za rozkouskování jedné zprávy na tolik částí.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1163/t/p18p1t5tdou6l14a7vr1f2v1gf93.png

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

Ahoj, tak, jak máš namalovaný ten tvůj kladkostroj, tak  vedení lan na kladkostroji  podle mě nevypadá..zvedací lano by mělo  jít  napřed přes kotouč horní kladky a pak teprve k navijáku ..
a ta horní kladka kladkostroje  by měla být dost napevno na výložníku ...
Případně  pokud bys použil to své schema,tak  lano od kladkostroje  by mohlo jít přes další kladku na výložníku,ale ta by musela být co nejblíž závěsu kladkostroje...  jinak při zvedání  nákladu by
mohlo dojít ke zhoupnutí nákladu .. se všemi důsledky.
pro lepší přehled.. dej si do Googlu > ship derrick  <  a projdi si odkazy..určitě najdeš to,
co budeš potřebovat
Případně > Lifts, hoists and cranes  <  >derrick cranes  <
Někde ve starém polském Modelarzu byl na toto  téma- lodní jeřáby  dokonce zvlášť článek..

jinak  ti přeju, ať ti to vyjde...

TK

Všechno  zůstane  jinak   !

Share

Palec nahoru Palec dolu