1

Téma: Robbe-Futaba F-14 a Multi switch F 1513

Zdravim přátelé, potřebuji prosím poradit.

Stal jsem se majitelem lodní makety bitevní lodě Deutschland,1,8 m a k ní soupravy Robbe/Futaba F-14. v lodní úpravě. Lod má spousty vychytávek, a je to ovládané mimo „normální“ serva přes Multi Switch decoder No. F 1513
Tento multi switch mám po prvé v ruce,a  i když tuším, jak to má pracovat,  zatím jsem to sám neřešil. Proto bych poprosil o pár odpovědí na mé otázky.

1- napájení switche má být samostatné, nebo naopak ze stejného zdroje jako přijímač, aby     zdroje byly galvanicky spojeny.

2- Do kterého kanálu má být switch zapojený. Jak jsem to dostal, tak je to v 6.kanále.

3- Co vlastně leze na výstupy?? Předpokládám, že pouze plné napětí-žádné napětí…

4- Výstupy by tedy podle mě mohly být dvouvodičové, ale jsou tam třívodiče, normální servokabel.  A všechny kabely (8 kusů) vedou do krabičky šíleného hnízda s relátky. V ní jsou   i dvě serva (připojené normálně na kanálové výstupy) které ještě přesmíkají kontaktní plošky na desce kuprexitu)

A ted k vysilači.
Je osazen panelem s přepínači – 2x přepinač se střední polohou, 3x jen vypínač a jednou tlačítko. To bych snad pochopil, co by měly dělat…

Ale na pravé straně vysilače nahoře je ještě panel s osmi potenciometry. ?? Co by měly doladovat, pokud leze se switche jen nula nebo plné napětí? Že by okamžik sepnutí??

Jak jsem psal, z toho switche to vede do té ralátkové krabice (krabičky) která je samozřejmě v lodi, a z toho je vyveden konektor 24 pinu do kterého se zasune portikus s kabelovým rozvodem po lodi.

Mechanika zřízení je poplatná době vzniku, nekdy po roce 80 asi. Ovládací motory náměru děl Igla, jakož i točení věží a podobně. Pohon motor ze stěrače….. Ale modelařina na jedničku.

Tak prosím, pokud mi trochu pomužete s tim switchem, budu se moci posunout kousek dál v oživení. Jinal lod by měla mít možnost i jedné rány s každé hlevně a podobné legrace.

Velice děkuji, pokud jste to dočetli až sem  …rakos

Share

Palec nahoru Palec dolu

2 Naposledy upravil: ladous (01-03-2014 17:57:11)

Re: Robbe-Futaba F-14 a Multi switch F 1513

Pokud by se někdo chtěl obtěžovat s podrobnějším vysvětlením  ohledně toho switche, může mi napsat na meil  cermakel@centrum.cz .... budu vděčný :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

něco málo máš tady http://www.hobbiesguinea.com/imagenes/i … alogue.pdf

1) můžeš to napájet samostatně nebo ze společné baterky... galvanicky to spojené nejspíš být musí, a to mínusem, to ale asi zajistí spojení s přijímačem - černý kablík.
2) http://nesdongeradeel.nl/mrn/files/Futa … NG%201.pdf str. 24 - je to v tom kanále, na který připojíš kodér ve vysílači
3) ano, viz první .pdf
4) ano, viz první .pdf, relátka jsou asi na posílení. Samotný switch zvládne 1.2A

panel s přepínači je k tomu multiswitchi.... panel s potenciometry je buď multiprol modul ( totéž co switch ale proporcionální výstup)a tobě tedy chybí dekodér, anebo je to připojeno na normální kanály místo některých os kniplů (aby se nemusela držet poloha), taky to může být nastavení D/R (dvojí výchylky), expo, mixy, .... je třeba se podívat, jak jsou zapojeny. Zkus tu dát fotku.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

osobně bych začal normálním připojením  a zprovozněním stávajícího zapojení dle  původního modeláře, tedy připojit zdroje v lodi a ve vysílači a zkusit co je čím řízeno.......

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

to Petr Hájek - no to není zrovna tak jednoduché. Protože v té "krabičce" s relátky  byly i zdroje 4xNiCd velké buřty, a jelikož to bylo jak jsem psal jak hadí hnízdo, tak došlo někde ke zkratu a něco se utavilo nebo se aspon spekla izolace. Takže spíš mám v plánu to celé zrekonstruovat, pokud se mi podaří to překreslit do nějakého čitelného plánu, použít nová relátka a pod.

Samozřejmě nejprve nakreslím jak a co všechno v lodi je ovládané... práce na dost dlouho.
Ale zatim se musim vypořádat s funkcemi těch dekodérů - Toho Multi Switche 1513 a ještě Multi Prop 1516 o kterém jsem se zatím nezminoval.

Každopádně dík za odpověd - rakos

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

to SH - díky za odpověd - něco jsem už zjistil, potenciometry mi posílají nulu nebo plné napětí na výstupy toho switche... nešikovné, ale použitelné. Mimo to mám i ten modul Multi Prop decoder F 1516 ale s tím jsem zatím moc neuspěl, zdá se mi, že to "nic nedělá" ale budu ještě pokračovat metodou pokus-omyl.
Každopádně moc děkuji za ten manuál k vysilači.
Tak snad se zadaří - rakos

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

...tak přátelé , posun kupředu. Zapojil jsem ten multi prop modul místo toho multi switche, do stejného kanálu na Rx, tj do šestého......a děly se věci. Těmi osmi potenciometry se krásně pohybují všechna serva kam chci.

Ted se pokusim oživit ten modul vypinačů na vysilači. Bud ten modul neni nikam zapojený uvnitř, nebo je jeho výstup někde na jiném kanále v přijimači.... anebo nelze zapojit a provozovat oba moduly (switch i prop) současně, ale to doufám, že ne. Tak jdu laborovat. Dík za Váš zájem.
rakos

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

... tak přátelé naposledy.
Věci jsou v podstatě jednoduché, pokud fungují.
Multi switch do přijimače na 5. kanál - a mám osm spínaných funkcí zap/vyp
Multi prop do 6. kanálu a osm serv se pohybuje dle nastavení potenciometrů.

A nyní nastane práce aplikovat do do makety, ale to už je jiná písnička...

Děkuji za Váš zájem - rakos

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

....tak mě tak napadá, pokud by někdo měl tyto dekodéry, Multi Switch nebo Multi Prop,
tu starou verzi pro Futabu F-14 (dnes už jsou lepší, 4108 a 4141) tak bych ještě pokoupil. Lodí je víc než rádií :-) .... díky rakos

Share

Palec nahoru Palec dolu