1 Naposledy upravil: ladous (02-01-2014 14:26:44)

Téma: Pravidla Naviga NS 2013

Ahoj.
Nahlížím do pravidel a přiznám se, že nerozumím dvěma věcem:


1) V anglických pravidlech je pro třídu F4, bod 2-Generální ustanovení, bod 1.1 (str.5) napsáno, že "Modely postavené z kitů musí být postaveny ze stavebnic, které jsou nebo byly dostupné nejméně 1 rok" - OK.
V českém překladu je napsáno, že "Mohou být použity jen modely, postavené ze stavebnic....." ale takto napsáno se to - podle mě - vztahuje na všechny kategorie F4, tedy i na F4A. Bráno doslova by se v F4A nesmělo soutěžit s ničím jiným než s modelem ze stavebnice bez hodnocení stavby. Tedy žádná Alice, Xenie či jiné i vlastní konstrukce.

2) Stejně tak to vidím na straně 4, Bod 2 - Třídy modelů: "Skupina F4: Modely postavené ze stavebnic...."

Asi by tam mělo být spíše "Pokud jsou modely postaveny ze stavebnic, tato musí nebo musela být dostupná na trhu nejméně po dobu jednoho roku".

Ber to skutečně jako dotaz, rozhodně nemám chuť hledat chybky ;-) , jen se může stát, že zájemce nahlídne do českého překladu (logický první krok) a pokud to vezme doslova (co je psáno, to je dáno), tak začne shánět stavebnici nebo na soutěž rezignuje.

Mám tady dvě stavebky a nějaké laminátové trupy, tak jsem nahlídl....;-)

Mimochodem - lze v kat F2 soutěžit s modelem, u něhož použiji třeba laminátový koupený trup a zbytek zhotovím svépomocí? Případně když trup zhotoví kamarád nebo malovýrobce (kusová výroba), třeba Pepa?
nebo se trup nehodnotí?

Díky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Pravidla Naviga NS 2013

ad 1)  Ano kategorie F4A/B/C je od začátku zamýšlena jako kategorie stavebnic. "A" bez hodnocení stavby, "B" s hodnocením stavby, "C" - stavebnice typu "kit", tedy polystyrénové výstřiky do forem.
To, že se F4A zvrhla na jakékoliv modely bez hodnocení je věc druhá.  "B" a "C" z principu stavebnicemi jsou...

ad F2)  Ano, můžeš použít koupený laminátový trup, frézované nástavby, doplňky.... ale v technickém průkazu musí být uvedeno, co jsou nakoupené díly a ty se pak nezahrnují do hodnocení. Můžeš ale uvést jak jsi je upravil/vylepšil a to vylepšení by se už hodnotit mělo. To, jestli to udělal kamarád ve dvou kusech anebo to seká Billing Boats v tisícových sériích nemá vliv.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: Pravidla Naviga NS 2013

Anglický originál napsal:

Group F4: models built from kits that are, or have been, available on the
market for at least one year or industrially produced parts, these
models must have the general characteristics of a ship, and look
as if they are completely finished.

Class F4-A: models built from kits or industrially produced parts, that have the
characteristics of a ship, also commercially built models (RTR
Ready to Run, ARTR Almost ready to Run) these models just
undergo a steering evaluation.

A dále:
(1) Only models built by competitors or teams are eligible to compete in the F-NS
classes. The model must belong to the competitor or team.
Exception to this Rule: industrially or commercially built models, can compete
in the classes F4-A and NSS.
(1.1) models built from kits that are, or have been, available on the market for at
least one year

Český překlad napsal:

Skupina F4: Modely lodí postavené ze stavebnic, které jsou nebo byly dostupné na trhu po dobu nejméně jednoho roku, nebo modely postavené z průmyslově vyráběných dílů. Tyto modely musejí mít základní znaky lodí a vypadat jako zcela dokončené.

Třída F4-A: Modely lodí postavené ze stavebnic, které jsou nebo byly dostupné na trhu, nebo modely postavené z průmyslově vyráběných dílů. Také modely komerčně vyráběných stavebnic (RTR Ready to Run, ARTR Almost ready to Run). Tyto modely absolvují pouze jízdní zkoušku.

A dále:
(1) K závodu v třídách F-NS jsou připuštěny pouze takové modely, které jsou postaveny závodníky nebo závodními družstvy. Model(y) musí být vlastnictvím závodníka nebo družstva.
Výjimka: Modely, které jsou vyrobeny průmyslově, mohou startovat ve třídě F4-A a F-NSS.
(1.1) Mohou být použity jen modely postavené ze stavebnic, které jsou, anebo byly k dispozici na trhu alespoň jeden rok.

Chápu to podobně jako SH, tj. F4-A podle Navigy čistě pro stavebnice. To, že to u vody při soutěžích nikdo nezkoumá, je věc jiná. Zmínku o tom, kolik let musí být stavebnice v prodeji, vnímám jako nešťastnou - to se prakticky ověřit nedá.

Všelijaké Alice, Xenie apod. by podle méhou soudu měly startovat v F2 i za cenu toho, že dostanou naprosto minimální statické hodnocení. Ale to už záleží na výkladu pravidel tak, jak je vnímá hlavní rozhodčí na té které soutěži. V jeho kompetenci je určit, do které soutěžní třídy model spadá. Od toho tam, mimo jiné, je.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

4

Re: Pravidla Naviga NS 2013

Nenacházím jediný důvod, proč bych nemohl použít vlastnoručně postavený model, myslel jsem že modelařina je od slova model a ne od slova stavebnice sad

Ať ten kdo není manuálně zručný si klidně postaví model ze stavebnice, ale proč omezovat druhé co mají obě ruce levé?

Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: Pravidla Naviga NS 2013

Snek napsal:

Nenacházím jediný důvod, proč bych nemohl použít vlastnoručně postavený model, myslel jsem že modelařina je od slova model a ne od slova stavebnice sad

Ať ten kdo není manuálně zručný si klidně postaví model ze stavebnice, ale proč omezovat druhé co mají obě ruce levé?

Zdravm, dělám modely už delší dobu, a jestli mě paměť neklame, tak když vznikla kategorie F4, tak byla jdnoznačně na bázi stavebnic, a to se myslím nezněnilo. Byla totiž zřízena pro ty začínající ( mladé) modeláře, kteří to ještě neumí a potom přejdou do F2. Že se do toho vrhli i zkušení stavitelé, kterým vadí hodnocení u F2, tak to je pouze využití výkladu pravidel. Pro povolení vstupu do F4A i stavěných modelů vedla skutečnost, že se vedla polemika "co je model ze stavebnice a co ne". Např. v kroužku , nebo klubu vyrobím model, podle něj formy a pak x ks kopií (je to už stavebnice, nebo ne?). Z tohoto důvodu se ojevily v F4A stavěné modely. V F4 B+C je určování jednodužší, protože při hodnocení se předkládá nějaký podlkad, a tam se už dá poznat, zda se jedná o stavebnici či ne. To vše je ale v rukou rozhodčích i závodníků. Pokud chce závodník riskovat, to že nemusí být k závodu připuštěn je pouze jeho věch. Toto by mohla vyřešit úprava pro národní pravidla. V sousedním Polsku je kat. F4 vedená jako "mlodik"  a dospělí tam v ní nestartují. (též národní úprava) Ufff- jsem po ránu nějak ukecanej.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu