1

Téma: motory

Máte někdo nějaký nápad jak pohánět s  jedním motorem dvě hřídele?

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: motory

Pepo, ty nás zkoušíš?!!!
Dnes bych to řešil řemeničkami, protože ozubená kola se mi zdají hlučná. Je otázkou, kolik do doho člověk chce dát peněz a práce - tj koupit něco orogo - někde jsou tu odkazy na výrobce, ale hledej tady v tom bordwelu něco - nebo to vysoustružit .....

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Kdysi jsem rozvodovky od jednoho motoru na 2 hřídele viděl na http://www.admiralshop.wz.cz, ale teď je tam nedokážu dohledat.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

4

Nezkouším zapomněl jsem dodat, že bych rád aby se otáčely šrouby  proti sobě. Když bych dal řemeničky a o- kroužky  tak to půjde stále jedním směrem. Když jeden kroužek přetočím a udělám z něj osmičku třením se roztrhne. proto se ptám jestli neví někdo o nějakém fíglu.

Share

Palec nahoru −1 Palec dolu

5

no..není nad zmíněné jednoduché řešení,  .. použiješ 2 ozubená kolečka do jednoduché převodovky ,jedno na hnací hřídel, druhé na hnaný...Ø =>~ rozteč hřídelí.. , jak bylo psáno výše... problémem je opět hlučnost ,jak psal Roman...jiné fígle jsem  pro pohon šrouby neviděl..pokud ale je rozteč hřídelí větší, vkládají se další kolečka.. ale to už je lepší zrovna pohon dvěma motory...
Pro pohon koles jsem viděl skicu třecí spojky ,kde na hřídeli motoru bylo kolečko s gumovým kroužkem na obvodu.. ale to se pro pohon šrouby ,kde potřebuješ větší sílu,podle mě moc nehodí.

Všechno  zůstane  jinak   !

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Změna směru otáčení řemeničky je triviální strojařská záležitost smile

Řešil bych to stejně jako se řeší napínací kladka řemenu. Stačily by na to tři řemeničky.

Otázka je zda se dělá gumová ozubená řemenice jako "oboustraná".

Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Tak jsem gúglil jako velký gůglič, neboť mne to taky zaujalo s tím řemenem.

Oboustranný ozubený řemen se vyrábí, našel jsem u "mého" dodavatele katalogovou stranu, kde začíná na šířce 9mm s roztečí 5mm.

http://www.haberkorn.cz/files/file/poho … ny/g69.pdf

Mám doma pohon s řemenem 9mm  a roztečí 3mm a u 12-ti zubové řemeničky už musím dát velkou napínací sílu ať mi nepřeskočí, takže bych teď bral radši tu rozteč 5mm. (mám to na 550W motoru)

Takže jen pohledat a pak zvážit zda nebude vadit motor uložený mimo osu lodě a nebo tam ještě pár řemenici přidat smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/445/t/p18bhllnq71vkah2u1ioe1nfu12nh3.png

Narychlo jsem  nakreslil nemaje po ruce CAD schémátko převodu, bez řešení umístění motoru do osy lodi.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

9

a co šikmé ozubení na kolech???? to je přeci daleko  tišší.
případně napříč uložený motor  se šnekem na dlouhé hřídeli a 2 šneková kola ale to by vyžadovalo malá šneková kola vyšší otáčky motoru,  pak ale lze použít motor s oboustranou hřídelí a šneky dát na každou  stranu motoru jeden  a motor umístit příčně šikmo...... pokud jde o 2 šroubovou lod .....

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

P.S.  šneková kola lze  trošku primitivně vyrobit za pomoci přípravku v soustruhu s upnutým závitníkem v univerzálce , pak je dobré použít závitovou tyč stejného M jako šneka......

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

petr hájek napsal:

a co šikmé ozubení na kolech???? .....

Jsem zvědav, kde seženeš levné malé ozubená kola s šikmým ozubením, když je problém sehnat i normální.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Snek napsal:
petr hájek napsal:

a co šikmé ozubení na kolech???? .....

Jsem zvědav, kde seženeš levné malé ozubená kola s šikmým ozubením, když je problém sehnat i normální.

neco jsem vybrabčil z  tiskáren šikmé to je ........ jen už nepamatuju z které značky
další šikmý kola jsou v některých stahovácích oken u  lepších 4kolových plechovek.....
u mého rencka je šikmé ozubení na kolech v servoovládání klapek klimatizace..... najít se dá......

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Snek napsal:

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/445/t/p18bhllnq71vkah2u1ioe1nfu12nh3.png

Narychlo jsem  nakreslil nemaje po ruce CAD schémátko převodu, bez řešení umístění motoru do osy lodi.

P.S. na tomhle ale kola běží stejným směrem sneku......

napadá mě použití místo oboustraného řemene, malého  řetízku např z náhonu motorových minikoloběžek......

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Pepa Darvaš napsal:

Nezkouším zapomněl jsem dodat, že bych rád aby se otáčely šrouby  proti sobě. Když bych dal řemeničky a o- kroužky  tak to půjde stále jedním směrem. Když jeden kroužek přetočím a udělám z něj osmičku třením se roztrhne. proto se ptám jestli neví někdo o nějakém fíglu.

ale prdlajs....
pohon O-kroužky se běžně používá v EXkách a funguje. Protiběžnost se zajišťuje do osmičky stočeným kroužkem a taky to funguje.  A přenášené výkony jsou dost velké - 600ky motory. Je to jednoduché, nenáročné na výrobu ale má to větší odpor.

Pokud chceš rozvodovku a malým odporem, tak použij ozubená kolečka. Běžně se dají koupit ozubená kolečka ze kterých se vyskládá co potřebuješ. Pokud to chceš mít tišší, použij kombinaci kov-plast. Pokud velmi tiché, použij šikmé ozubení. A pokud bezhlučné, tak uzavřenou převodovou skříň s náplní oleje kde se aspoň jedno kolo brodí v oleji.

Nepíšeš, o jaký motor se jedná. Pokud by ten motor měl vyvedenou hřídel na obě strany, tak můžeš dvě hřídele spojit bovdenem v trubičce ohnuté do oblouku 180°.
Možností je mnoho.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

petr hájek napsal:
Snek napsal:

napadá mě použití místo oboustraného řemene, malého  řetízku např z náhonu motorových minikoloběžek......

To asi těžko, ještě jsem tam směr otáčení zakreslil šipkama a rozlišil barvou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Snek napsal:
petr hájek napsal:
Snek napsal:

do krajního jsi měl udělat M :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

MB/RomanT napsal:
Snek napsal:
petr hájek napsal:

Myslel jsem že šipky, barvičky a informace že motor nebude v ose lodi jsou dostatečné, přístě se polečim wink

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

budiž ti útěchou že jsi tou malůvkou zaujal jednoho mého kolegu a i když řeší uplně něco jiného - posuv čehosi kamsi- je nadšen oboustraným řemenem ..ale zpět ....za pomocí ještě jedné kladky by to šlo i "vycentrovat" ...jestli je to na parní stroj ...tak nějak nevím, bo (čti protože) s tím nemám zkušenost a u elektra se nějaký ten výkon oželet dá, (tření, převody) ale u páry netuším ....

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Tohle jsem potřeboval. Motor je nějaký 12 V  zřejmě asi Speed 700. Bude pohánět model asi metr. Nevím Watty ani otáčky. Je poměrně dost velký na štíhlý trup modelu a proto vymýšlím jak ty dvě spřáhnout. Použiji návod od Sneka. Děkuji všem.

Snek napsal:
MB/RomanT napsal:
Snek napsal:

Myslel jsem že šipky, barvičky a informace že motor nebude v ose lodi jsou dostatečné, přístě se polečim wink

Share

Palec nahoru 0 Palec dolu

20

dej tam O-kroužky a budeš mít klid.

Snekovo řešení sice funhuje, ale dej si pozor na takový drobný detail jako je nejmenší úhel opásání řemenice pro daný přenášený výkon.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Kdysi jsem poháněl 2 šrouby u ponorky z jednoho Mabuchi 540 spirálou ze simeringu a kovovými řemeničkami.Bez problémů to fungovalu léta.Bohužel fotky  ústrojí nemám.

22

Pánové,
tam, kde je snekův motor, tam je ve skutečnosti 1. nebo 2.  lodní hřídel. A teď tam déjte motor  tak, ať není potřeba dalších " 6 kladek" a ať ozubený řemen zůstane v záběru vůči řemenicím, na co upozorňuje SH a nebo motor není z "druhé strany" trupu.
Nejjednodušší řešení tady navrhoval SH s překrouceným O- kroužkem. 
Při větší roztečí lodních hřídelí ...větší soustava ozubených kol a nebo na 2 vnitřních hřídelích 2 stéjná ozubená kola, jedno - přímo přes spojku spojené s motorem je hnací ...druhé hnané ...na druhé straně hřídelí ozubené řemenice . Další hřídele v rozteči lodních hřídelí  osazeny dalšímy řemeinicemi, které by případně řešily převodový poměr. Složité to není , ale taková rozvodovka příjde dost draho.
jednodušší řešení je druhý motor.

Ať Vaše lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

burun napsal:

....jednodušší řešení je druhý motor.

zlatá slova.

Share

24

no jo ...ale to bude obyčejnej dvoumotorák a žádná technická památka .....

Share

25

Snek napsal:
MB/RomanT napsal:
Snek napsal:

barvičky  jsou matoucí osobně bych barvou stejnou označil  hřídele a né motor a jednu hřídel...... nemluvě otom že takovýto nákres evokuje   právě to že motor je  to červené....... s šipkou jiným směrem, jen poněkud nešikovně  umístěný co do kluzné a ozubené strany řemene.......

Share

Palec nahoru Palec dolu