1

Téma: Ako na laminovanie dýhy?

Postavil som trup výletného člna (dĺžka 65 cm, max. šírka 23 cm) klasickou metódou: drevené rebrá, obšívka zo 4-och dielov dýhy hrúbky 2,5 mm, lepené epoxidom.
Teraz by som chcel trup olaminovať proti vode a poškodeniu a ponechať trup v prírodne farbe dýhy - teda nefarbiť. Plánujem použiť súpravu Letoxit a 33 g tkaninu v jednej vrstve.
Otázka:
Môžem dýhu pred laminovaním "naseparovať" zriedeným Letoxitom? Separovanie zvnútra i zvonku, po vytvrdnutí a prebrúsení laminovať?
Obávam sa, či dýhový trup nebude "pracovať" a neskrúti sa. Prosím o radu.

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Ako na laminovanie dýhy?

http://img401.imageshack.us/img401/6015/h79d.jpg

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

koukni třeba tady, právě řeším to samé, ale pokud chceš dýhu jako přímý potah, tak oboustraně laminovat mezi dvě skla. pak dospodu dvě vrstvy 50-80g nahoru tu 30g.

Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Obávám se, že trup je již potažený a tak sklo už asi nepomůže. Přelaminovat celý potah co nejemnější látkou(30-45) co nejméně pryskyřice z venku a dovnitř aspoň tři vrstvy obě strany bez separace(Separuji  se jen formy). Natřít trup a hned položit tkaninu dvě vrstvy vnější a tři vnitřní , strčit do tepla, nenechávat to v chladu ,rádo to nevytvrdne. Když to dobře nalaminuješ jak vnitřek, tak venek, nepokroutí se to. Dřív , když nebyla překližka, tak  se potahovalo vším možným i dýhou, dokonce kamarád z našeho města potahuje silnějším papírem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

trup lze napustit  letoxitem  bez problémů (jen nejde o separování ale napouštění), musí se ale napouštět na první dobrý pokus , ztuhlá pryskyřice uzavře póry ve dřevě a pak  dřevo další pryskyřici nevsakuje , pak obrousit do hladka a položit  jednu vrstvu skelné tkaniny  co nejmenší gramáže  se stejnou pryskyřicí...pak brousit a znova potírat pryskyřicí či lakem stejného  systému do dokonalého povrchu...jen pozor na  hrubost vrstvy .

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Som rád: Dá sa!
Petr - myslel som "napúšťanie", no napísal som separovanie - som začiatočník, budem si pamätať.
..
Čím je najlepšie riediť Letoxit? a v akom pomere? na napúšťanie dreva, dýhy.

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Len tak pre zaujímavosť, aká je hrúbka tej dýhy ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

já epoxydy  ředím bud bezvodým lihem , nebo čistým acetonem záleží na tom , zda je pod dýhou polystyren nebo jiný materiál kterýse nenaruší acetonem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Tujano - 2,5 mm hrúbka pred prebrúsením. To zmnemená, že niekde má teraz možno 2 mm, ake moc som nebrúsil, len oblúky.
Petr - o.k.

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Jack napsal:

Čím je najlepšie riediť Letoxit? a v akom pomere? na napúšťanie dreva, dýhy.

měl jsi ho někdy v ruce? Letoxit je dostatěčně řídký a vzlínavý i bez ředění.

Ředila se ChS1200 pro laminování v dobách kdy jiná pryskyřice nebyla k sehnání...

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

SH - nie, ešte som s Letoxitom nerobil - nemám žiadne skúsenosti.
Používal som len kedysi ChS1200 a teraz lepiace epoxidy - 5 a 30 min.
Letoxit už mám doma, tak namiešam menšie množstvo a skúsim naniesť zvnútra šo špice lode. Najskôr ale kúpim injekčné striekačky na dávkovanie, štetce, rukavice.

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Ja som potiahol trup takou istou dýhou, rozostupy medzi rebrami mám 125 mm,
nič som neriešil, najprv som olaminoval vonkajšiu stranu tkaninou 80,
po vytvrdnutí som vnútro len natrel letoxitom.
Ani stopa po nejakom vlnení či krútení.
Neustále vpred !       smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

aby bylo jasno, Letoxit a L285 bude zhruba to samé.
hodně vzlínavá pryskyřice, tudíž ti prosákne dýhou jako nic. Dýha 0.6 mm se prositila do cca 3 minut.
Při 2mm bych to viděl tak maximálně do 10 minut.
Mám L285 s tužidlem na 3hodiny (180 minut), což je doba zpracování až moc dlouhá, ale na provzlínání dýhou to bude dostatečné.
Nic neřeď, stačí pryskyřici ohřát v horké vodě, pak přidat tužidlo, promíchat a natřít, proleze to samo

Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

odvážnější rodinný typ modeláře muže epox  ohřívat v mikrovlnce, stačí jen pár vteřin ....jen doporučuji takto činit v pozdních nočních hodinách, tedy v čase spících manželek... big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

teda já nevím, ale do mikrovlnky určitě ne, však moderní laminovací pryskiřice jsou tekuté, ta horká voda dostačuje.
Takovýhle prasárny jsem dělal s E1200, ale tu bych už po zkušenostech s těmihle moderními epoxydy nevzal do ruky, leda tak na lepení

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

big_smile  no já tak zkapalnoval  veškerou 285 při napouštění paluby na novgorodu ale stejně to bylo málo a musel jsem ještě ředit acetonem.... holt 7mm balzy skrz naskrz napustit  na jeden zátah v průměru 60cm byl záhul......

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Páni, to som skutočne netušil, že Letoxit je taký riedky, že presýti aj dýhu skrz-nakrz!!! Dobre, že som s tým počkal - musím sa ešte veľa učiť.
Teraz som ale zmätený: Mám dýhu najskôr len napustiť a po zaschnutí znova natrieť a položiť tkaninu? - teraz mám obavu, že dýha všetok prvý epoxid nasiakne a tkanina ostane suchá.
Alebo mám hneď laminovať aj s tkaninou?
Prepáčte, ale skutočne som začiatočník a nerád by som zničil loď.
Kamarád mi ešte radil, že mám dýhu pred laminovaním prelakovať nitrolakom - tak sa to vraj robilo kedysi!?! To by vraj zabránilo "strate" epoxidu v dýhe.

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

právě že tu "ztrátu epoxidu v dýze" potřebuješ, to je totiž to "prosycení dřeva epoxem". je rozhodně lepší napustit dřevo stejnou látkou jako budeš dál laminovat, protože dojde k lepšímu spojení, než u dvou různých vrstev.

já když dle Petrovo návodu dělal palubu na springera (také z 5mm balsy) tak jsem používal epox H1000 od Havla (laminovací pryskyřice) a ohřál jsem ji fénem (spíš pro jistotu než že by to bylo úplně třeba, ale vsakovalo se to lépe, když paluba i epox byly nahřítý). dřevo musíš z JEDNÉ !!! strany natírat dokud pije a to vše při prvním laminování. jak ti to ztuhne, tak už žádný další epox do dřeva nedostaneš. v ideálním případě bys měl docílit toho, že při natírání zvnějšku trupu budeš mít dřevo uvnitř tupu mokré od epoxu (prosytí dřevo až na druhou stranu). nikdy nesmíš natírat z obou stran najednou, protože vzduch ze dřeva nebude mít kudy utéct a neprosytíš to celé.

až budeš s prosycením spokojený, tak na vlhký trup přilož tkaninu a pořádně ji přitiskni (mě se opět na Petrovu radu osvědčil kousek molitanu, stačí i houbička na nadobí). epoxu na povrchu bys měl mít minimum, jen tak abys tkaninu prosytil, pevnost nedělá epoxid ale právě ta tkanina...

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

No - super!
Už sa do toho dostávam.
To bude "nářez"! až sa do toho pustím.
Začiatky sú vždy ťažké - na veku nezáleží.

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Kazdopadne aj keby sa uplne nepresytilo drevo epoxidom, tak ho uplne uzavries laminatovou vrstvou, takze ziadna voda sa do neho nedostane, pokial sa neposkodi trup niekde pri havarii.

Ja som 1. lod riadne natrel len epoxidom a nasledne nalakoval autolakom, drzi uplne super, neberie vodu..  :-)

Netreba mat z toho stres

Diva od Aeronaut-u - Hotovo, Baby Bootlegger 1:10 - Hotovo
Riva Aquarama este chybaju doplnky, Foo Ling podla 152VO - chybaju napisy
V4 parny motor pre  Parnik Matilda podla planu Dampfpinasse um 1900 - staviam

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

takhle prolezl L285 dýhou 0,6mm
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/61656/p1878tefi34pj17u8r381hie9gp3.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Túto diskusiu by mali automaticky baliť k Letoxit-u!

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

"Krst" Letoxit-om mám za sebou.
Namiešal som ho podľa objemových množstiev z návodu: 10 ml + 4,4 ml. Letoxit má viskozitu hustejšieho laku. A drevo po ňom krásne "ožilo" - ukázala sa krása mahagónu.
Zarobené množstvo mi stačilo presne. Len štetec som ešte "vyžmýkal" do štrbiny medzi dielmi dýhy. A to som nemal robiť!
Poučenie pre začiatočníka:
Natri Letoxit jedným ťahom a potom už do neho nelez!
Letoxit bol už asi čiastočne zavädnutý a TO, čo som pridal, nevsiaklo do dreva a na druhý deň som TO našiel ako stuhnuté "pukličky" na trupe. Mal som teda prácu naviac s brúsením.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/770/t/p189lgt04i7ar1m0ol61g8l1aag1.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/770/t/p189lh06ur1id21kiahs71r9fot63.jpg

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

no vidíš, nádhera, jen ti poradím, tak jak jsem tu pobral od zkušenějších...

příště použij větší kelímek k rozmíchání, tedy větší myslím širší, na čím širší plochu to rozliješ, tím ti to bude pomaleji tuhnout při práci

aha, já mám L285 s 3-hodinovým tužidlem, tedy spousta času na zpracování, Letoxit jsem zatím nezkoušel

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

Podľa rady som si kúpil v lekárni širšiu a väčšiu misku na miešanie - 80 ml. Určite to bola dobrá rada.
No a včera nadišiel ten čas pustiť sa do diela!
Rozhodol som sa postupovať podľa DF Riva Aquarama z netu a laminovať celý trup vkuse - uveril som mu!
Najskôr som položil na trup tkaninu s vláknami pod 45° uhlom k osi lode. Permanent fixom som vyznačil strih s presahom cca 3 cm
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/770/t/p18ac5harolr5kifntc1hi244s3.jpg
a tkaninu vystrihol nožnicami na papier - nebol vôbec problém.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/770/t/p18ac6iu6516igp6v8carrc34u11.jpg
Otvor v trupe na hriadeľ motora som vyplnil plastelínou a na zadné čelo som po obvode nalepil plastovú pásku, aby tam nezatiekol epoxid.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/770/t/p18ac5m6p3v9c1ng18e31hpa77oe.jpg
Aby som mohol tkaninu napínať potreboval som trup "zdvihnúť" nad podložku. Vložil som do trupu hranol z PS a druhý ešte podložil. Riešenie veľmi jednoduché a funkčné, lebo PS hranoly sú dosť drsné a neposúvali sa.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/770/t/p18ac5m6p315ke82n1iuh1mlg1d5hf.jpg
Rozhodol som sa nezarábať naraz veľa epoxidu, ale v prípade potreby radšej dorobiť. Zarobil som teda rovnaké množstvo, akým som trup napúšťal: 10 ml + 4,4 ml.
Epoxid stačil tak akurát, misku som doslova "vylízal".
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/770/t/p18ac5m6p3eeafb4htn10ef1pncg.jpg
S položením tkaniny to už bolo horšie!
Začal som pokladať od špice a odrazu som zistil, že po bokoch je tkanina krátka - tkanina sa natiahla. Chcel som položiť zadok a tkanina presahovala omnoho viac ako pri strihaní! Predsa som položil tkaninu aj na zadok, ale so správnym presahom. Zostatok som nechal voľne padnúť na trup, lebo situácia nemala riešenie a čas bežal.
Tkaninu som potom jemne posúval po trupe prstami, pričom som ju vtláčal do epoxidu a vytláčal vzduch smerom od kýlu k okraju trupu - vždy súčasne na obe strany. Na moje milé prekvapenie mala tkanina snahu priľnúť k trupu a neodchyľovať sa ani v zadnej časti, kde ide trup až do negatívu.
Potom som znova a znova kontroloval presýtenie tkaniny a rozotieral lesklé miesta, kde bolo viac epoxidu - prstami ale aj štetcom a na okraje presahu som pridal aj napínacie štipce.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/770/t/p18ac6iu651od71tk314oh2ql1e6b12.jpg
Tkanina sa mi zadala nasýtená tak akurát, keď všetci na DF zhodne tvrdia, že jej nemá byť veľa. Epoxid som už nedorábal. Dnes sa ukáže!
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/770/t/p18ac5m6p31iv7veh1lob1s9v1ijth.jpg

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu