1 Naposledy upravil: ladous (02-10-2013 09:54:25)

Téma: Stavba mahagonového člunu začátečníkem

pustil jsem se do rekreačního modelu podle přiloženého plánku, dělka jen 650mm (není to na soutěže, jen na takové-to letní poježdění), a tak se tu pokusím zeptat vás zkušených.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/61656/p183hq1e7p95j15go1slc15gi7293.jpg

Kormidlo mi vychází cca 25x47mm (opsaný obdélník), a šroub (snad je to ten srávný termit), na max 45mm, plánovaný motor je DC-čína-550 původem z už zaniklého letadla.

A dotaz:
bude to kormidlo dostačující a nebo mám změnit jeho tvar.
O šroubu zatím nediskutuji, protože vím (ze zdejších diskusí), že to stejně bude pokus a omyl a dokud nebude na vodě, tak se to nepozná (stejně jako u letadel).

díky za každou radu.

p.s.
A nepřesvědčujte mne, že jsem si měl koupit hotovou stavebnici, po těch letech s kuličkolety si prostě musím postavit něco od začátku až do konce :-)

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/61656/p183hqv0v68hp1chsiov1chjda6f.jpg

Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Stavba mahagonového člunu začátečníkem

Kormidlo i šroub by měl plně dostačovat pro zamýšlený pohon.
I motor by mohl stačit.Čím budeš napájet?

Nic neumim a s lodičkama jen blbnu

3

díky

napájení zaím 7-mi článek, taky pozůstatek z modelu, do budoucna asi lipolky

Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Úplně to bude stačit.

Nic neumim a s lodičkama jen blbnu

5

Tak aby to nebylo, že se jen hloupě ptám, tahám z vás rozumy a nic nedělám :-)

zatmeleno, přebroušeno, teď se bude laminovat...

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/61656/t/p184kaicac1r5tioegjkkj2ovg3.jpg

zatím díky za poskytnuté rady, Jarda

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Vypada to perfektne. Dobra prace.

Nejen rychlíci: http://olaf.webz.cz

7

potah  dopadl dobře  jen mi trošku cuklo okem  zakončení hrany  bok/dno na přídi je tam trošku nesrovnalost
která podle mě vznikla už v kostře a to na prvním žebru- je dole široké budeš mít na přídi skoro plochu místo kýlu s ostrou hranou

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

petr hájek napsal:

potah  dopadl dobře  jen mi trošku cuklo okem  zakončení hrany  bok/dno na přídi je tam trošku nesrovnalost
která podle mě vznikla už v kostře a to na prvním žebru- je dole široké budeš mít na přídi skoro plochu místo kýlu s ostrou hranou

tohle mi trochu rozveď, po vybroušení je ze dna celkem ostrá hrana, přecházející v trochu zaoblenou příď na vrcholu.

A ano, máš pravdu, to první žebro bylo širší, než asi mělo být.
Nicméně se asi ještě dá dolepit, než začnu laminovat, IMHO ta špička pod vodu asi nikdy nepůjde.

to víte, je to první kompletně vyráběný model po dvaceti letech nečinnosti, kdy jen slepím polystyren a šup s tím do vzduchu, takže přijmu každou dobrou radu, zvlášť, když není z mého oboru

díky za trpělivost

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

tak PH už sice neporadil, ale nedalo mi to, a protože měl pravdu, kousek lipového hranolu udělal své.
Sice jsem nad tím musel namáhat orgán, kterému se říká mozek, ale postavil jsem se k tomu se znalostí oprav EPP :-)
Uříznout kus nepovedené špičky (přídě, je-li to ten správný "termit"), dolepit hranolek, zabrousit, zatmelit, znovu zabrousit...

A vypadá to rozhodně lépe, díky Petře

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

omlouvám se lítám do dílny a už jsem se nekouk na reakci,
hranolek to asi vyřešil, žebro v originále typuju na dvojnásobnou šířku v místě uchycení lišty než by mělo být ....občas se to stane na plánech někdy dokonce i na jiných žebrech než koncových...... moje kolchida měla pod zádí bublinu neb žebro z plánku bylo o 1cm zhruba širší a já mladej na to abych si toho všimnul před oplankováním.
já obvykle tyhle první žebra vynechávám a lištu chytám do kýlu  paluba udělá oblouk nahoře a ta hrana je pak plynulejší.... nelze to ale u maket.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Petře, vůbec se neomlouvej.
Když jsem si přečetl tvoji reakci, měl jsem to před sebou na stole celý večer a mezi prací na to neustále koukal a pochopitelně jsem Tii musel dát za pravdu. A také díky tomu, že ta špička byla z hranolu se to dalo takhle alespoň trochu napravit. Až uschne "dvanáctistovka", kterou jsem právě nalil do vnitřku trupu (což bude tak zítra), tak udělám zase fotku.

A fakt to vypadá mnohem lépe, takže děkuji za upozornění.

p.s.
už je nastříhaná 100g tkanina, L285 v dílně, tak se třesu na olaminování povrchu.
Pak mne teprve bude čekat to modelaření

Díky All za trpělivost s mojí maličkostí, Jarda

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

tak, paluba, olaminována dvěma vrstvami 100g tkaniny a L285 (stačilo 14g, tedy 10+4), pěkně křížem položené přez sebe

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/61656/t/p1850aronjohchcbkidumvoej3.jpg

smile já vím, už se z dotazu stal popis stavby, ale pochlubit se musím, protože veškeré informace čerpám tady od vás

Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

PĚKNÉ a ted hezky vrstvičku mahagonu po prkénkách a pak ještě jednu tenoučkou vrstvičku tkaniny a leštit a leštit a leštit a.....vopupínkovat se z toho......... big_smile .......

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Ne ne, ted ještě olaminovat dno a boky, zalaminovat hřídel pohonu a kormidla, osadit lože motoru, serva, příjmače, baterií...

Teprve potom plaňkovat a pupínkovat se smile

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

15

tak olaminován i spodek a boky, ale nic moc, ty kraje se mi moc nepovedly (fotku udělám po celkovém vytvrdnutí), bude halda broušení. Že já bloud ten trup nestrčil do pytle a nezavakuoval, mohl jsem si ušetřt práci.

lol
A už na Vás vy darebáci nikdy nedám, pokud bych se rozhodl znovu pro nějakou "bárku" (věřím, že už nikdy, ale ....),
tak budu laminovat pěkně po kouskách, nikoliv z jednoho kusu tkaniny...
A nebo je to "volšovejma rukama" a pak máte pravdu...  Ta "stodesítka" je fakt nepodajná.
lol

Ale dobrý, všechno se dá opravit, a po zbroušení a opravení hran to bude OK

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

JanVar napsal:

tak olaminován i spodek a boky, ale nic moc, ty kraje se mi moc nepovedly (fotku udělám po celkovém vytvrdnutí), bude halda broušení. Že já bloud ten trup nestrčil do pytle a nezavakuoval, mohl jsem si ušetřt práci.

lol
A už na Vás vy darebáci nikdy nedám, pokud bych se rozhodl znovu pro nějakou "bárku" (věřím, že už nikdy, ale ....),
tak budu laminovat pěkně po kouskách, nikoliv z jednoho kusu tkaniny...
A nebo je to "volšovejma rukama" a pak máte pravdu...  Ta "stodesítka" je fakt nepodajná.
lol

Ale dobrý, všechno se dá opravit, a po zbroušení a opravení hran to bude OK

no to je to co každému říkám pokud se mě optá..... laminátuju tenkou tkaninkou  do 50g/m a to ještě střiženou v pruzích šikmo na vlákna 45° a v mnoha vrstvičkách s broušením mezi každou vrstvou ......tím si šetřím hodně problémů a nezáživných opravo-brousivých orgií s tancem zvaným ,,skloštětinka okončetinová,, big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

pro JanVara,
- jaký průměr má původní šroub z výkresu se to nedá vyčíst ?
- dá se na modelu projít hřídelí dnem mezi žebry 7 - 8 ? (dle nákresu prochází hřídel mezi  6 - 7). Motor bude níže uložen a šroub bude v ostřejším úhlu - menším odklonu oproti hladině.
- motor - bude potřeba  vodní chlázení. 

Ať Tvoje loď pluje

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

kecy, kecy, kecy....
každý si tohle musí projít, ale uznávám, že ty moderní pryskiřice dávájí člověku hmoho volnosti
No, nic, ta 110 tu ležela, tak jsem se ji alespoň zbavil.
Sice bude práce navíc, ale už vím, že na "bárku" je max. 80-ka ve dvou vrstvách maximum.

Péťo, kdo si tímhle neprojde neuvěří :-)

BTW, jedna vrstva na sebeblbější křídlo vždy lehla, dvě vrstvy na trupu lodi pro mne byla velká neznámá :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

burun napsal:

pro JanVara,
- jaký průměr má původní šroub z výkresu se to nedá vyčíst ?
- dá se na modelu projít hřídelí dnem mezi žebry 7 - 8 ? (dle nákresu prochází hřídel mezi  6 - 7). Motor bude níže uložen a šroub bude v ostřejším úhlu - menším odklonu oproti hladině.
- motor - bude potřeba  vodní chlázení. 

Ať Tvoje loď pluje

hřídel prochází přesně sedmým žebrem (ten plán je jen oskenovanej, nebude tam spalovák), motor přijde vodorovně s kýlem (kardan spojka), a  já počítám tak s max. průměrem šroubu (vrtule) 40mm (na plánu je 45mm), dvojlist....
Tudíž i menší sklon hřídele oproti trupu (menší odklon od hladiny (omlouvám se za nevědomost s názvy (termity :-) ))).

S tím chlazením nevím, ale ta "plechovka" ji asi potřebovat bude, přecejen je to motor z letadla

p.s.
jj, snad plout bude, sám se těším "jak malej kluk", jak to dobrousím a přijde pohon, půjde na vodu.
Teprve pak Vás "pánové" čeká peklo mojí nevědomosti smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

sice jsem už nějak nedohlednul jaký motor tam tedy bude a, le  osobně bych doporučil pokud to jde  nedávat spoj kardanem ale použít kompakt hřídel k danému motoru pokud se dá sehnat, je tam méně tření a vibrací než na sebelépe  vycentrovaném  a vyváženém kardanu a ušetříš si dost práce protože kompakt stačí usadit do trupu  samotný bez podpírání motoru takže i pro chladící spirálu je více místa .

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

pro JanVara,
to je dobře, že tam nedáš tu 45. Ta 40 bude až dost. Nevím kolik točí ta Tvoje plánována 600 (550) , ale 600 s 10500 ot./min s dvoulistým šroubem 40/34 (40/0,85) má příkon cca do 70W, což už je na chlazení a při vyšších otáčkách což předpokládám, že Tvůj motor bude mít, bude příkon mnohem vyšší.
Žáden rychlík to nebudeš mít, to by jsi potřeboval tak příkon od 150 W ( BLDC Heli motor s 3s ), ale pěkné poježdění - pěknou plavbu ano.

Ať Tvoje loď pluje

p.s. Mezera mezi hranou točícího se šroubu a dnem Ti stačí 5 - 4 mm. Tu kardanovou spojku moc " nelámej " oproti ose hřídel - motor. To spíše namontuj motor na úhelníkový motorový držák, který bude šikmo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

petr hájek napsal:

sice jsem už nějak nedohlednul jaký motor tam tedy bude a, le  osobně bych doporučil pokud to jde  nedávat spoj kardanem ale použít kompakt hřídel k danému motoru pokud se dá sehnat, je tam méně tření a vibrací než na sebelépe  vycentrovaném  a vyváženém kardanu a ušetříš si dost práce protože kompakt stačí usadit do trupu  samotný bez podpírání motoru takže i pro chladící spirálu je více místa .

hele, ty "rejpale", právě jsem ten kompakt rozebral (dle tvé rady v jiném vláknu...) :-)
Petře, potřebuju dostat motor co nejníž ke kýlu, proto ta spojka, jinak dokážu vrátik kompakt z5, s tím problém nemám, stejně jsem ho zkracoval.... A takohá "hardy spojka" rozhodně žádné vibrace neudělá, už ji tvořím...

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

hardy spojka nezvládne takový úhel..... zapomeň

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

burun napsal:

pro JanVara,
to je dobře, že tam nedáš tu 45. Ta 40 bude až dost. Nevím kolik točí ta Tvoje plánována 600 (550) , ale 600 s 10500 ot./min s dvoulistým šroubem 40/34 (40/0,85) má příkon cca do 70W, což už je na chlazení a při vyšších otáčkách což předpokládám, že Tvůj motor bude mít, bude příkon mnohem vyšší.
Žáden rychlík to nebudeš mít, to by jsi potřeboval tak příkon od 150 W ( BLDC Heli motor s 3s ), ale pěkné poježdění - pěknou plavbu ano.

Ať Tvoje loď pluje

p.s. Mezera mezi hranou točícího se šroubu a dnem Ti stačí 5 - 4 mm. Tu kardanovou spojku moc " nelámej " oproti ose hřídel - motor. To spíše namontuj motor na úhelníkový motorový držák, který bude šikmo.

tohle začnu řešit, až dodělám loď. Jo je to nějaká 550, bohužel parametry už jsou pryč, tak se bude měřit (zbylo mi to z letající potfory) až na to zbude chvilka času, IMHO, když to utáhlo dvoukilovej větroň, tak to jedenapůlkilovou loď utáhne taky (myslím).
Je mi jasné, že podmínky pro motor budou hodně jiné, než v té "lítací potfoře",  s chazením se počítá (byť jen na efekt, šstříkající voda z "výfuku").

A ano, s těmi 4mm mezi dnem a šroubem (vrtulí) počítám.

p.s.
zatím mne nechte na pokoji, však ty "blbé dotazy" teprve přijdou smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

JanVar napsal:
petr hájek napsal:

hele, ty "rejpale", právě jsem ten kompakt rozebral (dle tvé rady v jiném vláknu...) :-)
Petře, potřebuju dostat motor co nejníž ke kýlu, proto ta spojka, jinak dokážu vrátik kompakt z5, s tím problém nemám, stejně jsem ho zkracoval.... A takohá "hardy spojka" rozhodně žádné vibrace neudělá, už ji tvořím...

já nerejpu kompakty používám všude a zatím jsem fakt problém s vibrací nikdy neměl....teda soráč měl ale to jsem nakonec zjistil že na hřídel si kdosi mému srdci blízký  dřepnul....no moje blbost  neměla ležet na sedačce...... jinak ty od MPjet mají ložisko na konci a uprostřed zhruba  svitek plechu jakoby do druhého ložiska takže rámus muže nastat pokud  je kulatina hřídele  mírně  prohnuta nebo v momentě . ato se mi také už povedlo nedotáhnu všechny 4 šroubky-červíky na spojcea jeden z nich šrotuje o samotnou přírubu. fakt je že do každé hřídele vrtám 2mm otvor a cpu jí vazelinou dokud neleze ven kudy může
ten otvůrek vrtám  co nejblíže  průchodu s dnem.
A NAZÁVĚR obvykle používám tyto potvory ve verzi 400 a zjistil jsem že i když mají výstupní závit všechny M 3 samotná hřídelka uvnitř pouzdra se občas najde 3mm v průměru a někdy 2mm a to bez upozornění na obalu pozná se to jen podle  toho že závit je bud mosazný-redukce z 2mm drátu  nebo ocelový a to je ta správná......
možná to tak je i u větších

Share

Palec nahoru Palec dolu