1

Téma: Watergeus 1:30 by jirkacbx

Zdravim vespolek.
Do budoucna bych se rád připojil k této super komunitě a trochu víc začal blbnout s lodičkama.
Předem se všem omlouvám za neodborné názvy lodních dílů a délku stavby zamýšlené lodičky.
A trochu otravování ohledně mých dotazů.

A ted k lodi.
Jelikož původně zamýšlený PARAT od Graupnera nevyjde,díky dlouhý době naskladnění od výrobce,někdy v listopadu roku 2013.Což je FAKT bída.Radši se pustím do neumělý stavby a výroby Waterguse.

Trup a tudíž základ plánuji od Pepa-model.Osadit bych to chtěl otočnýma dýzama.
Motory podle Vašich návrhů.Nejspíš 600ka nebo 720ka Speed.Dýzy bud tohle http://www.zmmodel.cz/kormidlo-s-pohonnou-jednotkou nebo tohle http://www.zmmodel.cz/schottel-pohon-ii Nebo jiný,lepší a třeba i levnější návrh?
Obrábění kovů či jiných materiálů nemam moc možnost a zručnost  či přesnost mi taky moc neříká. :-)
Něco jsem trochu na foru už našel,ale pořád to není to,co plánuji pro mýho Wateráka.
Nějakou zkušenost mam z rc aut a trochu kolem elektroniky,ale žádný zázrak.
Děkuji všem,kdo nějak rozumně poradí :-)

Nic neumim a s lodičkama jen blbnu

2

Re: Watergeus 1:30 by jirkacbx

Nevím proč máš chuť dát otočné dýzy, WG je má pevně zabudované. Je to zbytečně drahá investice, za ušetřené peníze bych doporučoval koupit něco jiného. Velice záleží na tom, co s modelem zamýšlíš. Pokud bys měl chuť se zapojit do TT určitě se najde modelář, který bude prosazovat převod. Máš-li chuť jen na rekreační poježdění, či soutěž v maketách, stačily by dvě Speed 600 a jim podobné, napřímo. Napiš mi na meilovou adresu , pošlu ti nabídku, mám  trup, palubu, nástavbu z laminátové desky rozloženou  , dýzy z duralu, pouzdra s hřídelí z nerezu s teflonovými futérkami. baxi.bax@seznam.cz

Share

Palec nahoru 0 Palec dolu

3

Osobně bych volil raději pevné dýzy a kormidla + příčný pohon nebo protitahy, případně oboje než tyhle drahé plastovky.

Zachovejte paniku :-)

4

Navyše  tie otočné dýzy od Graupnera (vid. linky) vzhľadom na to, že Graupner išiel do konkurzu, a následnícka firma predáva prakticky iba elektroniku,  asi ťažko zoženieš.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Ahoj !
WG =Pevné dýzy , protitahy, příčný ...motory ....mno. dnes bych šel do stříďáků ...jako Luděk Rais ...  http://www.tugtowing.cz/?page_id=33  a aby bylo jasno, Luděk nevyhrává jen protože má silný remoš, on vyhrává i když jede na jeden šroub když odejde regl ....z čehož plyne, vydrž a přijeď v září do Panistávky ...okoukni co by se ti líbilo, co a jak jezdí, mnozí z nás ti to půjčí a ukážou ....já ne, jsem krkna :-) i když, za dobré slovo ...
Jinak WG není špatná volba ..

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

6

Z Nepomuku je to coby kamenem dohodil do Příbrami, kde se budou remorkéry prohánět 3. a 4. srpna ;-).

Rovněž se připojuji k názoru, že otočné dýzy v plastovém provedení za takové peníze raději ne.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

7

Předem všem děkuji za názory,trpělivost a dobře míněný rady,kterých se budu snažit držet.
Dneska se mi ty otočný dýzy v práci taky rozležely,takže bude pevná hřídel.

Pepa Darvaš : Díky za nabídku,určitě se ozvu.Jako malý nemehlo bez strojního vybavení s nákupem u vás počítám.
jaroj : Rohodnuto,poslechnu :-)
PeterP: Tak solidní firma jako Graupner a v konkurzu? Docela nářez,když jsem s autem od nich v 86tým začínal.
MB/RomanT : Střídáky zamýšlím,když vidím rozdíl ve výkonu pohonu aut,co jezdíme místní závody.
ladous : Do Příbrami se chystam,minimálně na čumendu a případně trochu pokec.

Uvidím,jak se k záměru postaví krkna zaměstnavatel :-)

8

Pepa Darvaš.. nemohla by byt  ta nabidka verejna? Mam take podobne "svrbeni" jako kolega jirkacbx, tak bych se mozna pridal. A mozna, ze bychom nebyli sami. Neni mozno uvedeny komplet uvest na Vasich strankach?

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

No neuveřejňuji vyřezávání nástavby proto, že nestíhám vyřezávat. Mám CNCéčko, že musím u řezání stát  protože drobné díly ofukem odlétávají a měl bych to po celé dílně. Takže, když udělám dvě , tři nástavby do měsíce, nevadí mi to.
Celý tento komplet by Tě přišel na 2500,- včetně poštovného při platbě dopředu na účet.
Trup, paluba z 1 mm lam. desky, nástavba na CNC frézce z 0,8 mm desky, dvě dýzy pr. 60 mm z duralu, dvě pouzdra s hřídelí z nerezu(8mm a 4 mm)
Foto nástavby je z al. plechu vypálené laserem, to je také možné.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/70/t/p17vkikj8m15orom11lca1ib6idi1.jpghttp://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/70/t/p17vkilasp6k6150r7sq1d8rs323.jpghttp://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/70/t/p17vkilrh919dr49h1v9bhc51r7p5.jpg

Share

Palec nahoru 0 Palec dolu

10

Pepo, drobné díly ti ofukem neodletí, když si uděláš ke každému dílu můstky. Pak u toho nemusíš stát a můžeš řešit důležitější věci. je to jen o úpravě výkresu. Má to ještě jednu výhodu. Všechny díly zůstanou na svém místě a je tedy jednodušší jejich identifikace

carrot

Share

11

No jo já to mám taky tak udělaný, ale je lepší, když jsou díly hezky očištěný.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

jejda ....na Příbram jsem zapomněl ...přijeď do Příbrami, okoukni to, vyzkoušej si to - neboj si říct o půjčení ...

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

13

Pepa Darvaš : Safra,to jsem ti to ale zavařil,co? :-) Nástavba vypadá moooc pěkně,to se to bude tvořit. cool
MB/RomanT : Návštěvu Příbrami jsem už zapsal do kalendáře,tak se musim jen dostavit.Obecně si nerad modely,jakýkoliv,
půjčuji,jelikož nerad dělám majitelům újmu na psychický pohodě smile Ale optám se a uvidí se.

Ted trochu k pohonu a elektrice.
Koukal jsem na popis Sisyfose a našel levnější náhradu AXI motoru.
http://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/ … 00kv-35-48
Za jeden AXI motor mam tyhle 3.Po zkušenostech z aut vím,že čína vydrží kolikrát víc než US originál.
Regly budou dva a nějakých 60A.

A taky,jakou vrtuli,šroub?
Zahlídnul jsem docela rozdílný konstrukce a počet lopatek.
Jaký bude tak nejefektivnější?Na tah a případně i na brždění.

Vysílačka.
Viděl jsem na fotkách pár volantovek,ale většinou pákovky.
Jistě bude lepší nějaká slušná počítačová,aby se nechaly namixovat a spínat různý kravinky. smile
Nějaký námět?
Třeba kamionáci z Tamiya fora preferují Turnigy 9,díky množství nastavení a čudlíkům. A ceně.

Taky nesmím zapomenout poděkovat ladousovi,za jeho obrazovou dokumentaci ze stavby,MOOOC pomohla wink

Herdek,jak já se těšim big_smile na stavbu.Už abych byl na vodě smile

14

Nespěchej, vidím, že bys měl probrat a pročíst ještě pár věcí o kterých  se mi zdá, moc nevíš. Třeba na ty 60 mm dýzy se pasuje 55mm třílistý, nebo čtyřlistý šroub. To počítám s těmi Speed 600.Na střídavý motor s jinými otáčkami a výkonem bude třeba jiný průměr šroubu i dýzy. Vypadá to také, že nemáš ani základní vybavení RC soupravy, pohonného acu , nabíječky a tak pod.. Domnívám se , že na to všechno ti jedna srpnová výplata stačit nebude. Kdybys to bral postupně, tak bych věřil, že to na jaře dáš na vodu a budeš se učit. Jinak to ber jako dobrou radu, nechci tě od ničeho odrazovat. Přece jen už pár let modelařím a párkrát jsem ten rodinný rozpočet taky narušil.

Share

Palec nahoru −1 Palec dolu

15

jirkacbx napsal:

Taky nesmím zapomenout poděkovat ladousovi,za jeho obrazovou dokumentaci ze stavby,MOOOC pomohla wink

To bude nějaký omyl, moje WG skončilo ve fázi, kdy jsem začal lepit laminátovou nástavbu od Pepy... Jak na ní sedal prach a pokládal jsem tam jiné věci, tak se zase rozpadla na prvočinitele, neb byla jen bodově slepena vteřiňákem s tím, že rohy později vyleju epoxidem... Nejsou lidi (WG je momentálně 4. lodí v pořadí, které čekají na dokončení).

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

16

jirkacbx napsal:

Koukal jsem na popis Sisyfose a našel levnější náhradu AXI motoru.
http://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/ … 00kv-35-48
Za jeden AXI motor mam tyhle 3.Po zkušenostech z aut vím,že čína vydrží kolikrát víc než US originál.
Regly budou dva a nějakých 60A.

Ahoj.
Motor vem ten s těma 790 kV, tedy iBM2826-6. Při tříčlánku LiPolek to budou otáčky max cca 8500 a to je OK.
Na remoš potřebuješ aby uměl málo otáček. S tím souvisí i regl - musí umět plynulý rozběh od nuly - ideálně kdyby sis mohl regl otestovat.

Rádio si ven Turnigy 9 a máš vystaráno i na ptákoviny jako osvětlení, sirénu, stříkačku a podobně :-)

No a příštím rokem se třeba uvidíme :-)

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

pro jirkuchx,
(msob se přehlédl) motory iPower BM nejsou vhodné ... jsou sestaveny pro zadní montáž. Musíš si vyhledat motory, které mají kabely u předního čela - výstup hřídele. Za přední čelo je motor uchycen na přepážku - držák motoru.(doporučuji kovovou pro odvod tepla z čela motoru. Otačky, které doporučuje msob vyhovují.( otáčky motoru KV 600 - KV900)
v Bighobby.cz jsou to např. :
- Turnigy SK 42-40 KV 750
- Aeolian C 35-48 KV 900,  C 50-45 KV 720
- Silver Blue C 35-48 KV 790
v emotors.cz
- EMP N 50-45 KV 600

Současně při výběru se dívej na odběr ampér bez zatížení. Čím méně tím lépe.

Těch vhodných motorů je na obou stránkách více, ale buď nejsou na prodéjně nebo po 1kuse.

Pecka modelář vede, za velice solidní cenu, také motory Emax, které patří mezi špičky střední třídy.
Pro tebe by plně vyhovoval : Emax GT 2826/6, KV 710.
Serie GT má vestavěný ventilátor.

Co se týká šroubu ...např.:     www.litomysky.cz/para/rablsr149.htm

ať Tvoje lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

proč není vhodná zadní montáž je přece celkem jedno jestli je rotor na straně spojky nebo spojka za čelem........

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

pro petra hájka,
z důvodu snižení chvění,vibrací. Při čelním uchycení je prakticky hmotnost jednostranně uloženého rotoru za "pevnou deskou" - motorovou přepážkou. Je větší předpoklad, že se vibrace nebudou přenášet na hřídel. U zadní montáže je hmotnost rotoru motoru u hřídele, a tím větší pravděpodobnost přenosu vibrací.

Ať Tvoje lodě plují

.

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

burun napsal:

pro petra hájka,
z důvodu snižení chvění,vibrací. Při čelním uchycení je prakticky hmotnost jednostranně uloženého rotoru za "pevnou deskou" - motorovou přepážkou. Je větší předpoklad, že se vibrace nebudou přenášet na hřídel. U zadní montáže je hmotnost rotoru motoru u hřídele, a tím větší pravděpodobnost přenosu vibrací.

Ať Tvoje lodě plují

.

No jestli po usazení motoru a hřídele a spuštění motoru jsou znatelné vibrace, tak je něco hodně špatně a stejně je nutné montáž předělat. A je naprosto šumák, jestli je motor s montáží přední, či zadní.

Takže - zadní montáž není problém, je to jen nutné konstrukčně trochu jinak řešit v lodi. Jediný případ, kdy nelze použít zadní montáž je při použití hřídelí typu COMPACT - tam to skutečně nejde.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Předem opět děkuji za připomínky a zase to vezmem hezky popořádku smile

Pepa Darvaš : Jooo,šrouby na lodičce,to byla u mně dycky trochu bolest.Ale bud to jelo nebo ne smile Ale to bylo ještě za komunistů a k dispozici pro Korál byla jen jedna vrtule od Modely.
A co se týká rc vybavení,pro cestáka a expedici/crawlera AX 10 mam slušný vybavení.Bohužel se to netýká pákovky a lodiček,s kterýma opět začínám asi po 25ti letech.Hlavní je ted pořízení základu,zbytek bude časem.
Holt se rodina uskrovní,bude víc chodit na návštěvy,kde se dosyta nají a bude to smile
ladous : Tohle není tvoje galerie? http://ladous.rajce.idnes.cz/watergeus_stavba_2 Pokud ne,tak se omlouvám,ale pomohla.
msob : Lipo asi ne,spíše olovo.Uvidím,jaký aku doporučí a případně dodá známý elektronik.Možná neposlechnu a vezmu ten prostřední motor,900 KV.Podle koukání u letadýlkářů může regl někdy "kopnout",ale rozběh většinou pozvolný.
V "motorizaci" modelů jsem trochu extrémista smile Ptákoviny osobně můžu big_smile a příští rok se případně jistě někde uvidíme. smile
burun : Zadní montáž mi vůbec nevadí.Dycky se to nechá patřičně ošéfovat při montáži.A pokud to nevyjde,aspon nemusím pořizovat zvukový modul smile

22

Takže slovutné lodivodstvo,vše bude nejspíš úúúúplně jinak  smile

Hlavně co se týká modelu lodi.
Dostala se mi nabídka na metrovou Fairmount Alpine.Podle mně neznalce lod není vzhledem nic určitýho,navíc docela velká a ošklivá a to se mi líbí nejvíc smile
Co jsem našel na netu videa,v přibližný velikosti do lodi dávají motory 720BB napřímo.
Jak velký průměr dýz?Šroub je u většiny modelů 3listý.
Sice jsem už začal úspěšně shánět motory na 12V ze škodovek 105/120 od chladiče,ale změna je vždy možná.
A te do mně smile
Bude Fairmount na těžký TT upotřebitelná a kočírovatelná?
Příprava pro příčný pohon,to v přídi,je už zakomponováno v trupu předem.
A něco k reglům motorů.
Dsys mi po spálení v Melodii,kdy prvně odešel přijímač,následně i Dsys regl,nesmí do baráku.
Bude stačit 45A regl od Jeti model?

Pokud by se to moderátorům nelíbilo,klidně mohou téma přejmenovat nebo upravit.
Z Tamiya fora jsem zvyklý na více komfortu,ohledně editace příspěvku či tématu.

23

jirkacbx napsal:

Dostala se mi nabídka na metrovou Fairmount Alpine.Podle mně neznalce lod není vzhledem nic určitýho,navíc docela velká a ošklivá a to se mi líbí nejvíc smile
Co jsem našel na netu videa,v přibližný velikosti do lodi dávají motory 720BB napřímo.

A něco k reglům motorů.
Dsys mi po spálení v Melodii,kdy prvně odešel přijímač,následně i Dsys regl,nesmí do baráku.
Bude stačit 45A regl od Jeti model?

Ahoj

loď velká, bude jistě stabilní, ale jestli tam šoupneš ty 720-ky, tak je o soupeře méně... tady  http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=4017  si vycucni hlavní myšlenku k těmto motorům.

Nevím proč máš problém s regly DSYS - mi a spoustě lidí okolo TT-čka slouží k plné spokojenosti.

A regl JETI 45A - no vzhledem k tomu, že sháníš motory od ventilátorů chladičů = DC, pak abych odpověděl na tvůj dotaz: Ano, bude stačit,   nicméně musím dodat, že ti vznikne docela velký problém, a totiž, že moc nezacouváš. A to je u remorkéru problém kardinální bych tak řekl.

Kouknul jsem na aktuální nabídku DC reglů JETI a nevidím tam obousměrný... nevidím...  Takže asi tak

Pěkný den přeju :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

msob : Ohledně 720ky jsem přečet,snad i dobře pochopil.
Díky za upozornění na absenci zpátečky u Jeti reglu,jsem to přehlídnul.

Trochu hledání,asi 1.5 hodiny a jsem zvědav,jestli mi nový regl bude schválený.
Sice lehce předimenzovaný,ale mohl by držet http://www.rc-modely-hruby.cz/obchod/el … pfsaqp128/

25

jirkacbx napsal:

Trochu hledání,asi 1.5 hodiny a jsem zvědav,jestli mi nový regl bude schválený.
Sice lehce předimenzovaný,ale mohl by držet http://www.rc-modely-hruby.cz/obchod/el … pfsaqp128/

K tomu navrženému dalšímu reglu jen tolik:

průřez vodičů 1,68 mm2 a proudy trvalý 128 A a špičkový dokonce 440A ....  no - viděl jsi někdy startovací kabely na startování auta??? Tak tam bych věřil, že těch několik stovek ampérů vydrží.

Ale průřez 1,68 mm2 ani omylem... Takže buď je chyba v desetinné čárce u průřezu vodičů, nebo u hodnot proudů.

Dále není zanedbatelné, o jakých ampérech prodejce mluví - jestli o českých, potažmo evropských, nebo o čínských, potažmo asijských. Byť to tak nevypadá, je mezi něma docela podstatný rozdíl :-)

Hele jeden dotaz - jaká byla příčina, že ti shořel DSYS a tys na něj zanevřel???  Mi shořely dva - jeden natvrdo po přepólování od mladého a druhý vloni částečně po maketovém potopení lodě - a ten je už opraven a maká k naprosté spokojenosti :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu