1

Téma: žloutnutí bezbarvého laku

Při stavbě svého modelu na konci procesu nastříkal bezbarvý lak na model. Neměl jsem s tím zkušenosti, experimentoval jsem s různými laky, vždy ale jeden druh - syntetický. Některé se loupaly, některé byly dobré. Nyní ale zjišťuji, že bílá barva není bílá, že zežloutla a není to hezké. V jednom nejmenovaném obchodě jsem nedávno pokukoval po barvách Hammerite, které jsou především na kov. Napsal jsem na jejich info stránky a dotázal se, zda-li je možno použít tyto barvy i na modely lodí, které jsou z různého materiálu. Popsal jsem i svoji zkušenost se žloutnutím bezbarvých laků. Dostal jsem následující odpověď ke žloutnutí: "syntetické laky mají tendenci ke žloutnutí. Nežloutnou akrylátové laky". Tak snad tato informace někomu pomůže při výběru laků.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: žloutnutí bezbarvého laku

je to asi věc názoru, ale syntetiku si dávat na loď mi nepříjde moc moudré, no osobně bych to nepoužil, ale věc názoru.
Lak používám akryl a to ve spreji, zatím bez problému!  Když jsem stavěl bit. loď roma, použil jsem barvy hummbrol a vše perfektně fungovalo, jen barvu chce nechat perfekně zaschnout, než na to půjde lak, když se to udělá moc brzo, udělá to na barvě pavučinu, jestli se to tak dá popsat.. akryl tu barvu měl tendenci naleptat.

3

barvy Humbrol jsou syntetické a je možno je nalézt v balení průmyslovém jako  značku Perladin. osobně si myslím že lak žloutne působení UV záření  takže  by stálo za to poohlédnout se  v typových listech výrobců  po zvýšené odolnosti, nebo nedávat silnou vrstvu která může opticky  příliš zhoršit odstíny. veškeré své modely  stříkám těmi nejlevnějšími syntetikami v matném provedení a lakuji je pro sjednocení matným syntetickým lakem už od 94 roku a zatím nemám  zkušenost že by něco zežloutlo nekoukatelněona bílá na skutečné lodi také po měsíci není bílá.....

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

4

Obecně platí, že tzv. syntetické (alkydové pryskyřice a jejich varianty) a epoxidové čiré laky mají tendenci ke žloutnutí při vystavení vlivu UV záření. Zpravidla nežloutnou laky na bázi polyuretanů a akrylové kombinace - viz předchozí příspěvek. Samozřejmě výjimky se mohou objevit.
Při přetírání jednotlivých vrstev nátěru zase obecně platí, že pokud se používá jeden typ barev (optimální varianta), vyskytují se jakékoliv problémy buďto vůbec nebo jen minimálně a to ještě spíše díky nesprávnému postupu.
Při kombinování různých druhů barev je lepší si předem na nějakém kousku materiálu vyzkoušet jejich vzájemnou kompatibilitu a pokud nanáším "agresivnější" materiál na materiál méně agresivní (jde o sílu rozpouštědel v barvě obsažených), rozhodně je nutné nechat předchozí vrstvu řádně proschnout.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu