1

Téma: poradte lamovani trupu

Chtěl bych se zeptat jestli při laminování trupu je lepší použít laminovací epoxid nebo může být obyčejní, a podle čeho mám volit gramáž tkaniny?

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: poradte lamovani trupu

pokud jsi masochista anebo typ Jára Cimrman (=hledání slepých uliček), tak obyčejný epox. Pokud se máš rád a chceš pěkný výsledek ta použij laminovací.

Gramáž... přibližně platí že 100g/m2 odpovídá tloušťce 0.1mm laminátu. Takře gramáž podle toho, jak tlustý a pevný výsledný laminát chceš, jaké tam jsou ohyby, velikost. Pro kvalitnější povrch se jako povrchová vrstva klade jemnější tkanina atd. Pokud potřebuješ pevnost v ohybu, je lepší více tenčích vrstev, v každém případě minimálně dvě. (jedna se bude vždy ohýbat...), pokud potřebuješ pevnost v tahu (= olaminování trupu) tak tam je to jedno.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

mohly by jste mi poradit jak na to laminování, nikdy jsem to totiž nedělal pokaždý mi to dělal kamarád.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

co se třeba rozhlídnout na tomto DF, např, právě diskutované vlákno vedle? http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=4003

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Jak uvedl SH ve svém přízpěvku ....laminační pryskyřici.
Ale teď základní otázka - bude to model lodě ? -laminování do formy ? na kopyto? model pro offshore? přelaminování již hotového trupu? Jak velký trup?
Podle toho volit laminační pryskyřice a skelnou nebo uhlíkovou tkaninu, počty vrstev a gramáž.
Tady jsou často používány nízkoviskozní  infuzní laminační pryskyřice /certifikované/(mPas 400-600),  pro mnohé aplikace jsou zbytečné (vyšší cena) a musí se jejich vlastnosti upravovat - tím se opět zvýší cena.
Nic proti jejich používání nemám, kdo to má natrénováno a ví jak na ně , ale ten kdo začíná....proč?
Pro běžné laminování na kopyto nebo i těžší model do formy nebo přelaminování je dostačující viskozita namíchané směsy (2000 -1500mPas) čím nižší mPas, tím nižší viskozita. Většina laminačních pryskyřic - směsí po namíchání má viskozitu nižší.
Epoxy 1200 má namíchaná směs viskozitu cca 20 000mPas, a jak se s ní laminovalo. (blbě, ale šlo to)

Ať Tvoje lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu