26

Re: Olaminování dřevěného trupu-začátečník

šel bych cestou co nejtenší tkaniny  a zavadlého epoxydu v mnoha vrstvách s mezivrstvovým obroušením aby nebylo  nutno brousit velké nerovnosti nazávěr.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

jinak  moc pěkný model , jako člen greenpeace  to ocenuji.....

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

tkanina je 80 kepr, ty plováky jsou zespodu hranatý a uprostřed mají takovou (odtrhovou) hranu. Tam je to nejhorší. S vakuem nepočítám, nemám žádný vybavení. Přemýšlím jestli bych to nemohl obtočit smršťovací folií?

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

Cez tú stredovú hranu to neohýbaj, olaminuj jednu polovicu zastrihni to na tej hrane nech ti čo najmenej trčí na druhú stranu a na druhý deň po obrúsení to dokonči je to určite jednoduchšie ako to siliť na jeden raz

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

30

Zdravim, tak jsem se pustil do laminování artura. Musím říct, že to je paráda, jsem z výsledku nadčený. Mám udělanou jednu vrstvu 80 tkaniny a zítra budu dávat další.

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Dobrý den, mám problém. Plaňkový trup jsem potáhl tkaninou 110 g/m2 a zevnitř stříkl lakem, což nestačilo a plaňky pracovaly. Teď se zvenší objevily odrysy planěk, tak jsem vnitřek vzal pořádně štětcem-lakem. Myslíte, že se to nebude opakovat a mám raději udělat ještě jednu vrstvu laminátu?

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

110g je v jedné vrstvě málo, chce to tak 3 vrstvy, pak to nechat v teple, a pak až to celé přebrousit atd.. budeš mít pak klid..

MC76 napsal:

Dobrý den, mám problém. Plaňkový trup jsem potáhl tkaninou 110 g/m2 a zevnitř stříkl lakem, což nestačilo a plaňky pracovaly. Teď se zvenší objevily odrysy planěk, tak jsem vnitřek vzal pořádně štětcem-lakem. Myslíte, že se to nebude opakovat a mám raději udělat ještě jednu vrstvu laminátu?

33

A aspoň jednu zevnitř

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

Děkuji.

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

základní problém je že plankování není NAPUŠTĚNÉ  pryskyřicí, vše ostatní je pak jen  napravování základní chyby s nejistými výsledky v dlouhodobém  horizontu.
Na monaku se o tomto popsalo už mnoho  ......

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

Pozdě. Teď už jen napravovat. Ono to není tak hrozné, všiml jsem si toho až pod jedním úhlem pod lampou.  Ale je to pro mě zdržení a prodražení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

Ahoj, tak artura už mám delší dobu hotovýho. No a protože se přes zimu nudim,postavil jsem si springera. Zítra ho budu laminovat... Je to klasika trup ze zdejších bočnic. Má někdo odzkoušeno, jak pokládat díly tkaniny? Mám 140 g/m a 80 g/m... Jde mi hlavně o hranu přechodu z bočnic do dna...jestli prostě udělat jedním obdélníkem dno a pak jedním kusem "omotat bočnici,záď,bočnici a příď... celý obrys je z 5mm topol překližky a dno je ohýbané z 0.8 mm topol překližky...

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

Přidám dotaz do tématu.
V současnosti se chystám stavět trup pro Schnella S-38 (1/25) cca 140cm délky.
Prosím, jakou gramáž tkaniny byste pro laminaci doporučili? A laminovat jednou dvěma nebo třemi vrstvami? Jakou cca tloušťku by mohla výsledná laminátová skořápka mít (kvůli zmenšení žeber)?

Předem díky za pomoc smile

http://silenthunter.cz/forum/images/logas.gif

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

Ahoj.
Přidám ještě takový jednoduchý dotaz (i když se zdá, že tady už nikdo nereaguje).
Čeká mne asi premiéra nějakého toho olaminování.
Tak jen z vašich zkušenstí, kdo dělal s oběma... zkuste porovnat L 285 a Letoxit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

pokud tě čeká premiéra laminování, tak ač jsem s L285 nedělal, myslím si, že rozdíl nepoznáš.

Share

Palec nahoru Palec dolu

41

... premiéra v současnosti :-)
před třiceti lety jsme laminovali s ChS 1200 ... ale to byla úplně jiná práce....

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

dělal jsem s oběma (Letoxit i L285) a rozdíly jsou naprosto zanedbatelné.

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

43

Také jsem před pár lety zkoušel oboje a musím souhlasit s kolegy, práce s oběma typy pryskyřic i výsledné produkty mi přišly stejné, žádné zásadní rozdíly. Pro začátečníka zřejmě optimální laminovací materiály, jenom snad bacha na dávkování. Když jsem začínal, experimentoval jsem se vzorkem L285 (dar od kamaráda). Když jsem to namíchal od oka, stalo se mi že pryskyřice vytvrdla nečekaně rychle (za pár minut v kelímku). Potom už jsem si dával pozor a zakoupený Letoxit odměřoval pomocí injekčních stříkaček a nikdy žádný problém. Není tedy potřeba kdovíjaká superpřesnost, oba materiály jsou uživatelsky přívětivé, ale přeci jen pro dobrý výsledek to nějaké základní zásady ctít chce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

44

To je v pohodě :-)
Já, i když lepím s Chs 1200, tak ji taky odměřuju injekčníma stříkačkama... velkou na pryskyřici a diabetickou 1 ml na tužidlo.
Funguje to výborně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

45

Moje začiatočnícke skúsenosti s laminovaním som spísal tu:
http://rg65.sk/articles-categories/rg65 … imitstart=

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

46

Laminování před povrchovou úpravou
Jsem nováček, stavím Rivu Aquaramu Speciale 1:7 trup mám oplaňkováný vykitovaný, osazený elektronikou a dokončuju broušení a mám velké dilema, buď bych mohl standardně udělat obložení mahagonovou dýhou a olaminovat, ale v případě, že budou vlastnosti při plavbě neuspokojivé, tak jakýkoli vetší zásah by byl dost vidět, proto, jestli by to šlo bych model olaminoval, udělal jízdní zkoušku, pokud by to bylo OK, tak bych nalepil dýhu, udělal finální povrchovou úpravu a olaminoval to znovu. Pokud by to jezdilo špatně, tak bych to mohl opravit tak, aby to nebylo ve finále vidět.

Share

Palec nahoru Palec dolu

47

tento postup - olaminovat hrubší tkaninou, odýhovat a pak zalakovat nebo olaminovat tenkou bych ti doporučil i kdyby jsi nedělal jízdní zkoušku..... ta tenká tkanina na povrchu by to neudržela sama.

Jen k tomu laminování přes dýhu....  kolega tak dělal Rivu, bohužel se mu nepodařil laminát na povrchu bez chybičky a po přebroušení a přetření pryskyřicí už zůstaly bílé mapy.... jestli je to broušením, laminováním nebo následky vlhka protože to brousil pod vodou netuším...  já osobně bych asi šel do hodně vrstev kvalitního laku, tak jak se dělá skutečná Riva (12 vrstev, každá přebroušená). Ale to je jen můj pocit... nevím, jestli by to dopadlo lépe nebo hůře než ten laminát.

Share

Palec nahoru Palec dolu

48

Pokud brousíte pohledový laminát tak na sucho !!!!. Na povrchu laminátu se vyloučí zbytky aminu (součást tužidla) a silanu (prostředek který usnadňuje tkaní skelné tkaniny).Tyto složky vlivem vlhkosti nenávratně bělají. Doporučil bych jako poslední dát jemnou strhávací tkaninu a tu po odlaminování odstranit a trup na sucho obrousit. Po nalakování již zbělání nehrozí. Pokud je nutné brousit na mokro tak přidat do vody kyselinu citronovou,

49

Shodou okloností jsem si teď mahagoňáky trošku prostudovával... Na webu najdeš spoustu postupů jednotlivých autorů, moc pěkně to pojal Karolko a je v podstatě jedno, o jaký konkrétní typ se jedná. http://www.rcportal.sk/karolko-u1245/galeria
Moc mi není jasné, co bys vlastně chtěl po jízdním testu měnit. Když postaviš Rivu Aquaramu Special, tak má dané tvary (byť možná ne ideální) a zůstal bych u maketového provedení. Maximálně jsem viděl doplněné trimklapky, byly pod zadním platem; nebo autoři mění motory - většinou za výkonnější. smile
Postup bych volil jako psal SH, laminovat pod mahagon a na něj jednu vrtvu tkaniny 30. Já používám pryskyřici 285, hezky se s ní pracuje a pokud potřebuješ delší čas laminování, tak na to jsou tužidla se zhruba dvojnásobnou dobou zpracování (to je spíš na formy).
Přeji hodně úspěchů a pochlub se novým rychlíkem!

Share

Palec nahoru Palec dolu

50

LADA.MMP napsal:

Pokud brousíte pohledový laminát tak na sucho !!!!. Na povrchu laminátu se vyloučí zbytky aminu (součást tužidla) a silanu (prostředek který usnadňuje tkaní skelné tkaniny).Tyto složky vlivem vlhkosti nenávratně bělají. Doporučil bych jako poslední dát jemnou strhávací tkaninu a tu po odlaminování odstranit a trup na sucho obrousit. Po nalakování již zbělání nehrozí. Pokud je nutné brousit na mokro tak přidat do vody kyselinu citronovou,

díky za info.... to jsem netušil. Teď už s tím nic nenaděláme.

Share

Palec nahoru Palec dolu