1

Téma: Olaminování dřevěného trupu-začátečník

Dobrý den,

získal jsem od jednoho hodného pána rozestavěného Artura,krásná stavba a většina už je hotová. Trup je oplaňkován, přetmelený a vybroušený. Podle zkušeností zde ho budu laminovat. Ovšem nikdy jsem to nedělal,ale chtěl bych to zkusit. Dali by jste mi prosím rady,jaké gramáže tkaniny dát,jak je správně poskládat? Budu kupovat laminovací sadu Epoxy sada L285 100+40 g s tužidlem, ale tak nějak nevim,kolik toho do začátku namíchat. A další,trup má v některých místech drobné prasklinky,hlavně ve tmelu. Mám to řešit nějakým přetmelením a nebo to za mě vyřeší pryskyřice?Díky za rady.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Olaminování dřevěného trupu-začátečník

prakticky je míchání lepší dělat objemově - pryskyřici i tužidlo si nabereš do stříkaček a směs namícháš rychle bez komplikací s váhou kdy máš ulepené ruce od pryskyřice, všude se tahají vlákna skla,...
- pro začátek na artura bych viděl rozmíchat tak 15-20ml pryskyřice a k tomu odpovídající množství tužidla. Větší množství se už začíná zahřívat a tedy rychleji tuhne. Pokud pochybí, jednoduše domícháš chybějící množství.
- tkaninu použij tak 80-100g/m2. To ale odhaduji , protože tkaninu vybírám podle pohledu a tuhosti - vybírám z pytle odstřižků které koupíš levně u laminátorů (Havel, Skolil,...)
- prasklinky nevadí - zalije je pryskyřice a zpevní. To tmel neudělá.
- pokud si budeš moct při koupi tkaniny vybrat, ber tkaninu s vazbou "kepr". Líp se tvaruje.
- tkaninu polož tak, aby vlákna co nejvíc byly v úhlu 45° k ostrým ohybům. Ne vždy to ale jde. Když tak nastřihneš tkaninu, dej pozor protože pak ji jde netahovat v jednom směru na úkor rozměru kolmého. Abys ji pořád jen nenatahoval a ostřihával a pak zjistil, že je úzká.
- je dobré použít co největší kus tkaniny. Nejlíp jeden na celý trup. Ale na druhou stranu se neboj nastříhávání, použití více kousků když budou přeplátované atd. Pokud je někde 90° ostrý ohyb, je lepší zalaminovat jednu plochu, po vytvrzení zabrousit hranu a pak zalaminovat druhou plochu. Pokud se to budeš snažit udělat z jednoho kusu tkaniny s tím, že ji ohneš, tak s největší pravděpodobností, pokud nepoužiješ vakuum,  ti se tam udělá bublina a ve výsledku je to pak horší.
- na dělení tkaniny so pořiď řezací kolečko. stačí nejlevnější. Pokud nemáš nůžky na sklo anebo opravdu dobré nůžky, budeš tkaninu žvýkat, vytahovat vlákna, dělat chlupy.
- tkanina je po okrajích přešita tenkým vláknem aby se nerozjížděla při dopravě a manipulaci. Je ho dobré ale odstřihnout, protože brání tvarování tkaniny.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Dekuji mockrat, tak nejak jsem si to predstavoval. Zkusim to a dam vedet.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

SH napsal:

- je dobré použít co největší kus tkaniny. Nejlíp jeden na celý trup. Ale na druhou stranu se neboj nastříhávání, použití více kousků když budou přeplátované atd. Pokud je někde 90° ostrý ohyb, je lepší zalaminovat jednu plochu, po vytvrzení zabrousit hranu a pak zalaminovat druhou plochu. Pokud se to budeš snažit udělat z jednoho kusu tkaniny s tím, že ji ohneš, tak s největší pravděpodobností, pokud nepoužiješ vakuum,  ti se tam udělá bublina a ve výsledku je to pak horší.

máš pravdu, že jeden velký kus je nejlepší. u artura se mi to ale nedařilo správně vytvarovat, tak jsem použil proužky cca 10cm široké tkaniny s gramáží 80g/m. hranu u kýlu jsem dělal jak píšeš, na 2x, je tam ostrá hrana.

jinak jsem někde na netu viděl, že tyto hrany se dají i bez vakua laminovat najednou. hrana se přelaminuje jedním dílem, pak se to překryje mikrotenovým pytlíkem a na něj se namačká modelína, která přitlačí tkaninu k povrchu přesně.

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Pozor na míchání pryskyřice.Objemové odměřování není stejné jako váhové.Pokud výrobce udává váhový poměr tak určitě vážit. Hmotnost pryskyřice není shodná s hmotností tužidla.
Dobré je nejprve do potřebné části pryskyřice vmíchat mikrocelulozu a vzniklým tmelem přetřít celý povrch modelu .Tím se zalepí drobné praskliny a částečně vyrovnají nerovnosti.Poté položit tkaninu a již jenom štětcem prosytit.Pozor na teplotu pro vytvrzování ,neměla by klesnout pod 20 stupňů.Dobré je zhruba po 4 hodinách po odlaminování zvýšit teplotu alespoň na 40 stupňů.Vhodná je třeba velká papírová krabice a Etavíra.(Hlavně nenechávat bez dozoru!!!!!!!!!!!)

6

Ivvo napsal:
SH napsal:

máš pravdu, že jeden velký kus je nejlepší. u artura se mi to ale nedařilo správně vytvarovat, tak jsem použil proužky cca 10cm široké tkaniny s gramáží 80g/m. hranu u kýlu jsem dělal jak píšeš, na 2x, je tam ostrá hrana.

jinak jsem někde na netu viděl, že tyto hrany se dají i bez vakua laminovat najednou. hrana se přelaminuje jedním dílem, pak se to překryje mikrotenovým pytlíkem a na něj se namačká modelína, která přitlačí tkaninu k povrchu přesně.

To je dobrý nápad,nenašel bys ten návod?Ale asi to udělám jako ty,10 cm pásy tkaniny.Zdá se to teoreticky jednoduchý,ale ve vnitru se trošku bojim,aby to nezmrvil...Jsou nějaký velký chyby,který bych mohl vytvořit?

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

LADA.MMP napsal:

Pozor na míchání pryskyřice.Objemové odměřování není stejné jako váhové.Pokud výrobce udává váhový poměr tak určitě vážit. Hmotnost pryskyřice není shodná s hmotností tužidla.
Dobré je nejprve do potřebné části pryskyřice vmíchat mikrocelulozu a vzniklým tmelem přetřít celý povrch modelu .Tím se zalepí drobné praskliny a částečně vyrovnají nerovnosti.Poté položit tkaninu a již jenom štětcem prosytit.Pozor na teplotu pro vytvrzování ,neměla by klesnout pod 20 stupňů.Dobré je zhruba po 4 hodinách po odlaminování zvýšit teplotu alespoň na 40 stupňů.Vhodná je třeba velká papírová krabice a Etavíra.(Hlavně nenechávat bez dozoru!!!!!!!!!!!)

Na lahvičce od pryskyřice je napsáno jak objemové,tak váhové odměřování,tak toho se budu držet. Takže postup takový: Namíchám pryskyřici,tvrdidlo a mikrocelulozu v určeném poměru,natřu trup a budu pokládat tkaninu,štětcem po ní budu přojíždět a tím jí zatlačím do pryskyřice,4 hodiny nechám tuhnout na min. teplotě 20 stupňu a poté vložim do velké krabice a do té navolno pustím teplý vzduch z fénu nebo horkovzdušné pistole za stálého hlídání,aby mi neshořel trup a celá dílna.:-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Ještě, než bych to začal laminovat, bych celý trup pořádně vybrousil a odmastil.Papírem na dřevo 120-150 hr.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

9

1. jak říká pepa, nejdříve obrousit, nemusíš uplně do hladka, dokonce je lepší hrubší papír, protože zustanou rýhy, ve kterých se epoxy zachytí lépe.
2. tkaninu je lepší štětcem tupovat (ťukat špičkou) ne jako když natíráš barvu, protože tu tkaninu budeš sunout s tím.  lepší než štětec je laminovací váleček (viz obchod havla), docela se mi na to osvedčil i kousek molitanu, kterým jsem tkaninu na natřebý trup mačkal...
3. laminovat jsem začal na zádi, udělal jsem si několik trojúhelníků tkaniny a pak ty pásky, dělal jsem vždy jednu polovinu, pak druhou a nakonec kýl podél. zacneš na zádi těmi trojúhelníky, jakmile se dostaneš ke kýlu, tak budeš dávat pásky, vždy tak aby aspoň 1cm tkaniny byl přes předchozí pruh. stačí aby ti jedna polovina zavadla (je to ještě lepkavé ale už nejde posouvat tkaninu po podkladu) a můžeš dělat druhou stranu. doporučuji ti aby jsi u kýlu a bortu vždy cca aspoň 1cm tkaninou přesáhl. pak se dá odříznout odlamovacím nožem. nakonec jsem udělal jeden dlouhý pruh přes celý kýl a přetáhl ho na boky, na něj jsem dal sáček nanesl modelílu a nasunul hliníkový U profil, který modelínu držel přimáčknutou na kýlu... celé jsem to dělal 80g tkaninou a 2x

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Super,začínám se na to docela těšit. Ještě se zeptám. Jak má artur v zádi spodní uchycení kormydla,je tam taky potřeba dávat proušky tkaniny nebo to tam bude stačit třeba dvakrát napustit pryskyřicí? Nemáš náhodou nějaké fotky z laminování artura? A ještě jeden mladický dotaz.Počítám že udělám jednu vrstvu tkaniny po celém trupu,nechám vytvdrit,prebrousim chlupy a překlady a dělám druhou,že?

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

pro rejska,
ještě doplním
- pracovní rukavice ...několik párů vynilových (ne latexových !!!) -  prodéjny zdravotnických potřeb nebo jiný zdroj.
- několik plochých užších štětců (2-2,5cm) sestřihni na cca polovinu délky vlasu, aby byly tvrdší pro tupování.
-několik širších kelímků (např.pomazánkové máslo) i když se véjde dané množství do užšího kelímku, začne spíše reagovat než v tom širším.
- několik skleniček (např.od děské výživy s víčky) s malým množstvím acetonu na výmývání štětců. Jak ti začne 1 štětec tuhnout , déj jej do skleničky s acetonem ať je ponořený a vem druhý. Po laminování je vyper v několika malých dávkách acetonu, pak mýdlem, vysuš a dají se znovu použít. Tupovat kousky molitanu, jak psal Ivvo, je také dobrý způsob a ušetří se za štětce. Jinak použitým acetonem se dá naředit pryskyřice pro vnitřní nátěr trupu pokud už není provedený.
-jestli budeš dávat více vrstev, vždy překrytí pasů tkanin mimo překrytí spodní vrstvy a ne na něj. Při pokládání druhé vrstvy už první nenatíréj pryskyřicí,ale polož pásek na první vrstvu a zatupuj, teprve když ti pryskyřice druhou vrstru neprosytí  namoč štětec a prosyť tkaninu.

Pokud nebudeš kupovat pryskyřici L 285 přímo osobně v kamenném obchodě, ale přes internet nebo pro ní pojedeš do města vzdáleného 20 a víc km, tak ji nekupuj.
Teď jsem asi nadzvedl větší část kolegů ze židle, kteří používají L 285, Letoxid, LG 700. Ale tímto nechci vyvolávat válku!! ANO !! jsou to špičkové laminační pryskyřice, ale ne "olaminační" o co právě tady jde. (musí se upravovat)
Podívéj se po epoxy pryskyřici LG 120 + tužidlo HG 353 (-nemusí se zahušťovat).  U stéjné společnosti , zakoupíš i keprovou tkaninu, případně bavlněné vločky a mikrocelulozu. Případně použití pryskyřice konzultuj s tech. oddělením a pak s obchodním, jestli Ti prodají třeba 200g. Můžeš si pak v klidu vyzkoušet laminování na nečisto. Mne půl kilové balení pryskyřice +  k tomu tužidlo přišlo levněji než 200g balení L 285.  Tím nechci prosazovat tuto pryskyřici.
Jiní výrobci prodávají podobné pryskyřice ve větší balení.

Případná diskuze o pryskyřicích a jejich vhodnosti či nevhodnosti v jiném přízpěvku. Ale ne válku.

Ať se Ti to podaří a Artur vypluje

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Takže dle tvého příspěvku jsme pochopil,že druhá vrstva tkaniny se pokládá hned po první,tudíš se nenechává vytvrdit. Ohledně té pryskyřice.Budu jí brát od houšky,mám to k němu co bych dopliv a zbytek došel...

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

rejsek napsal:

Takže dle tvého příspěvku jsme pochopil,že druhá vrstva tkaniny se pokládá hned po první,tudíš se nenechává vytvrdit. Ohledně té pryskyřice.Budu jí brát od houšky,mám to k němu co bych dopliv a zbytek došel...

jsou dvě možnosti, buď druhou položíš max v době zavadání epoxy (poznáš, přestane být tekuké a bude se táhnout za prstem jako lepidlo), nebo ji dáš až po úplném vytvrzení první vrstvy (min 24 hodin).

Já to dělám druhým způsobem, nechám úplně vytvrdit, seříznu okraje a hrany (občas se stane, že tkanina ne úplně přilne a musí se opravit), pak vybrousím vlákna která trčí ven a lehce zdrsním ostatní plochy.
Pak opět potřu laminátem a pokládám druhou vrstvu, kterou se snažím pokládat v jiném úhlu než první a tak aby byla vždy o 1/2 pásku posunutá než první vrstva, aby okraje pásek nebyly na sobě...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Super,udělám to jak to děláš ty. Tak to mám zalaminovaný,vybroušený a teď to budu tmelit.Jaký tmel je nejlepší?Mám doma nějaký takový zelený se skelnými vlákny.Mám to tim vzít,nebo bude lepší nějaký lépe brousitelný? Můžeš mi napsat ještě jak mám udělat ten spodní výstupek,na kterém je uchyceno kormidlo?Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

ostruha kormidla se dělá blbě, zkušel jsem ji tkaninou "omotat" a pak jsem to utahl co to šlo. nakonec jsem ji přelaminoval dlouhým páskem od přední špičky až dozadu...

tmel požívám polyesterový, jak ten s vlákny co píšeš (ten je ale vhodný jen na velké nerovnosti) a pak stejný, ale "jemný", který používám na konečné vybroušení. pak na to plnič a syntetiku a nakonec matný lak (je to pracovní rybářská loď, ne jachta)

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Ok.Super.díky.Snad to nějak dopadne...

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

na to přebroušení a broušení ...laminátu vysoké gumové rukavice...sklo je pěkná ,,svině", a skleněné mikrojehličky obzvlášť a hlavně respirátor a brýle. Ono se to mnohdy nezdá. 

Ať se to podaří

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Znám,dělal jsem se skelnou vatou...Možná si vezmu z práce i Tyvek oblek...:-D

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

zdarec, tu ostruhu kormidla bych osobně  vyrobil z hliníkového jackelprofilu z obi a to tak že bych  oddělil část původního drřevěného kýlu   a nahradil ho právě tímto profilem , získáš tím možnost vytvořit tuto část odnímací a tím si zlepšit přístup pro případné demontáže kormidla a potažmo hřídele šroubu

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

SH napsal:

prakticky je míchání lepší dělat objemově - pryskyřici i tužidlo si nabereš do stříkaček a směs namícháš rychle bez komplikací s váhou kdy máš ulepené ruce od pryskyřice, všude se tahají vlákna skla,...
- pro začátek na artura bych viděl rozmíchat tak 15-20ml pryskyřice a k tomu odpovídající množství tužidla. Větší množství se už začíná zahřívat a tedy rychleji tuhne. Pokud pochybí, jednoduše domícháš chybějící množství.
- tkaninu použij tak 80-100g/m2. To ale odhaduji , protože tkaninu vybírám podle pohledu a tuhosti - vybírám z pytle odstřižků které koupíš levně u laminátorů (Havel, Skolil,...)
- prasklinky nevadí - zalije je pryskyřice a zpevní. To tmel neudělá.
- pokud si budeš moct při koupi tkaniny vybrat, ber tkaninu s vazbou "kepr". Líp se tvaruje.
- tkaninu polož tak, aby vlákna co nejvíc byly v úhlu 45° k ostrým ohybům. Ne vždy to ale jde. Když tak nastřihneš tkaninu, dej pozor protože pak ji jde netahovat v jednom směru na úkor rozměru kolmého. Abys ji pořád jen nenatahoval a ostřihával a pak zjistil, že je úzká.
- na dělení tkaniny so pořiď řezací kolečko. stačí nejlevnější. Pokud nemáš nůžky na sklo anebo opravdu dobré nůžky, budeš tkaninu žvýkat, vytahovat vlákna, dělat chlupy.
- tkanina je po okrajích přešita tenkým vláknem aby se nerozjížděla při dopravě a manipulaci. Je ho dobré ale odstřihnout, protože brání tvarování tkaniny.

Přikládám odkaz na nafocený postup laminování který zde SH popisuje, je dokonce i na fotkách osobně smile

https://picasaweb.google.com/petr.stane … 5864286322 (nutno proklikat je tam vice fotek)

Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Ivvo napsal:

Jo viděl jis to u mne na picase před 5-ti lety wink

https://picasaweb.google.com/petr.stane … 7039448530

Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Tak to je moc pěkná práce,ale to už chce mít fištróna...

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Snek napsal:
Ivvo napsal:

Jo viděl jis to u mne na picase před 5-ti lety wink

https://picasaweb.google.com/petr.stane … 7039448530

jj já věděl, že se autor přihlásí a přidá foto wink nemohl jsem to najít... díky za doplnění

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Mě to prostě nějak nejde, tak jsem si myslel jak se mě povedla celá konstrukce lodi, na to že to dělám poprvé, ale jak jsem začal laminovat tak se s tím nějak nemůžu porvat. Trup jěště docela jde, to jsou celkem velký plochy s pěknýma obloukama, ale ty plováky, to je samá hrana, kde to jeden den olaminuju tak do druhýho dne se mě to na hranách odloupne a druhej den to odbrousím a můžu začít znova. Nevím kolik kilo plastelíny a hlavně trpělivosti si budu muset jěště nachystat abych to dotáhl do konca    :-(((http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/2964/t/p17q06suq0m2k1vqe54n144o165m3.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

plováky máš velké a kulaté....
- asi moc hrubá tkanina anebo typ tkaniny.... některou neuděláš ani rovnou plochu smile
- přes ohyby by vlákna měla jít pod úhlem 45°
- některé hrany neohneš nikdy... prostě se tam sejdou dvě tkaniny a přebytek po vyvtrzení odbrousíš...
- další možnost je vakuovat....

Share

Palec nahoru Palec dolu