1

Téma: Laminátové desky - materiál

Měl bych dotaz  - jak se liší z materiálového hlediska laminátové desky z materiálu FR-4, prodávané např. zde http://www.lamplexce.cz/produkty.html a desky z materiálu G-10 (např. zde http://www.elektroizolanty.cz/elektroiz … -G10-130-C )

jde mi o použití na nástavby modelů lodí, paluby atd. Tedy pevnost, možnost lepení, barvení. Ideální by byly osobní zkušenosti. FR-4 znám, dělám s ním, spíš mi jde o G-10 a jejich srovnání protože mě trochu leká ta  epoxirezolové živice (nevím co od ní čekat), ale na druhou stranu mají tloušťky které v FR-4 nejsou. (aspoň ten dodavatel je nemá...)
Díky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Laminátové desky - materiál

pro SH,
proč chceš použít G 10 ?
Podívej se např. na Hupl.cz je z Bílovce , což není tak daleko na elektroizolanty : G 11 - jsou plněny epoxy pryskyřicí. Ja mám 1, 0,8,  0,3 jdou lepit normálně sekundovým i epoxy lepidlem. 

Ať Tvoje lodě plují.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

proč chceš použít G 10 ?

protože má větší nabídku tlouštěk....

jinak o ní nic nevím a proto se ptám na zkušenosti...

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

G10 používám 0,2 a 0,3 mm. Lepení stejné jako u FR4 a mechanicky jsem rozdíl nepoznal. Mírný zápach při broušení (to je ta epoxirezolová pryskyřice).
Povrch o malinko horší než u FR4, ale to bude dané výrobcem.
Lakování bez problémů.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

pro SH,
promiň. Blbě položená otázka. G10 a G11, ano mají větší sortiment výběru síly desky. Já jsem se mýlil i ta G11 od Hupla je plněna epoxirezolovou pryskyřicí, i když ji uvádí jako epoxy. Byl jsem si urychleně kousek sesmirglovat a je nepatrně cítit. V létě na balkoně jsem to nějak neregistroval. Povrch té G11 od Hupla je ala perfektně hladký. Každý druhý dodavatel uvádí, že G11 je sycena čistou epoxy pryskyřici. S velkou pravděpodobností bude i G11 sycena pouze epoxirezolovou pryskyřicí. Lepit to, ale jde bez problémů.
Podívej se na : sklotextit.cz  má v nabídce jak G10,G11 tak FR4,FR5 již od 0,2mm , ale jestli je to skutečnost nevím.
nebo na: vss.cz  ....sklotextil ARV (podle teploty G11) od 0,2mm  Ostrava - Radvanice. Měl bys to ještě blíže na případné  fyzické porovnání s FR4.

ať Tvoje lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

no já bych se přidal s vedlejším dotazíkem:
je toto :
http://www.elektroizolanty.cz/elektroiz … tove-desky
použitelné pro provoz pod  vodní hladinou?
Samozřejmě po slepení epoxydovou pryskyřicí a nastříkané  klasickým synt. emailem.....

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

petr hájek napsal:

no já bych se přidal s vedlejším dotazíkem:
je toto :
http://www.elektroizolanty.cz/elektroiz … tove-desky
použitelné pro provoz pod  vodní hladinou?
Samozřejmě po slepení epoxydovou pryskyřicí a nastříkané  klasickým synt. emailem.....

je.
Ale pozor, rádo se to štípe po hranách, odlupují se takové šupinky.  Rozeper si nějakou čínskou elektroniku, tam je z toho plošný spoj a můžeš si to vyzkoušet.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

jak zmiňuje burun adresu www.hupl.cz, tak jsem jednou měl cestu do Fulneka, tak jsem se tam stavil. Mají velký výběr, rádi poradí a za "pakatel" mi prodali odřezky desek i těch nejsilnějších, takže to byly spíš "hranoly"...

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

pro Petra Hájka,
jak psal SH jde použít. Ale lepit epoxy lepidlem. Tady se uplatní 1200, některé resiny nebo 30minutovky. Koutový spoj s rádiusem lepidla, jako u vyplňování ostrých hran při laminování do formy. Drsnost lepené plochy větší než při lepení sklotextitu.(adheze- "zakotvení" lepidla). Povrch obroušený ( zdrsněný) epoxydový základ a pak případně syntetiku. I vylakovat vevnitř. I když to není moc , kartit je 10x nasákávější než sklotextit.
Výhody: ....cena,  ....netupí tak nástroje jako sklotextit. 
Nevýhody: .... je značně cítit při strojním opracování (uvolňuje se fenol -doporučuji používat filtr, dříve se tak na to nehledělo). Použitá fenolformaldehydová pryskyřice  s plnivem lisovaná do forem =  bakelit.
                      má prakticky 2,5x menší pevnost v ohybu než sklotextit .....což, ale může být v některých případech výhoda.

Ať Tvoje lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Pro Petra Hájka,
SH trochu straší. Samozřejmě jsou hrany choulostivější než u sklotextitu. To co používají číňané, pro plošné spoje,  s kartitem nemá co společného. Není to prakticky slisováno. Dá se to tak přirovnat, jako kdybych si napustil rozpuštěným polystyrénem v toluénu 4 víka z krabic od bot dal je na sebe a zatížil 20 deky.Výsledek drželo by my to pohromadě, a to by bylo asi vše.

Ať Tvoje lodě plují.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

díky ,
jde o  výřezy laserem z 1mm silného materiálu a součásti se budou  seskládávat na  zasunutí nasucho  a celek se pak v lepším případě ponoří do zředěné 1200  nebo  se spoje prolejou tímtéž ze stříkačky-injekční..... v praxi jde o  koš pohonu pro dozera a skřín  celku pohonu a řízení pro seriovku, problém je že  laser neumí řezat  klasickou epoxyskelnou desku a  textit je odost dražší
Frézování  nikdo z laminátu nechce dělat jakmile slyší o 1mm  fréze a já se nedivím.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

pro Petra Hájka,
s tím laserem, bych asi ne. Strašný "čoud" z pryskyřice. Natavené, poškozené hrany? Následné opracování? Já vím, řežou se s tím i plasty.
Pouvažuj o řezání vodním paprskem. Řeže i sklotextit. Nevím, ala jaké jsou v současnosti ceny. Ve Smiřicích nad Hradcem máš Rychlého Toma , řeže vodou. Ta cena nemusí být až tak vysoká oproti laseru.

Ať Tvoje lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

rychlý tom je i u nás, ale ceny se s laserem dají srovnávat až někde u 10 až 20mm tloušťky materiálu. u tenkých materiálů je to drahý špás...

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

u laseru opracování hran  odpadá pokud nejde o normu EN  pro dětskou hračku , každopádně po sestavení a slepení následuje  lakování  tudíž barevná změna  na hraně je také celkem nepodstatná,  smrádek řeší výrobce takže mě také netrápí,  laser není zrovna v mém dosahu ale voda je tu jen jedna a ti jsou zavedeni ve velkém a na malé součásti nemají  síto pod  jímkou jak mi zdělili...... poté co jsem se zmínil o 10 sadách za rok......
Problém je že laser řeže jen některé plasty a ten kartonovej matroš řezat jde jak mi zdělili u HIESBOKA v Hlinsku narozdíl od skelných laminátových desek a třeba PSH - tam  se i na gravírce vyjádřil majitel že si nenechá zasrat  filtr v odsávačce.......
POKUD BY NĚKDO MĚL  ODZKOUŠENÉHO LASEROVÉHO ,, MÁGA ,,  budu jen rád za kontakt či  kontaktování zprostředkované popravdě podklady od CAROTA u mě v kompu leží od jara a zatím nebylo kde to nechat vypálit v malém počtu 2 ověřovacích kusů......

Share

Palec nahoru Palec dolu