1

Téma: Riva Aquarama od darco2 - prostor pro reakce čtenářů

Zde se můžete ptát na vše, co vás zajímá v tématu Riva Aquarama od darco2.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

2

Re: Riva Aquarama od darco2 - prostor pro reakce čtenářů

Rozhodl jsem se postavit model lodi 1:10 Riva Aquarama.Našel jsem pár plánků na rivu na
http://www.uloz.to/xk9K1Db/aquaramaplansjun09-zip
Žebra jsem vytiskl podle plánku na papír,nalepil na překližku 4mm a vyřezal kamarádovou el.lupenkovou pilkou.
Rozhodl jsem se pro postup oplankování trupu zvenku plankami 4x4mm poté přelaminování celého trupu a následé polepení trupu mahagonovou dýhou a o5etovnému přelaminování dýhy a finálním přelakováním lakem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

mrapeda napsal:

Rozhodl jsem se postavit model lodi 1:10 Riva Aquarama.Našel jsem pár plánků na rivu na
Žebra jsem vytiskl podle plánku na papír,nalepil na překližku 4mm a vyřezal kamarádovou el.lupenkovou pilkou.
Rozhodl jsem se pro postup oplankování trupu zvenku plankami 4x4mm poté přelaminování celého trupu a následé polepení trupu mahagonovou dýhou a o5etovnému přelaminování dýhy a finálním přelakováním lakem.

Ahoj Mrapeda,
No tieto plany som mal aj ja.. podla mna su dost nepresne.. skusal som si to cvicne poskladata  nepasovalo to..

Dufam ze sa coskoro dockame aj nejakych foto.. som zvedavy ako sa bude darit tebe..
Ja momentalne riesim ci dat pohon flexi hriadelami alebo pouzijem nieco pevne..

Ako si ty vyriesil hriadele?

Riso

Diva od Aeronaut-u - Hotovo, Baby Bootlegger 1:10 - Hotovo
Riva Aquarama este chybaju doplnky, Foo Ling podla 152VO - chybaju napisy
V4 parny motor pre  Parnik Matilda podla planu Dampfpinasse um 1900 - staviam

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

darco2 napsal:
mrapeda napsal:

Ahoj Mrapeda,
No tieto plany som mal aj ja.. podla mna su dost nepresne.. skusal som si to cvicne poskladata  nepasovalo to..

Dufam ze sa coskoro dockame aj nejakych foto.. som zvedavy ako sa bude darit tebe..
Ja momentalne riesim ci dat pohon flexi hriadelami alebo pouzijem nieco pevne..

Ako si ty vyriesil hriadele?

Riso

Čau Richarde,plány co jsem použil tak jsem si trošku poupravil k obrazu svému(nějaké drobnosti u několika žeber-rozměrově)
To co jsem vytvořil tak prezentuji zde:
http://mrapeda.rajce.idnes.cz/Riva_Aquarama/
nebod se mi nepodařilo sem vložit fografie.
Hřídel použiju pevnou a jen jednu viz foto.
Jaký použiješ motor,regl a baterie?
Mrapeda

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Čau Richarde,plány co jsem použil tak jsem si trošku poupravil k obrazu svému(nějaké drobnosti u několika žeber-rozměrově)
Mrapeda

Dik za link, pozrel som si.
a som chcel dat povodne flexi hriadele.. ale dnes som si to este raz rozmeral a dam s najvacsou pravdepodobnostou compact ako ty. Taka 400/175mm by mala byt skoro dobra.. aj ked ja by som potreboval skor 165mm-168mm. Vyskusam ju rozobrat a kusok z nej odpilit.. teoreticky by to mohlo ist.. ked sa mi podari vybrat puzdra.

Motory som pouzil striedave z Hobbykingu aj s regulatormi.
Uvidime co to urobi, kedze to je moj prvy pokus s takymi motormi.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor … duct=15190

regulatory tiez z HK nejake 60A, ale to este zvazujem, lebo som cital ze to treba vsetko poriadne chladit.. a ja som kupil bez vodneho chadenia.. Ked som odoslal a azalatil objednavku.. tak som tam nasiel ine.. s vodnym chladenim.. tak ich este asi doobjednam a tieto co mam predam..

ked sa bude dnes darit dodam aj nejake dalsie foto do mojeho prispevku..

Riso

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

compakty od MP jetu jsou v hliníkové přírubě jen zalepeny epoxydem , stačí hliník na místě uložení pouzdra zahřát turbozapalovačem a pak lze pouzdrovou trubku z příruby  vytlačit  a následně ji zakrátit na požadovanou délku , samotná hřídel se zkrátí  odříznutím celkem lehce. Běžně toto používám při výrobě  příčných pohonů.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Petr,

dakujem za info, chcem som to skracovat z druhej strany ale toto je jednoduchsia cesta...
Teraz len najst kde maju tieto hriadele v pozadovenej dlzke..

Prosim ta neviem mi povedat ako to je s puzdrom v hriadeli, pri tej hlinikovej pirube je nejake?
Ide totiz o to ze neviem aku dlzku sa mi podari kupit, a tym padom ci je jedno skracovat 175mm alebo 200mm hriadel..
Som z Bratislavy, su tu dva obchody... takze moc sa neda vyskakovat..
Dik

Riso

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

na druhé straně je futro tak to nechávám raději na pokoji , pak je ještě jedno futro z  plechu uprostřed

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Plány z netu jsou opravdu děsné.
Pohon řeším cestou 2*mig 600 12V na 3s lipol. Nechci z toho žihadlo ale rekreační poježdění.
K tomu náhonu jdu cestou kompaktu ale celé to dost blbě vychází na sklon hřídele.Motory budou asi bez chlazení.
Fotky jsou zde http://mady.webnode.cz/projekty/projekty-2013/

10

darco2 napsal:

Mrapeda

Dik za link, pozrel som si.
a som chcel dat povodne flexi hriadele.. ale dnes som si to este raz rozmeral a dam s najvacsou pravdepodobnostou compact ako ty. Taka 400/175mm by mala byt skoro dobra.. aj ked ja by som potreboval skor 165mm-168mm. Vyskusam ju rozobrat a kusok z nej odpilit.. teoreticky by to mohlo ist.. ked sa mi podari vybrat puzdra.

Motory som pouzil striedave z Hobbykingu aj s regulatormi.
Uvidime co to urobi, kedze to je moj prvy pokus s takymi motormi.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor … duct=15190

regulatory tiez z HK nejake 60A, ale to este zvazujem, lebo som cital ze to treba vsetko poriadne chladit.. a ja som kupil bez vodneho chadenia.. Ked som odoslal a azalatil objednavku.. tak som tam nasiel ine.. s vodnym chladenim.. tak ich este asi doobjednam a tieto co mam predam..

ked sa bude dnes darit dodam aj nejake dalsie foto do mojeho prispevku..

Riso

Ahoj Rycharde,jakým lepidlem budeš lepit mahagonovou dýhu na trup?Já přeplankovaný trup přetmelím,přebrousím a přelaminuji a na to budu lepit pásky mahagonové dýhy a pak o5ět přelaminuji.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Ahoj Rycharde,jakým lepidlem budeš lepit mahagonovou dýhu na trup?Já přeplankovaný trup přetmelím,přebrousím a přelaminuji a na to budu lepit pásky mahagonové dýhy a pak o5ět přelaminuji.

Ahoj
no to je dobra otazka cim to budem lepit...
budem to musiet vyskusat ale rozmyslam nad sekundovym lepidlom.. dyhu by som mal mat 0,6mm hrubu tak uvidim ako sa bude spravat.
Cast planu je taka ista ako toja, preplankovany trup pretmelim, prebrusim, olaminujem, nasledne ho polepim dyhou. Dalsia uprava bude pravdepodobne len epoxidovy plnic (2-3 vrstvy) a leskly lak niekolko vrstiev podla potreby.

Ale k lepeniu mahagonovej dyhy je u mna este daleka cesta..
Teraz riesim pohon, riadenie.. atd.

Riso

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

darco2 napsal:

Ahoj
no to je dobra otazka cim to budem lepit...
budem to musiet vyskusat ale rozmyslam nad sekundovym lepidlom.. dyhu by som mal mat 0,6mm hrubu tak uvidim ako sa bude spravat.
Cast planu je taka ista ako toja, preplankovany trup pretmelim, prebrusim, olaminujem, nasledne ho polepim dyhou. Dalsia uprava bude pravdepodobne len epoxidovy plnic (2-3 vrstvy) a leskly lak niekolko vrstiev podla potreby.

Ale k lepeniu mahagonovej dyhy je u mna este daleka cesta..
Teraz riesim pohon, riadenie.. atd.

Riso

Ahoj
Ve výsledku bych chtěl dosáhnout takovéto povrchovky vypadá to na politůru (lak s vysokým leskem)
http://koutak.rajce.idnes.cz/Heilbronn_ … CF8208.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

http://koutak.rajce.idnes.cz/
Heilbronn 2012

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

mrapeda napsal:

Heilbronn 2012

Tuto lod robi jeden rakusak. vola sa Andreas.. je to total profik je aj na nemeckom Rc fore.. Hladaj Riva 180cm
U neho beriem inspiraciu aj ja.. :-)
Riso

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

darco2 napsal:
mrapeda napsal:

Heilbronn 2012

Tuto lod robi jeden rakusak. vola sa Andreas.. je to total profik je aj na nemeckom Rc fore.. Hladaj Riva 180cm
U neho beriem inspiraciu aj ja.. :-)
Riso

Má to precizně provedený,hlavně ty detaily,krásný.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

K tomu lepení dýhy.
Pokud bude trup laminát tak doporučuji lepit kontaktním lepidlem (chemoprén)práce jde poměrně rychle a snadno.Drží to perfektně.
Vteřinové lepidlo bych nedoporučoval jednak z důvodu prosáknutí dýhou na povrch (možné fleky na finálním laku) tak z hlediska dáfkování a nerovnoměrného rozlití.
Chemoprén doporučuji naředit acetonem pro použitelnou konzistenci a laminát zdrsnit.

Ps. Jak budete dělat kovové doplňky

17

Protože mne čeká také lepení mahagonové dýhy, tak jsem pokusně nařezal proužky asi 8 mm široké. Na kousek překližky jsem nanesl slabou vrstvu lepidla Soudal (vodovzdorné lepidlo mléčné barvy). Položil jsem první proužek, lepidlem potřel také hranu a položil další proužek. Lepidlo které jsem vatlačil ze spáry jsem setřel. Po položení posledního proužku jsem dýhu přikryl obyč papírem a zatížil. Druhý den jsem zkoušel odtrhnout dýhu, ale roztrhl jsem stím i překližku! Lepidlo zesklovatí a vypadá jako epoxy. Tak doufám že to bude držet i na nástavbě jachty.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

cafte chalani,

takze ja mam nasledovny plan, ked mi pride dyha tak si olaminujem kus preglejky a budem postupne skusat lepit jednotlive pasiky dyhy roznymi lepidlami..
Vyberiem to ktore sa mi bude najviac pozdavat.

Bogoš pozeral som tie lepidla Soudal, ale je ich vela typov, takze ked to nie je tajomstvo prezrad ktore si skusal a planujes pouzit ty.

Kovove dolpnky budem robit asi mosadzne (samo domo vyroba) a dam ich mozno pochromovat... lebo priznam sa ze mne sa viac paci mosadz na lodi ako nerez alebo chrom..

Uz som nieco vyrabal doma z mosadze doma na Divu a islo to v pohode.

Riso

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Pro darco2:
Lepidlo se jmenuje SOUDAL - na dřevo 67A PVAC vodostálé (dřevo, překližka, dýha, dřevotříska, porézní materiály).

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

K tomu Soudalu zde je link na technické listy www.peddy.cz/files/1301400.pdf

21

Boguš napsal:

Pro darco2:
Lepidlo se jmenuje SOUDAL - na dřevo 67A PVAC vodostálé (dřevo, překližka, dýha, dřevotříska, porézní materiály).

nevím proč, ale v poznámce v tech. listu je "nepoužívat na dub, mahagon, teak, apod.".  Asi nějaký důvod mají...

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Tady je ten vzorek lepení mahagonové dýhy na překližku! Zkusím to ponořit do vody co se stím stane! Lepené trupy Soudalem a potom olaminované zatím drží!

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

SH napsal:
Boguš napsal:

Pro darco2:

nevím proč, ale v poznámce v tech. listu je "nepoužívat na dub, mahagon, teak, apod.".  Asi nějaký důvod mají...

Toto zaujalo aj mna v tom technickom liste... vyskusam napisat do Soudalu preco to neodporucaju
Dobre otestuj to teda a daj vediet.. ak to bude dobre urcite to vyskusam lepit aj ja..
Ja som si kupil nejaky americky orech ako dyhu, paci sa mi viac ako mahagon.
Mam doma par kusov dyhy teaku, ale nie je to na celu lod.. kresba je pekna ale farba sa mi moc nepaci..
Mohlo by sa to aj namorit a tym padom natonovat trosku inac.. ale kedze toho nie je dost.. nechce sa mi s tym trapit.

Riso

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

všeobecně,
nevím co na to ostatní, ale domnívám se, že 400 kompakt hřídele ( průměr 3mm) jsou pro motory, které jsou napájené předpokládám aku 3s, a tím točí 40700 otáček  a 28900 otáček málo......aspoň tu hřídel 600 s průměrem 4mm.

ať Vaše lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

Test motorů Mig 600/boat při napájení 3S lipol.
Vrtule Graupner S42,5
Teda čekal jsem že to bude mnohem pomalejší.
http://www.youtube.com/watch?v=J9y25oN3 … =g-all-lik