1

Téma: Tmel

Kdysi jsme používali tmel vyrobený z dětského zásypu a nitrolaku (napínací/lepící). Sám o sobě vytvořil nepromokavou vrstvu, která se dala už jen nastříkat, což nám jako mladým modelářům na prvních modelech vyhovovalo.
Chci se zeptat, zda někdo nemá tip a zkušenosti, jak toto nahradit (tj. hotový tmel).

2

Re: Tmel

Práve som dokoncil trup svojho modelu a celkom uspesne som pouzival tmely predavane v obchodoch pre autoprislusenstvo a v sobotu som videl aj obchode Bauhaus.
Je to dvoslozkovy tmel v plechovke (su rozne balenia).

Na zaciatok to uplne vyhovel, ale potom na posledne tmelenie bol dost hruby, preto som este kupil obycajny dvojzlozkovy polyester (od tej istej znacky, v tom istom obchode) a pred tvrdidlom som k tmelu primiesal lahko tekuci polyester - az potom som pridal tvrdidlo. Velmi dobre sa tym robilo a za 20-30 minut uz sa dal smirglovat.

Potom som este kupil malu tubu tmelu (hotové, jednozlozkove). To sa mi velmi neosvedcil, velmi rychlo tvrdlo (de facto som to vedel len raz natriet, druhykrát uz drvil a odpadával).
Takze som model dokoncil s pracnejsim, ale lepsim, riedenym dvojslozkovym polyesterovym tmelom.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

A jaká je to značka?

4

Teraz ti neviem povedat som daleko od domu, ale vacsinou maju len 1-2 znacky v ochodoch. Tusim, ze meno zacalo pismenom P (snad Patrex cervene pismena).

Ten tmel v tube (co sa neosvedcil) bol tusim znacky Nitra alebo podobne.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Ja pouzivam s uspechem tentohttp://www.prolep.cz/?p=productsMore&am … -superplus.Dobre se brousi a dobre se s tim pracuje.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Syn mi povedal, ze tmel aj polyester je od firmy Presto.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

etwg napsal:

Syn mi povedal, ze tmel aj polyester je od firmy Presto.

Všechna polyesterové tmely jsou dobré a dobře brousitelné. (velmi jemný, jemný, základní , s vláknem na hrubší opravy a s hliníkem)

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

taby napsal:

Kdysi jsme používali tmel vyrobený z dětského zásypu a nitrolaku (napínací/lepící). Sám o sobě vytvořil nepromokavou vrstvu, která se dala už jen nastříkat, což nám jako mladým modelářům na prvních modelech vyhovovalo.
Chci se zeptat, zda někdo nemá tip a zkušenosti, jak toto nahradit (tj. hotový tmel).

použij jakýkoliv dvousložkový polyesterový tmel. Třeba Superplus od firmy BKněco... Jsou jemné střední, hrubé, plněné dřevem, hliníkem, sklem....
Použij neplněné. Pro začátek je jedno jaký (jemný/střední/...) použiješ, nejspíš nepoznáš rozdíl. Dávkování tvrdidla se neboj, pokud něco přidáš ztuhne to vždy. Jen se změní rychlost.

Ty tmely se liší i dobou zpracovatelnosti po namíchání (tj. za jak dlouho ztuhnou). Pokud enormně nespěcháš se stavbou, použij ten s nejdelší dobou co budou mít. Některé tuhnou i do 5min a to je zatraceně krátká doba.... Míchej vždy jen malé dávky.... srostoucím zpracovávaným množstvím se taky zkracuje doba zpracovatelnosti....

A pokud po čase v plechovce zhoustne (pokud se plechovka často otevírá vyvětrají rozpouštědla nebo nějaký podobný sajrajt...), jde mu pomoct acetonem. Ale vždy jen to co mícháš, ne celý obsah plechovky. Trochu tím klesne výsledná tvrdost (anebo jen déle tvrdne... to už jsem nezkoumal), ale pořád je to 100% použitelné.
V každém případě je polyester o řád lepší než lak a zásyp...

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

jj. díky za reakce. Už jsem začal tmelit jemným SuperPlusem a jako vždy platí, že osobní zkušenost je k nezaplacení. Každopádně díky za skvělé nasměrování.

10

Nechci zakládat nové téma tak se zeptám tady. Budu laminovat plaňkovaný trup epoxidovou pryskyřicí a tak jsem chtěl použít i epoxidový tmel a zahlídl jsem v obchodě Eprosin T30. Někde jsem tady četl že ho někdo používal a místo  P11 používal nějaký tvrdidlo do laminační pryskyřice a tím ho více naředil pro lepší použití, protože je dost hustý. Už ten článek ale nemůžu najít. U polyesterových tmelů se mě moc nelíbí krátká doba zpracovatelnosti, co tady ale čtu tak je většinou používáte, tak to asi není tak špatný.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

brera napsal:

Nechci zakládat nové téma tak se zeptám tady. Budu laminovat plaňkovaný trup epoxidovou pryskyřicí a tak jsem chtěl použít i epoxidový tmel a zahlídl jsem v obchodě Eprosin T30. Někde jsem tady četl že ho někdo používal a místo  P11 používal nějaký tvrdidlo do laminační pryskyřice a tím ho více naředil pro lepší použití, protože je dost hustý. Už ten článek ale nemůžu najít. U polyesterových tmelů se mě moc nelíbí krátká doba zpracovatelnosti, co tady ale čtu tak je většinou používáte, tak to asi není tak špatný.

T30 nebrat , hnusně se brousí. Náhradu za P11 jsem sehnal jenom u Havla.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Přesně tak, neznám nic horšího na broušení než eprosin. U nás v kroužku tím vyplňovali spáry mezi plaňkami a pak brousili asi 2hodiny vibrační bruskou. Nevím jak to dělají ostatní, ale to už bych raději domíchal černou barvu do polyesterového tmelu, než brousil eprosin.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Eprosin je dobry tak na platanie dier na podvozku auta, kde ho nemusis moc brusit. Ale v casoch, ked v obchode existoval iba Epoxy 1200 a Eprosin, som z Eprosinu po zriedeni acetonovym riedidlom odlieval rucky na lyziarske palice (mal som kovove lyziarske palice s kozenymi ruckami a chcel som ich zmodernizovat ). Odlieval som do sadrovej formy a mozem povedat, ze az na par bubliniek celkom uspesne. Lenze to bolo niekedy v roku cca 1970. Myslim, ze dnes su na tmelenie k dispozicii podstatne vhodnejsie materialy.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

vhodnejsi epoxy tmel muzes objednat take u zmineneho havla... navic muzes vybrat podle delky zpracovatelnosti ten pro tebe nejlepsi... eprosin vazne nebrat...

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

dík, podívám se u Havla

Share

Palec nahoru Palec dolu