1

Téma: Předělávka lodě na RC - začátečník

Ahoj,
jsem začátečník a dovolím si Vás tu požádat o radu (rady)...
Pořídil jsem si loď - stáří asi tak 20 let, jezdila jen na 2 motorky a a točilo se kormidlem, chci to předělat na RC - vysílač + přijímač + serva mám, pouze řeším následující:
- jakým způsobem z lodě vyndat pouzdra na hřídele? hřídel mám totiž pouze jednu a stejnou jsem jinde nesehnal... viz foto zdea hřídel zde
- dále jaké mám použít motorky a vrtule? nepotřebuji žádný obrovský výkon, jen aby to jezdilo. Momentálně mám volný regulátor na střídavý motor, ale možná někde najdu i na stejnosměrný. Zapojení udělám jeden regulátor na 2 motory (jestli to bude fungovat...)

Loď chci zprovoznit jen na zkoušku, jestli mě to se synem bude bavit, proto nejdu do nákupu nové, nechci za to vyhazovat peníze.
Díky všem za rady.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Předělávka lodě na RC - začátečník

Jaký průměr má hřídel? Vypadá to na 4 mm. Drát o tomto průměru by neměl být problém. Jinak jdou stará pouzdra odvrtat kolem nich dírky a potom vyříznout nebo vylomit. Ale lepší je sehnat nové dráty, vyříznout závit .

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Ahoj
Chtělo by to napsat něco více o lodi. Jaká je délka,šířka nebo přímo vložit fotku, pak se bude ohledně výbavy lépe radit.

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

pouzdro vyndávám obvykle tak že vyčnívající konec rozpálím  plynovým hořákem(stačí i turbo zapalovač ale není to tak rychlé) a do rozpáleného pouzdra které začíná ze spoje s trupem kouřit  klepnu kladívkem přes špalík tvrdého dřeva , obvykle  se povede pouzdro uvolnit a kleštěma krouživým pohybem vytáhnout  problém muže být akorát barva na pouzdru ale ta se dá oškrábat  před vytažením.
pouzdro e většině případů jde i dále používat  nepoškodí se -většinou, i když jsem zažil i případ kdy se pouzdro zcela zničilo jak bylo zalité epoxydem,ale zatím se to stal jedinkrát.
každopádně v trupu zustane menší otvor než po odvrtávání a vyřezávání.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Ahoj,
díky za rady - asi bude rychlejší sehnat někde stejný drát a vyrobit kopii, to mne nenapadlo, díky!

Fotky jsou přiloženy, snad to bude stačit - celá loď a foto bez paluby. Délka je metr. Teď mi jde o motory - jak jsem psal, nechci žádnou rychlost, spíše sílu... díky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

petr hájek napsal:

pouzdro vyndávám obvykle tak že vyčnívající konec rozpálím  plynovým hořákem(stačí i turbo zapalovač ale není to tak rychlé) a do rozpáleného pouzdra které začíná ze spoje s trupem kouřit  klepnu kladívkem přes špalík tvrdého dřeva , obvykle  se povede pouzdro uvolnit a kleštěma krouživým pohybem vytáhnout  problém muže být akorát barva na pouzdru ale ta se dá oškrábat  před vytažením.
pouzdro e většině případů jde i dále používat  nepoškodí se -většinou, i když jsem zažil i případ kdy se pouzdro zcela zničilo jak bylo zalité epoxydem,ale zatím se to stal jedinkrát.
každopádně v trupu zustane menší otvor než po odvrtávání a vyřezávání.

proč jen tuším u které lodi se ti to pouzdro povedlo zcela zničit... smile zase jsem byl jako pokusný králík big_smile

jinak musím říci, že i přes velmi důkladné zalití epoxem (původním majitelem trupu) šli pozdra ven velmi snadno a rychle. Podstatně jednodušší bylo pak nasadit nová pouzdra s přírubou kompakt a nemusel jsem řešit motorové lože...

patf napsal:

Ahoj,
díky za rady - asi bude rychlejší sehnat někde stejný drát a vyrobit kopii, to mne nenapadlo, díky!

dej pozor, drát musí být dokonale rovný, jakmile bude jen o pár setin mm "házet" tak se přenesou vibrace do celé lodi a kromě nepěkného zvuku se může spojení pouzdra hřídele a trupu uvolnit a natéct voda (také už znám, pátral jsem kudy mi do lodi teče, když je celá paluba utěsněná, poudra plná vazelíny ale v trupu pořád přibývá voda. při jedné soutěži jsem šroubem škrtl o kámen, ohnul hřídel a vibrace utrhli epox u trupu a pumpovali dovnitř vodu...)

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

patf napsal:

Ahoj,
Fotky jsou přiloženy, snad to bude stačit - celá loď a foto bez paluby. Délka je metr. Teď mi jde o motory - jak jsem psal, nechci žádnou rychlost, spíše sílu... díky.

tak jsem si ještě prohlédl ty fotky a opravdu bych ti doporučil ty hřídele vyndat. ten jejich sklon je totiž strašně veliký. takto spíše šrouby zvedají záď z vody a potápí příď než aby tlačili dopředu. Sežeň vhodné šrouby (průměr) a změň sklon tak aby šrouby byli tesně pod palubou, i kdyby hřídele měly být delší než teď, aby se tam vešly motory... čím vodorovnější hřídel, tím více výkonu motoru se přenese na dopředný pohyb...

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

,,proč jen tuším u které lodi se ti to pouzdro povedlo zcela zničit...  zase jsem byl jako pokusný králík ,,

pokusný jsi nebyl  jen ten jediný kdo to měl tak šíleně opatlaný že se s nimi hnout bez násilí nedalo ale i tak to nahřátí bylo nutné, jen  ta mosaz pouzdra stihla dřív zchladnout než to teplo došlo na konec zalévacího epoxu.....

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu