1

Téma: zacatecnik zada o radu naradi barvy vyrobce lodi :)

Zdravím,
po cca 15ti letech od stavby posledního modelu (plastová letadlovka) bych rád zkusil něco co bude opravdu... pro vyhrátí si smile
zaujali me lodicky, konkretne samozrejme historické plachetnice, galeony a spol... no konkrétně už typ na lodku mam, ale rad bych se dozvedel :
1) ktereho vyrobce mi doporucite (bydlim v panelaku, tak si umíte představit jak se bude drahá polovička tvářit na řezání lupénkou... osobně jsem po přečtení větší části fóra dospěl k názoru ze Jotika, ale pokud by někdo poradil něco "lepšího" sem s tím. počítám do začátku s tím, že bude potřeba investovat.. takže je mi jasné, že bude vhodné nějakou brusku/vrtacku (zatím u mě vyhrál ferm 160 - poměr cena / výkon a má i ohebnou hřídel, ale nevím jestli s ní pujde i vrtat mini vrtákem)
samozřejmě, že vím o dremelu, ale nepřišlo mi to vzhledem k té ceně adekvátní na předpokládané využití)
žiletky jsou jasné, šroubováčky a spol, nože, skalpely..také.
samozřejmě, pokud někdo něco doporučí šikovného, rád se nechám poučit.
šmirgl asi netřeba zmiňovat smile

co se týká malování, moření, případně vosku - zde jsem naprostý laik (vše doposud štětcem), ale nevím jestli je jenom štětec vhodný na malování a péči o dřevo v takové podobě jako je loď (rád bych to měl hezké, proto si nechám opět poradit)... jeste je tu zase to ze jsem v paneláku, takže těžko obsadím nějaké místo pomocí kompresoru),

co se týká výrobce tak ještě bych rád aby to bylo samozřejmě pěkné dřevo, kvalitní materiál a provedení a samozřejmě také rozumný návod (je to první loď co budu dělat jen pro připomenutí). tak..zatím jsem vyčerpal co mě napadlo, tak prosím poradit.
Jinak lodicka bude stacionár, zatím žádný plavec.
Díky všem za nápady a případné nakopnutí správným směrem

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: zacatecnik zada o radu naradi barvy vyrobce lodi :)

Nikdo? Nebo jsem se nekoho dotkl, pripadne se spatne ptam?

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

To posledné je správne. Tieto otázky sa dosť často opakujú a pritom by stačilo prečítať si vlákna v tomto oddelení
a potom si prípadne prečítať niektoré vlákna popisujúce stavbu historických plachetníc.
Nakopnúť sa akýmkoľvek smerom musí predovšetkým človek sám.
Ináč, českí predajcovia stavebníc radi odporučia zo svoho sortimentu vhodný model.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

aha..takze postupne, at nesyflim cele forum .. verim tomu, ze cesti prodejci radi doporuci neco ze sveho sortimentu, na druhou stranu zase musim rict, ze nemam problem si objednat odkudkoliv, kde to poslou za rozumnou cenu do cz.. takze..
jotika ano, nebo je jeste neco lepsiho ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Do značnej miery je to vecou názoru. Mne osobne sa viac páčia veci od Euromodels.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

O euromodels jsem nevedel... Tak jsem se podival a zase se nemuzu rozhodnout ktery model:) ma s nim nekdo zkusenosti negativni ve smyslu neco je zle nebo je neco spatneho? Ma jestli jsem to pochoopil vypaleno laserem, jotika ma cnc coz je (dle meho) lepsi, ale nevim.  Ma to i nejaky prislusenstvi:) jak je na tom s verohodnosti?

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

a dalsi vec...airbrush ano... nebo lepsi "stetka" na lode...historicke...drevene... nadherne:? smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Ja na natieranie drevených modelov emaily nepoužívam. Drevo si namorím na mnou zvolený odtieň,
potom ho natriem bezfarebným, pololesklým, vodou riediteľným lakom pomocou štetca.
Ale je to čiste vec vkusu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

to zni vic nez rozumne smile jeste se zeptam... nejaky tmel nebo plnic..ve smyslu aspon penetrace.. nebo jenom moridlo a lak ?
a ty moridla..jaka ? (omlouvam se, ze otravuju, ale rad bych to mel pekne smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

K tmelu: snažím sa robiť čo najpresnejšie, aby som nemusel tmel použiť  smile
A keď, tak používam Clou Holzpaste. Ide dobre brúsiť a moriť.
Na morenie používam vodné roztoky moridiel. Tieto, na rozdiel od liehových, pri viacnásobnom pretieraní
stále zachovávajú rovnaký odtieň - tón. Moridlo fixujem v dreve vodou riediteľným lakom na drevo, aj lesklým,
pretože tieto laky nie sú až také lesklé.Materiál nap. lišty si pripravujem dopredu, nakoľko po dotknutí sa lepidla
dreva, toto miesto už nenamoríš. Pokiaľ treba z niečoho odbrúsť, tak odbrúsim, dopasujem, domorím, dolakujem
a prilepím. Miesto, na ktoré budem nanášať lep ( disprzné - napr. Herkules, nelakujem, lepidlo na tom mieste
slabo drží. Pokiaľ už som natrel , použijem sekundové lepidlo stredne husté.
A tak prilepím, ak treba zrovnám do plochy zabrúsením, domorím,dolakujem ... a tak stále dookola.
Tento postup iste veľa kovaných modelárov odsúdi, ale ja inak neviem , takto ma to baví
a takto hádam dorazím a samozrejme nikomu ho nevnucujem.

P.S.: Malé detaily, napríklad okraje strielni natieram červenou humbrolkou čo najtenším štetečkom a samozrejme
s prirodzeným trasom ruky. Kovy čiernim chemickým čiernidlom na zbrane ( nie je potrebný zbrojný preukaz).

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

ja jsem asi jiny smile) tento postup me napadnul hned jako "prirozeny". nevim co se komu na tom nelibi, nebo jak moc je to nespravne, ale z hlediska "vyhrani si" s modelem mi to prijde jako nejlepsi smile akorat bych to asi nalakoval "az cele" ale to se uvidi smile poslu ti PM Tujano. A jeste dotaz...ten vanguard je taky jenom moreny ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Karlík se při odesílání uklikl, takže text vložím za něj:

Karlík napsal:

Jano, máme téměř shodný náhled na stavbu. Já na tonování dřeva používám Humbrolky, které silně rozředím ředidlem. Myslím tím barvení dřeva. Navrch olejíček Clou.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

13

Jen se zeptam, ten olej ma nejakou vyhodu nebo je to jedno, nebo dat vosk? Diky za info

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Vanguard : áno, výhradne morenie dreva vyššie popísaným postupom. Drevo som použil jednak zo stavebnice - orech,
                 pretože ten nenamoríš na svetlý odtieň (žltý, červený), tak som si narezal dubové lišty a tie sa krásne dajú
namoriť. Ináč čo sa týka Vanguardu, doľahla na mňa rok a tri mesiace trvájuca tvorčia kríza, počas ktorej som sa venoval
inému modelárčeniu, ale už som sa vrátil a v blízkej budúcnosti budem vo vlákne pokračovať.

K oleju či vosku nič nepoviem, nemám skúsenosť.

A ešte ku stavebniciam : poprezeraných ich mám dosť, historickú vernosť však neviem posúdiť, nemám to
dostatočne naštudované.Ja osobne veľkú vedu z vernosti nerobím, dôležité je, aby som nezrealizoval nejaký veľkolepý
nezmysel. Ale znovu opakujem, je to vec názoru, vkusu a schopností každého z nás.Ale ako začiatočník by som si vybral
loď, ktorá nemá veľa figurálnych ozdôb a veľa kanónov.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Olejíček Clou vytvoří krásný hevábný povrch. Je pod ním zřetelně vidět struktura dřeva. Dá se kdykoliv obnovit.

No a votom to je! Zdraví Karlík.

Karlík 5. dubna 2013 zemřel. Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

vyborne...diky.. smile rozhodl jsem se pro Jotiku a jeji bounty na zacatek, libi se mi ze se celkem drzi anatomy of the ship, i kdyz predpokladam, ze knihu si koupim tez...pokud mi nekdo neposle soukrome odkaz na stazeni barevne formy ze sveta warezu smile
libi se mi na ni i to ze jsou dily vyfrezovany cnc, ma celkem pekne prislusenstvi (serepeticky) a ma medený kýl... samozrejme plánuju pár úprav, ale žádné drastické nečekat. proste si chci vyhrát smile a bude to můj první model. pokud máte něco proti, nebo na co si dát pozor tak prosím včas...než to objednám smile nebo doporučíte jiného výrobce ? nebo jiný model ?
přepadlo mě chvilkové nadšení z té verze, co je vidět dovnitř smile než jsem si uvědomil to měřítko těch věcí uvnitř a že je to de facto (dle mého) kýč. viděl jsem fotky na fórech i od jiných výrobců, ale např. constructo mi přislo jako opravdová tesařina (v ne zcela dobrém slova smyslu). takže co vy na to ?:)

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Dobrá voľba. Knihu Anatomy ...  mám, podľa mňa je tam veľmi neprehľadne nakreslené pohyblivé lanovie.
Neviem sa z toho vysomáriť, hlavne v okolí predného sťažňa. Ja ju mám postavenú, ( on scratch ) podľa plánov Amati,
ale práve tam je nezhoda. Počkám si až budeš mať Jotiku a potom mi pomôžeš.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

@Tujano:  Ake chemicke ciernidlo pouzivas a kde na SK sa da kupit?

19

Kupujem to v predajni so zbraňami na Trnavskej ulici, na pravej strane od križovatky s Bajkalskou smerom von
z mesta asi po sto metroch.Pýtam si čiernidlo na zbrane...    smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Fajn:) nevidim problem pak posdilet plany pripadne fotky-jak rikam planuju vylepsovani. Jen se zeptam zda nekdo doporuci nejaky obchod, nejlepe takovy ktery pouziva paypal .. A se kterym jsou nebo mate Vy dobre zkusenosti. Diky predem

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

K tomu naradi... Planuju nejakou mikrovrtacku/brusku - nemohu se rozhodnout jestli dremel nebo proxxon - konkretne micromot50 je lehci ale ma mensi vykon a nebo dremel300 + ohebny hridel. Je tu varianta toho silnejsiho dremelu+ oheb hridel ale to uz zacina prevysovat castku kterou bych byl ochoten investovat- co Vy na to?

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Osobně nedám bez ohebné hřídele ani ránu, ale mám jen supermarketovou značku a nestavím statické modely.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

23

Tak.. Zatim jsem pocetl spoustu ruznych recenzi a vede proxxon - takze myslim ze to bude asi model na 12 v, akorat nevim jestli ma vyznam ohebny hridel nebo ne- zatim preferovany model vazi +- 200 g

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Výhodnejšiia je proxxon vŕtačka na 230 V - npotrebuješ ďalší kus na zvyšovanie entrópie vo svojom okolí - myslím zdroj 12 V.

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

myslel jsem konkretne tento model:
http://eshop.proxxoncz.cz/product/path/ … duct_id/25

zdroj je soucasti baleni (a ze bude dalsi krabice mi az tak ani nikomu tady nevadi) - bydlim v panelaku takze se bude porad uklizet hmm takze...co vy na tento konkretni model ?

Share

Palec nahoru Palec dolu