1

Téma: Vladyka WSP-9

Zdravim,
po delsi dobe co jsem zacal stavet model lodi WSP9 od Vladyky jsem se priblizil k dokonceni stavby. Model je skoro hotovy, jen chybi dodelat osvetleni a vnitrek kabiny. Ted je ale pripraven na plavebni zkousky tak doufam ze bude vse v poradku.
Jedna se o muj prvni model, tak necekejte neco super. Behem stavby jsem se teprve ucil a moc se mi nedarilo, takze to neni uplne podle mych predstav a hodne jsem ze svych pozadavku slevil, abych lodku uz konecne dokoncil.

Fotogalerie: https://picasaweb.google.com/dalibor.pieszka/wsp9

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

2

Re: Vladyka WSP-9

Pěkně čistě provedeno. Hezký model.

Haituit, mereu, viata mea ca un trofeu,
Haituit, tarziu, nu conteaza mort sau viu

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Pěkné to máš !!!

A mimo jiné je krásně čistě provedena elektroinstalace - žádná čokoláda - perfektní :-)

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Moc hezké a čistě to vypadá, gratuluji. Už to bylo na vodě?

MSOB: co máš proti čokoládě !?!

Zachovejte paniku :-)

5

doporučuji jiný šroub - dvoulist graupner 32 , nebo nějaký takový ....můj policajt je strašně zdevastovaný , omlácený a otrhaný - tj, je to skvělá a jezdivá loď ....a tahle je pěkně postavená!

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Dekuji za pochvaly, no ja jsem vice sebekriticky, ale jelikoz sezona zacala, potreboval jsem to uz dokoncit, at mam s cim jezdit. U elektroinstalace to jeste musim zkulturnit. Trosku prichytit kabely, vymyslet umisteni prijimace. Na vode to jeste nebylo, jen vyvazeni ve vanicce s olovem z pneuservisu, takze jaky sroub jeste budu testovat. Ted to vypada ze mam sroub modela 30mm. Jenze je na zavit M3. Nevim jestli Graupner 32 neni jen na M4 zavit. Mozna i regulator vymenim, protoze ted tam mam regl autickarsky a dela docela kraval.
Dneska bych to stavel jinak, kdyz uz z Vaseho serveru uz cosi vim. Taky s povrchovou upravou uz mam vetsi zkusenosti. Do budoucna zkusim nejake autolaky. Barvi bila a seda jsou ze spreje, modra a cervena jsou Revell barvy strikane Fengdou BD-130. Posledni vrstva je ciry matny sprej.
Nejvetsi riziko ale pro me predstavuje rozvod vodniho chlazeni. Nevim co me to napadlo udelat plastove potrubi z trubicek drzaku nafukovacich balonku. Jestli lepene spoje prasknou tak ji utopim. Takze pro sichr pridam nejaky polystyren do trupu. Az bude lod na vode, tak napisu jak se to chova a co musim zmenit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

na závit M3 seženeš jen Modelu.... kdysi byly i Graupnery 30mm na M3 ale ty už jsou hodně let nesehnatelné. Co ale jde je koupit 30mmGraupner s M2 závitem a ten převrtat na díru 2.4mm a do ní vytočit závit M3. Ale udělej si jich víc, budeš mít atyp a na závodech náhradu neseženeš.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Ahoj
Sice pozdě ale pochválím také. Já si tuto stavebnici kdysi koupil také ale neměl jsem trpělivost ji dostavět, místo ní jsem raději udělal Monako1.

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ahoj kluci, děkuji za Vaší podporu.
Se stavebnicí jsem se docela potrápil, protože jsem něják nepochopil, že mám stavebnici za 700kč a výlisky nemusí přesně sedět.
Například po zarovnání hrany nadstavby se mi nechtěla vlést do rámečku v palubě, takže jsem ze smrkových lišt podložených a podlepených plastem udělal rámeček nový ze smrkových lišt. Nadstavba není lisována symetricky, takže jedno okno které je na koso má jiný rozměr než na druhé straně, takže jsem si říkal, že menší zlo bude udělat stejně tlustý rám okna, než udělat stejně velké okno jako na druhé straně.
Dneska bych tam už dal hřídel compact s přímou spojkou, ale tehdy jsem o tom nic nevěděl. Díky Svaťo za tipy se závitem, asi to tak udělám, nebo ještě můžu vymenit osu hřídele za stejný průměr ale se závitem M4 na konci. Snad by to mělo sednout i do jiného pouzdra hřídele.
Taky díky tomu, že jsem neměl žádné zkušenosti (jen jako plastikový modelář), tak jsem to začal stavět asi jako maketu k něčemu neexistujícímu a striktně jsem se chtěl držet návodu.
Stavebnice ležela doma 2 roky, než jsem se jí chytl a pak další 2 roky než jsem se k ní dostal a dostavěl. Ono stavět loď v obýváku není to pravé ořechové. Chvilku člověk brousí a lepí a pak půl hodiny uklízí. Na další den než si zas vše nachystám, tak 15minut ztracených a 30 při úklidu. Tiše závidím těm, kteří mají doma dílnu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

V pohodě, máš to opravdu pěkné. Ono je trochu problém na těhle plastech i barvu udržet, já to mám už za ty roky slušně oškrábaný ....ad, hřídel - jak říkal SH , skus to. Ono to pojede i s tímto, ale rychlost je opojná ...:-) nebo, kup kompakt hřídel a vlep tam tu ...ale nejdříve skus ty šrouby. Je to poravdu jezdivá lodička a všude se vejde a jsem spokojený už asi 3 roky  ....byť jsem v včera koukal, ten plast začíná "stárnout" , ale za to, co odjezdila....jo a doporučuji řádně přilepit kormidlo ( tu trubku) třeba nějakým kouskem plastu k zádi, ono když nejedeš na mělčinu tak se to rádo utrhne ....vlastní zkušenost :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Compact dam do dalsi lodi. Ted kdyz se mi konecne podarilo lakovani uz do hridele hrabat nechci. Pri me smule se pokazi i to co by nemelo. Zkusim nejdrive prezavitovat Graupner M2 sroub, a pokud by s tim byl problem tak zkusim vymenit osu hridele. To by nemelo az tak bolet.
Ulozeni luzka kormidla si myslím že bude v pořádku. Podle plánku mám vlepenou přepážku mezi lůžkem a zrcadlem trupu a z druhé strany pojištěné dřevěným hranolkem a potrubím pro chlazení motoru. Viz plánek a foto.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1319/t/p16qt93dre1lehooslteutv13sj1.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1319/t/p16qt93j6a1q3r84s12kbpu81cn32.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Ahoj, přidávám se k ostatním: máš to čistě postavené, úhledná vnitřní instalace - to se mi líbí.
K barvení: existuje Primer na plasty ve spreji. Ten se nanáší jen velice slabě a funguje jako zsrsnění povrchu. Po zaschnutí se aplikují normální barvy tak, jak jsi zvyklý.
Ohledně šroubu - existuje redukce hřídel z 2mm na M4 (já ji koupil u Vaňoucha), vyrábí ji MP-JET, myslím. O jiné "přechodce" nevím.
Pokud jde o chladící obvod, zkus na vstupní trubičku nasadit silikonovou palivovou hadičku a nebudeš muset mít obavy o zatopení lodě.
Držím palce v dalších stavbách.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Děkuji za rady. Hřídel je teď 3mm se závitem M3, takže mi redukce hřídele M2 na M4 nepomůže. Ale zkusím s tím ještě něco udělat po plavební zkoušce. To samé bude platit o vodním chlazení. Jeslti to nebude spolehlivé, určitě to předělám. Jinak jste si možná všimli že nemám odrušení na motoru. Je to tím, že toto odrušení je již údajně od výrobce v motoru. Motor tam mám MIG480 Race 7,2V. Takže se změně šroubu asi nevyhnu. Baterie Lipol 2S 2200mAh.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

M3 dělá tuším pouze Modela, ty máš koukám její třílistý 30 mm. Od Modely existuje i dvoulistý 30 mm, možná by na rychlost pomohlo nahradit jím ten původní (dvoulisté obvykle bývají těžší, s větším stoupáním, vhodnější pro rychlé lodě než třílisté). Nějaké takové jsem měl doma, ale to byl jen plast s dírou, existují ale tuším i v plnohodnotné verzi s kovovou vložkou se závitem. Mrkni na Admiralshop, tam mají šrouby Modela v nabídce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Vladyka Models  ponuka tiez dvojlistu vrtulu 30mm so zavitom M3....  http://www.vladykamodels.net/detail.php … &id=17

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Nějáké šrouby na M3 máme v modelářském kroužku DDM Těšín, takže na zkoušky si něco půjčím a pak se podle výsledku budu dále orientovat.
U téhle 70cm loďky se mi například více osvědčil 3 listý šroub, ale tohle nebyl žáden rychlík, takže se to dalo asi čekat.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1319/t/p16qthm5il1fre98v1lpm1r0g1cdd1.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Dnes jsem při hledání něčeho úplně jiného narazil na toto:
http://www.mpjet.com/market/index.php?m … cts_id=806
Snad to pomůže.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Díky, mám i celou jinou hřídel s M4 na konci, tak z ní vytáhnu osku a zkusím přemontovat. Ale diky za tip, mozna to vyuzju.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Tady jde o to, že si koupíš jen samotnou hřídel  3 mm (s kocovkou M4) a nemusíš nic rozebírat. V nejhorším ji jen zkrátíš, pokud nebude pasovat délkově do té Tvojí.
Hřídle s M4 jsou běžně o průměru 4 mm, čili těžko to budeš dávat do díry 3 mm.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Ahoj, tohle mi je jasne. Mam presne stejnou kompletni hridel. Oska prumer 3mm a na konci priruba se zavitem M4. Na test to muzu premontovat. Dneska byla lod poprve na vode. stihl jsem ulomit jedno rameno s antenou, a odrit levobok nabouranim do betonoveho brehu. Nejak se pri zataceni za kormidlem udalala vzduchova bublina a lod jela rovne i se zatocenym kormidlem. Jinak vyvazeni se mi povedlo perfektne. pri plnem plynuse krasne zvedne prid a krasne leti nad hladinou bez zbytecneho skakani lode. Krasne to prorazi vodu. Jen ten sroub je vazne nevhodny. Od poloviny plynu do plneho neni zaden rozdil. Schvalne jsem si naprogramoval vysilac na polovicni vychylky serva a plynu s prepinanim. A skutecne zaden rozdil. Pristi tyden vyzkousim dvou listou vrtuli. Kormidlo budu muset da asi delsi at zabira i v zatacce poradne. Mozna i nejake stabilizatory na zad trupu by bodly. Byl jsem z te rychlosti v takove euforii, ze jsem neudelal zadnou fotku abi video. Priste se polepsim. Preji hezky vikend.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

dej mensi vychylky kormidla, obcas mi to prisava i kdyz mam kormidlo niz..staci zakvedlat kniplem ...

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Jo planoval jsem udelat oboji. Uz mam limity na vysilaci s prepinanim 50%/100% vychylky. Pri pomalem pojizdeni pouzivam plny rozsah vychylek, pri rychlejsi pak max 50%. Ale i to je na pravotocivou zatacku moc. Vlevo to je v pohode. Proto myslim, ze by mohlo pomoct i prodlouzeni kormidla. Zkusim to jeste namixovat s plynem. At se pri vyssim plynu snizuji vychylky serva. Posilovac rizeni v aute taky nejede porad stejne. Budu to ladit postupne. Nejdrive sroub, kormidlo a nakonec se zamerim na vylepseni odstriku vody od trupu. Ted se voda trosku lepi na trup a lame se az na okraji paluby. Ale jinak jsem byl velmi mile prekvapen jak krasne jede.

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

jj WSP jezdí parádně a hasič blbě.... přitom jsou to velmi podobné, ne-li totožné trupy

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Ahoj. Som tu nový. Zaujalo ma toto zaujímavé fórum, ktoré sa venuje (nielen) lodičkám.
Úvodom chcem pochváliť Dalibora za pekne prevedenú stavbu.
Tiež staviam WSP 9 od Vladyku. Zatiaľ len dva týždne ale o to usilovnejšie, keďže sezóna dávno začala. Chcem ho kvôli deckám a samozrejme aj kvôli mne, dokončiť čo najskôr.
Je to moja prvá RC loď a WSP 9 som si vybral, pretože je veľkostne šikovná a údajne vie veľmi dobre plávať.
Takže som úplný začiatočník, ak samozrejme nepočítam nejaké pokusy s loďkami v detstve. Okrem elektroniky je všetko pre mňa nové a učím sa, ako sa vraví, za pochodu.
Ďalší čln od Vladyku-Sea Star, mám zatiaľ v skrini. Na WSP 9 sa učím a verím, že Sea Star bude dokonalý...teda takmer :-)
Skúsim zhrnúť, čo som doteraz stihol na stavbe urobiť a čo zlé ma postihlo:
1. Farebnú úpravu trupu podľa fotografie na krabici. Samozrejme, tiež mám obrovský problém s akrylovou farbou, je veľmi háklivá na oder, ale nechce sa mi to prerábať a uvidím, koľko šrámov to bude mať. Toto fórum som našiel bohužiaľ až po striekaní lode.
2. Trub je z tenkého materiálu, najmä lem, ktorý sa zlepí s lemom paluby, je extrémne jemný. Zatiaľ nemám palubu zlepenú s trupom, pretože ešte pracujem na vnútre. Po zlepení paluby s trupom by som tam chcel dať dokola nejakú gumu, aby to lepšie chránila.
3. Nadstavbu plánujem dosť upraviť, pridané sú okienka smer dozadu a slnečná strieška vpredu. Skúsim urobiť trochu aj vnútro kabíny s LEGO panáčikom ako policajtom.
4. RC súprava bude totálny základ 2,4 GHz E-Flite 4kanál. Myslím že bohato postačí.
5. Svetlá - riešiť alebo neriešiť?  Neviem sa rozhodnúť. Príde mi to dosť pracné, ak zaráta aj majáky a pozičné svetlá. Poradí niekto?
6. Motor je samozrejme radu 400, MIG na 7,2V s vodným chladením, napájanie NiMh šesťčlánok 1800mAh- je ale dosť veľký. Hriadeľ - po dlhom premýšľaní som kúpil Compact na 400ku od MP JET. Nemusím síce riešiť nesúososť motora a hriadeľa, ale celé aj motorom je to o 3cm dlhšie a musím riešiť novú polohu pre akupack. Výtok z chladenia motora som dal na bok lode, čo najbližšie k motoru.
7. Potrebujem poradiť, aký mám kúpiť regulátor, najlepšie s vodným chladením.

Ďakujem za prípadné rady a držte mi prosím palce - s tými vakuvýliskami sa naozaj pracuje dosť blbo.

To je zatiaľ odo mňa všetko, skúsim dodať nejaké fotky zo stavby.

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

- pokud chceš blbnout s lodí i s děckama, tak poziční osvětlení je velmi efektní při podvečerním poježdění. Stačí  pár LEDek a je to. Ale nepřeháněj to s jasem, hodně lidí se žene za supersvítivými diodami a večer pak mají na vodě místo osvětlené lodě jen zářící kouli na které není nic vidět...

- vodní chlazení motoru je u tvé sestavy zbytečné. Hadičky a spojky jenom zvyšují riziko, že se neco pokazí a v trupu se objeví víc vody než by bylo dobré...   A regl chladit vodou je u této aplikace naprosto zbytečné.... to se používá jen u rychlostních soutěžních modelů kde jsou výkony řádově vyšší.

Share

Palec nahoru Palec dolu