26

Re: zavazeci zakrmovaci lod-stavba

Mně to nedá...

To je pokusná verze ?
Nádhernej templát na stránkách, pečlivě dokumentováno.
Obsah je ovšem hrůza. S tím použitým pohonem to musí lítat ! Polystyren se obvykle řeže horkým drátem podle šablony. Proudnicový tvar plováků by neuškodil. Použil jsi kormidlo radám navzdory.

Nevím co ostatní na to. Podle mně by se dalo s minimem práce a financí navíc postavit něco co bude vypadat a fungovat 1000x líp.

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

ahoj ludku,uz sem si rikal kdy nam to zkritizujes ))
co se tyce pohonu,tak ste mi to poradili prave vy tady na foru abych upustil od stejnosmerneho motoru speed 600 a presel na stridavy (nizkootackovy) s vyssi ucinnosti a mensi cenou v kombinaci s obousmernym regulatorem.ze by to litalo,to se mi opravdu nezda-muzes se podivat na video na konci ty moji stranky.plyn sem tam opravdu poustel mistama na doraz a na regulatoru sem jenom omezil vykon na zpatecku.ten motor toci jenom 6500 otacek na 7,4 V a ma ubohejch cca 150-180W.takze presne nechapu co myslis tim litanim.muzes to upresnit?
co se tyce toho rezani horkym dratem podle sablony,to mas urcite jako zkuseny modelar pravdu,ale nalejme si cisteho vina )) zadnej rybar bez zkusenosti s modelarinou to tak odborne delat nebude.ten navod je tam opravdu,jak je patrno z pouziteho materialu typu ´co dum dal´,pro blbce jako je ta nase particka.urcite by to vypadalo daleko lip s tim dratem,ale u typu tyhle konkretni stavby jde o to aby to splnilo ucel a to pokud mozno hodne dlouho a pokud mozno bez oprav.
ze se pouzilo kormidlo,to s tebou souhlasim ze bych to zrejme priste delal se dvema motory bez kormidla,ale slo nam trochu o co nejmensi cenu a zatim co ukazal ten test na vode,tak sou jizdni vlastnosti snad dobry i s jednom motorem a kormidlem (vrtule i kormidlo budou v kleci).ale mas recht ze bych priste minimalne premyslel o verzi se dvema motory.
ten proudnicovy tvar plovaku nevim co presne myslis,ale kdyz sem nacrtnes zhruba nakej nacrt,tak si necham urcite poradit a pokud to bude mozny,tak ty stavajici plovaky jeste upravim.

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

mno nevím, ale všichni mě vždycky učily, první vypnout regulátor, potom přijímač a nakonec vysílač ..... při zapínání postupovat naopak smile

.... jestliže to funguje tak se do toho nes... smile

29

ladous a SH diky za odpoved.
ten vysilac a prijimac sou v pasmu 2,4 GHz a v manualu skutecne pisou o tom ze to disponuje funkci fail safe.nic vic o tom nepisou,takze budu predpokladat jak pise SH ze ten prijimac je skutecne mimo kondici a budu si muset davat bacha na to vypinani
ten osvetlenej 12V vypinac (i kdyz se hodne blbe rozdelava) u toho jsme se teda rozhodli vymenit diodu za jinou.
s tim chlazenim motoru jste mi udelali radost,o starost min.az to zacne horet,tak to svedu na vas ))

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

základní zásada při vyzvednutí lodě je 1. vypnout loď (hlavní baterie nebo jen regl a BEC) a 2. vypnout vysílač. nikdy obráceně, protože vypnutí vysílače není otázka okamžiku, ale při vypínání se muže na výstup nagenerovat signál, který přijímač špatně vyhodnotí a dojde ke spuštění motoru.

Toto pravidlo je hodně důležité u letadel, ale i u lodí má svůj význam. Pokud tu loď bude mít někdo v ruce a bude ji držet špatně, tak ho může spuštěný šroub posekat.

Další věcí je, že některé přijímače na 2,4GHz potřebují pro opětovné spojení s vysílačem, který byl vypnut, restart odpojením a připojením baterie. Pokud vysílač vypneš když bude loď ještě na vodě a ona odplave, tak nad ní nemusíš znova získat kontrolu ani kdyz vysílač opět zapneš!!!

NIKDY SE NESMÍ VYPNOUT VYSÍLAČ JAKO PRVNÍ!!!!

Fail safe se používá jen pro případ vypadnutí signálu (rušení atd) a ne pro vypnutí vysílače. Pokud ti ale loď při výpadku signálu jede dál, tak máš fail safe špatně nastavený a je potřeba ho nastavit znovu.

Co se týká osvětleného vypínače... Nejdříve píšeš o žárovce a teď o diodě. Pokud je v něm dioda, stačí jen vyměnit předřadný odpor. Diody pro svícení potřebují cca 2,2V takže diodu měnit nemusíš. Navíc by jsi se měl podívat na polaritu, zda ji máš správně zapojenou.
Pokud tam máš žárovku na 12V a pouštíš do ní 6V tak by se vlákno mělo žhavit, sice nebude jasně svítit ale mělo by to být vidět. V případě žárovky je pro svit nutné ji vyměnit.

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Stávající platformu nech jako testovací.
Jak hodláš zakrmovat? Dvířkama, nebo šnekem. (Dvířka jednorázové, šnek řízené).
Váha, materiál a konzistence zakrmovadla ?
Požadované rozměry ?
Když jsme ti radili, vztahovalo se to ke konceptu jak na videu s hotovým řešením. Ty tlačíš spoustu vody před sebou, do stran a po povrchu EPS.

Dej víc informací, něco ti nakreslím, poradím, nebo pomůžu s výrobou. Chce to ale víc informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

Alespoň takto :[imgl]http://www.boatdesign.net/forums/attach … thulls.jpg[/imgl]

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

hospamonako napsal:

ze se pouzilo kormidlo,to s tebou souhlasim ze bych to zrejme priste delal se dvema motory bez kormidla,ale slo nam trochu o co nejmensi cenu a zatim co ukazal ten test na vode,tak sou jizdni vlastnosti snad dobry i s jednom motorem a kormidlem (vrtule i kormidlo budou v kleci).ale mas recht ze bych priste minimalne premyslel o verzi se dvema motory.

Tady jsi nás asi nepochopil. Jízdní vlastnosti takto "rozdělané" lodě a plně naložené jsou naprosto odlišné. Kdysi jsem zkoušel na vodě rozestavěný trup a liboval si jak krásně a stabilně jezdi. Pak jsem dodělal nástavby a s hrůzou zjistil, že nástavby posunuly těžíště příliš nahoru a loď je nestabilní.

Musíš mít na paměti, že stavíš pracovní loď. Radili jsme ti, aby jsi do každého plováku dal motor a několika důvodů:
1. nebudeš muset mít kormidlo a uřídíš to motory.
2. a to HLAVNĚ - lepší rozložení těžiště. měl by jsi pohon v plovácich po stranách, takže místo pro nákladový prostor by bylo uprostřed, tzn. loď prázdná, částečně naplněná, nebo i plně naložená by měla stále stabilní polohu, rozdíl by byl jen v ponoru). Když máš teď vše uprostřed kam chceš dát náklad? Postranách na každý plovák? Pemýšlel jsi jak se bude chovat když vysypeš jeden prostor a druhý bude stále plný?

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

v tom vypinaci je to osvetleni blbe videt,ale tipuju to na 12V zarovicku (ma tenky sklo).az to vykucham,dam sem fotku.
ty plovaky vepredu maj spicku presne uprostred?neni lepsi kdyz je spicka leveho plovaku trochu vic vlevo a pravy bok spicky delsi tak aby to hnalo vic vody mezi plovaky?ptam se protoze nevim,pokud to je presne uprostred,tak neni problem abych to upravil jeste.to zakrmovani je planovano dvema nezavislymi padacimi vraty (mezi nima pricka) bez pantu na ose v ohnutem plechu na jedno kovove servo (na vysilaci bych to ovladal zatim volnou levou pakou,plyn a kormidlo mam na pravy).cele to zakrmovaci pouzdro bude z nerezu a zaciname na tom delat.s tim tezistem ivvo mas recht,blby je ze sem objednal dlouhou hridel takze motor je usazenej skoro v pulce paluby.proto je ta baterka (skoro pul kila vahy) usazena co nejvic vzadu a v nejhorsim pripade se prida dozadu do plovaku olovena zatez.ta nastavba na zakrmovani bude mit takovej zvlastni tvar aby vrsek byl co nejvic dozadu za stred lodi.
jestli mate nekdo nakej napad jak jednim servem ovladat nezavisle dvoje padaci vrata v horni urovni paluby,tak budu rad kdyz sem neco nacrtnete nebo hodite nakej odkaz.nakou predstavu sice mam,ale je to docela prasarna.ty vrata budou kazdy cca 16x6 cm tak aby pri vyklopeni zustali nad vodou.vrsek bude standard tvar nasypky a mezi vratama pricka

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

jeste doplnim ze vzadu v lodi bude jeste bezdratova echolot sonda a mechanismus s navijakem pro chytani ryb

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

Po poslednich dvou prispevcich lituju nabidky spoluprace....

Nicmene :
Vrata - mechanicky komplikovane s obrovskym potencialem poruchovosti.
Plovaky - neřeš a zahoď.
Hřídel - se zkrátí a dokoupí druhá s motorem a reglem.

Hele, zamyslíš se vůbec nad tím co ti tu kdo píšeme ? Chceš vůbec pomoct ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

kdybych se nezamyslel tak bych si to postavil z pet lahvi a motorem speed 600 ))
to ze mi napises ze vrata sou mechanicky komplikovany s obrovskym potencialem poruchovosti,tak at nad tim premyslim jak premyslim tak mi z toho nic poucnyho neplyne.to ze 90 procent prodavanych zakrmovacich lodi ma vrata,to je blbej fakt.o poruchovosti sem od nikoho neslysel,az od tebe.a zamyslet se nad tim budu az treba doporucis neco jinyho.u tohohle skutecne zatim sbiram informace ale konstatovani ze vrata stojej za hovno mi moc nepomuze.az mi sem nacrtnes neco co bude v mych moznostech vyrobit,tak klidne zahodim ten nerez nad kterym ted premejslime a udelam to podle tebe.dalsi blbej fakt je ze na netu neni takrka nic kloudnyho (ne takrka,ale zhola nic) podle ceho by se dalo neco ,z ceho by padalo krmeni, udelat.

abych zahodil plovaky a zkratil hridel,koupil jeste jednu,dalsi regulator a dalsi motor,nad tim uz ted fakt neuvazuju.beru to tak jak si to tady vtipne uz nekolikrat psal,ze to je jakasi prvni testovaci lod a hodlam ji dodelat.materialu mame jeste tolik ze muzeme postavit dalsi dve lode,takze u ty dalsi pocitam s tim ze zvolim variantu s dvema motory bez kormidla.ber to taky tak ze se na tyhle aspon neco naucime vcetne toho ze nas ceka na konci laminatovani coz z nas nikdo nikdy nedelal.a i kdyz z tebe srsi pesimismus,tak ja si porad myslim ze ve finale aji tahle lod svuj hlavni ucel splni.
a jestli mi chces porad psat dokola ze to vsechno stoji za hovno,tak uz mi please nepis.sem vdecnej treba ivvovi ze mi tady jasne popsal ten postup pri spousteni elektroniky,o cemz sem nemel ani sajn a sem rad treba za rady od SH a dalsich.
a ted budu rad kdyz sem nekdo hodi nakej napad jak vyresit to padani krmeni a muzes si bejt jistej ze se tim necham inspirovat

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

Spoustu otázek jsi mi nezodpověděl, soustředíš se pouze na mé "výtky" tvého řešení.

Pokud o spolupráci zájem máš, pojďme to řešit emailem.

když dáš svoji kůži na trh, musíš počítat s odřeninama.

A jak si to myslel s tím navijákem ? Jako že by to chytalo ryby ?  Chtěl bych být u toho až zabere dvoukilovej kapřík :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

pokud by jsi měl nákladový prostor uprostřed jak jsme ti radili, tak nejjednodušší způsob jak ho "vyprázdnit" je udělat ho jako kvádr a dno udělat na jedné straně na pant a na druhé jen závlačku ovládanou např servem. pokud servo zabere, zavlačka se vytahne a dno se spustí dolu a vysype náklad. výhoda je, že můžeš udělat několik těchto sekcí a ovládat je zvlášť. navíc ti to nerozhodí rozmístění těžiště.

nejlepší by bylo udělat ty "kontejnery" nad hladinou a dveře udělat 2 křídlé tak aby při otevření nedosahovali až do vody, nebude problém s další cestou a nalepování návnady na ty dvěře...

pokud to chceš udělat po stranách, tak jedině s bočním vysypáním. napadá mě podobný systém jako používají vagony na uhlí na železnici. otevírání by šlo řešit závitovou tyčí na nějakém malém motoru, která by zvedala boční dvěře kontejneru

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

ve dvoukilovem kapriku bych nevidel problem.na youtube je dost videi pod tagem ´rc fishing boat´.to aby ryba nestahla lod pod hladinu,ale postupne se unavila pod brzdou,se tam resi bud obycejne jakymsi perem,nebo lip stylem plachetnicoveho navijaku.
ivvo to co ty pises s tim kvadrem,pantem a zavlackou sem mnel na mysli,ale mam k tomu naky nejasnosti:
to kovovy servo s tahem 13kg/cm zvladne vysunout tu zavlacku zatizenou treba 2 kg krmeni?a jak to udelat aby ta zavlacka byla treba o neco delsi tak aby jistila co nejvetsi plochu tech padacich vrat?mam trochu strach ze kdyz ta zavlacka bude mala (presne na velikost otoceni serva) tak bude velky tlak na zbytek vrat a mohli by se deformovat.necches mi to reseni tady nacrtnout?a jakej tvar zavlacky mam zvolit?

Share

Palec nahoru Palec dolu

41

tlak dveří je zhora na závlačku, takže ani tlak 2kg návnady nebude vadit. pokud ji dáš do nějakého kluzného ložiska a bude běhat volně, tak jen servu ulevíš. závlačka může být jedna uprostřed nebo to může být "hřebínek" ovládaný servem. délka jakou lze závlačkou pohnout závisí na úhlu natočení serva a na délce páky, takže není problém mít kolík přes 1cm dlouhý. navíc existují posuvná serva, která narozdíl od klasických nemají kruhový posun páky, ale po lineární dráze.

jestli se budou vrata deformovat závisí na tom z čeho je uděláš. čím pevnější materiál a silnější, tím vyšší pevnost v krutu. případně to můžeš nahradit žebry pod dveřmi jako vyztužení...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

princip mechanismu Avia B-534 (105s) (plánek modelář) tam se odhazují bomby, ty pustíš jednu stranu dveří.

V Emailu nic nemám, takže o spolupráci nestojíš ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

43

Osobně si myslím že na zakrmování vzhled trupu stačí. Pokud je z polystyrenu a mají na něm probíhat další práce s komorou a navijákem tak by trup byl ve výsledku akorát omlácený. Osobně bych ho pak vzal aspoň tenkou vrstvou laminátu. Jinak ten mechanismus se závlačkou na dně by byl asi jednodušší ale na druhou stranu nevidím problém ve zhotovení tich dveří otevíracích na servo. Pokud by byla dole závlačka dá se korigovat třeba postupné vypouštění krmiva? Nebo spadne všechno najednou? Tuhle diskuzi sleduju protože mě zajímá výsledek tak držím palce.

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

44

už  nevydržím....
přátelé  vyzva:
dejte někdo dohromady zakrmovačku  na bázi  normálních novodurových rour a kolen s pohonem  2x kompakt dřídelí na 500/600 motor  se středovou nákladní gondolou (opět z novodurové trubky s odříznutou vrchní částí) se šroubovým  výložením či s posuvnou přepážkou s posuvem  pomocí závitové tyče to oboje s možností  náhonu pomocí kvalitní převodovky s motorem od AC/DC-audio a řízené jen pomocí dvou kanálů a dvou regulátorů a další kanály na pomocné funkce.
MÁM POCIT, ŽE DEBAT KOLEM KONCEPCÍ A ANTIKONCEPCÍ ZAKRMOVAČEK TU JE UŽ DOST A OBVYKLE KONČÍ ODCHODY DEBATUJÍCÍCH  AŤ JIŽ DOBROVOLNÝMI ČI NEDOBROVOLNÝMI....
Výsledek pak můžeme společně vydat tiskem či placeně ke stažení a podpořit z výtěžku  náš oblíbený  server.....
wink

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

45

fakt je ze se tahle debata trochu natahla,ale osobne sem rad ze sem tady zas neco pochytil a doufam ze tu stavbu uspesne dorazime do konce.
ludek:na email sem ti nic neposlal,nestojim moc o to cist tam to co mi pises tady uz cca po desaty.jinak muj email je hospamonako@seznam.cz kdyby si mi chtel nahodou treba nacrtnout schema jakym zpusobem zapojit nezavisle otvirani dvou padacich vrat (komentar opravdu neni treba ) nebo jak upravit jeste ty moje stavajici plovaky) co sem chtel vedet,sem se tady bohate dovedel od ochotnych lidi typu Ivvo.petr hajek ma pravdu az na to ze nic placene ke stazeni vydavat nebudu)

Share

Palec nahoru Palec dolu

46

hospamonako:
Proč čmárat načmárané ? Na serveru RCR jsou plánky modelář i s náhledy. Ačkoli mi má avizovaná neochota velí odkázat tě na strejdu googla, udělám výjímku :

http://eshop.rcrevue.cz/components/com_ … 105s_4.jpg
Je to v levém dolním rohu.

Petře : Systém korýtka nakonci s klapkou vracenou pérem,(aby se navážka nesesypala do vody) a posuvnou přepážkou (matice zalepená v přepážce + závitová tyč v ložisku) je přesně to elegantní řešení které bych použil. Novodur se navíc celkem dobře opracovává, lepí a tvaruje. S trochu šikovnosti by se na přední straně plováků dala scvaknout špice aby se odstranil neduh pet lahve (asi to moc nedrží směr).

A to je z mé strany vše. Já jsem vždy za konstruktivní kritiku rád, ale nidkdy bych si nedovolil kritizujícímu říct, že o jeho rady nestojím, protože co kdyby měl náhodou pravdu a já budu za blbce. Promiň mi že nejsem pokrytec, když se mi něco nelíbí, tak to v klidu napíšu. S lidma co neumí totéž bych si stejně nerozuměl.

Share

Palec nahoru Palec dolu

47

S prominutím, Vážení toto je spíše povídání o tom, jak pejsek a kočička pekli dort
případě Šimek a Grossmann, jak kdysi skládali lidovou píseň
"svými větvy" a pak na to byl hodně hrdej.....
Alias komu není rady ..... jo ta fantazie je fakt tajná zbraň

FGH_Method

48

hospamonako napsal:

(vrtule i kormidlo budou v kleci)

Nevim nevim, sam sem toho moc nepostavil, ale podle prilozeneho videa to moc rychle prazdne nejelo, pri zatizeni ti sednou plovaky do vody a diky jejim tvarum bude i rychlost nizsi. Lodni sroub bude v kleci, takze pocitej dalsi ztraty na rychlosti. Profi vyvazeci lodky uvadeji napriklad 80m za minutu bez ochranne klece a 50-60m za minutu s kleci.

Ale spise me zarazi ze chces dat kormidlo take do klece, cimz samozrejme udelas dalsi odpor pod vodou, ale pro zkusenejsi je zde otazka jak dobre to bude s kleci zatacet ?

Dlasi vec co me zarazila je ten navijak na chytani ryb. Asi bych ho v prve fazi uplne vypustil. Vidim v tom tyto problemy.
- To ze ti zabere 2kg kapr si dokazu predstavit, jestli ho utahas, nebo on utaha tebe nebo baterku je druha vec. Taky se ti ale muze stat, ze si prazdnou nezatizenou lodku z polystyrenu bez problemu odtahne mimo dosah tveho vysilace
- co kdyz zabere stika, nebo jina bojova rybka ? Mala sticka si s tim pekne pohraje. Jasne muzes mit dimenzovany vlasec tak at to neutrhne, ale nepredpokladam ze tam budes mit bojovou brzdu aby ti neudelala rybka paseku.
- premyslel si nad tim ze se ti vlasec zamota a nebudes ho schopny vytahnout z vody ? Pak se ti velmi lehce zasekne o dno a pujdes do trenek plavat pro lodku.

Kazdopadne by nekdo uz tady mohl rybarskou lodku dokoncit. Myslel jsem ze to budu ja, ale po zmene pracovni pozce mi soukromeho casu moc nezbyva.

Share

Palec nahoru Palec dolu

49

Netfinity: vítej v klubu, teď Ti to "spočítá" jak mně :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

50

myslím že řešení pohonu jako toto :
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/ … 859506.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/ … 418540.jpg   
by problémy odstranilo úplně a vyšlo by velmi levně, manévrovatelnost je výborná a tah více než dobrý.
Jinak pohon a kormidlo v kleci není nemožné , odpor závisí na hustotě té klece , pro dostatečnou ochranu proti vlasci bych použil sít s rozměrem ok do 1x1cm což je sehnatelné, případně  se dá použít i plastová  sít používaná nad zakopané kabely jako výstraha pro budoucí kopáče, obvykle se kusy válí tam kde se cosi staví..., ale je možno totéž v kovové verzi najít i v obchodech s tuningovým díly pro auta jako mřížky chladících otvorů.
V případě otočného pohonu může klidně být otočná i klec , osobně právě chystám pohon kde vrtule bude  v dýze  a přímo na hřídelce střídáku ponořeného ve vodě a ochraná klec se zatím jeví jako použitelná z větráčku pro komp. Ty budou namontovány z každé strany dýzy  a kormidlo bude těsně za dýzou a otočné i s ní - Ivvo má podobný systém na lodi Otavián  jen bez mřížek a se šroubem na hřídeli pevně v trupu, možná by mohl vyfotit a dát sem na ,,kouk,,.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu