1

Téma: zavazeci zakrmovaci lod-stavba

ahoj,na webu www.stavbalode.wz.cz se zacina stavet zavazeci lod pro rybare,budeme radi kdyz to skouknete a poradite ceho se vyvarovat a co vylepsit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: zavazeci zakrmovaci lod-stavba

Hele, střídavý regulátor otáček a stejnosměrný motor, to možná nebude fungovat.... . Ne, určitě nebude, abych nebyl ironický. Víte o tom klucí rybářský ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

aha,ted si mne docela vystrasil ) .tohle rego mi doporucil jeden modelar na modelarskem foru.zacnu se po tom pidit

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

hospamonako napsal:

ahoj,na webu www.stavbalode.wz.cz se zacina stavet zavazeci lod pro rybare,budeme radi kdyz to skouknete a poradite ceho se vyvarovat a co vylepsit.

Chválím bohulibou činnost s tvorbou návodu pro stavbu zavážecí loďky pro rybáře, neboť těch není nikdy dost.

Jen mně trochu zaráží, že se na webu často vyskytuje zdejší značka, byť malými písmeny. Takže čekám odpověď, jak jste na pojmenování monako přišli?

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

5

připojím se, střídavý regl opravdu pro střídavý motor , faktem je že za cenu tohoto reglu se dost těžko sežene obousměrný regl pro stejnosměrný motor.
použít ale i ten nejlevnější motor stejných parametrů ve střídavé verzi vyrobí z této lodky pomalu soutěžní (FSR) brus.... otázkou bude co na to hřbetní ploutve kaprů v rybníce......

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

ladous:opravdu ten nazev monako neni nic spolecnyho s timto webem.uz ctyri roky mame klan hospa v trackmanii nations forever (www.hc.wu.cz) a muj nick tam je Hospa monako.a monako se taky jmenuje ta hospudka kde se vsichni schazime uz dvacet let )).a taky mam uz deset let email hospamonako@seznam.cz. atd.atd. )takze bych nerad abys to nak spatne chapal.

jinak diky za rady,ten stridavy regulator byla opravdu fatalni chyba,nechali jsme si spatne poradit.jak tady pisete,musi tam byt obousmerny regulator pro stejnosmerne motory.problem zatim je ho sehnat,treba nekdo poradi nakou ne moc drahou zalezitost a treba se na nas usmeje stesti a nekdo z vas bude mit neco doma a za rozumnej peniz nam to nabidne.samozrejmne je mozna aji vymena za ten stridavy regulator co ted mame s doplatkem z nasi strany.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Nesmírně oceňuji snahu sám něco udělat, nicméně...

Nebylo by "lepší" vzít dvě, tři petky, přidělat motor a zavážet ?
Opačné řešení - použít něco osvědčeného, byť bez vybavení, třebas od Bídy.

Cokoli mezitím, bych chápal jako invenci, chuť se realizovat, vymyslet něco netradičně, jinak, překvapivě, po svým.

Máš nějakou takovou koncepci ? Jak to bude ?

Abys neměl pocit že jen "kritizuju"... . první věc, co mě napadla je, že vjedeš někam, kde se zamotáš do vlasce, nebo na šroub/kormidlo/obojí namotáš listí, nebo shnilý rákos. Obsahuje koncepce plavidla něco, co tomu zabrání ?

Doporučoval bych nevymýšlet vymyšlené a použít něco s minimálním ponorem - stejně jako jakákoli říční loď. Šroub ideálně v dýze a v kleci alá Boom Boat Petra.

Co ty na to ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

já bych spíše šel cestou jiného motoru například touto:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor … oled_.html
Omezit otáčky tím, že nebudu používat doraz kniplu na vysílači není tak problematické a pokud je již regl zakoupen  bude jednodušší prodat motor stejnosměrného typu, než se zbavovat v čechách střídavého reglu.
Další možnost je zkouknout portál :
http://aukro.cz/modelarstvi-8469
kde se dá velmi často nalézt podobný motor za velmi lidové ceny

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Regl máš, použij střídavý motor. Má lepší účinnost. Aplikace není kritická, převrtáš jen přírubu na hřídeli a spojku hřídele. Máš 30A regl, najdi motor co má udanej proud okolo 15A (špice jsou sviňa). Já mám na 45A 200A regl - viz regulátor v ZaMiho Sbachu....

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

souhlasim s tebou ze vymyslet vymyslene je kravina,proto jsme se nechali hodne inspirovat hlavne francouzskymi navody.ovsem mas pravdu aji v tom,ze se chceme realizovat taky necim netradicnim,takze se nechceme presne drzet nejake koncepce.maketare mame s dlouholetymi zkusenostmi a predstavu mame taky docela jasnou.s tim lodnim sroubem chranenym proti omotani se ruznym bordelem ve vode samozrejmne taky pocitame.jinak diky za postrehy

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

hospamonako napsal:

ladous:opravdu ten nazev monako neni nic spolecnyho s timto webem.uz ctyri roky mame klan hospa v trackmanii nations forever (www.hc.wu.cz) a muj nick tam je Hospa monako.a monako se taky jmenuje ta hospudka kde se vsichni schazime uz dvacet let )).a taky mam uz deset let email hospamonako@seznam.cz. atd.atd. )takze bych nerad abys to nak spatne chapal.

Díky, jen jsem se chtěl ujistit, že nejde o cílenou kopii našeho MoNaKa.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.

12

petr hajek:ten stridavej motor co tak koukam toci 4800 otacek na jeden volt a jede az 50km/hod.to neni presne to co do lodky potrebuju,musel bych urcite pouzit prevodovku nebo opravdu hodne omezit max. kniplu.
vzhledem k tomu ze uz mame par dni objednanou baterii 7,2V 5000 mAh a aktivni chladic na speed 600,tak bych volil cestu pokracovat s timto stejnosmernym motorem.dostali jsme slusnou nabidku na tento regulator - http://www.zizamodelar.cz/zizamodelar/e … ated#anch1 .myslite ze to bude good?

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Bohajeho... nech si poradit...

hele :
http://eshop.satria.cz/satria/eshop/3-1 … 4-8-3536-8

Ale není to jediné a to správné řešení ! Představ si ale ten šroub točící 7200 otáček !! Dva takový mi stáhly málem tátu do vody.  Šroub k tomu máš akorátní.

Je ten regl levnější než ten motor ? Jestli jo ,dej mi kontakt, já ho vemu tátovi do nějaký loďky....

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Tento DSYS vyhoví.

15

dik ladous.
ludek:ten motor vypada dobre a dekuji ti za snahu,ale ten univerzalni regl mi byl nabidnut pul roku stary za 650,-,coz mne vyjde levneji nez kupovat jinou hridel na motor a stridavej motor.nechces do ty lodky pro tatu ten stridavej regl co mi ted zbyl? )) prodal bych to za cenu za jakou sem ho koupil (490,-) a neuctoval bych zadny postovny.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

šmankote jakou jinou hřídel ? V tý co máš je spojka mezi motorem a hřídelí. Speed 600 má 3,17mm, ten stříďák má 5mm. Upneš to do stojanovky, převrtáš a je po problému (vymontovat červíky, nebo se budeš divit).

Hele mám takovej pocit, že ani moc "rady" nechceš. Dva lidi ti poradí stejnou věc pár minut po sobě, ty si vybereš opak. Ale tvoje volba.

Dovedu si představit že budeš potřebovat opravdu silou ukroutit něco co se ti na šroub namotá. 600tistovku rukou udržíš, stříďák ne.

Pro představu, toto je loď se dvěmi téměř stejnými motory :

Na jeden motor to nejede o moc pomalu, pouze rozjezd není tak prudký.

Dej víc informací pro adekvátní radu. Pokud víš něco co mi ne, pouze plýtváš ochotou tech co se ti věnují.

Dsys vyhoví, omezení výkonu uděláš naprogramováním regulátoru.

Jak jsem čichl ke stříďákům, do SS už bych nešel. Další hledisko může být voda. Voda stříďáku škodí zřejmě míň než SS, koukni na Boom Boat Petra Hájka. Stříďák je i menší. Potřebuješ vozit zavážku, nebo magnety ?

A už jsem napsal příliš. Nechám prostor ostatním.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

dobra dobra,takze nakonec si mne ukecal,budu objednavat ten stridavej motor.potrebuju ten motor nejak chladit?pocitam ze s tim budu jezdit asi tak desetkrat pomaleji (kvuli plaseni ryb a ruseni ostatnich rybaru)nez ty na videu,takze vodni chlazeni asi nebude to pravy orechovy.?
co rikate na tenhle motor?ma stejny prumer hridele jako speed 600.bude to stacit na lodku o celkovy hmotnosti kolem 5 kg? http://aukro.cz/stridavy-motor-a2212-15 … 75824.html a bude na tenhle motor stacit regl 30A ? a baterie Li-pol 7,2 5000mAh?

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Ach jo...

baterie : napětí potřebuješ vědět vpodstatě pro cílové otáčky motoru, kapacita určuje délku jízdy. U Lipol je podstatný maximální vybíjecí proud (ten si mimojiné nedodal).

Motor - proč ne, nicméně s vrtulí půjdeš někam na 35mm a bude to mít opravdu nic moc tah. Hypoteticky si přdstavuju že loď odveze zavážku a zároveň vlasec. Pokud se loď chytne, teoreticky ji můžeš zpět zkusit stáhnout vlascem. Bude se to ale ploužit. Zase ale - riva letí tak rychle proto že "vyjede na vlnu" do kluzu nad tlačenou vodu. Byl-li by to remorkér tak se stejným pohonem by si majestátně klestil cestu skrze masy vody. Podobá se tý loďce - ty nepotřebuješ rychlost ale tah. Ten nedocílíš malilinkatým šroubečkem - riva má 50mm . Malilinkatej šroub je výhodnej do rychlíka, kterej tím že letí a ztratí odpor tlačené vody nepotřebuje tak velkej tah. taku já potřebuju přesně tolik aby to vyjelo na vlnu, pak potřebuju spíš otáčky.

(p.s. odborníci na lodě mne omluví, snažím se mu to vysvětlit jak umím)

Ten stříďák navíc nemá stejný průměr, budeš převrtávat čelo tý compact hřídele. Motor pojede na plno.
Podle toho co jsem vypozoroval u rivy, zásadní ohřev se nekonal, odhadem 60st. Chladit se to určitě dá přes podložku nezi motorem a přírubou, ale v podstatě tím chladíš jen to první ložisko. To ovšem neznamená, že se to vůbec nechladí. ložisko je rádo zcela určitě a chlazení příruby taky není marné. Nezapomeň koupt mazací přírubu na pouzdro, nebo navrtat pouzdro a přiletovat mazací MS trubičku (při potřebě ohybu nejdřív vyžíhat). Regl - respektive jeho chladič upni do stojanovky a podél udělej 4mm díru, tou pak protáhni 4/3 ms trubičku a na ni dej chlazení. Nácuc vody se dělá tak, že vyžíháš konec trubičky, ohneš ho minimálně 30st a konec rozevřeš a zapiluješ (možná ti to vyfotím). Výstup vody by měl být vidět (vizuální kontrola funkce)[youtube][/youtube]

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Da zavážecí loďky je vodní chlazení nesmysl. Pokud pojede pomalu jako nějaký remorkér, tak nebude voda proudit dostatečnou rychlostí, aby něco uchladila. Když už chladit, tak raději vzduchem z nějakého ventilátoru - odložené počítače jsou jich plné.

20

Osobně jsem také plánoval stavbu zakrmovací/zavážecí loďky, snad se k tomu přes zimu dostanu. Mé plány jsou ale jasné. Co nejvěrnější kopie hotového výrobku s laminátovým trupem. Nebudu přece vymýšlet a počítat něco co už je dávno hotové a spolehlivě funkční. Konkrétně

3 plovak, dva motory pro ovládání. Výhoda je jasná. Loď se otočí na místě a nehrozí zaháčení o cokoliv. Jelikož rybaříme s kamarády na větších vodách, vyvýžíme na vzdálenost 300-500m a pruty míváme docela blízko sebe, kormidlo by bylo pro vlasec riziko. Nechtěl bych zažít situaci, kdy by kolega kvůli zamotání vlasce do kormidla musel stahovat prut. Proto dva motory a lodní šroub v kleci. Mezi krajními a středním plovákem vyklápšcí komory a nad středním plovákem šnekový mechanismus na dávkování peletek nebo boilies.

Tak ať se vaše stavba podaří a jsem zvědav na pokračování.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

A vyprd bych se na laminování, použil bych instalatérský novodurový trubky alá trimaran podle konstrukce předchozího příspěvku.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Nad tou variantou jsem taky uvazoval, ale origo plovaky jsou hloubejsi a uzsi nez trubka.  Vypadalo by to asi stejne jako plovaky z pet lahvi. S nemi jsem experimentoval, udelal jsem zakrmovaci vlek ale lod se s tim dost trapila. Tak velky odpor jsem necekal.

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Zdravim,kdyby mnel nekdo zkusenej s lodnim modelarstvim cas kouknete na www.stavbalode.wz.cz a hodte sem svoje postrehy co pripadne upravit a ceho se v dalsim postupu vyvarovat.jelikoz prvni strana postupu je na tom webu u konce,hodim sem par dotazu na problemy,ktere jsme nezvladli sami vyresit.

1. kdyz vypnu nejdrive vysilac v poloze neutralu plynu,tak se motor sam rozebehne a bezi dokavad nevypnu i regulator,kdyz vypnu vysilac za chodu motoru,tak se motor zastavi i kdyz bezi regulator.jde s tim neco udelat tak aby se motor nerozebehl kdyz vypnu vysilac nebo kdyz je lod mimo dosah vysilace?v navodu na nastaveni regulatoru sem nic takoveho nenasel

2. samostatny pakovy vypinac na diody (osvetleni lode) je podsviceny,ale ta zarovicka v nem je na 12V a BEC obvod (5V,1A) tu zarovicku ve vypinaci nerozsviti.diody sviti v pohode (sou pred nima napajeny odpory) .jde to vyresit nakou elektronickou soucastkou pred vypinacem (aby se to napeti zvedlo z 5 na 12V?

3. pri testu na vode se motor nejak vyrazne nezahrival.je skutecne potreba ho chladit ?

dik za odpoved

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

hospamonako napsal:

1. kdyz vypnu nejdrive vysilac v poloze neutralu plynu,tak se motor sam rozebehne a bezi dokavad nevypnu i regulator,kdyz vypnu vysilac za chodu motoru,tak se motor zastavi i kdyz bezi regulator.jde s tim neco udelat tak aby se motor nerozebehl kdyz vypnu vysilac nebo kdyz je lod mimo dosah vysilace?v navodu na nastaveni regulatoru sem nic takoveho nenasel

Toto by řešila funkce, které se říká Fail-safe. Jedině tak lze definovat, co má přijímač s regulátorem udělat po ztrátě signálu. Obecně vzato není žádoucí vypínat vysílač dříve než přijímač.

hospamonako napsal:

2. samostatny pakovy vypinac na diody (osvetleni lode) je podsviceny,ale ta zarovicka v nem je na 12V a BEC obvod (5V,1A) tu zarovicku ve vypinaci nerozsviti.diody sviti v pohode (sou pred nima napajeny odpory) .jde to vyresit nakou elektronickou soucastkou pred vypinacem (aby se to napeti zvedlo z 5 na 12V?

Možná by to vyřešil DC měnič 5V/12V. Více v této oblasti jistě poradí SH.

hospamonako napsal:

3. pri testu na vode se motor nejak vyrazne nezahrival.je skutecne potreba ho chladit ?

Pokud to vezlo plnou zátěž, tak to chlazení nebude nutné.

25

No, když mě Ladous tak hezky vyzval...
1) když nevysílá vysílač, přijímač se nemá čeho chytit a na výstup posílá bludy... Některé přijímače to umí vyhodnotit a na výstup nepustí nic, některé ne. Zrovna tak některé (většina) regulátory pochopí že signál je mimo meze a vypnou a jiné jedou naplno... Pokud ale signál pro regl je v mezích (impuls 1-2ms), regl nemá jak zjistit, že je signál vadný.
Bavíme se o RC v pásmu 27/40MHz s modulací PPM (to nejjednodušší). Pro modulace PCM nebo pro pásmo 2.4GHz platí, že přenos je digitální a tedy přijímač kdy je signál dobrý a kdy ne. Pokud by takový blbnul, je to jednoznačně chyba přijímače a jeho programu.

2) tak bych tam dal mikrožárovku na 5 nebo 6V anebo LEDku....
Ten vypínač s osvětlením se určitě bude dělat i ve verzi 5V...

3) v naprosté většině aplikací se motor výrazně nehřeje..... Hřejí se motory v soutěžních modelech kdy je předepsán typ motoru a je třeba z něho vyždímat co se dá bez ohledu na životnost a spotřebu....    .... anebo když je něco blbě navržené nebo udělané v celém pohonu - těžký šroub, nevhodný motor, velké pasivní odpory,...

Share

Palec nahoru Palec dolu