1

Téma: obtisky

Zdravím, sháním někoho, kdo je schopen a ochoten mi vyrobit BÍLÉ obtisky  (tzn. bílá barva na průhledném pozadí) dle mého návrhu. Nedaří se mi v okolí sehnat tiskárnu s bílou náplní...

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: obtisky

Realisticky vzato tiskárnu s tiskem bílé budeš mít problém sehnat v celém česku.

Máš dvě možnosti. Zkus popátrat mezi vláčkaři. Prý se ještě dá domluvit tento tisk (jeden až dva lidé v republice, kteří tisknou popisky, prý toto dělají). Nebo zapátrej ve svém okolí po sítotiskaři.
V obou případech to bude drahé = tisk jednoho kusu. A ve druhém případě může být i problém s tím, že sítotiskař "neumí" - nedělá obtisky.

Toto je odkaz na firmu, která dělá obtisky sítotiskem - http://boaagency.cz/index.html
Základem ceny je cena za síto (počet barev = počet sít) a cena za samotnou barvu podle počtu kusů.
Aktuální ceny neznám, ale kvalita je vynikající.

Tiskárny s bílou tiskovou náplní dělala firma ALPS, následně převzaná firmou OKI. A jejich výroba skončila cca před 6 lety. Tyto tiskárny nebyly vůbec laciné, údajně i dost poruchové a tisk bílé byl problematický. Dnes je možné je koupit např. přes e-bay, náplně se prodávají i u nás.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Martine pokud nepočítám potisk tamponem tak ani vláčkaři bílou neřeší otisky pokud nejde o bílé čáry z bílého otiskového aršíku, ale dá se to vyřešit pokud použiješ zmíněný bílý obtiskový arch a provedeš potisk negativem nápisu tzn že písmena zůstanou nepotištěna a okolí se natiskne barvou stejnou s původním podkladem modelu.
Po nalepení na model a zalakování je výsledek koukatelný.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/32_1317563180.jpg
i když modrá je trošku jiná než originál nástřik trupu, ale jen díky nestandartnímu nástřiku bez čísla barevného odstínu.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Můžu vyříznout nálepky z bílé folie na plotru

5

Rozhodně doporučuji to nechat vyříznout.Dělal jsem obtisky z průhledné fólie na parníček.Vytiskl jsem to černé a pak jsem to přelakoval.Teprve na světle jsem viděl, co jsem provedl za zvěrstvo.Celý obdelníček vylezl, je hodně vidět.Takže to budu celý sříkat znova.Když Láďa  udělá ty písmena ze slabé fólie nebude to tak moc vidět jako ten obtisk.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Vážení kolegové,

protože problém s nápisy řeším nyní také, zkusím Vám napsat své první zkušenosti. Dělal jsem nápisy na svoji loď v počítači (EXCEL) a vytiskl je na speciální papír do laserových tiskáren určených na výrobu obtisků. Papír byl bílý. Jak sami vidíte na přiloženém obrázku, černá z tiskárny není stejná jako černá na trupu. A to ještě nevím co to udělá až to několikrát přestříkám lesklým bezbarvým lakem. Jestli se rozdíl barev vyrovná nebo ještě více zvýrazní. Do dnešního dne se mi nepodařilo třeba trefit tu červenou barvu. Mám číslo RGB, která je původní barva rewell, ale tu jsem ředil, takže si myslím, že došlo k drobné korekci barvy. Okolí bílého nápisu jsem v počítači nastavil na stejné RGB jako je barva Rewell, ale po každém tisku na laserové tiskárně byla barva jiná.

Další zkušenost je z přípravy před vlastním nanesením vyrobeného obtisku. Vyřízl jsem jej modelářským nožem. Před vlastním řezáním jsem ulomil původní část čepele a připravil jsem si novou, ostrou. Když jsem obtisk nalepil na černou část trupu, byla vidět na bocích obtisku bílá barva. Druhý obtisk jsem vystřihnul nůžkami a bílá barva na boku se neobjevila.

Včera jsem byl na veletrhu v Lipsku a zkoumal jsem jak mají modeláři z berlínského klubu udělané nápisy.
Kolegové z Německa mi řekli, že je to řezané na plotru. Na modelech, které jsem viděl v Lipsku, nebylo na první pohled vůbec znát, že je to z plotru. Vše krásně čisté, krásné. Až pohmatem byla znát plasticita nápisu. Ta čísla, která jsou na trupu měly tak 3 mm na výšku.

Po mnoha pokusech na mém modelu jsem se rozhodl, že zkusím najít někoho, kdo mi potřebné nápisy udělá - dokonce se jeden z kolegů zde nabízí sám. Na mém modelu jsou cca 2 mm vysoké tak snad to tímto způsobem půjde.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/692_1317579219.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

No, já nechtěně vymyslel jiný postup....
Jednalo se o nápis výšky 7mm. Původní představa byla nastříkat na bílo podklad, pak nalepit písmena vyřezaná z folie na plotru, přestříknout okolní barvou a pak stáhnout fólii... prostě klasické maskování.

Bohužel, chybička se vloudila, lepidlo fólie bylo lepší než jsem čekal a po boji se mi podařilo sundat jedno písmeno a to ještě s tristním výsledkem... Ale zjistil jsem, že jde barvu lehce sloupnout z fólie, tak jsem oloupal barvu, fólii nechal.
A výsledek je lepší než jsem čekal, jak na skutečných lodích, kdy písmena jsou vyřezány z plechu a navařeny na trup nebo nástavby.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

pánové, díky za rady. Vyřezat na plotru jsem si to nechal jako první. Zřejmě jsem ale narazil na špatnej plotr, protože to dopadlo jemně řečeno nepoužitelně....Návrh Petra Hájka budu realizovat až úplně nakonec, kdy nebudu vědět z které do které, protože bych musel trefit tři podkladové barvy...no nic, jdu teda hledat kvalitnější plotr...

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

U rezani pismenek na plotteru hodne zalezi na velikosti pisma, ostrosti rezaciho nastroje, tloustky folie, kvality jejich lepidla a hlavne tloustce rezaneho textu. Ne vse se da vyrezat, protoze pri malych castech se to nozem sloupava. U nas na grafickem maji ted novy plotter a ten jede krasne, ale mensi nez 5mm jsem nezkousel rezat.
Co se tyce tisku podkladove barvy na folii, tak pokud nemas zkalibrovanou tiskarnu specialni sondou, ktera meri barevny vystup primo na papiru (na kazdy typ papiru zvlast),  tak vystup bude vzdy jiny nez nastavis v RGB. Proto doporucuji laborovani mimo model. Striknout si stejnou barvu bokem a zkouset se tredfit do barvy.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Tisk bílou můžu zařídit. ALPS-ku mám. Pro funkční modely to má ale několik nevýhod.
1.) je to drahé. 1 arch cca A4 vychází na 500,-. Ale srovnatelný arch na plotru asi nebude o nic levnější.
2.) je to citlivé na otěr. Je potřeba to kvalitně přelakovat, ale dá se to lakovat pouze laky bez rozpouštědel.
3.) bílá nekryje 100%. Pokud by obtisk měl přijít na rozhraní dvou kontrastních barev, tak je to vidět, barvy budou prosvítat. Jen na jedné barvě to není patrné. Dá se nanést několik obtisků přes sebe. Jsou dostatečně tenké.

Varianta tisku na bílý papír s okolím v barvě podkladu je použitelná. Chce to ale zkoušení a doporučuji spíš inkoustovku, než laserovku. Přeci jen mají inkoustovky lepší kvalitu tisku. V každém případě je potřeba učinit několik pokusů jak s nastavením barvy, tak s nastavením tiskárny. Představa že mám "přesný" odstín v RGB, který nejspíš někdo "vyrobil" tak, že porovnal víčko plechovky se svým monitorem, vytisknu ho na tiskárně ve CMYK a vypadne  to co chci, je přinejmenším úsměvná. Zvlášť když to celé vyrábím v geniálním grafickém editoru MS Excel.

Myslím že pokud seženeš kvalitní plotter, je to asi nejlepší řešení. Některé firmy už řežou pomocí laseru místo nožem, tam pak není ani problém s velikostí písmen.

To Vítek: Moc by mě zajímalo, která firma v Čechách prodává náplně do ALPS-ky.

Luboš

11

To Ivinar - večer pošlu SZ.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Zdravím všechny,
Kdyby měl někdo zájem o řezání plotrem mohu také nabídnout, řežu do šíře 630mm a délka podle role smile
Mám kvalitní nože Roland a jsem schopný celkem bez potíží dělat písmenka 3,5mm a více. Skladem mám cca 20druhů barev na požádání zašlu vzorky dle RALL.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Omlouvám se za nepřesnou informaci o dostupnosti nápní do ALPS. Jak člověk nesleduje aktuální dění, lehce chybuje.
Ještě poznámka k ceně za sítotisk - při počtu 15 kusů rozměru 10x10cm (standartní rozměr síta) se dvěma barvami (bílá a lak), mně cca před rokem a půl vyšla cena za kus cca 55,- Kč. Přitom veškerá grafická práce a příprava proběhla ve vlastní režii.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

tak problém vyřešen. včera mi došly vyřezané samolepky od uživatele LADA.MMP. Kvalita výborná a cena ještě lepší.

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu