1

Téma: Plánky

Ahoj můžu se zeptat kde se dají na internetu koupit plánky válečných lodí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Plánky

ještě chci dodat aby mohla na vodu, nejlépe dřevěnou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

http://www.admiralshop.wz.cz/Prodejna/start.html
http://www.mare-czech.cz/naklweb/plany.html

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Moc díky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

a ještě se chci zeptat jestli se to dá dobře postavit a z jakého druhu dřeva se to staví nebo jestli to tam je na psáno.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Dřevo nepoužívat... !!!to je historie, neprosto nevhodné na stavbu, moc práce atd... použíj PSH desky... !Nebo tedy laminátové desky... !
Návod tam není, je to jen plánek, k tomu dosti ošizený plánek, není to rozhodně na maketu...

7

Merrimack napsal:

Dřevo nepoužívat... !!!to je historie, neprosto nevhodné na stavbu, moc práce atd... použíj PSH desky... !Nebo tedy laminátové desky... !
Návod tam není, je to jen plánek, k tomu dosti ošizený plánek, není to rozhodně na maketu...

To že jsi zapřísáhlý odpůrce dřeva z tebe kouká na všechny strany, ale dřevo je stále krásná metoda stavby pro to co si stavbu chtějí užít. Tak nám tady ty nováčky nestraš. Jde hlavně o to s jakým materiálem máš větší zkušenosti. S dřevem se lépe pracuje a hlavně opravuje chyby. jak si jednou laminátový trup po...kazíš tak můžeš dělat nový. Samozřejmě pokud chceš tu loď postavit rychle tak to je asi nejlepší metoda, ale pro někoho, kdo nikdy nic nestavil strašně složitá.

Improvizace - základ života

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

A jak se s tím laminátem dělá.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Dřevo je opravdu úžesný materiál, ale ... já se dřevem trupy také dříve dělal, ale to dělá jen problém v budoucnu, jestli chce člověk mít trup vodě odolný, tak rozhodně ne dřevo.. myslím že jsem dost zkušený a lodí jsem postavil dostatek abych toto zde mohl psát.. někdo stím doopravdy dokáže dělat zázraky ze dřeva, víz. koráby atd... to chápu a obdivuji, ale na toto se to nehodí... trup pak praská a boptná atd...
Laminát se opravuje mnohem lépe než dřevo a to mi nikdo nerozmluví... já nováčka kazit právě nechci, napak at se neučí dělat historii, jak jsem psal, něco jiného jsou koráby... tam ano! Na model do vody ne!!!
O laminování zde na monaku je spoustu článků. Tedy lepší je se to naučit když stím začíná, ne se učit historii..

Tada9 napsal:
Merrimack napsal:

To že jsi zapřísáhlý odpůrce dřeva z tebe kouká na všechny strany, ale dřevo je stále krásná metoda stavby pro to co si stavbu chtějí užít. Tak nám tady ty nováčky nestraš. Jde hlavně o to s jakým materiálem máš větší zkušenosti. S dřevem se lépe pracuje a hlavně opravuje chyby. jak si jednou laminátový trup po...kazíš tak můžeš dělat nový. Samozřejmě pokud chceš tu loď postavit rychle tak to je asi nejlepší metoda, ale pro někoho, kdo nikdy nic nestavil strašně složitá.

10

Na monaku zde je spoustu článků, ale polystyren a laminát a jde to rychle. Dřevo musíš lepit plaňku po plaňce, spoustu práce a pak to může popraskat po čase...stejnak na dřevěnou kostu musíš dát něco přes, tedy laminát nejlépe, proč tedy se dělat tak pracně s kostrou a neudělat si trup z polystyrenu...

Claun napsal:

11

Díky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Merrimack napsal:

Na monaku zde je spoustu článků, ale polystyren a laminát a jde to rychle. Dřevo musíš lepit plaňku po plaňce, spoustu práce a pak to může popraskat po čase...stejnak na dřevěnou kostu musíš dát něco přes, tedy laminát nejlépe, proč tedy se dělat tak pracně s kostrou a neudělat si trup z polystyrenu...

Claun napsal:

protože kolega nemá podle druhu reakcí vůbec žádné zkušenosti .....
jsem zvědav co si představí pod pojmem PSH, laminát  , polystyren... a jak se popere s reakcemi mezi těmito materiály ......
prosím MERIMACKU , pokud chceš, tak nabídni konkrétní stavebnici ze své produkce  i s plány a pak budiž ti volné pole a proveď nováčka stavbou od ,,věnované,, stavebnice po soutěžní maketu a myslím , že by to byl i VELICE DOBRÝ ČLÁNEK , ale jinak  nezrazuj nováčka od klasiky kterou jsme začínali všichni ..... tedy překližka, balza a smrk to vše napuštěné epoxydem či polyesterem  , po případě opatlané jednou vrstvou tkaniny na dřevě .... i já tím začínal a některé lodě pro vodu stavěné v 80´letech stále jsou a ještě několik desetiletí budou plně funkční .....

JINAK  CLAUNE.... pokud chceš stavět ,podle plánů  doporučuji ti  rozvést  přesněji co se ti líbí  případně se stavit na budoucím  veletrhu ,,modelhoby,, u bazénu kde ti účastníci předváděček poradí co se jak dá udělat a  s čím se na začátek snažit nesetkat.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Claun napsal:

ještě chci dodat aby mohla na vodu, nejlépe dřevěnou.

Sice to není válečná loď, ale lze se v článku inspirovat ke stavbě z jiného materiálu než jsou dřevo a laminát:
Stavba remorkéru - MONAKO I.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

14

jestli scháníš plánky, tak by bylo dobré se nejdříve podívat sem
http://www.mo-na-ko.net/lode-planky.htm
http://www.mo-na-ko.net/lode-planky2.htm
je tam spousta lodí od úplně primitivních až po složité makety, a navíc tě to noc nestojí.

Improvizace - základ života

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Když to tak čtu, tak mi to nedá. Pořád tady od někoho slyším: "Dřevo v žádném případě, budeš s tím mít problémy. Jedině laminát. Jedině HPS." Atd.
Jako příklad, který taková tvrzení minimálně zpochybňuje, jsou minimálně dvě lodě RomanaT. Dřevěná plachetnice a balsový remorkér. Pokud se nepletu, obě staré přes 20 let, často v provozu a ještě jsem zatím nikdy od Romana neslyšel, že by mu to dřevo dělalo nějaké potíže.
Příklad druhý: pokud se podívám na téměř jakékoliv zahraniční modelářské fórum, mám dojem, že tady v Čechách jsme až příliš "hi-tech", pokud jde o volbu materiálů. Spousta krásných modelů plovoucích a funkčních modelů je postavená buď celá nebo z velké části ze dřeva a jeho různých podob (prkénka, překližka, lišty, atp.
Příklad třetí: Co Monako I? Tento model je dokonce z valné části papírový! Kolik roků už jej Keba dost intenzivně provozuje? Kolikrát jej opravoval? To by nám možná řekl on sám, ale myslím si, že mnohokrát to nebylo...

Každý materiál má svoje specifika - jak při zpracování, tak při povrchové úpravě a ochraně před různými vlivy, především před působením vody a povětrnosti. Pokud se mu dá to, co potřebuje, bude spolehlivě fungovat spoustu let. Je dobré vyzkoušet si pracovat s více materiály a teprve potom volit, který na co budu používat, jak, jestli a kde je kombinovat, atd.

Prosím, NESTRAŠTE NOVÁČKY!

Zdenek

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

16

Potvrzuji , Monsun je překližkový, lepený herkulesem, 1m plachetnice šarpie ...přes 30 let ....jediná závada na trupu : před časem prasknul kýl - pracovala překližka - ale vytmeleno a přetřeno a už 2 roky ok , ročně několikrát na vodě.
Weihe z balzových prkének .....pře 30 let ....v pohodě , pravdou je že poslední 3 roky nebyla na vodě , ale stačí dát znovu rc a jede ....
Co se materialů týče - dnes preferuji laminát , ale je to asi tím že stím umím dělat. Pro někoho, kdo staví poprvé , doporučuji jakoukoli jednoduchou loď (MOnako1 , Jasmín, šarpiovou plachetnici , ) prostě jednodušší loď a vyzkoušet jak to půjde - je jedno jakou technologií , pokud je stavitel šikovný a trpělivý, většinou už první loď je OK ....
Doporučuji : Vybrat si nějakou loď . Skusit najít na internetu postup stavby, fotky a pod. Napsat sem (nebo jinam) jestli už to někdo nestavěl a jak. Přijet se někam  nebo za někým podívat ....pustit se do toho ...mít radost a stres jak to jde a nejde , mít radost ....začít stavět druhou ...třetí ....

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Nejaké plány sa dajú kúpiť aj na ebay-i http://stores.ebay.com/PLANS-N-THINGS/b … 34.c0.m322

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Dřevo má rozhodně duši. I práce je s ním taková povznášející, to se s laminátem nedá srovnat, přestože používám přelaminování "neviditelnou" tkaninou i u opticky dřevěného trupu. Ale suum cuique. Moje další loď bude laminátka, bo na moderní remorkér mi zas dřevo nepasuje.

Haituit, mereu, viata mea ca un trofeu,
Haituit, tarziu, nu conteaza mort sau viu

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Dobrý den,
sháním plány na Tirpitz. Můžete mi poradit, kam se můžu podívat? Díky Jarda

Share

Palec nahoru Palec dolu

20