1

Téma: Konstrukce motorové lodi

Zdravím všechny vášnivé modeláře. smile

Měl bych prosbu hlavně na ty, kteří umějí v grafických programech. Chtěl bych si postavit motorovou loď o délce 8,5 m. Neumím si však navrhnout konstrukci trupu a proto vás žádám o pomoc.
Kdo by měl zájem, ozvěte se prosím.

Děkuji, s pozdravem Daniel.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Konstrukce motorové lodi

Nejde o to navrhnout , jde o to schválit , - doporučuji se pozeptat a konzultovat na plavební správě , bývají velice vstřícní ....ušetříš si spoustu starostí , stojí to za to - měl jsem takovou loď .....pokud máš peníze a čas , je stavba v pohodě, v opačném případě doporučuji koupi starší ....platí už docela přísné předpisy ohledně motorů a pod, registrací , proto ti radím tu SPS - osobní zkušenost. Prokonzultuj jaké podklady ke schválení budeš potřebovat , podle toho scháněj někoho, kdo tvoji představu překreslí do plánů ....

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

no, koukám, že to bude složitější, než sem myslel smile určitě se tam budu informovat, děkuji za radu smile

Tady je odkaz, jak by měla vypadat smile http://www.pedrazziniboat.com/2_1d_e.htm

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Nechci nikoho odrazovat, ale jak píše RomanT, je to tak. Existuje spousta předpisů, co má loď i její konstrukce splňovat. Nějaký čas jsem se tím zabýval. České předpisy jsou notabene daleko přísnější, než třeba holandské (záleží, kde bude loď přihlášena, a tedy i pod jakou vlajkou bude plout). Další věc je eventuální přeprava (třeba loď na odkazu váží přes 2 tuny), případně kde bude provozována, s tím souvisí plavební předpisy.

Existují plány volně dostupné (třeba asi 8m kajutová plachetnice s motorem, stavba z překližky - dobře se s tím pracuje). Existují i různé kity - stavebnice - některé firmy dodávají plány, včetně "cutting files" pro vyřezání dílů z plechu, případně dodájí vše vyřezané a naohýbané v kontejneru (např. Bruce Roberts yachts). Existuje tisíce různých designů různých jachet, motorových, katamaránů, jak power tak plachetnic, i menších plavidel. Po dost dlouhém zkoumání jsem přišel na to, že bych se potřeboval naklonovat, abych to vše zvládnul. A nakonec skončil u stavby double skiffu, starší klasická anglická konstrukce, ale s jednoduchou a rychlou stavbou "stich and glue", bez kostry. I to mi zabírá dostatek času a finančně to taky není nic levného, pokud to chci velmi dobře vybavit. S větší lodí je zase samozřejmě nutné projít schvalovacím řízením u SPS, pokud bude registrovaná v ČR.

Co jsem tak počítal, tak třeba stavba 12m motorové kajutové jachty se 4-6 lůžky a 2 až 3 kajutami pro vnitrozemní plavbu (ideální Holandsko), by vyšla asi na cca 4mil. Kč na klíč. Pokud bych to stavěl sám, materiál a vybavení by přišlo minimálně na 2mil. Kč, zbytek práce v řádech několika tisíc hodin.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Ono nakonec když to vezmu všechno kolem a kolem, tak je nejlepší si jednou za čas pořádnou loď pronajmout, třeba v tom Holandsku to je poměrně levné (srovnám-li podobné lodě na pronájem na moři, kdekoli jinde), loď okolo 14-15m, pro 6-8 lidí za cca 2500 EUR v létě. Nemám s tím žádné starosti, nemusím se o loď starat po celou dobu, včetně papírování, údržby, atd. tím se zabývá pronajímatel, který tam těch lodí má několik a je na vše vybavený. Severní Holandsko (Frísko) poskytuje dostatek prostoru na kanálech i jezerech, není potřeba žádný průkaz (jako u nás VMP, i když je lepší ho mít nebo mít minimálně stejné znalosti), jen se prokázat uměním loď spolehlivě ovládat při půjčení. Skousnu to i přesto, že bych nejraději také trávil čas stavbou a hrabáním se v lodi, ale prostě na to nemám - hlavně ten čas.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

jó, děkuji.... možná si pronajmu vilu na bertramce  od Káji a budu spokojenej...

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Mám doma nějaké knihy od Miroslava Huberta – příručky na amatérskou stavbu skutečných malých lodí. Jsou tam hausbóty, kajutové čluny, rychlé čluny. Dostatek nákresů, pěkné popisy. Výborné i jenom jako počteníčko pro modeláře případně náměty na stavbu modelu. Dost stavební teorie a postupů, motory atd. Všechno starší kousky. Nakoupeno v posledních deseti letech v antikvariátech.
Pokud to někoho zajímá, podíval bych se pořádně na názvy knih.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Některé z těch knih mám ve formátu PDF včetně plánů v tiff pokud by byl zájem ...

.... jestliže to funguje tak se do toho nes... smile

9

Plány by mě z nostalgie zajímaly ......
Znovu opakuji , že pro stavbu velké lodě je dobré konzultovat to s SPS - naposledy jsem tam byl před rokem kvuli převodu a technické , jednání je korektní a opravdu , alespoň v Praze , jsou lidé kteří tomu rozumí a baví je to ....svého času nám otypovali ,loď nakreslenou původně v ruce ...ale byla k tomu spousta čísel, výpočtů a ve finále se to překreslilo do nějakého programu - motorový ponton pro potápění - 
V registru mají i spoustu plánů , dá se dostat přes ně i k autorům a pod. Pozor taky na koupi starší lodě - znovu to chce kozlultaci , vyplatí se to ....lodě pod naší vlajkou vyžadují i určitá oprávnění , ale znám i člověka , který obeplul svět na jachtě registrované v Jihoafrické republice a rozhodně žádné kapitánské zkoušky nemá ....netvrdím, že je to dobře nebo špatně , ono moře to probere.....:-))
  Jinak, mohu soukromě dodat kontakt na člověka který nakreslí loď včetně výpočtů a pod ...ale levné  to není......

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Zájem by byl o cokoli, co se týče stavby lodí smile Věřim že v SPS jsou vstřícní, protože jsem se jednou podílel na stavbě laminátové jachty pro 4 osoby a ten majitel měl lod postavenou dřív, než mu schválily vše, co bylo třeba.
Cokoli, co by mi chtěl někdo poslat, tak do mailu, nebo odkaz kde si to budu moci stáhnou a předem velice děkuji. smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

http://www.ulozto.cz/10268506/stavba-a-opravy-lodi-rar jedna kniha je moje práce při převodu, a tu druhou sem dostal, takže je neupravovaná .......

.... jestliže to funguje tak se do toho nes... smile

12

Stavba motorových člunů, Miroslav Hubert, 1974

Motorový člun, Stuchlík-Štěpán-Purghart-Hubert, 1963

Knihu s hausbótama jsem nenašel, vypadá to že jsem ji měl vypujčenou z knihovny. Technické knihovny by mohly mít na vypůjčení všechny tři.

Share

Palec nahoru Palec dolu