1

Téma: Pokus o tunning nevysel, poradte prosim.

Ahojte, potrebuju radu. Mam tuhle lod: http://www.raraskov.cz/detail.php?zbozi=2270381

A rozhodl jsem se ji vytunnit . Puvodne tam byly 380-ky motory, nefunkcni kormidlo a neproporcionalni ovladani. Tak jsem tam dal 500-vky motory a udelal kormidlo ovladane servem. Ovladam to Spektrem. Oba motory jsem paralelne napojil na regl DSYS 36A. Lodni srouby jsou puvodni.

Problem je v tom, ze kazdy motor toci mirne jine otacky, takze lod stale zataci a kormidlo je asi male, takze na to nema vliv. Lod taky ztezkla, takze o zrychleni, ktere jsem cekal nemuze byt rec. Poradte prosim jakou tam dat regulaci, aby dokazala sladit otacky obou motoru a jaky lodni srouby, aby byla lod rychla. Existuji nejaky vypocty, jak podle velikosti a vahy lodi navrhnout velikost sroubu a kormidla? Ma vubec u dvou motorove lodi kormidlo vyznam nebo je lepsi udelat puvodni system ovladani smeru jen pomoci motoru?

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

2

Re: Pokus o tunning nevysel, poradte prosim.

Ahoj
Kormidlo ti nemůže pořádně zatáčet proto, protože není za lodníma šroubama. Myslím, že u této lodě ať se budeš snažit jak chceš, tak to kormidlo bude pořád nic moc.

Každy motor při stejném napětí má jiné otáčky. U nás se to řeší tím, že se udělá deska (se spínačem na hřídeli), která otáčky počítá.

Nikdy jsem rychlýky nedělal, ale zakončení zádě není uplně nejlepší. Do kluzu si myslím, že to nedostaneš. A jestli chceš jezdit rychle tak ti tam chybí chlazení.

Co mě dostalo tak je toto. "2x motor řady 380 s pasivním hliníkovým chladičem" Ten chladič je tam tak na dvě věci big_smile

Osobně bych tam namontoval to co tam bylo, poněváč číňani jsou šikovní a maj to spočítaný. A to co si nakoupil bych vložil do jiné lodky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Nevím co s tím plánujete ale já bych to asi řešil 2x 480 speed protože vyvinou stejnou rychlost jako 500 ale žerou daleko méně. Na oba samozřejmě vodní chlazení. Kormidlo bych odstranil a vyvrtal novou díru na nové až na konci trupu a dal bych ho větší než teď. A myslím že ty Čínské šrouby asi taky nebudou to pravé.

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Moc dekuju.  Zkusim to poopravit dle Vasich rad a dam zpravu, jak se to zlepsilo. Desku na pocitani otacek asi nesvedu, co kdybych tam dal dva regly?

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

5

Jeste, jestli muzu se chci zeptat, jak odhadnout velikost kormidla v pomeru k velikosti lodi.

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

6

Jo a nema taky vliv, ze predtim byly srouby pod vodou jen ze 2/3 a ted jsou komplet?

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

7

Osobně bych asi začal tím, že bych to kormidlo zkusil protáhnout do hloubky o cca 5 cm, aby mělo větší plochu. Nejspíše to nepomůže, protože není přímo za proudem vody, ale za zkoušku se nic nedá.

Co se týče hmotnosti, resp. polohy těžiště, má u rychlostních modelů zcela zásadní význam, ale s tím musí poradit někdo fundovanější.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

8

No nevím - ale co tak kolegovi poradit něco funkčního???

Takže - jelikož má vyplněno místo = BRNO, tak ho odkázat na kolegy modeláře odtama.

Takže se zkus nakontaktovat na Boříka a nebo z Olomouce (což je kousek) na Aleše Bidovského - SATRIA a těch se ptej jaké motory a šrouby a co s tím.

Myslím, že je to podstatně relevantnější informace, než plácat do větru.

Mimochodem - ten rozdíl v otáčkách vyřeší naprosto v pohodě druhý reglík = každý motor svůj regl = dá se pak trimovat = dají se naštelovat protitahy a netřeba vrtat do trupu.

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

mam podobnou lod. kormidlo ma takemezi srouby ale je "napevno". ovlada se jen mixy motoru a funguje spolehlive. osobne bych volil druhy regl aby kazdy motor mel svuj a ridil tu lod zmenou otacek jednotlivych motoru...

take uvazuji o zmene vnitrnosti, protoze cinska vysilacka zacala nejak haprovat, takze misto jednoho boxu (prijimac, 2x regl a mix) dam klasiku (2,4GHz prijimac a 2 regly). kormidlo davat nebudu, ale co rozmyslim je vymena hrideli a pouziti "Z-pohonu" z admiralu http://www.admiralshop.wz.cz/Prodejna/7.65x0.htm, ktery umozni otaceni sroubu pri zataceni...

co se tyka sroubu, je rozdil pokud jsou vyrobene jako poloponorene, nebo ponorene... kazde maji jine stoupani, ty poloponorene vetsi, protoze je v "zaberu" vzdy jen jeden list, takze kdyz ho ponoris uplne, tak je ten sroub pro motor prilis "tezky"...

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

poloponořený šroub musí zůstat poloponořeným, osobně se přikláním k motorům o kterých psal Tom , regulátory samozřejmě 2 a bud mix s kanálem kormidla a ponechat kormidlo jedno , nebo 2 kormidla za šrouby spřažená přes pákový převod na 1 servo,  co se týče různých otáček motorů, jestliže jeden točí vlevo a druhý vpravo může být rozdíl způsoben  časováním motoru nebo tím , že si tzv kradou napájení když je oba ovládá jen jeden regl a to může být opět způsobeno tím, kterým směrem se motor točí , jede-li tzv. proti srsti uhlíkům motor může v prodejní nezaběhnuté verzi docela jiskřit na uhlících.To lze odstranit zaběhnutím motoru v destilované vodě , ale né všichni tento způsob jsou ochotni ,,zkousnout,, i když je ověřený a nedestruktivní vůči motoru pokud se provede tak jak se provést má.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

P.S.
jak koukám na fotku lodě  co bych asi zkusil za prvé odlehčit lodi použitím li-pol akumulátoru.
výkonově jsou jinde v poměru k váze s porovnáním  na ,,uzeninové,, nixx

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Mooc děkuju za Vaše rady. Takže dokoupím druhý regl, posunu kormidlo dozadu a zvětším ho. Jo a taky tam dám ponořený šrouby. No a pak Vám napíšu, jak to jezdí.

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

13

pokud koupis druhy regl tak zkus nejdrive ty mixy, nebudes muset delat dalsi diru do trupu lodi... pokud to bude vyhovovat, kormidlo potrebovat nebudes... ma ty hridele daleko od sebe, takze by mela dobre zatacet jen s protitahy (ostatne to dela jen kvuli rozdilnym otackam sama jiz nyni...)
ponorene srouby urcite...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Jo, díky.
Já tam dával to kormidlo, protože jsem chtěl, aby to umělo zatočit ostřeji. S těmi šrouby to dělalo jen velký oblouky. Ale nevyznám se v tom, takže to byla možná hloupá úvaha.

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

15

to nebyla, jen to kormidlo neni vhodne pro rychlou lod. rychlici maji kormidla mimo srouby, ale jsou tenka ale hodne hluboka... cim vetsi plocha kormidla, tim vetsi odpor v zatacce a tim vetsi ztrata rychlosti...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

1) do toho trupu bych dal co tam bylo a někomu dal jako dárek.... danajský... ale to jsi asi nechtěl slyšet...

2) kormidlo, pokud je tak, jak je na fotkách NEMŮŽE fungovat, protože je schované za zrcadlem a tedy kolem něho neproudí voda. To že není za šrouby sice jeho účinnost snižuje ale není to na překážku správné funkci. Udělej ho delší aby trčelo pod trup.

3) pohon je kombinace komponent - motor -šroub-baterie Jeho dobrou funkci získáš pouze sladěním VŠECH komponent. Výměnou pouze jedné z nich u sladěného kompletu (což by sestava od výrobce měla být) obvykle výsledek zhoršíš. Takže Tě čeká měnění dalších komponent (baterie, šroub..)
4) šrouby.... to, co tam máš, dávají číňani na všechny hračky... tedy i na modely křižníků. Takže si můžeš udělat představu o "rychlosti"...  Takže zkusil bych jako motor 480ku (je lehčí než 500ka), šrouby dvojlisté karbony od Graupnera, průmět tak 29-32mm pro začátek. Pak uvidíš. ad Petr Hájek: je sice pravda, že poloponořený šroub by měl být poloponořený... ale u FSRek se 400kou motorem se dobře a úspěšně používají poloponořené karbonové šrouby v režimu celoponořených. Funguje to...
5) baterka... když změříš napětí na baterce při zatížených motorech (ve vodě, plyn naplno) nejspíš zjistíš, že napětí hodně klesne. Ty setové baterky nejspíš nebudou nic moc... Když tam dáš nové a výkonné nejspíš odejdou původní regly a ten nový Dsys na dva motory asi bude taky slabý....
6) a až to všechno vyladíš a "vytuníš" zjistíš, že ty spojky motorů ten výkon nepřenesou...  že ten trup nesnese vyšší rychlost, že...        že kdyby sis koupil třeba i ojetý závodní člun, utratíš míň a užiješ si víc legrace bez laborování.

Netvrdím, že "to nejde"..... tvrdím, že k vytunění takového "zázraku" je třeba víc úsilí a znalostí než k poskládání a zprovoznění běžného rychlostního modelu kterých trupů se prodává už dostatečný výběr i s doporučeným osazením a plánkem s základním nastavením..

A v Brně je taky třeba Mirek Foltýn - tady MIF, který se zabývá elektrorychlíky už strašně dlouho. Určitě Ti poradí, i když asi na začátku Ti řekne to, co jsem napsal...

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Moc díky za vyčerávající info. Je to jen člun na vyblbnutí u vody pro malýho a samozřejmě taky pro mě, tak se mi do toho nechce moc víc investovat. Tak zatím zkusím to, co jsem psal a uvidíme.

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

18

Tak dneska jsem loď  testoval na přehradě a všechno už funguje, jak má. Takže děkuju ještě jednou za rady byla to správná cesta. Jen bych rád ještě zvýšil rychlost.
Mám tam teď 2x MIG 500 + 2x regl DSYS 36A + 2x šroub Pelikán 35X/M4 G/F 2L. Loď je 80cm dlouhá a 2,5kg těžká.
Stačilo by tam dát účinnější šrouby? Jakože větší průměr nebo stoupání?

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

19

bylo by dobré kdyby jsi popsal co jsi na lodi upravil, ze zacala fungovat. urcite by to zajimalo i dalsi...

pokud jde o zrychlovani, je to vzdy o pokusech.  obecne plati:
- co nejnizsi hmotnost lodi
- vyssi otacky sroubu (tzn. obcas staci vymenit motor za stejny ale s vyssimi jmen. otackami)
- jiny sroub (zde ale by jsi mel vedet kolik odebira motor a v jake oblasti ucinnosti pracuje, je mozne ze ma rezervu vykonu a muzes dat sroub s vyssim stoupanim, nebo uz je pretizen a naopak pomuze snizit stoupani, protoze se motor roztoci do vyssich otacek a lod zrychli...)
- vyssi napeti (musi to ale snest motor. tzn pokud mas motor 7,2 - 9,6V, tak misto 6clanku muzes zkusit 7clanek atd...)

Pokud das tezsi sroub (vyssi stoupani a/nebo vetsi prumer) tak dej pozor na proudovy odber, ale by unesly regly...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Ahojte, moje úpravy spočívaly v tom, že jsem posunul kormidlo dozadu, co nejvíc to šlo, vzhledem k jeho ovládání, popustil jsem ho dolu pod hranu lodi, aby byla co největší plocha pod lodí a taky jsem ho zvětšil o 1cm do všech stran, tvar jsem zachoval.
Elektroniku jsem popsal výše a místo jednoho reglu na oba motory, má teď každý motor svůj regl, aby se srovnaly otáčky motorů a loď nezatáčela. Napájení reglů jsem taky propojil, kdyby náhodou měla jedna z baterek jiné napětí, aby zase jeden z motorů nejel pomaleji nebo rychleji.
Lodní šrouby jsou tam teď  ty popsané, původní byly poloponořené s úplně pidi stoupáním.

Nevím, jak poznám, jestli motor jede přes limit nebo pod limit? Dneska při ježdění byly zahřátý, ale podle mě tak, jak mají, nepálily.

Parametry motoru MIG 500 Turbo 7,2V:

Napětí: 3,6 až 8,4 V
Otáčky: 22000 ot/min
Proud naprázdno: 2A
Proud při maximální účinnosti: 12 A
Hmotnost: 164g (bez pláště), 191g (s pláštěm)
Průměr hřídele: 3,17mm

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

21

Tak jsem lod vybavil většími šrouby a to 40mm. Loď se ale moc nezrychlila oproti původním 35mm šroubům.
A zdá se mi, že šrouby berou hodně vzduchu. Když jedu na půl plynu a na plný plyn je rychlost skoro stejná, jen na plný plný plyn se voda za šrouby víc vaří a je to samá bublina. To je tzv. kavitace?

Nemám teda radši zkusit poloponořený šrouby?

Díky za Vaše názory.

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931

22

ano to co popisujes je kavitace...

bud prisavaji vzduch (srouby jsou blizko hladine) nebo maji tak vysoke otacky, ze ktera je pred sroubem nestihne k nemu "dotect" a vznikne podtlakova bublina viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cavitating-prop.jpg

zkus jiny sroub (tvar, stoupani atd) nebo omez max otacky, protoze rychlost lodi kdyz srouby kavituji nezvysis, stoupa jen odber z baterii...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Díky, zkusím. Teďv tam jsou tyhle: http://www.rcm-pelikan.cz/index.php?sec … mp;id=4096

www.expohouse.cz
expohouse@expohouse.cz
777 811 931