1

Téma: Klíny v obšívce (stealers)

Zdravím všechny modeláře. Řeším dilema ohledně konstrukce obšívky na statickém modelu. U spousty modelů je vidět postup, který je popsán například v knize Historic Ship Models od Wolframa Mondfelda. Tedy použití klínů na přídi a zádi tak, aby nebylo třeba brousit plaňky více než na polovinu původní šířky. Oproti tomu například zde: http://www.modely-lodi.cz/pla%C5%88kovani.html autor tento postup zavrhuje. Jde mi především o to, co je historicky správně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Klíny v obšívce (stealers)

z toho mala co viem ja tie kliny ozaj nie su historicky spravne. ale vyrobcovia stavebnic a mnohe manualy ich odporucaju zrejme preto ze zuzovanie plankov tak aby to vpredu i vzadu sedelo je ovela narocnejsie. pockajme co napisu skusenejsi

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Pokud se bavíme o zkrácených plaňkách, tak jsem z různých historických materiálů pochopil, že se plaňky nezužují o více než 1/2, ale buď se doplňují (na zádi) nebo zkracují (na přídi).
Anglický způsob se od kontinentálního liší tím, že anglický konce zkrácených planěk vede pod úhlem, ale kontinentální je má na konci seříznuté na kolmo.

4

Taby > Příjde mi, že tuhle informaci od sebe různé knihy pro modeláře hojně kopírují, většinou i s obrázky. Snažil jsem se proto hledat v knihách o konstrukci skutečných lodí ale bez úspěchu. Na fotkách některých člunů je do konce vidět že si jejich stavitelé s šířkou plaňky vůbec nelámali hlavu. http://www.wefalck.eu/mm/maritime/zuide … 033-72.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Informace, které jsem poslal vychází ze stavby skutečných lodí. Konkrétně toto mám z knih o stavbě škunerů.
Vnímá, že je rozdíl, pokud plaňkuješ člun anebo např. galeonu. To, že to na tomto člunu nevidíš, neznamená, že pro jiný typ lodi to nebude nezbytné. ;o)

BTW: O jaké lodi se vlastně bavíme? Možná by to bylo účelnější, protože se budeme bavit i o konkrétním přístupu k dané lodi na základě období a "loďařské školy".

6

Chtěl bych stavebnici brigy H.M.S Supply (1759)  postavit jako La Grace, tedy loď zhruba o sto let mladší

Share

Palec nahoru Palec dolu