1

Téma: Barvy barvy barvičky - natírání, stříkání, kombinování...

Ahoj -
založil jsem vlákno ohledně věci, která mě občas trápí - někdy, když stavím od základu nemám problém, ale občas něco opravuji, nebo mám dlouho rozdělané a pak si nepamatuji, co jsem vlastně za barvu použil.

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Barvy barvy barvičky - natírání, stříkání, kombinování...

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/gall … 250389.jpg
  - a hnedle první dotaz. Korvetu "Naděždu" jsem našmrdlal v ruce, a po letech provozu bych ji rád ještě stříknul lakem, neb se použité barvy "obrušují" a otírají.
Natřeno barvami Revell a ptám se, jakým matným lakem ve spreji bych to mohl stříknout?
To ve spreji je základní podmínka, nejlepší by byla i běžná dostupnost, tj žádné složité míchání- zajít do obchodu a je to.....
Dík

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

V OBI jsem viděl matný ve spreji. A myslím, že je i na syntetiku, ale na štítku to musí být napsáno. Jinak dobrý BARVY-LAKY to nusí mít taky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Určitě v drogérii koupíš bezbarvý matový akrylátový lak ve spreji.Stříkám s ním bez problémů skoro všechny starší barvy bez rizika, že se to někde zvedne.S matovým lakem je třeba umět stříkat.Když dáš na jedno místo víc laku, zaleskne se to.Pak to musíš nechat zaschnout a vzít to ještě jednou.Nejlepší je vzít to  třeba třikrát, či čtyřikrát a vždy chvilku počkat.Vůbec nejlepší je a to Ty Romane nechceš,stříkat pistolí, protože má větší kužel stříkání a nepřekrýváš zbytečně moc stříkaný barvy.Na to jsou docela dobrý akrylátový bezbarvý laky v plechovce. Mají je téměř v každém Hor, Obi a atd.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Když jsem stavěl Bitevní loď Roma, měl jsem ten samí problém, použil jsem Humbrol a vím co to po čase vyvede... Používám od té doby hlavně to co píše Pepa, opravdu akril ve spreji a mat. Ovšem i tak to hodilo trochu lesku, což se mi vůbec nepáčilo. Chce to opravdu jen tenkou vrstvu a pak to nechat pořádne zaschnout, jinak se to rozleptá a nevypadá to dobře. Na tu vrstvu laku opravdu pozor, dá se tím pokazit celý model...
Když jsem dělal Romu, tam se to vše povedlo. Loď je teď chráněná proti odírání atd.

6

Já zkoušel lak ve spreji i pistolku.
Ve spreji je u nových nátěrů opravdu potřeba, aby se typ laku a barvy pod ním shodovaly. Akrylátový lak ve spreji dokáže syntetické barvy krásně zkrabatit...
U starých a vyzrálých barev už to asi problém být nemusí, ale chce to pomalounku-polehounku. Jak píše Pepa - víc hodně slabých vrstev.
Na svoje PT-čko jsem použil směs syntetických laků (čtvrtlitrové balení z hobby marketů), konkrétně polomat a mat (úplný mat mi z nějakých důvodů neseděl, hodně naředěno S6000 a stříkáno pistolí Tamyia (základní sada s kompresorem). Výsledek není špatný, ale opět platí pravidlo s více tenkými vrstvami. Jakmile se toho dá víc naráz, tak se to začne lesknout víc než okolí.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Ještě jedna poznámka. Jsou akryláty vodou ředitelné, které syntetiku nepoškodí a akryláty rozpouštědlové a ty mají silná rozpouštědla.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Dobrý den, nezná někdo stránku nebo lépe přímo odkaz na výrobek, matný lak kterým bych mohl nastříkat Fletchera? Je stříkaný barvama Revell. Děkuji s pozdravem Tom

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Tome ,
já veškeré syntetické nástřiky barev sjednocuji obyčejným matným synt.lakem z obi za 129,-kč v balení okolo 3dcl který ředím  toluenem , nebo C6000.
Stříkám vysoce ředěným roztokem tzn na 1 díl laku minimálně 4díly ředidla a ze vzdálenosti 40cm zhruba  v místnosti  20-22 stupnů teplé a to ve 2-3 vrstvách po 5 minutách  schnutí.
Před tímto krokem také dávám patinu , ale to asi jako soutěžák-maketář  nepoužiješ.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Dobrý dem, děkuji za radu, v pátek pojedu do OBI pro materiál na bednu tak se tam poohlídnu. Je velký rozdíl mezi tím toluenem a tím ředidlem? Toluen bych musel schánět po známých protože jinak ho neseženu. Děkuji Tom

Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

no rozdíl tam je  ale pokud budeš ředit jen malé množství pro rychlé zpracování půjde to, jinak do druhého dne se může barva i lak srazit
toluen tohle nedělá pokud je lakařskej .
Jinak toluen se dá koupit na jakýkoli výrobní nebo obchodní živnostenský list ve velkoobchodech a 10litrový kanistr vyjde do 400,-kč
C6000 mají v obi neuvěřitelně drahé 79,-Kč za 800ml oproti normální drogerii s cenou 49,-Kč za stejné balení od stejného výrobce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

já nakupuju ve velkoobchodu, kde odměřují  a kupuju litr za 25,- kč cokoliv,
většinou se dá takto nakoupit v každém velkoobchodu,

Pavel Daněk
  Al khubar a Schnellboot S-100, ve stavbě
  FUTABA 3PM 2,4GHz, 6EX 2,4GHz

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

zapoměl jsem,toluen se dá koupit v Domě barev, ale je docela drahý,

Pavel Daněk
  Al khubar a Schnellboot S-100, ve stavbě
  FUTABA 3PM 2,4GHz, 6EX 2,4GHz

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

petr hájek napsal:

Tome ,
já veškeré syntetické nástřiky barev sjednocuji obyčejným matným synt.lakem z obi za 129,-kč v balení okolo 3dcl který ředím  toluenem , nebo C6000.
Stříkám vysoce ředěným roztokem tzn na 1 díl laku minimálně 4díly ředidla a ze vzdálenosti 40cm zhruba  v místnosti  20-22 stupnů teplé a to ve 2-3 vrstvách po 5 minutách  schnutí.
Před tímto krokem také dávám patinu , ale to asi jako soutěžák-maketář  nepoužiješ.

Petře,

nič v zlom, ale pri všetkej úcte k Tvojmu modelárskemu kumštu, by som striekanie plastikového kitu (Fletcher) lakom riedeným toluenom Tomovi nedoporučoval.

To, čo dokážeš Ty, neznamená, že bez problémov a bez odoborného dozoru  zvládne junior. Hodí na to  naraz hrubšiu vrstvu nariedeného laku, a rozleptá mu to nielen kamuflážnu farbu, ale aj povrch modelu.

Pokiaľ, je ten model nastriekany Revellkami, ako TomHlach uvádza, nech jednoducho kúpi Revell/Humbrol - matný lak, dostatočne rozriedi príslušným riedidlom ( najlepšie originál alebo syntetikou ). Je to štandartné riešenie a možnosť prúseru sa značne eliminuje.

A ešte si Tom aj ušetrí zdravie. 

Keby sme na modelárskom krúžku, kde sa strieka takmer  zakaždým, riedili farby toluenom, myslím že by rodičia detí neboli práve nadšení. wink

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Peter, souhlasím , psal jsem jak to dělám já  tom se rozhodne  sám  o origo laku nemám ,,páru,, nikdy jsem ho nepoužíval  tak o něm nic napsat nemůžu.
Každopádně toluen je pro nastříkané humbrolky méně agresivní než originál ředidlo od stejného výrobce a je to dáno rychlejším odpařováním toluenu už za letu aerosolu od trysky k povrchu než odpařováním lehkého benzínu či terpentinového oleje či jejich směsí což bývá složení většiny originál ředidel pro modelářské barevné komlexy.
Ale jak jsem napsal tu možnost Tom má , at se rozhodne jak chce.;)

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Bežné "kitárske"  syntetické farby Humbrol/Revell/Agama/Testors voči sebe nie sú agresívne ani pri "hrubom" náteri štecom. Takže tieto farby po nariedení originál riedidlom sa tiež dajú v pohode štetcovať. Striekanie airbrushom je tiež úplne bez problémov. Len v prípade lakov treba dostatočne nariediť ( zvyčajne viac ako farby).

Pokiaľ  sa budem snažiť zámerne syntetiky  "umyť" riedidlom z povrchu, ide to. Ale v prípade plastikového modelu dôjde s vysokou pravdepodobnosťou k naleptaniu povrchu.

Vo všeobecnosti sú však kitárske syntetiky asi najblbuvzdornejšie  modelárske farby, čo sa nedá tak celkom povedať o tzv. akrylkách, liehových farbách alebo farbách typu "lacquer". 
Ale to by bolo na dlhšiu debatu.

Už som to tu viac krát písal. že bez dôkladného odskúšania na nejakej vzorke sa  syntetiky typu Humbrol/ Revell  nedoporučujú prestriekavať  "nejakým" akrylovým lakom z OBIBaumaxHornbachu. Je to práve pre možnosť  agresívneho napadnutia náteru a skrabatenia farby.  Niektoré akrylové spraye totiž podľa technických listov obsahujú acetón, toluen a iné pochutiny. A tie ekologické, ktoré ho neobsahujú, zase blbo schnú a stekajú.

Netvrdím, že neexistuje matný lak v sprayi , ktorý spoľahlivo funguje na Revellky, ale potom je asi správnym riešením odporučiť  konkrétny typ a značku, ktorá je s dobrým výsledkom odskúšaná.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Děkuji za rady, nakonec ho budu stříkat originál sprejem matného laku myslím od tamyie nebo od revellu. Jinak i různé barvy např humbrol a tamiye mi dělali neplechu, začlo mi to dělat fleky takže ono není barva jako barva. Jinak myslím že ředění toluenem nemusí být tak špatné ale jak psal pan PetrP tak nemám moc zkušeností se stříkáním modelů jen co jsem ted stříkal pistolí tak to ano ale jinak jen spreje. Tom

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

TomHlach napsal:

Děkuji za rady, nakonec ho budu stříkat originál sprejem matného laku myslím od tamyie nebo od revellu. Jinak i různé barvy např humbrol a tamiye mi dělali neplechu, začlo mi to dělat fleky takže ono není barva jako barva. Jinak myslím že ředění toluenem nemusí být tak špatné ale jak psal pan PetrP tak nemám moc zkušeností se stříkáním modelů jen co jsem ted stříkal pistolí tak to ano ale jinak jen spreje. Tom

Keď máš k dispozícii airbrush, prečo ideš pokúšať osud s niekoľkonásobne drahšim sprayom ?
Malá plechovka matného laku  12ml stojí nejakých 30 - 40 Kč a riedidlo  asi máš, keď si už striekal kamufláž ... 

Tu je dosť informácii aj ohľadne povrchovej úpravy kitov:
http://www.modelforum.cz/viewforum.php? … t&sd=d

Ináč prečo vlastne chceš toho Fletchera striekať matným lakom?  Veď  kamuflážne farby máš pravdepodobne matné. 

Má to byť kvôli ochrane pred poškrabaním ?

Skutočná lode malokedy sú tvrdo matné a aj modely lepšie vyzerajú s miernym pololeskom tzv. satin.

Na to je osvedčený tiež lak Revell  enamel  Clear Gloss Finish   - plechovka.  Je to síce lesklý lak, ale pri dostatočnom nariedení a  nastreku v tenkých vrstvách robí pekný polomatný povrch  aj celkom dobre chráni farbu proti odretiu

http://scalemodeldb.com/paintcharts/revell

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

No je to taky proti poškrábání ale hlavně proti sloupnutí polepů na trupu protože s tím mám špatné zkušenosti. A jinak ano je celý matný a asi tak i bude, mě se to tak líbí a vypadá to hodně dobře a hlavně věrohodně smile.   
A omlouvám se za chybu ale nevím proč tomu říkám Fletcher když je to Chevalier třídy Fletcher, je dlouhý 80 cm a to bych airbrushem nedokázal tak jako se sprejem od Tamiye smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Máš pravdu. Bez laku by tie decaly na trupe dlho nevydržali.

Ináč myslím si, že by si trup zvládol aj airbrushom, ale aj ten Tamyia spray by podľa linku nižšie  mal byť  OK aj na enamel farby :
http://www.tamiya.com/english/products/list/spray.htm

Tak prajem, nech sa práca podarí wink.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Děkuji za ukázkovou diskuzi!!!!!
JInak já jsem na korvetě zalakoval nálepky origo lakem od revellu , ale jen ty nálepky. Zbytek (trup) jsem přejel leštidlem na auta (tempo) - to před těmi 3 roky - zatím to drží, nebo drželo, ale právě pro další ježdění jsem to chtěl zalakovat jako celek - po odmaštění , umytí od ježdění a pod.
  musím si pořídit pistolku..... momentálně je u nás ve výrobě schnellboot 1/72 a prostě natřít to nejde....syn to zkusil a je na 2 věci , byť to bude polomaketa s jedním šroubem.....
   Protože barvím jednou za čas, je asi pro mě řešení origo matný lak, naředit a stříknout ....

Share

Palec nahoru Palec dolu