1

Téma: Ponorný systém do ponorky

Zdravím viete mi prosím poradiť,objednal som si ponorku od fi. Trumpeter Seawolf v mierke 1:144 a rozmyslam aký ponorný systém spraviť.Najvhodnejší by bol na CO2,ale s tým nemám žiadne skúsenosti.Ak mi viete niekto poradiť ako to spraviť jednoducho a funkčne dajte vedieť.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Ponorný systém do ponorky

To by zajímalo i mě. Už jsem také nad tím přemýšlel.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Mám túto ponorku postavenú. Je dosť hluchá na kormidlá. Ohladne ponorného systému na CO2 sa obráť na Ota Geržu.
Ota Gerža
Rokytnice 228
755 01  Vsetín
(+420) 737 - 415 889         
Jeho netová adresa mi akosi nefunguje.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

mrkněte na stránky www.modelboats.sk tam je o tom slušný článek a v rc revue byl také

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Ďakujem za pochvalu-článok aj ponorka sú moje.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Tak to jsem netušil pochvalu si na 100%zasloužíte

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Pre Komodor mám otázku,kde ste zohnal ventily?

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Neviem ktoré ventily máš konkrétne na mysli. Na utesnenie tiahel na kormidlá som použil gumičky z biciklových ventilkov, na tlakovej nádobe na CO2 je auto ventil.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Zabudol som napísať,mal som namysli tie na tlakovej nádobe.Ešte jednú vec sa opýtám ako plníte nadobu?Je to cez kompresor alebo máte spravenú nejakú redukciu na CO2 bombičky?

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Používam redukciu na CO2 bombičky-použil som systém zo sifoňáku 0,27cm3.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

panové mrknětě na www.caswellplating.com na sekci rc model nebo tek nějak je tam spousta inspirace ohledně plynoveho sistemu ponořování. Je možnost i koupě big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Pre Komodor ďakujem za rady už mám predstavu ako budem robiť ponorný systém.Vášho Seawolfa na modelboats som videl už dávnejšie no nevenoval som sa mu až teraz som si to cele prečítal a klobuk dole je to veľmi dobre spravené.
Pre macháček Caswellplating poznám ceny ma ako tak,ale to poštovné ...

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Zdravím,používám na mé ponorce odvzdušněné balastní komory už několik roků bez problémů,mohu se ponořit a vynořit neomezeně kolikrát potřebuji.Nejsu závislí na stlačeném vzduchu nebo CO2.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Potřeboval bych zjistit, kolik vody /ml/ je potřeba na ponoření U-BOOTu 1/72 Revell? Jak velkou nádrž?

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

...je to moje první a ještě ani nedorazila. Předem děkuiji.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

nevím jestli ti někdo bude schopen poradit (každý používá jiné vybavení), ale napadá mě, že by jsi mohl utěsnit trup, ponořit a změřit výtlak. pak zvážit všechno vybavení co použiješ a zátěž by měla být lehce vyšší než výtlak

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Ivvo napsal:

nevím jestli ti někdo bude schopen poradit (každý používá jiné vybavení), ale napadá mě, že by jsi mohl utěsnit trup, ponořit a změřit výtlak. pak zvážit všechno vybavení co použiješ a zátěž by měla být lehce vyšší než výtlak

asi tak. vyvážit ji tak, aby plavala tak, jak bude chtít aby byla ve vynořeném stavu. A pak přidávat zátěž až se ponoří. Hmotnost dodatečné zátěže + rezerva v kg bude objem potřebné balastní nádrže v litrech.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Ivvo napsal:

Toto je bohužel dost nešťastná rada, pokud budeš postupovat podle ní, dojdeš k velikosti nádrže, která bude pro model většinou tak velká, že se tam kromě ní skoro nic nevejde. Podstata je v tom udělat trup zaplavovaný, především vše, co je nad čarou ponoru při vynoření. To musí být duté a zaplavované, pak se objem balastní nádrže sníží na zlomek toho, co by potřeboval celý těsněný trup. Uvnitř trupu maketového těsný trup z plexi trubky (nebo vodorovná technická těsná paluba a těsnit přímo spodní část trupu, to je jedno), horní okraj trubky je v úrovni hladiny při vynoření, a teprve potom zjišťovat, jak velký balast je potřeba. Navíc se pak ještě někdy (pokud je to možné a nádrž může mít rezervu) přidávají do věže malé (opravdu malé) plováčky, které usnadní plavbu v ponoření na polovinu věže nebo na periskopové hloubce. Vše toto bylo mnohokrát popsáné v RC revue teoreticky i na dnes už desítkách konkrétních modelů, existuje třeba i velmi detailní videonávod od D. Merrimana z USA na konverzi (stavba i seřízení) 1/72 Gato (což je skoro totéž), ale jsou toho 4 plná DVD a on preferuje plynový ponořovací systém, takže technika je trochu jiná a podobnější tomu, co používá Ota Gerža.
(P.S. - pro tu konkrétní ponorku stačí asi 60 - 80 ml - pokud je duté vše nad čarou ponoru)

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Zatím jsem pročetl co popisujou naši. Nejsem ještě rozhodnut, jaký systém ponoření použít. Každý zastává ten svůj, což chápu. Pochopil jsem všechny možnosti, až na CO2. Je to ten se stlačeným vzduchem, dva ventyly a nádrží pro vytlačování vody, akorát místo vzduchu se použije CO2?

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

V podstatě ano, to že se používá kapalný CO2 má proti vzduchu výhodu v tom, že se do dané nádrže vejde mnohem víc plynu a jak se postupně odpařuje, stabilizuje si sám tlak. Kapalný vzduch se doma dělá těžko, stlačený je vhodný pro velké (největší) ponorky kde je dost místa, hlavně je levný. Někteří Švýcaři a Francouzi používají prakticky stejný systém na kapalný propan, i to má své výhody, jestli se pamatuji tak to drží tlak kolem 7 Atm (nevím přesně). Ale není radno používat propan v těsném trupu, pak stačí jiskra od komutátoru v motoru a ..... bum. Nádrž, ventily i rozvody se dávají do zaplavovaného prostoru.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

A z jakého materiálu se vše dělá? Nebo alespoň tlaková nádrž na CO2? Není na to nějaká vychytávka? Náhradní díl nebo to z něčeho vymontovat? Je mi jasný, že budu muset zkoušet, ale alespoň někam navést.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Malé nádrže pájené z měděných vodovodních trubek, viz RCR 8/2008 a ještě nejména na dvou místech to bylo. Příklady Merriman viz http://vabiz.com/d&e/articles.html nebo konkrétně třeba http://vabiz.com/d&e/CABAL/R_C%27in … Part-1.htm . Nic není potřeba zkoušet, všechno jsou to dávno prošlapané cestičky. Na Caswell (http://www.caswellplating.com/models/index.html) se dá koupit vybavení pro malé ponorky, čerpadla plynů, pružné nádrže, ....  i konverzní sady na kity v kterých se používá CO2 systém.

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Začínám v tom mít jasno, jenom si to ošahat a vyzkoušet... Děkuju za reakce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Ještě dotaz na čerpadlo. Starý do škody 120 už neseženu a podle toho, co jsem zjistil, novější se nehodí. Má někdo jinou varyantu? Nějaké, co funguje a vejde se do trupu?

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

Ja používam čerpadlo z elektrickej palivovej pumpy dá sa kúpiť v hocijakóm modelárskom obchode.Výhodou je,že je malé a celkom spolahlivé akurát na spoje treba dať silokón lebo trocha presakujú(aspoň u mňa to tak bolo).

Share

Palec nahoru Palec dolu