1

Téma: AA a AAA akumulátory z LIDLu - musí být nutně nekvalitní?

Levné AA a AAA akumulátory z LIDLu- musí být nutně nekvalitní?

Provádím sérii měření akumulátorů různých výrobců, typů, kapacit a stáří. Snažím se tím o získání podkladů pro zhodnocení.

Proměřil jsem zatím základně SANYO ENELOOP a novou sérii TRONIC od LIDLu (oranžové, přednabité se sníženým samovybíjením). Ty oranžové TRONICy vůbec ve srovnání s ENELOOPy nevypadají špatně. Strčím je po důkladném prověření do vysílače. Ale životnost ukáže až čas

Naměřené hodnoty si můžete prohlédnout a porovnat na www.bastleni.wz.cz, budu je průběžně doplňovat, zkusím větší proudové odběry.

Zdá se, že LIDLovská kvalita se zvyšuje (série 02/2010 a zejména 06/2010), ale v minulosti jsem s nimi měl rozporuplné zkušenosti:
  -Skutečná kapacita starších sérií byla u AA a AAA cca 40 až 60 procent jmenovité a to s velkým rozptylem.
  -Do svítilny v práci jsem zakoupil 4 ks velkých buřtů D. Samovybíjení měly velké, kapacitu jsem neměřil. Po svém pádu svítilna nefungovala. Vyzkoušel jsem žárovku, patici, kontakty a vypínač a žádnou poruchu nezjistil. Vše jsem složil a svítilna fungovala.
Po čase občas nešla a zjistil jsem, že jeden z D článků někdy normálně funguje a jindy se chová jako docela dobrý izolátor.
Vyzbrojen gumovými rukavicemi, brýlemi a pilkou jsem se rozhodl, že se trochu poučím o vnitřní konstrukci. Po odřezání horní části článku D jsem čuměl jak puk, neboť uvnitř bylo několik (přesně to již nevím, ale kolem šesti) paralelně spojených mikrotužkových AAA akumulátorů částečně zalitých v nějaké hmotě, asi aby vevnitř nehrkaly. Asi selhalo přibodování přívodního drátku ...

Jaké máte Vy zkušenosti s "pseudo" prodejci a značkami?

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: AA a AAA akumulátory z LIDLu - musí být nutně nekvalitní?

tusim ze minuly tyden meli v Lidlu v akci ty prednabite. ja jsem koupil nekdy v cervenci ty cerne TRONIC Energy AA 2500mAh a jedno baleni AAA. zatim je pouzivam do MP3 a hracek pro deti (zadne velke proudy) a nejake horsi parametry (nemeril jsem je) oproti GP bateriim ktere nahradili, jsem zatim nepozoroval

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Valášek napsal:

.....
Jaké máte Vy zkušenosti s "pseudo" prodejci a značkami?

.... takové, že nejsem tak bohatý abych kupoval levné věci.

Na DF MojeHobby byla informace od Bidovského že mu Tronicy při testování vytekly....
To se potom takový výhodný kup ve vysílačce opravdu vyplatí. Ale na to musí přijít každý sám.

Mám pár věcí z Lidlu.... nějak jsem se nalákal. Ale ani jednu z nich nepoužívám běžně, jen ve stavu nejvyšší nouze. Ke všemu jsem si pořídil dražší ekvivalent který ale na rozdíl od těch Lidlovských funguje. Takže ve výsledku to byly vyhozené peníze. Kdo má pouze ty "levné" věci, tak si myslí, jak mu dobře fungují....   ... dokud nezkusí něco, co opravdu funguje.

Vždyť už hláška "Skutečná kapacita starších sérií byla u AA a AAA cca 40 až 60 procent jmenovité a to s velkým rozptylem." je jasným příznakem, že něco takového víckrát NE!   Kapacita pod 80% jmenovité znamená článek po smrti vhodný k vyhození... A najít v "D" šest mikrotužek je jasný důvod k reklamaci, podnětu na ČOI pro klamání spotřebitele a víckrát se v Lidlu už neukázat..

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Ty TRONIC Energy AA 2500mAh používají moji kluci do RC autíček a občas i do lodí a Také nějak nepozoruji výrazné rozdíly proti GPčkům. Asi to je kus od kusu jiné.

.... jestliže to funguje tak se do toho nes... smile

5

Osobní zkušenost s NiMH Tronic velikosti AA o kapacitě 1600 mAh mám tu, že po 4 roky vydržely jako přijímačový akupack v modelu plachetnice, který používám velmi zřídka, a v příruční svítilně vydrží také celkem dlouho. Ale to hovořím o odběrech do jednoho 1A. Samovybíjením trpí asi tak, že jednou za tři měsíce je nutné je dobít.

S novějšími typy zkušenosti nemám.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

6

Na DF MojeHobby byla informace od Bidovského že mu Tronicy při testování vytekly....

No tak to je silný argument, neboť Bida to s aku umí. Snad jim moc neubližoval.

Ale co už, koupil jsem a tak budu i s nimi pokračovat v měření (opatrně, jako když se rozmnožují ježci), jsem jako Cimrman průkopníkem slepých uliček. Naměřenou kapacitou a samovybíjením ve srovnání s ENELOOPy (jak kacířské) vypadají nadějně. Čas ukáže. Ale jestli by třeba jen jeden měl naznačovat netěsnost, pryč s nimi !!!

Ve vysílači zatím nechám NiCd OMNITRON 700 mAh, TRONICy budou dál sloužit ve foťáku - dají přes 400 fotek.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

no, když už je chceš testovat, tak by jim neuškodilo je nejdřív naformovat.....

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Ano, kaji se, starší TRONICy jsem nenaformoval.

Ale u ENELOOPů a nových TRONICů jsem tak učinil záměrně, neboť výrobci je označili jako připravené k použití. Všechny byly od počátku nabíjeny proudem 500 mA nabíječkou IPC-1. Ty přednabité (SANYO ENELOOP i TRONIC) vykazují po pěti cyklech kapacitu několik procent nad jmenovitou hodnotou. Tak jsem jim doufám neublížil (a snad ani Ri nezvýšil).

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

"Připraveno k použití" a formování nejsou až tak ve velkém vztahu.... formovat je dobré i starší sady co chvíli ležely. Typicky po zimním spánku.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Ano, dík za připomenutí, regulovatelný stabilizovaný zdroj proudu již léta mám. U těchto akumulátorů nenaformování malým proudem už budu muset brát jako simulaci nešetrného uživatelského zacházení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Ja používam AA Tronic z Lidla prevažne do plachetnice, prípadne do vysielača a mám s nimi celkom uspokojivé skúsenosti. Môj názor na ne je založený na čisto praktickej úvahe a to, že síce vydržia byť použitelné kratšie ako drahšie baterky, ale za cenu tých drahších si môžem viac krát kúpiť tie od Lidla smile

12

Tronic 2500 mAh made by LIDL ... pouzivam uz niekolku sezonu v prijimacovych aj vysielacovych packoch . Skusenosti? Vcelku dobre ... v prijimacovom packu mi vydrzia cca 3 dni pri napajani 4 ks Standard servo ale musim sa priznat ze celkkovu dobu chodu neviem odhadnut ide totiz o velke lietadlo typu F3f ... ked sa da lietam ked nie su podmieky nie. Vo vysielaci tyzden. Okrem toho ich pouzivam aj ako napajanie pre RC auto typu buggy dohromady si pyta 8 ks - riadny model ziadna lacna cinska finta na hlupich - a jazdi to na plno cca 10 - 13 min potom pomaly vykon klesa - uplne vybitie dosiahnem asi po 40-tich minutach. Moj zaver: Tronic-ky su fajn, vykon o proti inym znackam mozno nie je nijak oslnivy na rekreacne ucely ale bohate postacuje, nehovoriac o cene ...

S cim vsetkym slapem na Tronicky najdete na linku:
http://www.rcroznava.estranky.cz/clanky … delov.html

Z.

Ako sa vola najznamejsie vychodniarske lepidlo ............................... ?

PRIONDZIM                     smile

13

Tronicy nejsou vůbec nekvalitní,poměr cena-výkon odpovídá,jen je třeba je naformovat,bohužel nedávají takové proudy,...ovšem láce je taková,že se opravdu i vyplatí koupit 2x Lidl,než jednou "profi",navíc jsou to NiMh-y

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Tady je to vlákno http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom2. … ec=1234872

jeden akuguru je nadšen, druhému vytečou.... a pak si vyber. Asi to bude "vyrovnaná" kvalita.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Test samovybíjení LIDL TRONIC Ready to Use vs. SANYO ENELOOP:

Stav aku po třech měsících klidu: v říjnu 2010 nabity čtveřice článků, nyní po třech měsících u jednoho z čtveřice změřena zbytková kapacita, další články čekají dalších 3, 6 a 9 měsíců. Žádný článek nejeví známky netěsnosti, napětí článků stejného typu jsou vyrovnané na téměř stejné úrovni. Skladovací teplota cca 21 stupňů Celsia.

Nabíječka IPC-L, vybíjecí proud 500 mA.

Typ aku / jmenovitá kapacita / kapacita 24 hod. po nabití / zbytková kapacita po 90 dnech
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
SANYO ENELOOP / 2000 mAh / 2060 mAh / 1817 mAh
LIDL TRONIC červený / 2100 mAh / 2190 mAh / 1860 mAh

Napětí TRONICů bylo po celou dobu testu (i při vybíjení) cca o 0,03 V nižší, než u ENELOOPů. Není to moc, ale drobná nevýhoda to je.

Takže pokračuji v testu samovybíjení. Teď se první články uvolnily pro testy vybíjecích křivek pro různé proudy.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

kapacita jednoho článku je nic neříkající hodnota.... Podstatně zajímavější by byl rozptyl hodnot všech čtyř článků. Pokud by se moc rozjížděly, je to začátek konce sady, anebo by se musely formovat stejně po každém delším uložením tak jako u jiných článků.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

v jedné postarší knížce jsem našel tohle , netvrdím že to je univerzálně použitelné jen je to možnost.....:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/32_1294911551.jpg

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

kniha se jmenuje :
,,305 zajímavých zapojení 2.díl,,
nakladatelství HEL  rok 1997

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Zapojení je to zajímavé, ale dioda dle mého rozumu začne vést proud až v okamžiku, kdy je článek již přepólován. Udrží napětí na článku do -0,4 V. Jestli ale přepólování při tomto napětí je beze škod, to nevím. Alespoň tím článkem ale neteče celý vybíjecí proud (poteče přes diodu), takže by ten článek měl mít větší možnost na přežití a s celou baterií by byla šance dojet ke břehu (a to i v případě přerušení některého článku).

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

SH: kapacita jednoho článku je nic neříkající hodnota.... Podstatně zajímavější by byl rozptyl hodnot všech čtyř článků

Kapacita jednoho článku není nic neříkající hodnota. Dává v tomto případě informaci o tom, jakým samovybíjením tento jeden článek "trpí". Opravdu ale nenapoví to, jestli jsou tyto články vhodné pro spojení do sériové sady se společným nabíjením a vybíjením.

Provádím dlouhodobý test (bude trvat celkem 1 rok po 3-měsíčních měřeních), který mi řekne, jakým samovybíjením z dlouhodobého hlediska je článek postižen. Mohl bych sice změřit kapacitu všech čtyř článků a zjistil tak jejich eventuelní nevyrovnanost, ale to bych musel mít buď 16 článků na testování, nebo by test probíhal místo 12-ti měsíců celkem 30 měsíců (3+6+9+12).

Vyrovnanost jednotlivých článků si tedy dovoluji posoudit z jejich svorkového napětí:

SANYO ENELOOP:
Napětí článků 24 hodin po nabití:1) 1,416 ; 2) 1,413 ; 3) 1,415 ; 4) 1,414
Napětí článků 3 měsíce po nabití:1) 1,341 ; 2) 1,339 ; 3) 1,340 ; 4) 1,339

LIDL TRONIC Ready to Use::
Napětí článků 24 hodin po nabití:1) 1,383 ; 2) 1,385 ; 3) 1,383 ; 4) 1,383
Napětí článků 3 měsíce po nabití:1) 1,311 ; 2) 1,312 ; 3) 1,311 ; 4) 1,311

Takže průběžné výsledky pro mne znamenají: po třech měsících od nabíjení má vysílač se SANYO aku k dispozici 90% kapacity, s LIDLy nového typu 88% kapacity, což je výsledek na NI-MH technologii vynikající.

LIDLy dodají z důvodu nižšího napětí o něco menší výkon, to je ale kompenzováno jejich vyšší kapacitou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Ještě doplnění a upřesnění:

po třech měsících od nabíjení má vysílač:

- se SANYO aku k dispozici 90% kapacity, s LIDLy nového typu 88% kapacity - počítáno z jmenovité kapacity
- se SANYO aku k dispozici 88% kapacity, s LIDLy nového typu 84% kapacity - počítáno ze změřené kapacity

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Myslím si to čo SH. Ako sa správa jeden článok je úplne nezaujímavá informácia.

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

zajímavá cena .. http://aukro.cz/baterie-aa4900mah-sada- … 19474.html koupil jsem hnedle jednu sadu..

Jsem jen malé kolečko, ale přece se točím. Po mnoha letech se vracím, plácám se v začátcích ale rychle se učím..

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Mně se nějak ty kapacity tužkových baterek pořád nezdají (4900mAh). To by pak pohonný AKU SC mohl mít klidně 10 000-12 000 mAh, tak proč nemají? Asi by nebyly schopné dodat patřičné proudy, a u těch velokoapacitních tužek to vidím podobně, budou mít malé proudové zatížení... snesou alespoň 300mA? Pořád na to koukám jako nevěřicí Tomáš...

25

stelerp napsal:

Mně se nějak ty kapacity tužkových baterek pořád nezdají (4900mAh). To by pak pohonný AKU SC mohl mít klidně 10 000-12 000 mAh, tak proč nemají? Asi by nebyly schopné dodat patřičné proudy, a u těch velokoapacitních tužek to vidím podobně, budou mít malé proudové zatížení... snesou alespoň 300mA? Pořád na to koukám jako nevěřicí Tomáš...

asi před dvěma roky jsem koupil na aukru podobné 4800 a pak jsem doma zjistil, že se chovají jako normální 800-tovky. alespoň to ukazovala nabíječka, která hlídá množství nabití i vybití. proudy jsem neměřil. ale ve starém vysílači acoms fungují dobře. Pro Jura S., asi by to chtělo otestovat a zveřejnit.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu