1

Téma: pohon dělových věží

Dobrý den všem, dělám valečnou loď Yamato potřeboval bych poradit jak rozpohybovat  3 dělové věže .  Jalikož mám k dispozici poslední kanál mám představu že všechny tyto věže bude do pohybu uvádět jeden motórek ( grilovací ). Bude umístěn pod prostřední věží, s tou není problém , ale nevím jak přenést pohyb na přední věž a už vůbec ne na zadní která je vzdálena asi 60 cm. Zkoušel jsem to pomocí různých táhel, gumy nebo ze zoufalství pomocí dílů ze stavebnice Merkur, ale žádná sláva . Nevíte nedají se někde koupit nějaká ozubená kola (viz. Merkur) nebo nějaké gumové řemeny?
Nemáte někdo prosím nějakou zkušenost nebo nápad jak toto vyřešit. Předem moc děkuju

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: pohon dělových věží

Ahoj
Jestliže s tímto nemáš moc zkušeností, asi bych to moc neřešil, jelikož je to dost náročné 3 věže mít na jeden motor.
Já to dělal tak, že jsem pod každov věž dal stejné motory(stěrače) a dojezdy měl vyrobené z koncáků, tedy když dáš povel, všechny věže se ti otočí a v místě koncáků se zastaví.
U tohoto pryncipu je problém věže vrátit do původní polohy tak, aby se sešli přesně uprostřed, jelikož každá věž se bude otáček jinak rychle.
Ovšem jde to řešít též koncákama a eletronikou.
Jestliže přece jen chceš použít jednu převodovku, tak to bude problém, jelikož je to náročné na ozubená kola, sice se to dá sehnat, ale bude stím hodně práce.

3

Pokud se nebojíš elektroniky, šel by udělat jednoduchý expandér, který vezme signál z toho posledního kanálu a rozvede ho třem servům - pod každou věží. Cena materiálu by byla cca 200 za elektro + tři serva.
Pro odpůrce mikroprocesorů dodávám, že by byla garantovaná středová poloha věží a šel by naprogramovat i "náhodný pohyb" anebo postupné otáčení.

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

taky jsem uvažoval každé věži udělat vlastní motórek ( ten grilovací je levný a akorát zpřevodovaný). Ty koncáky bych zvládnul i když nevím z čeho. Asi bych musel nějaký vyrobit sám, ale jak už jsi napsal nemám potuchy jak udělat aby všechny věže zastavovali uprostřed. To sám určitě nevyřeším

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Radku to by bylo ideání ale já tak maximálně zapojím diodu nebo motorek ostatní je pro mě španělská vesnice. Kdyby se dal sehnat nějaký plánek či schéma ( pro blbé ) tak bych se o to i pokusil.  Nevíš o něčem. Dík

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Já jsme těžký odpůrce eletroniky, sice jsou věci které jinak vyrobit nejdou, ale čím méně tím lépe. jelikož eletronika když přestane fungovat, asi pochybuji o tom, že to dá nikdo (amatér) dohromady, vyráběl jsem si spoustu věcí od protiletadlové palby až pod siránu, ovšem když to nechodilo, mohl jsem to tak vzít a hodit do koše, asi to bude připomínat i vás kdo to tu čte, jelikož kdo nerozumí eletronice, tak to neopraví, ale mechanika je opravitelná i na místě u vody. Koukám na to z pohledu funkčnosti, jelikož na akcích kde je třeba aby model fungoval tak to u nefungující eletroniky asi u vody nevyřeším, ovšem u mechaniky ano a do několika málo minut nebo sekund...Je to věc názoru.
Když seženeš stejné motory a věže nebudou drhnout  tak se věž vrátí vždy na své místo, ale je to za ideálních podminek samozřejmě. Koncák je jednoduchý, od mikrospínače nebo dve kontekty které se při dojezdu rozepnou.

7

Já bych dal pod každou dělovou věž vahadlo.  Některou bych přímo ovládal servem . Ostatní propojit táhly nebo bovdeny.

No a votom to je! Zdraví Karlík.

Karlík 5. dubna 2013 zemřel. Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Karlík napsal:

Já bych dal pod každou dělovou věž vahadlo.  Některou bych přímo ovládal servem . Ostatní propojit táhly nebo bovdeny.

Jo jo, pokud chceš táhla bez vůle, tak na to jsou dobré tyhle čepy + M3 závitová tyč
http://www.mpjet.com/market/index.php?m … cts_id=338
Pokud by jsi chtěl, aby se to vrtělo kolem dokola tak možná tahle serva
http://www.servocity.com/html/hsr-1425c … tatio.html
ale to asi pod každou věž...... A u nás jsem je ještě neviděl....
Ozubená kola např:
http://www.admiralshop.wz.cz/Prodejna/start.html
ozubená kola M 0,5
Převody řemenicemi s ozubeným řemenem vyjdou dráž než serva pod každou věž
http://www.mateza.cz/index.php?menu=4&a … skupina=02
řemeny řemenice

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Pohon dělových věží jsem dosud nerealizoval, ale mám do budoucna v plánu a v posledních letech jsem o tom vícekrát přemýšlel. Téma se ve zdejší diskuzi už rozebíralo, tak pro další inspiraci doporujčuju zapátrat v historii.

Grilovací motorek ti plně schvaluju, sám jsem dospěl ke stejnému řešení. Laciné a přitom hezky pomalé jak se na dělovou věž sluší a patří. Než používat jeden a všechny věže spřáhnout mechanicky mi však přijde jako vhodnější řešení použít pro každou věž vlastní pohon (v tvém řešení ovládání najednou jedním kanálem elektricky spojené do jednoho obvodu a spínané tedy současně), případně dát vlastní pohon alespoň zadní věži, která je vzdálená od předních. Přední věže by šlo spojit třeba řemeničkou (např. kladková kola z Merkura apod. a gumička). Ovládání obousměrným spínačem, buď elektronický, anebo klidně i mechanický (servo spíná kontakty). Koncové vypínače mají význam pro zamezení poškození nástaveb, ale nejsou nezbytně nutné, krajní polohy si pak člověk musí ohlídat sám vizuálně. Se středovou polohou věže bych si nedělal starosti, na blízko to člověk srovná od oka a na dálku se to ztratí.

Ovládání věží pomocí serv mi zrovna ideální nepřijde. Běžné servo má rozsah cca 90° zatímco dělová věž běžně 270°, musel by na to být převod. Dále problém s realistickou rychlostí pohybu, ruční ovládání to nezvládne, naprogamovat se dá leccos, ale k tomu je třeba lepší vysílač, nebo nějaká speciální elektrnonika, tudíž komplikace. Souhlasím s Merrimackem v preferenci jednoduchých mechanických řešení. V době elektroniky se to sice může zdát anachronické, ale má to své nezanedbatelné výhody.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

to Tatka: dík za odkazy zvlášť ten poslední bude hodně užitečný.
to PetrP: na ovládání motorku mám v plánu použít regulátor stejný jako pro ovládání lodních šroubů. Přijde mě dobrá možnost ještě sám ovládat rychlost otáčení věží .Myslím že tak by to bylo ještě realistější

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Proměnlivá rychlost otáčení věží mi přijde podivná. Ruku do ohně bych za to nedal, ale pokud je mi známo, tak se věže natáčely stále stejně konstantně pomalu. Dobré leda nastavit vhodnou realisticky pomalou rychlost a tu zafixovat a už s tím neštelovat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

V dnešní době není problém  si  tato serva nechat  prostřednictvím zásilky  zaslat. Rychlost pohybu (plynulost) lze  regulovat  zpomalovačem serv. Ten se jednoduše vloží pomocí konektoru mezi servo a přijímač. (je běžně k dostání v modelářckých prodejnách.  Rychlost pohybu se nechá regulovat nastavením zpomalovače . Protože máš k disposici pouze jeden kanál , vidím tento způsob ovládání za nejjednodušší.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

A jak pomalu se servo za pomoci zpomalovače pohybuje . Nevíš, nedá se říct za jak dlouho udělá pohyb 45°

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Pro přesnější představu a v zájmu realisticky působícího řešení. Dělové věže těžkých děl na velkých válečných plavidlech mívaly úhlovou rychlost otáčení řádově jednotky stupňů za sekundu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Já bych se nebál mikroprocesorů. Zvládl by to i PICAXE s 8 nožičkami. Řešil bych to jedním vstupem ovládaného kanálu (odtud by bylo i napájení mikroprocesoru), 3x mikrospínač (výchozí poloha + dvě krajní) a jedno relé pro zastavení (blokování) pohonu. Logiku by obsataral mikroprocesor, včetně zastavení na výchozí poloze. To vše pro každou věž samostatně. Pohon by pak mohl být libovolný, včetně způsobu ovládání (regulátor, spínač, servo s mikrospínači).  Bude li zájem popíšu podrobněji.

V záloze mám ještě jednu variantu, kdy by jeden mikroprocesor (+ 3x rele) řešil jen zastavení věží ve výchozích polohách. Koncové polohy by se vyřešily jen mikrospínači bez elektroniky.

Obvod by byl tak jednoduchý, že by se dal spáchat i na univerzální desce plošných spojů.

V případě, že u tebe elektronika má červenou, určitě bych použil mikrospínače ( a dvě diody) alespoň pro blokování koncových poloh.

Program i zapojení mohu navrhnout.

16

Zpomalovače jsou různé. Ten můj je v rozsahu 5-15 cec.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

,,Program i zapojení mohu navrhnout.,,

Tak tohle by se hodilo více lidem , tudíž bych se za navržení  přimlouval.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Pokud se shodneme, že elektriku neumíme, ale máme trochu peněz, je potřeba deska: http://shop.snailinstruments.com/index. … cts_id=392
procesor: http://shop.snailinstruments.com/index. … cts_id=219
(Výhoda je v tom, že to má vlastní stabilizovaný zdroj na 5V - lze krmit z palubního zdroje o vyšším napětí. Jinak si desku můžete vyrobit samozřejmě sami.)

Servokabely jdou připojit přímo do desky, takže z hardware je to vše. Procesor je potřeba naprogramovat a v to je trošku problém. Buďto připojit kabelem: http://shop.snailinstruments.com/index. … cts_id=345 s vlastním PC a nainstalovat ovládací program anebo si nechat poslat naprogramovaný procesor.

Abyste věděli, že nekecám, přikládám fotku reklamního poutače, co funguje na témže principu a hardwaru. Udělal jsem ho asi před měsícem.
http://spsasou.prostejov.cz/robotika/tocak.jpg

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

P.S.: Ty kostky se otáčejí o 180st. a jedou tři týdny nonstop. smile

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

petr hájek napsal:

,,Program i zapojení mohu navrhnout.,,

Tak tohle by se hodilo více lidem , tudíž bych se za navržení  přimlouval.

Nevím, zda se dá navrhnout něco univerzálního, ale pokusím se zde nastínit svou ideu. Třeba se dobereme k nějakému vhodnému základnímu řešení, ze kterého by se dalo vycházet i v jiných případech. Budu zde popisovat prozatím jen jednu věž.

http://hobby.trainzpedro.cz/galerie/forum/vez.PNG

Pokud jde o mechanické uspořádání, je třeba zajistit spínání tří mikrospínačů. Například modře naznačenou vačkou, či jiným nosem, výstupkem, náběhem. Mikrospínače SP_L a SP_P jsou v místech maximálního natočení věže a slouží k zastavení pohonu věže. Mikrospínač SP_Centr by zastavoval pohon přibližně v místech osy lodi. Přesnost by záležela na strmosti náběhu a přesnosti usazení mikrospínače.

Teď k funkci a logice samotné. Krajní polohy SP_L a SP_P může zpracovávat mikroporcesor (dále jen MCU), a nebo můžou být zařazeny přímo do obvodu napájení pohonu věže. SP_Center je zpracováván MCU. Jako další vstup MCU by byl kanál přijímače určený k ovládání věže. Ten slouží k vyhodnocení, zda se pohon má pohybovat, a kterým směrem. V praxi by vše pak fungovalo nějak takto:

1. Natočíme věž třeba doleva. Knipl doleva.
2. Chceme ji vrátit do osy lodi, proto zadáme povel doprava (knipl doprava) a počkáme, až se věž sama zastaví na poloze SP_Centr.
3. Další pohub věže se povolí, až když na vysílači nastavíme neutrální polohu (Knipl do středové polohy).
4. Dalším vychýlením kniplu (vlevo/vpravo) se věž opět dá do pohybu.
5. Při dojetí na některou z krajních poloh, bude povoleno jen otáčení opačným směrem.

- Blokování bych navrhoval řešit relátkem malých rozměrů, přímo v obvodu napájení daného motoru pohonu.
- Jednak pro jeho jednoduchost, tak pro jeho spolehlivost. Další plus je jeho nezávislost na polaritě napětí.
- Relátko volit na napětí pohonného akumulátoru, aby se nezatěžoval BEC systém pro napájení přijímače, ale i toto by asi nebylo na závadu vzhledem k malému odběru cívky rele (cca.20-40mA).
- Elektroniku napájet přímo z přijímače, protože zaručuje potřebné napětí 5V pro napájení MCU.
- Způsob ovládání pohonu by byl libovolný. Obousměrným regulátorem, obousměrným spínačem, či kombinace serva a mikrospínačů.
- Rovněž pohon pak není nijak omezen (grilovací motorek, motorek s převodovkou, či vykuchané servo jako převodovka)

A jak by to fungovalo při více věžích? Každá věž by měla svou vlastí elektroniku, jako výše zmiňovaná. Při natočení věží např. doleva a pak návrat do osy lodi, by prostě nejrychlejší věž zastavila a čekalo by se na dojezd teoreticky pomalejších věží. Pokud by jsme nechali páku ve výchlce dostatečně dlouho, měli bychom zaručeno, že se nám všechny věže sejdou v ose lodi i když na ní třeba pro vzdálenost již dobře nevidíme.

Tak, toto je nástin, jak to vidím já. Může se to zdát na první přečtení složité, ale není tomu tak. Třeba na to máte jiný pohled, či jinou potřebu, tak pište. Třeba se dopátráme společného závěru a návrhu ke spokojenosti většiny.

Stelerp

21

Asi pred dvomi rokmi som staval Yamato v mierke 1:350 od Tamiye a v nom som spravil natacacich 17 delovych vezi a oba dialkomery. Pohon 2 ks serva cez spomalovace. Ak Ti bude stacit natacenie vezi cca.45 stupnov do kazdej strany, tak moje riesenie je na obrazku v galerii

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Řeším podobný problém a jako pohon otáčení jsem se rozhodl použít servo.
Neznáte někdo způsob, jak zvětšit výchylku serva?
Vzhledem k stísněným prostorům nepřichází převodovka v úvahu.

Improvizace - základ života

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Tada9 napsal:

Neznáte někdo způsob, jak zvětšit výchylku serva?
Vzhledem k stísněným prostorům nepřichází převodovka v úvahu.

Předně je nutné zjistit, jestli servo jako takové mechanicky větší výchylku vůbec umožňuje - výstupní ozubené kolo převodovky (a krabička serva) mívá na sobě různé zarážky proti otáčení kolem dokola. Pokud obsahuje ozubení po celém obvodu, pak lze odstraněním těchto zarážek učinit první krok k zvětšení výchylky. Tím dalším krokem může být nahrazení zabudovaného potenciometru víceotáčkovým trimrem. Další postup lze nalézt na plachetničkářských webech pod pojmem "úprava serva na plachetnicový naviják", protože jde v podstatě o stejný problém.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

24

Servo větší výchylku dovoluje.
Odskoušeno při vypnutém vysílači, kdy se čas od času servo samo od sebe pootočí.
Čemu se chci vyhnout je servo s kontinuálním otáčením, protože chci, aby se po vrácení kniplu do původní polohy taky vrátilo servo.

Improvizace - základ života

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

Jedna z možností je upravit délky pulsů pro servo mimo standartní délky pulsu, otázkou je, zda to servozesilovač zvládne. - Vyžaduje obvod s mikročipem

Druhá možnost je poupravit poměr odporu potenciometru vůči výchylce. Jelikož je zapotřebí snížit 'citlivost' potenciometru, dá se to vyřešit vložením odporů do obvodu obou krajních vývodů potenciometru.
Stelerp