1

Téma: Jak na bort?

Zdravím som tu nový a už dlhý čas prehľadávam celé fórum ale ani jednu tému o tom jak sa robí bort som nenarazil.Chcem sa teda spýtať , ako sa robí bort na klasickom drevenom trupe(či predĺžite rebrá a oplankujete to, alebo to robíte dodatocne) a ako sa to robí pri laminátovom trupe.Ak môžem poprosil by som trošku podrobnejší popis.Vopred ďakujem

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Jak na bort?

zdravím, jenom o laminátovém trupu:
vyrobil jsem celý trup bez bortu a olaminoval. Nalepil jsem palubu a tu jsem obrousil do konečné podoby(po výrobě bortu už se tam těžko dostaneš).Palubu jsem poté polepil izolepou, abych ji nepotřísnil lepidlem a na kraje paluby jsem nalepil herkulesem kostky polystyrenu.Ty jsem pak pomocí šablon obrousil do koneného tvaru a polepil průhlednou izolepou pro separaci od laminátu.čím pečlivěji izolepu nalepíš(bez faldíků) tím lepší vnitřní povrch dostaneš a ušetříš si broušení...pak jsem celý bort olaminoval. Odstraníš polystyren,izolepu a je hotovo. Pokud tomu nerozumíš,zkusím se rozepsat více...

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … 2007040006     
pěknej návod je tady

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Ok ten tvoj postup chápem, ale to čo si mi poslal robil bort hneď. Tam nechápem jak mohol vytiahnuť to kopyto keď bort smeroval dovnútra to znamená, že to nemohol vytiahnuť.Keď si urobíš klasické drevené kopyto asi to nevylomíš. Ináč tú laminátovú škrupinu len stiahneš dole nič tam nenechávaš ani rebrá nie?

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

A pri čisto drevenej lodi bez laminovania to robíš tak isto, alebo tam jednoducho tam nalepím kus balzy ako tu : http://www.mo-na-ko.net/php/portal/_Cla … d_1/12.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

ahoj. V tom odkaze není žádné kopyto. je to kostra potažená papírem a jestli si to dobře pamatuju, tak autor sundával akorát ten papír z bortu....jinak já v lodi nechal dvě žebra pro zpevnění trupu a polystyren v přídi a zádi.zbytek jsem vylámal a polystyren vyleptal...

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Pri konštrukčnom trupe som to robil presne tak, ako píše Carrot.
Na oplaňkovaný trup sa nalepila paluba ( laminátová doska) , potom sa trup olaminoval, vybrúsil a na palubu sa nalepili spomenuté hranoly zo styroduru alebo polystyrénu, ako príprava na olaminovanie bortu.

Čo sa týka hotových laminátových trupov, zväčša sú laminované spolu s bortom, takže paluba sa vlepuje "dovnútra" na palubné nosníky.

Ak by som mal trup bez bortu ( alebo samostatne vylaminovaný bort) postupoval by som  v princípe rovnako , ako pri  vyššie spomenutom konštrukčnom trupe (tzn. najprv nalepenie paluby, ...)

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

V tom odkaze som hovoril o borte, on ho urobil tak že 2mm balzu vlepil a orezal tak že vyzerá ako bort.Nie je to krehké, nezlomí sa to?takže laminát sa robí vačšinou z kopyta preglejka + polystytrén?A rebrá sa v postate ani nemusia vylamovať nie?

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ak bort urobíš z balzy a neolaminuješ , bude to krehké a môže sa to zlomiť.
Navyše skôr či neskôr to môže voda znehodnotiť ( odlupovanie farby, ... )

Takže sa odporúča olaminovať.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

žebra tam můžeš samozřejmě nechat. já je vylamoval z důvodu zvětšení vnitřního prostoru...(nakonec taky zjistíš, že tam máš málo místa... wink )

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Sú ešte nejaké iné spôsoby ako uroiť bort?Ak ano píšte ich sem cem si to naštudovať.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

zodiac napsal:

Sú ešte nejaké iné spôsoby ako uroiť bort?Ak ano píšte ich sem cem si to naštudovať.

Bort môžeš urobiť prakticky z akéhkoľvek doskového materiálu (plast, preglejka, laminát, plech,...), prípadne plaňkovať. 
Uchytený môže byť na predlžených rebrách,  samostaných stojkách, prípadne prilepený "na tupo" na palubu.

Keby si popísal (odfotil) model, ktorý staviaš, asi by sa dalo ľahšie poradiť vhodný postup, než popisovať všetky možné a nemožné  alterntívy wink

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

zodiac napsal:

Zdravím som tu nový a už dlhý čas prehľadávam celé fórum ale ani jednu tému o tom jak sa robí bort som nenarazil.Chcem sa teda spýtať , ako sa robí bort na klasickom drevenom trupe(či predĺžite rebrá a oplankujete to, alebo to robíte dodatocne) a ako sa to robí pri laminátovom trupe.Ak môžem poprosil by som trošku podrobnejší popis.Vopred ďakujem

Dovolil som si zvýrazniť prvú časť, keďže tu už bolo veľa rád ako ho vylaminovať... 8-)))

Najprv si treba ujasniť o aký model ide a či vstupuje do hry "zhoda so vzorom", t. j. maketovosť. Ak áno, tak predĺženie rebier nepripadá do úvahy, pretože "rebrá" ako ich bežne modelári robia nemajú so skutočnou  loďou veľa spoločné. (no dobre, obrys niekedy áno, ale nie rozostupy a tvar)

Niečo je u mňa: http://www.ml.yoda.sk/gal/009/index.htm.

AK by si robil klasickou (v ČR a SR) stavbou hore dnom, môžeš naznačiť na rebrách koniec obšívky mínus hrúbka pozdĺžneho palubného trámu (sory kapirán, nepoznám odborné termity, nanajvýš by som našiel francúzsky), na tých miestach urobíš do rebra zárez (aby šlo neskôr odlomiť) a povrch rebra (v mieste bortu) ochrániš napr. lepiacou páskou na balíky (tenká plastová). Oplankuješ, teda normálne začneš lištou na úrovni paluby, urobíš trup a ideš hore (dole lebo je hore dnom) na bort - olepíš planky, držia jedna na druhej, na "rebrách" nie.

Rebrá vylámeš, vlepíš na boky pozdĺžne palubné trámy (z dvoch kusov aby vznilko "L") a do "L" vlepíš (priečne) palubné trámy. Vybrúsiš palubu.

A môžeš povlepovať stĺpiky do bortu tam kde majú byť.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Diky moc za všetky rady

Share

Palec nahoru Palec dolu