1

Téma: vzdálenost dvou poloponořených šroubů

Čau,
opět přicházím s jedním začátečnickým dotazem. Píšu na tohle fórum, i když tu většinou děláte makety pomalých lodí, protože to tu mám radši :-).

Na vlastní pěst vyrábím rychlíka, plán vlastní, délka trupu (bez kormidla) 61 cm, šírka 13.5 cm. Už ani nevím proč, od začátku jsem to koncipoval pro 2 stejnosměrné motory třídy 400 s tím, že pokud nebude výkon stačit, dám tam dva stříďáky stejné velikosti.

Mám dvě otázky:
1) Narazil jsem dnes na problém: Jak daleko od sebe musí být dva poloponořené šrouby (průměr 26mm) ?
Nyní mi to vychází na 5 cm od středu do středu každého šroubu. To je 24 mm od lopatky k lopatce. Bojím se, aby nevznikal nějaký neblahý vír, který by vháněl vzduch ke šroubům. Obávám se oprávněně? Pomohla by přepážka? Větší vzdálenost (jaká)? Nebo to předělat na jeden silnější motor?

2) je lepší použít levotočivý a pravotočivý šroub, nebo můžu oba stejný?

Díky za rady!

semoš.

2

Re: vzdálenost dvou poloponořených šroubů

S tou vzdáleností šroubů od sebe v osové vzdálenosti 5 cm nevidím problém Robbe má ve svém programu vodní skútr který má pohon poloponořenými šrouby která jsou vedle sebe ještě blíž  http://www.cms.robbe.com/products/fs_schiffe.php  a nečiní to žádný problém,chce to, ale protiběžné šrouby ,aby se  eliminoval kroutící moment