26

Re: Výroba formy na laminátový trup ...

Lump napsal:

to PeterP

Přesně jste popsal oč mi šlo.K mému příspěvku vzniklo nové téma,což vítám.

Zhotovení sádrové formy by mne také zajímalo.Snad tu někdo dá svůj příspěvek.Před 20 léty jsme na formu satelitní paraboly použili jako první vrstvu Epoxy 1200 a plnič sádru,byla to taková  kaše,vytvrzený povrch byl hladký jako sklo.Míchali jsme to v plastovém nočníku elektrickou vrtačkou.Dnešní postupy jsou o něčem jiném.Když si vzpomenu na své začátky,tak se tomu dnes směji.V tomto případě ale asi půjde o jiný způsob výroby formy.

Zde není co popisovat, sádrová forma se dělala úplně stejně, jen se musel kolem vydobit rám, aby sádra nevytekla na zem a separátor byla bílá "PULIPASTA" na parkety. Po asi 2-3 týdením schnutí se laminovalo (epox 1200). Míésto šroubů na stažení se používali truhlářské svěrky.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

To Peter:
Ja by som sa ta chcel opytat na vyrobu kopyta, resp jeho povrchovu upravu. Doma som skusal na moje kopyto nastriekane dvojzlozkovou PUR farbou  a lestene naniest ten zeleny polyesterovy gelcoat. Ten sa mi vsak na PUR farbu nalepil (separoval som tiez Blue Waxom) a nesiel odtrhnut bez poskodenia povrchu kopyta:mad:
Dokonca sa my zdalo ze miestami bola ta PUR farba zvlnena a zmaknuta - akoby ten gelcoat bol prilis argesivny. 
Pouzil si nejaku specialnu farbu na to kopyto?
Doteraz som robil len formu z epoxidu (epoxidovy gelcoat + L285) to je vsak oproti polyesteru niekolkonasobne drahsie aj ked vysledky su vynikajuce. Co sa tyka mechanickych vlastnosti polyesteru, urcite je na tom oproti epoxidom horsie no ta cena je na povazenie.
Myslim ze aj tvrdost a oteruvzdornost epoxidoveho gelcoatu (napr. F260 od MGS) je na inej urovni ako u polyesterovej farby, no na niekolko hotovych vyrobkov to urcite postaci. Preto som sa rozhodol iste polyesterovou cestou ale nedari sa sad

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

Kopyto bolo vyrobené  zo styroduru, olaminované, vytmelené nahrubo polyesterovým dvojzložkovým  tmelom. Po vybrúsení nasledoval nástrek polyesterovým dvojzložkovým plničom ( Body). Povrchová vrstva bola urobená dvojzložkovým autolakom  PPG.
To je všetko.   
Rozmýšľam , v čom môže byť v Tvojom prípade problém. Na akom podklade bola nanesená tá dvozložková PUR farba ?

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

Polyuretanova farba bola nastriekana na plnic, ale neviem presne aky, lebo som ho dostal original k tej farbe. Zrejme to nebol polyesterovy plnic, lebo sa tam pridavalo tuzidlo podobne ako do tej farby.
V tom by som problem nevidel, skuor si myslim ze ta farba nejako zreaogovala s tym polyesterom. Asi bude lepsie pouzit inu farbu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

A este jedna otazka - kde sa da na Slovensku zohnat lacno sklena rohoz a vlies v tych gramazach ako tu bolo uvedene?

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Myslím že u havla je dosť dobrý výber všetkého čo potrebuješ na laminovanie
http://www.havel-composites.com/home.html?newlang=sk

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

Zdravím mám jednu otázku ohľadne deliacej roviny.A to ak urobím jednu polovicu formy deliaca rovina sa odstrání a robí sa podľa prvej plovici formy alebo je to ináč?

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

ano, je to tak. A nezapomeň do dělící roviny přidat středící kolíky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

Ďakujem za radu.

Share

Palec nahoru Palec dolu