1

Téma: Těžké začátky

Zdravím všechny,
Před asi půl rokem jsem se rozhodl pustit se do stavby historické plachetnice. Měla by být jen jako "dekorativní" model. Prostory pro stavbu mám a základní nářadí také. Doposud jsem stavěl jen plastikové modely.
Snažím se studovat dostupné materiály, zakoupil jsem několik knih a nakonec se rozhodl i pro nákup plánu.
Po delších úvahách jsem zvolil Ninu od firmy Mantua. Plán je v 1/50, ale já bych chtěl stavět v měřítku 1/100. V tomhle měřítku bych chtěl stavět i všechny pozdější lodě.
Myslíte že je tohle měřítko nesmyslné?

Také bych prosil o jakékoliv rady ke stavbě Niny a také by mne zajímal Váš názor zda se plán Mantuy neodklání příliš od historické věrnosti.

Za odpovědi předem děkuji.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Těžké začátky

Podle mého názoru je škoda stavět tak malou loď v měřítku 1:100, nebudeš moct udělat moc detajlní model. V 1:50 nebude mít model více jak 60cm (doufám, že neříkám hlouposti, ale Nina byla malá loď). Co se plánů týče, tak plány Mantua budou určitě hodně zjednodušené a je škoda, když už se chceš pustit do stavby jen podle plánů, stavět to podle plánů "jednoduché" stavebnice. Někdo ti zde jistě poradí, kde sehnat plány kvalitnější!!!!

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: Těžké začátky

Souhlasím s předchozím.
Zatímco u "plastiků" máš všechny součástky hotové a pracuješ s homogením materiálem, u dřeva to takhle malé uděláš jen těžko. (Přesněji řečeno, z drahého boxwoodu ano.) Klasické měřítko pro profi modely je 1:48, takže 1:50 je taky dobré. Pro větší lodě se používá i 1:64 (nebo podobné), ale menší to fakt nedělej.
Mám k dispozici plány a fotografický návod od Mamoli 1:106 a trup je dlouhý něco přes 20cm. Pak mám plán od Amati 1:65.
Obecně vzato, je to velmi jednoduchá loď, takže když si vyřízneš (necháš vyfrézovat) žebra, kýl a podklad paluby, zbytek spácháš sám podle těch plánů. Žádné extra doplňky tam nejsou, snad jen hlavně děl a kotvy. Jinak samé dřevo.

Nechci se moc rozepisovat, ale ptej se klidně dál,

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: Těžké začátky

Děkuji za rady.
Tohle mi právě vrtalo hlavou. A klidně se rozepiš, jsem vděčný za každou radu.
Takže myslíte, že Nina je dobrý start? Rád bych slyšel Váš názor co zvolit za první loď. Hodně jsem uvažoval i o nějaké starověké lodi. Trochu mě mrzí že jsem na tohle fórum nenarazil dříve a koupil si plán od Mantuy pokud jiné plány jsou lepší.

Radku ony se dají nechat vyfrézovat žebra? Jak jsi to myslel?

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: Těžké začátky

Buď si je můžeš vyfrézovat ručně, nebo což je mnohem lepší a přesnější v CADu si namaluješ potřebna žebra a pak si je nechaš na CNCčku vyfrezovat. Pokud neumíš pracovat v cadu tak se podívej do sekce Software-CAD na link SketchUp či můžeš použít jiný grafický program co dokáže ukládat v DXF. A pokud jde o vyřezání od toho se dnes založila nová sekce Nabídka a poptávka modelářských prací nekomerční. Zde ti někdo jistě tvé díly vyfrezuje.

Dokončeno: H.M.S. Victory; La Real

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Re: Těžké začátky

Na Ninu vyšel i plán v edici modelář- nakolik je dobrý nevím-ale beru to tak že původní stav se nezachoval nikde, jen se ví že místo latinských plachet měla později příčné....je to pěkná loď a má charisma a patří do top lodí historie ....pokud stavbu provedeš pečlivě a srdcem, nebude určitě vadit drobná nevěrnost (a tady dost sporná).Kluci mají pravdu když Ti radí velikost větší- líp to vypadá a líp se to dělá-je to pěkná a celkem jednoduchá loď= dobrá volba.A plány se dají upravit-zvětšit, zmenšit- je (bohužel :-) ) 21 století
Kamarád ji cca v roce 1982 stavěl dle modeláře- ale z jednoho kusu(!) lípy- pomocí šablon- ná ji dodnes (snad) a byla moc povedená-žádné plaňky, jen pilník, papír a šmirgl.....

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Re: Těžké začátky

Pokud budeš chtít stavět pouze podle plánů a veškeré díly si vyrábět sám, tak nechoď do menšího měřítka než je 1:50 (1:48) u menších lodí, tak jak píše Radek. A taky je lepší zvolit kvalitnější plány než jsou plány ke stavebnici. Ty stavebnicové jsou často dost zjednodušené. Plány se dají naskenovat a vytisknout v jakém měřítku budeš chtít. Taky je dobré je mít v počítači a tisknout si jednotlivé pasáže a detaily podle potřeby, tak jak pokračuješ se stavbou a nepotýkáš se s celým plánem, který je většinou moc velký, abys ho měl stále na očích a nemusel neustále rozkládat a skládat. Taky je dobré si ujasnit, jestli budeš opravdu vše vyrábět sám, nebo některé části nahradíš kupovanými (kladky, děla ap.).
Petr

8

Re: Těžké začátky

Napiš ještě, jaké knihy máš k dispozici. Je mezi nimi nějaká monografie Niny?
V edici Anatomy of the Ship vyšla http://www.amazon.com/SHIPS-CHRISTOPHER … 44860140/. Pokud budeš mít knihu této úrovně + jakékoliv plány, nebude stavba problémem.
Co se týká vhodnosti Niny, nejpodstatnější je, že se ti líbí. Každý máme radši jiný typ lodí smile
Až budeš vědět definitivně, podle kterých plánů pojedeš a měřítko, oslovíš někoho v sekci  Nabídka a poptávka modelářských prací a domluvíš se. Anebo koupíš desku překližky, lupínkovou pilku a budeš ručně pilovat a dobrušovat.

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Re: Těžké začátky

Knih moc nemám.

mám knihu Historické lodě, pak nějaké díly Lodních modelů. Jinak knihy spíše o historii než aby mi poskytly podklady k výstavbě. v elektronické podobě pak hlavně ospreye.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Re: Těžké začátky

Jestli můžu radit tak než vyřezávat ručně, nech si žebra vyřezat na cnc freze. Já je řezal ručo a pěkná fuška. A potom to broušení. Po vyfrezování máš toho broušení mnohem míň.

Dokončeno: H.M.S. Victory; La Real

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Re: Těžké začátky

Zdravím. Ninu od Mantua zrovna dostavuji,koupil jsem ji jako stavebnici.Plán ti vžádném případě nedoporučuji a už vůbec ne stavebnici,je to opravdu bída. Koupil jsem ji jako svůj první model,ted už bych si nic takového nekoupil,model nemá s Ninou nejspíš nic společného,ale to nejspíš většina modelů lodí z této doby (málo podkladů,plánů atd.) Co se týká měřítka tak určitě 1:50 , 1:100 určitě ne,je to opravdu malá lod. Momentálně začínám stavbu fregaty v měřítku 1:73 ale jen proto,že model by byl opravdu moc velký a měl bych problém ho někam v bytě umístit. Petr

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Re: Těžké začátky

Kolacz napsal:

Knih moc nemám.

mám knihu Historické lodě, pak nějaké díly Lodních modelů. Jinak knihy spíše o historii než aby mi poskytly podklady k výstavbě. v elektronické podobě pak hlavně ospreye.

V tom případě klasicky doporučím Modfelda. Na webu skouknout a potom koupit. Přijde cca na 400,-.
http://www.all-model.com/wolfram/PAGE1.html číslo postupně zvětšovat. Je to tak jedna třetina tištěné knihy.

Radek

P.S.: Nina je tvoje volba a je jednoduchá. Na druhou stranu, modernější lodě jsou složitější a ale i lépe dokumentované.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Re: Těžké začátky

Na Ninu, Pintu i Santa Mariu vyšly plánky v polském časopise Modelarstwo Okretowe. Jen si nepamatuji, v jakém měřítku, ale je to, tuším, kombinace 1:50 A 1:100 (generální plán). Plánky se mi zdály být slušné, ale nejsem specialista v oboru...
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Re: Těžké začátky

No vše ještě promyslím...
V tom měřítku máte zřejmě pravdu a dám na vás. Také až budu mít jasno v tom co chci stavět pokusím se dohodnout s někým na výrobě žeber.

Jen teď vážně nevím zda se pustit do Niny. Možná nakonec zvolím jinou loď, ale zase bych nechtěl přecenit své síly.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Re: Těžké začátky

Jelikož mám toho času v zápujčce Zdenkovo Modelarstwo Okretowe tak jsem se podival wink

Nina vyšla v čísle 14 (1/2008), plán v měřítku 1:100 a 1:50
Pinta vyšla v čísle 10 (3/2007), plán v měřítku 1:100 a 1:50
Santa Maria vyšla v čísle 5 (4/2006), plán v měřítku 1:100 a 1:50

Kvalitu nedokážu zhodnotit, ale jsou tu hlavně žebrorysky a několik nákresů, plachtoví, lanoví, detaily moc nejsou (jde spíše o řezy lodí, než o rozkreslení různých spojů a ozdob). vždy jde o 1 A4, takže nejvíce je toho u Santa Marii (obě strany ve formátu 1:100), ostatní mají vždy čast pohledů v 1:100 a část v 1:50.
Ale jak říkám, historické plachetnice nestavím tak nedokážu posoudit co tu má být a co ne.

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Re: Těžké začátky

Pánové díky za rady a hodně jsem uvažoval a rád bych slyšel Váš názor.
Pokud tedy mám stavět ve větším měřítku budu loď tvořit jistě alespoň rok. Ninu a malé měřítko jsem volil protožejsem se domníval, že na této jednoduché loďce si odzkouším základy a poměrně rychle ji dokončím. Není však pro mě tak zajímavá ani typově ani obdobím abych se jí tolik věnoval.
A proto Vás prosím o radu. Období, kterému se chci později věnovat jsou cca Napoleonské války. Vím že není v mých silách ani schopnostech stavět jako prvostavbu stodělovou loď, ale neexistuje nejaká hezky zdokumentovaná, jednoduchá loď z tohoto období? Mne se zatím nedaří nic takového najít.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Re: Těžké začátky

Chceš zmíněné období v Evropě nebo z rodících se Států? Co se Evropy týká, mám neblahé tušení, že dobré podklady jsou (jednoduše) sehnatelné od fregaty výše. Zato amíci začínali s relativně malými loděmi a jsou na to dost hrdí.
viz odkaz na Harolda Hahna a Virginii v sousedním vlákně http://www.dlumberyard.com/Hahn/HaroldHahn.htm
K americkým lodím mám dvě Hahnovy a dvě další knížky mapující vývoj od počátků až po dobu boje o samostatnost. Dají se půjčit přes vědecké knihovny a i když obsahují jen zmenšené výkresy, určitě by se podle nich dalo postavit. Jsou tam lodě od malých člunů až po řadovou loď.
Abych byl konkrétní, sám mám v merku obyčejnou bárku z roku cca 1640 http://kartonist.wz.cz/cb1640.jpg.

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Re: Těžké začátky

Radku a myslíš, že bych něco podobného nalezl i ze staré dobré evropy? Spíš jen kde hledat nebo existují nějaké knihy s touhle tématikou???
Takovou loď z období napoleonských válek a téhle velikosti bych uvítal.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Re: Těžké začátky

Zkus se podívat na http://editions-ancre.com/Product.aspx? … 1&L=EN
jsou tam krásné menší podrobně zdokumentované lodě, např. La Belle 1684, škuner La Jacinthe 1823 nebo Lugger Le Coureur 1776. Tyto lodě je radost vyrábět. Jsou tam samozřejmě i větší, ale do začátků radši menší.
Petr

20

Re: Těžké začátky

Ad ANCRE: Jsou to dobré podklady, ale řekl bych na stavbu spíš složitější. Knihy s plány se dají opět vypůjčit přes vědecké knihovny, ale zrovna na La Jacinthe čekám rok, La Belle je prý nedostupná... Přitom monografie řadových lodí byly doma prakticky obratem. smile

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Re: Těžké začátky

P.S.: Monografii Le Cerf mám. Má ale klinkrovou obšívku...

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Re: Těžké začátky

Z období Napoleonských válek nabízí největší výběr stavebnic britská JoTiKa

http://jotika-ltd.com/Pages/1024768/Nelson_Front.htm


Pro začátečníka jsou vhodné stavebnice:
http://jotika-ltd.com/Pages/1024768/Nelson_6.htm
http://jotika-ltd.com/Pages/1024768/Nelson_10.htm
http://jotika-ltd.com/Pages/1024768/Nelson_11.htm
http://jotika-ltd.com/Pages/1024768/Nelson_14.htm
http://jotika-ltd.com/Pages/1024768/Heritage_4.htm

Osobně bych doporučil škuner Pickle.

Honza

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Re: Těžké začátky

zdravim vas-borci a to vi jste. mel jsem velke oci kdyz jsem se chtel pustit do stavebnic drevenych lodi,ale presto. zvolil jsem albatros od constructu.vse jsem postavil,tak jak mam,ale pak prisel problem-tahanim lan uzlu plachet atd...nemam se to kde naucit...jestli mi nekdo muze poradit co dale,vsem moc dekuju.

Share

Palec nahoru Palec dolu