1

Téma: řez 3D modelu do 2D

Zdravím, potřeboval bych poradit od zkušenějších kolegů.
Mám model ve 3D, 3ds a potřeboval bych vyexportovat řezy ve 2D. Neporadí mi někdo jaký program by byl na to nejvhodnější a postup? Nevím si s tím rady.
Předem Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: řez 3D modelu do 2D

Záleží, co umí tvůj program.
Pokud je trup jedno těleso, šlo by nadefinovat desku (tloušťka třeba 1mm) v rovině řezu a použít základní operaci Průnik s trupem. Desku posunovat a opakovat. Tak vznikne sada těles (řekněme žeber), která potom třeba seskládáš do jedné roviny a máš podklad pro řezání.

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

získal jsem model lodi, který chci stavět, ale je ve 3ds,nebo v dxf.
"kartonist"  Jaký program bys mi doporučil? AutoCad?, nebo nějaký FreeCAD?

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Podle toho co píšeš, tak ten soubor je v AutoCAD 3D studio. Takže je nejlepší tento. Další možností je
využít DXF a potom se dá těžko říct, který program. Záleží jaký umíš. Já bych doporučil AutoCAD, protože
bude asi nejmíň problémů s importem.

Neber život příliš vážně, stejně z něj živý nevyvázneš.

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Já vím, že už to asi bude trapné, ale Google SketchUp taky umí import jak 3ds tak DXF ..... já bych ho zkusil .... koneckonců za zkoušku nic nedáš ...

.... jestliže to funguje tak se do toho nes... smile

6

A navíc většina cadu jsou placené a tento máš zdarma.

Dokončeno: H.M.S. Victory; La Real

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Koukám, že Google SketchUp se nyní stává jedničkou v 3D programech na MO-NA-Ku. ;o)
Nicméně, já bych ti doporučil spíše freeship+ ( http://freeship-plus.pisem.su/indexEN.html ), který má v sobě dokonce i výstup v podobě konstrukčního výkresu, vše převádí na křivky a můžeš si nechat rozložit obšívku. Co víc by sis měl přát. :-D
Freeship je program, který zase preferuji já, protože to úspěšně kombinuji s Blenderem 3D.

8

Jinak v tomto bych ti mohl být případně i nápomocen. Případně mi tedy napiš na ICQ. ;o)

9

Mám delftship,Microstation,turboCad a teď i sketchup.
Vyřešil jsem to dost kostrbatě.Pro jednou nevadí, ale do budoucna bych chtěl najít "lepší řešení".
ve sketchupu jsem si našetl model definoval roviny (jak radil kartonist), a pak provedl řez. ten sejmul v jpg. poté jsem si v delftshipu načetl obrázky a udělal žebra. Pro jeden pokus OK ale pro další práci nic moc.

Nakonec export výkresu v dxf a teĎ tvořím konstrukční výkres v microstation ve 2D.
V microstation jsem dělal ve 2D 7let tak to mám zmáklé, ale 3D s modely to je jiné kafe.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Určitě je freeship super ,jenže si myslím ,že je zaměřený jen na trupy,co když potřebuješ udělat v 3D nástavbu ,pak ji rozložit a hodit ji na desku?

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Pepa Darvaš napsal:

...co když potřebuješ udělat v 3D nástavbu ,pak ji rozložit a hodit ji na desku?

Ale o tom tento thread není. wink

12

Maverick napsal:

Mám delftship,Microstation,turboCad a teď i sketchup.
Vyřešil jsem to dost kostrbatě.Pro jednou nevadí, ale do budoucna bych chtěl najít "lepší řešení".
ve sketchupu jsem si našetl model definoval roviny (jak radil kartonist), a pak provedl řez. ten sejmul v jpg. poté jsem si v delftshipu načetl obrázky a udělal žebra. Pro jeden pokus OK ale pro další práci nic moc.

Nakonec export výkresu v dxf a teĎ tvořím konstrukční výkres v microstation ve 2D.
V microstation jsem dělal ve 2D 7let tak to mám zmáklé, ale 3D s modely to je jiné kafe.

Nerozumím tomu, proč jsi to hnal ještě přes SketchUp? Proč jsi to rovnou neimportoval do FreeShipu? Nenašel jsi žádný společný formát? wink

13

společný formát jsem našel, načetl to do delftshipu ale nedovolil mi vyjet výkres s žebroryskama.

Share

Palec nahoru Palec dolu