1

Téma: Měřitelný tah remorkérů

Zakládám toto vlákno, abych se podělil o novou zkušenost a současně jsem zvědav jak jsou na tom i jiní kolegové u svých remorkérů. Často se vedou diskuse o výkonu lodí, vzájemné vhodnosti lodních šroubů vůči motorům, převodovkám a následně i zdrojům, ale postrádám u tohoto nějaké měřitelné hodnocení. Sám jsem byl velmi zvědav jak jsou na tom mé lodě (springery) v síle v tahu, ale nechtěl jsem zabřednout do složitých fyzikálních výpočtů a tak jsem dnešního dne s kolegou MSobem vyzkoušel jednoduchý test pomoci digitálního mincíře. Zkouška proběhla ve vaně (jsem si vědom zkreslení vůči otevřené hladině).

loď  springer   (jednošroub)                     motor     převodovka       zdroj           hmotnost lodi    tah v kg     
- Barracuda    vlastní 3 list 50mm, dýza,   600           1:2,3       NiCd 4000 7,2V        4 kg                1,5 
- První (First)   vlastní 3 list 40mm            600           1:2,3       NiCd 1900 7,2V        3 kg                0,8
- První (First)   vlastní 3 list 40mm            400           1:3          NiCd 1900 7,2V        3 kg                0,45

zajisté ve vašich příspěvcích všichni oceníme  další měřené a srovnatelné výsledky či jiné zkušenosti....

Cabadaj 10. října 2015 zemřel. Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Měřitelný tah remorkérů

Dobrej nápad, ale chtělo by to ještě jeden detail....ikdyž je to asi zřejmé, chtělo by to popsat postup měření. Přinejmenším jakým způsobem byl instalován digitální mincíř.

Keba - webmaster
http://www.tugtowing.cz

3

Mincíř byl normálně zaháknut přes lano k pultru - jinak řečeno loď byla "uvázána" přes mincíř a já jsem to "ohulil" co to šlo (Cab musel vytírat - Barracuda je fakt potvora) a přitom jsem držel tah pokud možno v ose lana potažmo mincíře.

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Půjčím rybářskou váhu..váží do 100 kg....a na měření klidně nylonové lano co armáda používala na polní lehátka..dokáže utáhnout tak 200 kg..normálně se na něm věšeli blbci přes 100 kg i s trhem a naprasklo...

Jsem jen malé kolečko, ale přece se točím. Po mnoha letech se vracím, plácám se v začátcích ale rychle se učím..

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Můžete to přivézt do Mostu a jak bude volno mezi jízdami, můžeme udělat doplňkovou soutěž, ať ta Slezská šlechta taky něco vyhraje cool tongue

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Keba napsal:

Dobrej nápad, ale chtělo by to ještě jeden detail... jakým způsobem byl instalován digitální mincíř.

Keba, má rád obrázky tak jeden pro rychlou orientaci...
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/371_1228687117.jpg

pro JuraSach- vidím, že techniku na měření máš, pamatuji, že i loď "labuťobijec". ..prosim tě, změř (či přesně zvaž) tah tvé lodi.. určitě pak to bude dobrý informační příspěvek

pro ivvo- jakobych tě michale neznal a nevěděl, že to není z čisté závisti.. tak tě asi od radosti na příští akci pěkně postiskám v náruči ...:lol: lol mimochodem už jsi naučil svého springera i plavat nebo se stále jen potápí... big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Cabadaj napsal:

pro ivvo- jakobych tě michale neznal a nevěděl, že to není z čisté závisti.. tak tě asi od radosti na příští akci pěkně postiskám v náruči ...:lol: lol mimochodem už jsi naučil svého springera i plavat nebo se stále jen potápí... big_smile

cool na 50% výkonu plave, na 100% výkonu plave 10cm pod vodou tongue a jak je vidím barracuda má šroub 50cm, já měl jen 40cm, ale už jsem tu 50tku koupil wink

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

no akdyž jsem to tu před rokem chtěl měřit tak jste mě poslali ........ že je to zbytečný roll

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ha..ale já nemám digitální váhu..v rybařině se ukázaly modely i za tisíce jako nevhodné (zima, vlhko, teplo). Mám klasickou ručičkovku..na měření mýho "rychlíka" to není, není na tah ale na rychlost....

Jsem jen malé kolečko, ale přece se točím. Po mnoha letech se vracím, plácám se v začátcích ale rychle se učím..

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

JuraSach napsal:

Ha..ale já nemám digitální váhu..v rybařině se ukázaly modely i za tisíce jako nevhodné (zima, vlhko, teplo). Mám klasickou ručičkovku..na měření mýho "rychlíka" to není, není na tah ale na rychlost....

pak jsem asi nepochopil tvůj předchozí příspěvek
"Půjčím rybářskou váhu..váží do 100 kg....a na měření klidně nylonové lano co armáda používala na polní lehátka..dokáže utáhnout tak 200 kg..normálně se na něm věšeli blbci přes 100 kg i s trhem a naprasklo..."

nebo mi něco uteklo? Měla to být seriozní nabídka, nebo legrace, či jen nějaká forma písemného projevu ? Nebude pak lepší příspěvek typu .." na ostravsku po prudkém děšti začalo opět sněžit ".. jako na rybářských stránkách....  Pevně věřím, že se v Tobě pletu... a že to s modelařinou, konkrétně TT myslíš opravdu upřimně..

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Tak mně to nedalo a šoupl jsem loďku do vany........

loď                 šrouby               motory                  převod                zdroj            hmot.       tah v kg
Pawlina     2x65 mm vlastní   2x900 Graupner     3:1 do pomala    2x4000Nicd 12V   14 kg         3 kg

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

pro Tatka : Milane, pokud se nemýlím na Pawlině jsou zet-pohony s dýzou, že ??? Jinak to je výborné, velmi slušný výkon, domnívám se ,že by šel asi ještě velmi výrazně zvýšit, neb máš "to nejlepší" co snad může být... wink jest-li právě tvým zvoleným převodováním u 9-ti stovek nemáš málo otáček při maximu, odhaduji to  na šroubu tak na slabých 2000, což může být dost málo i pro velmi těžký šroub (velké stoupání).

pro Nalima: Milane, doslechl jsem se ,že jsi před výpadkem serveru napsal příspěvek o svém "měření-vážení", doporučoval bych ti, napiš jej raději ještě jednou, osobně jsem ho nečetl, ale určitě nebudu jediný koho  budou výsledky velmi zajímat. smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Ahoj ještě že zálohuji na papírky big_smile
Loď                 Šroub              Motor             Převodovka             Zdroj        Hmotnost          Tah
Monako 1     2x32mm/dýza   400/7,2V       1:3/rozvodovka      Pb6V/4,5Ah       2,7kg           0,22kg
Springer        40mm             600/7,2V               1:2,4           2xPb6V/4,5Ah      5,3kg           0,75kg

šrouby používám Robbe třílist

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

pro Tatka : Milane, pokud se nemýlím na Pawlině jsou zet-pohony s dýzou, že ??? Jinak to je výborné, velmi slušný výkon, domnívám se ,že by šel asi ještě velmi výrazně zvýšit, neb máš "to nejlepší" co snad může být...  jest-li právě tvým zvoleným převodováním u 9-ti stovek nemáš málo otáček při maximu, odhaduji to  na šroubu tak na slabých 2000, což může být dost málo i pro velmi těžký šroub (velké stoupání).

Přesně tak.... nemýlíš se
Ale udělat nový převodový poměr (soukolí více "do rychla") při stávajícím řešení znamená prakticky komplet nové pohony mad
Možná až do další lodě smile , tedy pokud najdu inspiraci a dostanu odvahu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Nebo místo kompletního překopání použít jiné motory - s většíma otáčkama - možná jednodušší-rychlejší a levnější řešení :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Pánové, ja nevím, ale měřit tah ve vaně je hodně zavádějící. Měřil bych to někde ve větší vodě. Vím co mě dělalo WG ve vaně, rotace vody v ní dostala celkem slušné rychlosti a WG prakticky sebou jen škubalo, protože němělo pravidelně dostatečný přísun vody.

Vemte ten mincíř do Mostu, rád bych taky zjistil, kolik ta moje atrapa WG utáhne...

17

Godric napsal:

Pánové, ja nevím, ale měřit tah ve vaně je hodně zavádějící. Měřil bych to někde ve větší vodě. Vím co mě dělalo WG ve vaně, rotace vody v ní dostala celkem slušné rychlosti a WG prakticky sebou jen škubalo, protože němělo pravidelně dostatečný přísun vody.

Vemte ten mincíř do Mostu, rád bych taky zjistil, kolik ta moje atrapa WG utáhne...

zkoušel jsem domácí lodní šrouby na al khubara a ve vaně zabral a ihned poklesl tah voda začne rotovat a loď se nedostane do pořádného tahu, a na nádrži jel jak z praku když jsem vyndal zátěž, tak se snažil jít do kluzu, ale ve vaně bych ho udržel na niti

Pavel Daněk
  Al khubar a Schnellboot S-100, ve stavbě
  FUTABA 3PM 2,4GHz, 6EX 2,4GHz

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Jasně že ve vaně je to dost skreslený ale to mají všichni skoro stejně ,takže orientačně to jde.Jinak udělat měření při TT určitě není problém smile.Milan

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

pro Godric a Sas viz výš v prvním článku : text ...Zkouška proběhla ve vaně (jsem si vědom zkreslení vůči otevřené hladině)....  jinak vzhledem k tomu, že se blíží silvestr tak lehké odlehčení ....  ono udržet loď ve vaně na niti není pro loď až taková potupa.... neb obyčejná průměrná bavlněná nit vydrží  v tahu sca 1,1 kg  a obyčejná silonová (polyesterová) nit v tahu 1,35 kg... big_smile big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Kdo chcete měřit tah svých motorů a nemáte ještě mincíř tak tady nějaký je :http://www.aukro.cz/show_item.php?item=517606937  a je za velmi slušné peníze. smile

21

Petr.bk napsal:

Kdo chcete měřit tah svých motorů a nemáte ještě mincíř tak tady nějaký je :http://www.aukro.cz/show_item.php?item=517606937  a je za velmi slušné peníze. smile

No tak tenhle mám taky a za 310,- Kč není co řešit - a mohu doporučit i to AUKRO - i když se tam občas pohybují různí fiškusové, tak tenhle prodejce je spolehlivý - otestováno osobně smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Nebylo to ve vaně, ale v Mostě v bazénu na cca 2metrové šňůře:

Obě lodě jsou zvětšené Monaka na délku 69.5 cm:
Admirante
2x MIG400/7,2V , 2x šroub třílist Graubner ? 30mm/otočné dýzy vlastní: vpřed: 1,3 kg,v zad: 0,6 kg
(to couvání doufám zlepší závaží do zádě, neb ta se prostě zvedá a přisává to vzduch)
Interrogante
2x MIG400/7,2V , 2x šroub třílist Robbe ? 35mm zbroušen na cca 33mm/otočné dýzy z admiralshopu: vpřed: 1,1 kg, vzad: 0,9 kg

Měřilo tam víc lidí, tak třeba budou nové údaje.

Zachovejte paniku :-)

23

taky jsem měřil wink bohužel ne springera a ani monako, nebyly připraveni pro jízdu, snad příště...

loď                 šrouby               motory                převod                zdroj            hmot.       tah v kg
Otravian    1x50 mm v dýze       cca 600              napřímo        6x4000Nicd 7,2V   11 kg         1,3 kg

tuším, že nejsilnější tam byl Godrich s WG, měl něco přes 4 kila, skoro 5kg  ale netuším kolik přesně

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Max hodnotu, co jsme naměrili bylo 4,7kg, ale tohle měření je taky šílenost, udržet loď v přímém směru je celkem umění smile
Loď Watergeus, šrouby 2x 65mm, motory Graupner 900BB na přímo, zdroj 12V Pb, hmotnost 13 kg jestli se nepletu.

25

Godric napsal:

udržet loď v přímém směru je celkem umění smile

Příště si od maketářů půjčíme přístav, ten nastavíme na šířku modelu a WG potáhne rovně jako z praku.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous