76

Re: Barva na model lodi

big_smile big_smile Měl jsem ny mysli krupičku kterou vytváří většinou moc hustá nebo špatně ředěná barva a na tu asi sůl nezabere smile big_smile

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

77

Já jsem vzal hodně jemný brusný papír a velice lehce obrousil plochy na sucho. Zkoušel jsem to na mokro, ale barva šla dolů, papír se plnil a nebylo to ono. Celé jsem to potom nastříkal další vrstvou a broušení není poznat. Jinak zkus to co mi bylo doporučeno - zubní pastu - ta v sobě obsahuje abrazivo také.

Share

Palec nahoru Palec dolu

78

TomHlach napsal:

big_smile big_smile Měl jsem ny mysli krupičku kterou vytváří většinou moc hustá nebo špatně ředěná barva a na tu asi sůl nezabere smile big_smile

Velice dobře funguje i leštící pasta na auta pod názvem "TEMPO".

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

79

přispěju i já troškou do mlýna :
mírně krupičkovou barvu rozbrušuji cifem, více krupičnatou pískem na nádobí, ještě hrubší brusným flísem z obi ,a nejhorší stádium které se ještě vyplatí zachranovat ocelovou vlnou.
Vše za mokra a velmi lehkou rukou.
Tempo a zubní pasta jsou použitelné spíše na finální srovnání přechodů barev z odstínu do jiného případně na rozleštění jemných provozních odřenin , ale osobně mám povrchy vždy polomatné .

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

80

Tak jsem včera ráno nastříkal poslední vrstvu černé barvy a už jsem se těšil na večer, až začnu snímat postupně nalepovanou pásku. Výsledek byl nad mé očekávání a větší radost jsem zatím letos nezažil. Na to, že jsem to dělal poprvé, jsem velice spokojený. Jen na pár místech budu muset dělat drobné opravy. Tady Vám předkládám foto a děkuji za všechny rady.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/pix.gif

Share

Palec nahoru Palec dolu

81

Nepodařilo se mi vložit obrázek. Druhý pokus.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/692_1295071644.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

82

Ještě před finálním nástřikem bezbarvým lakem bych chtěl nalepit všechny nápisy. Hledal jsem na internetu nějaké obtisky, ale našel jsem spíš obtisky na nehty než písmenka nebo obtisky pro železniční modely . Samovýrobu bych nechal až v krajním případě. Máte někdo nějaký tip, kde by se dali objednat ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

83

já kupuji u pecky papír na obtisky. Prodávají "průhledný" a bílý. Stačí upravit co potřebuješ v nějakém graf. programu a převést nejlépe do PDF. Pak s tím zajít do nějakého copy centra (nebo doma, pokud máš barevnou laserovku) a vytisknout jako na normální papír.

Snažím se co nejvíce namačkat texty a grafiku k sobě, přeci jen ten papír něco stojí a vždy od vrchu stránky, pak kousek s tiskem ustřihnu a zbytek papíru schovám pro příště.

S obtisky se pak pracuje jako s jinými. Namočíš do vody, přeneseš na model, uhlasíš a případně přetřes tuším tensolem aby se vypnuly.

Jinak pokud chceš bílé písmo, tak musíš koupit bílý papír a netisknout písmena ale plochu kolem nich (musí mít odstín stejný jako je na modelu, jinak to bude vypadat špatně). Mám takto bílá písmena na černém podkladu a vypadá to super. Jen to potřebuji ještě stříknout matným lakem aby se sladil lak a potisk...

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

84

Když zajdeš do nějakého "sign-making" (= tvorba reklam) studia, je nožné, že by ti to vyřezali na plotru ze samolepící fólie. Já jsem kdysi takto získal nápisy na Xénii od známého. Pokud ještě použiješ tzv. přenášecí fólii, funguje to skvěle.
V zahraničí to takhle dělají běžně a dokonce existují firmy (já tedy zním jednu), které tyhle věci vyrábějí. Po nalepení nějaký čas počkat a přelakovat.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

85

Vyrezať na plotri sa dá aj maska na striekanie. 8-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

86

... a nebo tak...

Share

Palec nahoru Palec dolu

87

Hledal jsem na internetu něco ohledně vrchního bezbarvého akrylového laku. Našel jsem poměrně dost chvály ze strany plastikových a železničních modelářů na vodou ředitelný akrylový lak SIDOLUX. Nemá někdo zkušenosti s tímto lakem ?
Zde je např. jeden z článků: http://www.modelplac.cz/htm/tipy/sidolux.htm

Share

Palec nahoru Palec dolu

88

Jsem ve fázi, kdy chci nastříkat model bezbarvým lakem. Celý model je stříkaný syntetickými barvami. Má někdo zkušenoti s lodním bezbarvým lakem ? Je také syntetický. Chci to vyzkoušet na nějakém kousku, ale přesto se ptám, zda-li nemá někdo zkušenosti a jestli by tuto variantu doporučil.

Share

Palec nahoru Palec dolu

89

Používám lodní lak   bez problému  na Humbrol stříkáním Dada

Share

Palec nahoru Palec dolu

90

Abych neudělal stejnou chybu s lakováním u další lodě, když bílá barva po nastříkání bezbarvým lakem lehce zežloužla, začal jsem si dělat různé testy. Zkouším např. syntetiku Rewell a na to bezbarvý vodou ředitelný lak. Další variantou bylo zakoupení malé lahvičky autolaku. Zakoupil jsem i akrylový lak na vodní bázi. U obou posledně jmenovaných se mi ale nedaří. Mám airbrush pistoli 0,8 mm a kompresor. Snažil jsem se naředit barvu do přijatelné konzistence aby vůbec proběhlo stříkání, ale nedaří se. U obou (a především u toho akrylu vodou ředitelného) je nastříkaný povrch samá tečka. Je to špatně naředěná barva nebo to může být i kompresorem ? Už zřejmě není v pořádku. Když byl nový tak se naplnil a vypnul. Dnes běží stále. Zřejmě je těsnění špatné.

Share

Palec nahoru Palec dolu

91

Spíš je to jako se starým autem. Píst je vyběhaný a asi by to chtělo generálku. Ty krupičky může dělat voda, kterou saje kompresor a pokud nemáš odlučovač, jde to s barvou.Nevím proč lakuješ bílou syntetiku ještě lakem, myslím, že tím nic nezískáš jen to zežloutnutí. Dobrá barva nepotřebuje lakovat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

92

Ten závěrečný bezbarvý lak jsem minule dával i na doporučení některých kolegů na tomto chatu. Navíc i kvůli tomu, že na trupu (především zde) je mnoho nápisů, které jsem chtěl zabezpečit proti sloupnutí apod. Na trupu na několika místech byly nalepeny číslice, které byly 2 mm vysoké a byly vyříznuty ze samolepicí folie. A u ní jsem měl největší obavy, že se zde neudrží a sloupnou se.

Joe

Share

Palec nahoru Palec dolu

93

Na mým modelu jsou písmenka 1 mm ze samolepky a drží. nestalo se, že by se odlepily, spíš bych je mohl seškrábat, ale zatím se to nestalo.Pro nevěřivce, že existují mm písmenka vyříznutá na plotru, tak mi je vyříznul kamarád z Plzně Standa J.

Share

Palec nahoru Palec dolu

94

Pepa Darvaš napsal:

Spíš je to jako se starým autem. Píst je vyběhaný a asi by to chtělo generálku. Ty krupičky může dělat voda, kterou saje kompresor a pokud nemáš odlučovač, jde to s barvou.Nevím proč lakuješ bílou syntetiku ještě lakem, myslím, že tím nic nezískáš jen to zežloutnutí. Dobrá barva nepotřebuje lakovat.

vodou ředitelná barva by krupičkovat  z vody ve vzduchu nejspíše neměla ... spíše je to olejem ve vzduchu,
ale osobně jsem právě pro nemožnost dobře naředit  ,,vodou ,, ředitelné akryly opustil.... něco jiného je vodou naředit  pro válečkování a štětcování a něco jiného pro stříkání modelářskou pistolí, tady totiž pigment většinou není dostatečně jemný, autolakýrnická pistole má jiné tlakové podmínky tudíž to není tak zřejmé.
Osobně jsem se setkal s mnoha  tzv. akrylovými-vodou ředitelnými emaily které po přidání většího procenta vody se srazily, narozdíl od mojí chybou přidaného  C6000 které je dokonale zředilo .... možná to  ukazuje na jisté nesrovnalosti v receptuře , možná na  tzv. ekologičnost která je preferována a tudíž zvýhodnována   u výrobců.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

95

Zdravím všechny.
Já osobně používám barvy z Lidlu jsou to laky ACRYL s pohonem acetonové směsy a velice dobře se nanáší s odstupem 5 minut aniž by stékaly a dobře krejou a jsou při 20°C uschlé po hodině. Dalších 24 hodin se nesmí otlačovat trup ve stojanu aby nebyli vidět otlaky. Mají tam i universální ředidlo, které jde do každé byrvy. Zn. tuším Baumix , tyhle barvy ve všech možných odstínech mívají i v Hornbachu a drží proklatě dobře na všem.
Co se týče samolepek na modely tak si je objednávám tady : www.gragre.estranky.cz

Je to maník , který dokáže po zaslání návrhu byť od ruky vyrobyt jako koli velikost a byrvu samolepky nebo celé nápisy atd. Cenově je velice dostupný a samolepy nejdou po nalepení už sundat takže opatrně při nalepování. Jsou na přenašecí fólii.