51

Re: Barva na model lodi

Jak jsem již psal, začal jsem loď stříkat pomocí airbrushové pistole (Fengda BD-130 0,3 mm). Malé plochy byly bez problémů. Nyní jsem začal stříkat trup. Udělal jsem 2 nástřiky a každý z nich byl takový "krupičkový". Jako kdyby tam byla nasypána lehce hodně hladká mouka. Nechtěl jsem toto odstraňovat nejjemnějším brusným papírem abych to neodřel celé, proto jsem vzal novinový papír, zmuchlal ho do kuličky a trochu trup "obrousil" tímto způsobem. Dnes jsem dával třetí vrstvu a po chvíli začala pistole stříkat nádherně, zřejmě tak jak by měla. Samozřejmě když jsem měl 3/4 hotovo, došla v nádržce barva. Po doplnění už to neběželo jako předtím. Čím může být způsobena "drsnost" nástřiku ? Je tam moc vzduchu a málo barvy ? Používal jsem neředěnou nebo jen velice malinko ředěnou barvu Revell.

Share

Palec nahoru Palec dolu

52

Ahoj Joe.
Já jsem se stímto setkal kolikrát.
Ono podobné stříkací pistole stojí pěkně za ho...
No podle mě, buď si to měl husté, a měl jsi při tom málo vzduchu, tedy ti to začalo jakoby prskat.
Jestli mohu poradit, tak já vždy před stříkáním to zkusím mimo, tedy to nastříkám na kus plastu, či jiné desky.
Podle toho si seštyluji pistoly a popřípadě ještě naředím. Osobně bych tedy více naředil, ale pozor, at to zase není voda... přidal bych tlak a podle výrobce co doporučuje. Pak podle toho jestli to dokáže, tak nastavit ostatní záležitosti, jako množství průtoku barvy.
Scháním zrovna nějakou pistoly ale ne tu modelářskou, potřebuji větší plochy a tedy nějaký zlatý střed, ale vše co jsem zatím viděl, tak stojí za nic. blbě se to čistí. Jeden čas jsem viděl na trhu pistoly, ale to byla paráda, stála asi 700 a vše kov. Moc hezké to bylo

53

krupička je většinou problém s ředěním , málo ředidla nebo nevhodné ředidlo.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

54

Nejlepší je rozdělat si více barvy do jiné nádoby a tu rozředit na potřebnou hustotu.Vžycky to musíš nejdřív odzkoušet než začneš stříkat.My nátěrkové to máme už v oku, ale taky někdy něco zk...m.Takže rozředit a víc vzduchu.Jinak ta pistolka za 700,- se v Polsku nechá koupit za 150,- .Fungovala asi dva měsíce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

55

Barvu jsem ředil ředidlem S6001, které se uvádí jako ředidlo pro syntetické barvy při stříkání. Použil jsem ho i u barvy Revell, nepoužil jsem originální ředidlo k těmto barvám. Možná, že i tady může být problém.

Share

Palec nahoru Palec dolu

56

osobně ředím veškeré syntetické barvy pouze toluenem,ale netuším zda se už dá znovu koupit bez živnostenského listu, má to výhodu v rychlém odpařování ředidla a tím i menší stékavost barev po povrchu v případě, že se nám podaří větší vrstva najednou.
Toluen také pomůže barvě lépe přilnout na předem neupravený povrch např. z PSH.

Share

Palec nahoru Palec dolu

57

Jak zda píše Pepa, ten stříka barvu téměř také denně. Vždy je lepší to odzkoušet mimo stříkanou věc, seštilovat si pistoly a pak až stříkat na ostro.
Petr Hájek co zde píše je také pravda, též používám nejraději toluen, jelikož se rychle odpařuje.

58

Jo jo problém je v ředidle.Je to ředidlo na stříkání syntetických barev, ale naší výroby.Na ředění Revelových, Humbrolových barev by se nechalo použít naše nitro, ale je potřeba to zkoušet.Jestli jsi to necedil, tak ty krupičky jsou určitě z toho zdrcnutí.Nejepší je, když máš namíchanou barvu, tak do pistole to ještě přes dámskou punčochu ještě přecedit.I v těch malech plechvčičkách  jsou nečistoty.

Share

Palec nahoru Palec dolu

59

Já bych také přišel se svojí troškou do mlýna: Ta krupička na povrchu může být tzv. "suchý střik". K tomu dochází, pokud je tryska příliš daleko od stříkaného objektu a nebo když je hodně velké horko (což asi nebyl tvůj případ). Kapičky barvy během letu stačí na povrchu zavadnout a po dopadu už se nejsou schopny slít a vytvořit jednolitou vrstvu.
Je také dobré jít na stříkání systematicky, "od někud někam". Například odshora dolů, pokud například stříkáš venku, tak začít na návětrném konci, atp. To vše kvůli tzv. "rozprachu", kterému se nelze ubránit a který, pokud sedne na to "správné" místo, může způsobit podobný výsledný efekt, jako suchý střik, jen to bude nejspíš mít jemnější strukturu.
Pokud jde o ředění (z toho, co jsem zaslechl a přečetl o stříkání modelářskými pistolkami), tak barva s ředidlem může být v poměru až 1:1. A samozřejmě nejdříve vyzkoušet bokem. Když to nefunguje, doředit. Zkusil jsem to tak a fungovalo to. Stříkal jsem 75 cm dlouhou loď, používal jsem Humbrolky, ředil je ředidlem S6001 (bez jakýchkoliv problémů) a stříkal jsem to stříkací pistolkou od Tamyia (sada s kompresorem), kterou mi před pár lety nadělil Ježíšek. V zásadě primitivní jednočinná pistolka. Výsledek byl dle mého soudu naprosto dostačující.
Jinak k tomu toluenu. Dá se koupit i v různých ...hausech a ..maxech, ale pod názvem toluenový čistič nebo tak nějak. Bývá to v regálech s ředidly. Nedám krk za to, že to je čistý toluen, ale za vyzkoušení by to asi stálo. Mám doma jednu plechovku toluenového čističe ještě po dědovi a funguje úplně stejně jako toluen...
Držím palce, ať se dílo daří.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

60

Merrimack napsal:

....
Scháním zrovna nějakou pistoly ale ne tu modelářskou, potřebuji větší plochy a tedy nějaký zlatý střed, ale vše co jsem zatím viděl, tak stojí za nic. blbě se to čistí. Jeden čas jsem viděl na trhu pistoly, ale to byla paráda, stála asi 700 a vše kov. Moc hezké to bylo

Zkus si najít stránky firmy EST (http://www.estplus.cz/strikaci-pistole-ds-4) dekoratérskou pistoli DS-4. Ta by ti mohla vyhovovat. Neznám cenu, ale je to nejspíš to, co hledáš.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

61

Ta pistole vypadá moc dobře, problém je s nádržkou, jelikož toto je dost malé, stříkam i velké plochy, já mám takovou tu pistoly co je k tem kompresorům z Obi atd, tedy její obsah je opravdu velký a mohu stříkat i 2 m velké kusy. Potřebuji už něco jako mají lakýrníci třeba na stříkání karoserií aut. To co jsem viděl, vylo něco mezi tohto co je v odkaze, a tou, co je v prodeji ke kompresorům, myslíl velikostně.

Neměla žádné kanálky, a opravdu jen kov, jednoduché provedení a rychle rozebíratelná, snadno vyčištěná.

Já stím stříkam tak 3 x týdně, od tmelu po barvu. Viděl jsem to normálně u mě v modelářské prodejně, v České lípě, to bylo přesně to, co jsme hledal, já blbec jsme zaváhal a je to pryč......

Zdenek Bílek napsal:
Merrimack napsal:

....

Zkus si najít stránky firmy EST (http://www.estplus.cz/strikaci-pistole-ds-4) dekoratérskou pistoli DS-4. Ta by ti mohla vyhovovat. Neznám cenu, ale je to nejspíš to, co hledáš.
Zdenek

62

Ahoj
koupil jsem loni tuto pistolku http://aukro.cz/item1395628114_profi_mi … _cena.html a jsem nadmíru spokojen. Stříkal jsem synovi a jeho kamarádům plastové doplňky do auta ( kličky, části palubovky různé doplňky....) a perfektní. Myslím, že na trup a větší stejnobarevné části bude v pohodě ( zjistím při stříkání schnellbootů ) má seřízení množství barvy i vzduchu. Požaduje ale větší kompresor.

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

63

Merrimack: ani těch 40 cm3 ti nestačí?
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

64

http://www.betafinis.cz/dekoraterska-ru … e-ds4.aspx   tak to je zdenku zadarmo... big_smile

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

65

To je opravdu maličko, stříkám nikdy i 1 -2 m2.
Třeba tmel má celkem spotřebu.

Zdenek Bílek napsal:

Merrimack: ani těch 40 cm3 ti nestačí?
Zdenek

66

Ahoj všem. Mám torchu jiný problém a doufám že mě někdo poradí. Potřebuji natřít vnitřek celodřevěného modelu. Jde o to aby byl odolný, pokud by se dovnitř dostala nedopatřením voda. Myslím že nějaká epoxidová barva  by mohla vyhovovat??? Díky za případné rady.

Share

Palec nahoru Palec dolu

67

Ahoj.
Přesně jak píšeš, buď to epoxidová barva, nebo klasika 1200 epoxid a hařej ho aby byl tekutej a normálně to natři štětcem.
Popřípadě to pak v trupu vem horkovzduškou. Všude to zateče.

Karolko napsal:

Ahoj všem. Mám torchu jiný problém a doufám že mě někdo poradí. Potřebuji natřít vnitřek celodřevěného modelu. Jde o to aby byl odolný, pokud by se dovnitř dostala nedopatřením voda. Myslím že nějaká epoxidová barva  by mohla vyhovovat??? Díky za případné rady.

68

Karolko napsal:

vem něco, co funguje jako napouštědlo dřeva. Třeba nějakou lazuru od Herbolu, ale jsou i jiné značky. V podstatě vyhoví i Luxol. 
Až budeš mít v trupu zalepeno vše, co potřebuješ (kýl, hřídele, špalíky pro uchycení serv a motorů,..), zalepíš všechny zbývající díry zvenku páskou, a pak toho napouštědla trochu naliješ do trupu a začneš ho převracet tak aby se barva dostala všude. Pokud pochybí doleješ, přebytek pak sleješ zpět do sklínky pro příští využití.

Jednoduché, rychlé a funkční ... Odzkoušeno na EX500kách, kdy kluci po jízdě někdy vylívají půl trupu vody z lodi.

Share

Palec nahoru Palec dolu

69

No Važeni, ja 30 let použivam fixirku naletovanou do vička od skleničky dětske předsnidavky. Spotřeba barvy je větši. Vnitřek lodě střikam tak, že do zminěne skleničky z barvou pouštim vzduch hadičkou od nemocnčnich kapaku a druhou hadičkou zakončenou  provrzanym šroubkem M3 po delce i do stran (4x pruměr 1mm) se barvou dostanu všude. Pak si ruce umyji troškou acetonu a solviny

Share

Palec nahoru Palec dolu

70

Díky za všechny rady. Včera jsem byl v prodejně Pecka modelář a dostal jsem také další. Místo papírové koule z novin,kterou jsem já použil na "obroušení" krupičky, mám použít zubní pastu. Ředit bych měl originálním ředidlem na Revell barvy - je prý trochu "mastnější" a je lepší než S6001. I ta vzdálenost, kterou někdo z vás zmiňoval, určitě hraje svoji roli. Když jsem dal pistolku blíž, byl povrch lepší, ale bál jsem se, aby tam nebylo moc barvy a nestekla. S teplotou bych neměl mít problémy, stříkám ve sklepě, kde se topí v kotli, takže teplota je kolem 20 stupňů.

Share

Palec nahoru Palec dolu

71

Díky za rady! Použiju epoxidový lak. Karolko

Share

Palec nahoru Palec dolu

72

Tak jsem dne odpoledne zředil jsem barvu 1:1 originálním ředidlem na barvy Revell. Navíc jsem jehlu ve stříkací pistoly posunul trochu dozadu. Nevím jestli i tento krok pomohl k tomu, že výsledek byl nad očekávání vynikající. Žádné krupičky, krásný povrch.

Share

Palec nahoru Palec dolu

73

;)měl jsem pravdu hurá........bylo to v ředění;)

Share

Palec nahoru Palec dolu

74

Krupička je nepříjemná, nemáte někdo nějaký typ jak se jí zbavit aniž byy se muselo brousit?

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

75

TomHlach napsal:

Krupička je nepříjemná, nemáte někdo nějaký typ jak se jí zbavit aniž byy se muselo brousit?

Krupicka se u ryb leci zvysenim teploty vody nad 28°C idealne 30°C po dobu alespon 4-5dnu a pridani kuchynske soli do vody. U lode to asi nezabere.

Sorry za OT smile

Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer

Share

Palec nahoru Palec dolu