26

Re: Barva na model lodi

Autolakýrníci používají těsně před nástřikem laku speciální odmašťovadlo, které odstraní zbytky silikonů a jiných mastných složek. K dostání ve specializovaných obchodech s autolaky např. Glasurit, nebo Spiess/Hecker.
Petr

27

Jeste bych se rad zeptal, zda li se musi pridavat do te dvouslozkove akryl barvy(popripade klarlaku) zmekcovac?

Nejen rychlíci: http://olaf.webz.cz

28

Rád bych se zeptal na jeden menší problém co mám. Svuj dřevěný model natírám sintetickýma barvama agama a humbrol a když to pak chci nalakovat bezbarvým lakem a to štětcem barva se mi rozpouští a stírá. Vyzkoušel jsem už dva různé laky. Tak tohle řešíte vy, popřípadě jaký lak používáte.

Dokončeno: H.M.S. Victory; La Real

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

Když lakuješ štetcem, tak se tomuto problému nevyhneš. Je to jako když bys namočil hadr do ředidla, kterým tyhle barvy ředíš a natřený trup jím otíral... Je jasné, že pokud není barva už dost vyzrálá, což je alespoň pár týdnů, tak se ti částečně rozpustí. Podobným způsobem se totiž zkouší vytvrzení nátěrů. Pokud použiješ stříkání, tak se ti to nestane. Já Humbrolky přestříkal lakem asi za dva dny a naprosto bez problémů. Použil jsem nějaký polomatný systetický lak v plechovce z obchodu pro kutily.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

Jsou místa kam se s pistolí nedostaneš.

Dokončeno: H.M.S. Victory; La Real

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Admirál napsal:

Jsou místa kam se s pistolí nedostaneš.

Ak nepotrebuješ štetcom lakovať veľké plochy, použi originálne  syntetické laky ( matný, lesk, satin) od Humbrolu, Revellu, Agamy. Tieto farby sú svojim charakterom identické, a dajú sa navzájom aj miešať. Ale iba syntetiky !!! ( väčšinou v malých plechovkách). 

Tieto  laky nenapádaju  podklad zo syntetických farieb.

Kvalitu povrchu, ako airbrushom síce asi nedosiahneš, ale pri opatrnej práci a troche praxe môže byť výsledok celkom slušný.

Mimochodom, kam sa nedostaneš pištolu ( airbrushom), tam  sa väčšinou nedostaneš ani  očami ... wink

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

Zdravím,
syntetické barvy překrývám bezbarvým lakem akrylátovým či jiným vodou ředitelným.Narušení podkladu nehrozí a výsledek je dle mého dobrý.Současné akrylátové laky mají velmi dobrou přilnavost i na syntetický podklad a po vyzrání vysokou tvrdost.

Žut na přelomu dubna a května 2010 náš svět navždy opustil.
Nechť žije jeho památka v našich srdcích.

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

Žut napsal:

Zdravím,
syntetické barvy překrývám bezbarvým lakem akrylátovým či jiným vodou ředitelným.Narušení podkladu nehrozí a výsledek je dle mého dobrý.Současné akrylátové laky mají velmi dobrou přilnavost i na syntetický podklad a po vyzrání vysokou tvrdost.

U těch akrylátů se musí dávat pozor právě na to, aby byly VODOU ŘEDITELNÉ. Ty nejsou agresivní vůči podkladu. Ohledně jejich odolnosti opravdu není třeba mít strach, protože jsou to laky určené většinou na podlahy.
Naproti tomu akryláty ze sprejů jsou rozpouštědlové a údajně je to snad i nějaká kombinace s nitrem. Ty jsou dost silné a syntetický základ napadají. To jsem si dokonce sám kdysi vyzkoušel, naštěstí na zkušební ploše a ne na modelu.

Jinak musím souhlasit s tím, co píše PeterP: pokud se někam nelze dostat stříkáním, tak tam asi ani není moc vidět. To je odzkoušené i z normálního života a neplatí to jen v modelařině.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

Tak jsem vyzkoušel airbrush. Koupil jsem si barvu Revel a zkusil jsem první kousky nastříkat. Zatím dobré. Ale mám dotaz, kterým mne zaskočil prodavač v modelářské prodejně. Matnou nebo lesklou barvu na model lodi ? Na zkoušku jsem vzal zatím matnou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

Joe napsal:

Tak jsem vyzkoušel airbrush. Koupil jsem si barvu Revel a zkusil jsem první kousky nastříkat. Zatím dobré. Ale mám dotaz, kterým mne zaskočil prodavač v modelářské prodejně. Matnou nebo lesklou barvu na model lodi ? Na zkoušku jsem vzal zatím matnou.

Volil bych matnou, stejne to budes fixovat lakem a tam uz si vyberes jestli matny, leskly, pololeskly.
Ja vetsinou pouzivam ,pololesk, je to podle me takove akorat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

Přečetl jsem si všechny Vaše příspěvky na můj dotaz. Přesto mám ještě jeden - dnes jsem viděl v Baumaxu barvy značky GENIUS PRO. Jsou jednak vodou ředitelné i syntetické. Mají zajímavé odstíny, dokonce ty, které by odpovídali pro moji loď. Má s nimi někdo nějaké zkušenosti ? A co ty vodou ředitelné ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

Ahoj
Myslíte že budou zmiňované MOTIP spreje držet i na bílé akrylovce (zvolená jako základovka) nanesené štětcem na překližku?
Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

Joe napsal:

Přečetl jsem si všechny Vaše příspěvky na můj dotaz. Přesto mám ještě jeden - dnes jsem viděl v Baumaxu barvy značky GENIUS PRO. Jsou jednak vodou ředitelné i syntetické. Mají zajímavé odstíny, dokonce ty, které by odpovídali pro moji loď. Má s nimi někdo nějaké zkušenosti ? A co ty vodou ředitelné ?

Vodou riediteľné farby po zaschnutí prestávajú byť vodou riediteľné.

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

Tujano napsal:
Joe napsal:

Vodou riediteľné farby po zaschnutí prestávajú byť vodou riediteľné.

to se nedá říci všeobecně protože né všechny se budou při namočeníchovat stejně , např. barvy balakryl po namočeníměknou a totéž se dá říci o většině barev tohoto typu od různých výrobců.
jinak vodou ředitelné autolaky jsou sice hojně používány , ale stačí se podívat na střechu či motorovou kapotu jimi nalakovaných aut která nejsou parkována v garážích  a je jasné že to zrovna na dlouhou výdrž nevypadá.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

Admirál napsal:

Rád bych se zeptal na jeden menší problém co mám. Svuj dřevěný model natírám sintetickýma barvama agama a humbrol a když to pak chci nalakovat bezbarvým lakem a to štětcem barva se mi rozpouští a stírá. Vyzkoušel jsem už dva různé laky. Tak tohle řešíte vy, popřípadě jaký lak používáte.

Přetpokladam,že to natiraš bezbarvym proto aby to mnělo lesk. Ja pro ten učel použivam SPORTAKRYL lesk, bezbarvy.

Share

Palec nahoru Palec dolu

41

Ja natieram paluby plávajúcich plachetníc vodouriediteľným lesklým lakom a v porovnaní s nitrolakom je na tom lepšie. Nestráca lesk a nedegraduje. Na druhej strane treba vziať do úvahy, že paluba väčšinu času je nad hladinou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

Své  výtvory stříkám poslední dobou kombinací , epoxydového základu a vrchního syntetického hedvábně matného emailu  za pomoci ředidla C6000 nebo čistého lakařského toluenu.Pokud chci lakovat pro sjednocení povrchů používám epoxydové laky.
Vodní barvičky používám pouze pro patinování a to v silně zředěném stavu a s přídavkempár kapek saponátu pro zlepšení smáčivosti podkladu.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

43

Ahoj
Myslíte že budou zmiňované MOTIP spreje držet i na bílé akrylovce (zvolená jako základovka) nanesené štětcem na překližku?
Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

44

Jestli je to vodou ředitelná akrylátová barva, tak se připrav nato, že po nastříkání MOTIP-em se ti na tom vytvoří něco, co připomíná druhohorní vrásnění a budeš to celý škrabat dolů. Totéž platí i o nstřik na syntetiku. Tyhle spreje jsou rozpouštědlové akryláty a ta jsou hodně agresivní.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

45

Aha. Co byste teda doporučili? Nastříkat to nejdřív lakem a pak teprve autoemaily nebo akrylátové barvy ve spreji? Nebo něco jiného?
Díky za rady

Share

Palec nahoru Palec dolu

46

použít sestavu, co doporučuje výrobce. Plnič, základ, lak... každopádně použít hmoty stejného druhu syntetika/nitro/akryl  a pokud možno i stejného výrobce. Kombinace mohou sice přinést zajímavé výhody ale ještě častěji problémy...

Share

Palec nahoru Palec dolu

47

Jo, to je fajn, ale já už to mám netřeno bílou akrylátovou barvou a tak hledám nějaké řešení. Nechce se mi to celé brousit. Neexistuje třeba akrylátová barva ve spreji? Myslím, že konečná vrstva by se měla nanést sprejem, ne štetcem.

Pak mě ještě napadlo tu bílou akrylátovou přetřít nějakou jinou základovkou na kterou už by pak šli stříkat MOTIP spreje.

Share

Palec nahoru Palec dolu

48

Na akrylovú farbu môžeš striekať alebo natierať klasické syntetické  modelárske farby (Humbrol, Revell ).
Ale nerob si ilúzie, že zakryjú tie ťahy štetcom na podkladovej farbe.
Takže kľudne môžeš dokončiť povrchovku natieraním. Pri opatrnej práci aj "štetcované" modely môžu vyzerať dobre.

Bežné spraye, aj keď niekedy uvádzajú , že "acrylic"  sú k vodou riediteľným farbam (Balakryl, Slovakryl, ...) podľa mojich skúseností agresívne. Dvojzložkové autolaky detto.

Nepoznám spray, ktorý by spoľahlivo ochránil takúto podkladovú farbu.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

49

Abych shrnul svůj problém:

Trup je olaminován, na něm bílá epoxidová základovka.
Nástavby z překližky a papíru, natřeno bílou akrylovou barvou (která je vodou ředitelná, ale já ji neředil).

Obé je nabarveno štětcem a vypadá to celkem přijatelně. Potřeboval bych dostat tip na nějaké řešení, abych mohl použít stejnou finální barvu na trup i na nástavby. Stříkací pistoli nemám, takže nejlepší by byly spreje. Štětec beru jako nejkrajnější řešení. Odstíny bych měl rád jednotné.

Děkuji za rady

Share

Palec nahoru Palec dolu

50

na to je jediná rada - vyzkoušej...  Natři si kus dřeva tou tvou "bílou akrylovou barvou" (stejná informace jako - mám auto, jaká spojka mi tam bude pasovat..) a stříkni to sprejem podle tvého výběru. Buď to bude OK a pak máš problém vyřešen anebo to OK nebude a pak tě čeká broušení anebo hledání jiného spreje (s malou šancí, že to bude lepší) anebo to natři tou akrylovkou i jako konečný nátěr.

Lepší radu tu asi nedostaneš.

Share

Palec nahoru Palec dolu