1

Téma: Barva na model lodi

Mám plaňkovaný trup lodě potažený laminátem. Postupně začínám dělat nástavby (převážně překližka přetmelená nebo potažená laminátem a vybroušená ). Rád bych tyto nástavby postupně začal stříkat alespoň základovou barvou abych viděl případné nedostatky a včas je odstranil. Zároveň bych poprvé vyzkoušel pistolku Air brush, kterou jsem nyní dostal. Jaký druh barvy použít ? Ptal jsem se v obchodě na autoemaily, ale ty se prý už nevyrábí (nebo alespoň takto neoznačují). Jde mi o to, až třeba za rok dokončím celý model abych ho nalakoval barvou stejného druhu a která se mi potom nesloupne.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Barva na model lodi

Já používám barvy, co používají "plastikáři". Syntetické Revell a Humbroll.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

ahoj já používám dvousložkové univerzál (na dřevo i na kov)jsou to vlastně autolaky dost tvrdé po zaschnut. Míchané dle vzorkovníku RAL nejmenší namíchané množství 0,1l za cca90,-Kč včetně tvrdidla (tvrdidlo je samozřejmě zvlášť dodáš až podle množství co potřebuješ poměr 2:1 )namíchají zde:
http://www.dumbarev.cz/offer.dojsou po celé ČR wink

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Já též, ale není to u mě pravidlem...podle toho, co potřebuji a jaké na to chci nároky...
barvy revell či humbroll mají tu chybu, že když se častěji na model sahá, tedy na nástavby, pak v místě jsou časem fleky, většinou u matných barev, celkově to není hezké, neumím to lépe popsat...
Ale jinak rozhodně doporučuji....

Auto laky jsou vyvynuté přímo na slunce a na těžké podmínky, u humbroll je to jiné, byrva není dělaná na to, aby byla na přímém slunci...auto laky mají různé UV Filtry atd...humbroll je dělaná na to, aby byla doma v tepla a za sklem...

vždy jsem používal bu´dto humbroll, nebo autolaky...

5

"Humbrolky" je vhodné a hlavně doporučované přestříkat čirým lakem. Odstíny sice lehce ztmavnou, ale jde na ně potom bez problémů sahat a ani na nich nejou vidět zaschlé kapky vody. Osobně mám vyzkoušené, že bez "ošetření" lakem se na exponovaných místech časem (dost rychle) "osahají". To bych viděl jako jejch největší nedostatek. Zvlášť výtazné je to v případě, že jsou nastříkané. Stříkáním se nanáší výrazně slabší vrstva než štětcem a osahají se proto dříve. Jinak jak píše Merrimack, jsou v pohodě.  UV odolnost bych asi nijak zásadně neřešil. Model nestojí na slunci v jednom kuse ani půl dne a nakonec i skutečné barvy na slunci "šisují" (to ale nemluvím o autolacích, to je trochu jiná kategorie) Ten, kdo byl na skutečné námořní lodi mi potvrdí, že po pár týdnech působení mořských podmínek je skoro každá barva dost zmatovatělá.
Jo, a ten lak bude nejlepší "syntetický", neboli správně na alkydové bázi (jako Humbrolky). Taky by asi šel použít nějaký "voďák", ale to nemám odzkoušené.
Pokud se rozhodneš pro barvy Humbrol, a budeš používat i základ/tmel/plnič, tak je optimální, aby byly na stejné bázi.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

všechny barvené plochy lakuji ještě bezbarvým lakem (jak píše Zdenek) a tam, kde je třeba i ve více vrstvách. To jsem zapomněl zmínit v předchozím příspěvku.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Barvy ve spreji MOTIP nebo jak se to píše :-)

.... jestliže to funguje tak se do toho nes... smile

8

Takže první vrstva plničem ,kde ti hezky vylezou drobné nerovnosti ,přetmelíš dírky a nerovnosti ,vybrousíš a můžeš stříkat.Pokud vlastníš kitařskou pistolku ,můžeš použít barvy co Ti kámoši tady na foru radí,chceš-li ušetřit a zbytečně nevyhazovat moc peněz přestříkej vše syntetickým emailem.Třeba třikrát až čtyřikrát ve slabších vrsvách nech zaschnout přelešti nějakou dobrou pastou .Když koupíš půlkilovku emailu určitě víc než stovku to stát nebude ,trošku ředidla,nějaký papír na broušení.Řekl bych sto dvacet Kč.Víčko barvy dobře otři ,otři i okraje(někdo už tady o tom psal) zavíčkuj a nenech zmrznout.Určitě ,když za deset let barvu někde na modelu odřeš ,budeš moci  tu dobře schovanou použít na opravy.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Pepa Darvaš napsal:

Takže první vrstva plničem ,kde ti hezky vylezou drobné nerovnosti ,přetmelíš dírky a nerovnosti ,vybrousíš a můžeš stříkat.Pokud vlastníš kitařskou pistolku ,můžeš použít barvy co Ti kámoši tady na foru radí,chceš-li ušetřit a zbytečně nevyhazovat moc peněz přestříkej vše syntetickým emailem.Třeba třikrát až čtyřikrát ve slabších vrsvách nech zaschnout přelešti nějakou dobrou pastou .Když koupíš půlkilovku emailu určitě víc než stovku to stát nebude ,trošku ředidla,nějaký papír na broušení.Řekl bych sto dvacet Kč.Víčko barvy dobře otři ,otři i okraje(někdo už tady o tom psal) zavíčkuj a nenech zmrznout.Určitě ,když za deset let barvu někde na modelu odřeš ,budeš moci  tu dobře schovanou použít na opravy.

smile Pepo, a zapoměl jsi dodat, že pokud není machr na stříkání tak ho čeká půlhodina točení modelem po každé vrstvě tak, aby barva po nástřiku nestékala...

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

No nevím jaký jsi na stříkání machr Ty Svá´to ,ale když máš dobře nazákladovaný spodek,tak ve třech či čtyřech slabších vrstvách jak radím to nemusí točit.Pokud má airbrush tak to rozhodně nenaleje.Zajímalo by mně čím dělají Tvoji kluci v kroužku.Ti moji (i když je už nemám)to rozhodně se syntetikou dovedli.Mezi námi jak je to dlouho ,co jsme si to natírali štětci,protože mít kompresor to bylo něco.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

No, nemyslím si, že bych na stříkání byl poleno i když profík taky nejsem. Ale při syntetice se pěkně zapotím. Stačí trochu se někde zastavit a je o průser postaráno.

Jinak stříkáme nitrolaky, základní sortiment barev jde pořád koupit a odstíny co nejsou si míchám sám.Hlavně práce s nitrem je nesrovnatelně rychlejší a pohodlnější. Na druhou stranu je pravda, že syntetika je o něco odolnější. Ale kluci ty lodě stejně omlátí ať je tam nitro nebo syntetika...

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Dá se i těmi spreji, jak píše Morpheus141. Ani to nemusí být Motip. Chce to hlavně první vrstvu (beru, že už stříkám finální vrstvu, základy atp. jsou už hotové) jen tak trochu víc poprášit, nechat zavadnout a pak nanést plnou vrstvu, radši na víckrát a pokaždé nechat trošku ovadout. Pak žádné potekliny nehrozí. Je jasné, že "tahy" musí být plynulé a rovnoměrné, nástřik musí být systematický (postupně, podle jednotlivých ploch) a nesmí se někde "zamyslet" nebo se zastavit a povídat si vtipy, aniž by přestal mačkat spoušť...
Je hlavně dobré si to předem vyzkoušet a ne se vrhnojut na dobře zpracovaný model a pak mít oči pro pláč kvůli nepodařenému nátěru.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Vidim, ze se zabyvate pobnou problematikou jako momentalne ted ja resim :-) Proto nebudu zakladat nove vlakno a zkusim se dozvedet neco zde.

Chystam se nastrikat trup lodi, ktera ma na sobe uz vrstvu GelCatu. Bohuzel me predchozi zkusenosti s barvami ve spreji nebyly vubec ruzove. Barva se loupala. Jedna se o trup trosku rychlejsi lode (1.5kg, 1.6kW) a kde se pocita i s obasnym kotrmelcem, tedy barva musi opravdu dobre drzet.

Napadlo mne dve varianty, a to dvouslozkovy epoxy  a druha dvouslozkovy akryl strikany primo na zdrsneny gelcoat. Bohuzel ani s jednim nemam zkusenosti. Ma li nekdo s timto zkusenosti, sem s nimi, prosim :-)

Nejen rychlíci: http://olaf.webz.cz

14

Cuga napsal:

Vidim, ze se zabyvate pobnou problematikou jako momentalne ted ja resim :-) Proto nebudu zakladat nove vlakno a zkusim se dozvedet neco zde.

Chystam se nastrikat trup lodi, ktera ma na sobe uz vrstvu GelCatu. Bohuzel me predchozi zkusenosti s barvami ve spreji nebyly vubec ruzove. Barva se loupala. Jedna se o trup trosku rychlejsi lode (1.5kg, 1.6kW) a kde se pocita i s obasnym kotrmelcem, tedy barva musi opravdu dobre drzet.

Napadlo mne dve varianty, a to dvouslozkovy epoxy  a druha dvouslozkovy akryl strikany primo na zdrsneny gelcoat. Bohuzel ani s jednim nemam zkusenosti. Ma li nekdo s timto zkusenosti, sem s nimi, prosim :-)

Tak tolik odpovedi jsem teda opravdu necekal........aspon mam vlakno sam pro sebe :-)

15

Cuga napsal:
Cuga napsal:

Tak tolik odpovedi jsem teda opravdu necekal........aspon mam vlakno sam pro sebe :-)

Ono možná půjde o to, že Gelcoat je hodně obecné zadání, skoro si troufnu například napsat, že "potřebuji nastříkat plast", to též asi odpověď nebude.

Nemám osobní zkušenost na lodi, ale co tak vím, obecně na Gelcoatu nedrží nic.
Šel bych cestou zdrsnění (tak šestistovkou), následně základ na plasty a pak asi akryl.

Otázka je, proč jsi rovnou nedal barvu do Gelcoatu?

Zachovejte paniku :-)

16

jaroj napsal:

Ono možná půjde o to, že Gelcoat je hodně obecné zadání, skoro si troufnu například napsat, že "potřebuji nastříkat plast", to též asi odpověď nebude.

Nemám osobní zkušenost na lodi, ale co tak vím, obecně na Gelcoatu nedrží nic.
Šel bych cestou zdrsnění (tak šestistovkou), následně základ na plasty a pak asi akryl.

Otázka je, proč jsi rovnou nedal barvu do Gelcoatu?

No, nejsem autor toho trupu, nestavel jsem ho, ... soucasna barva gelcoatu mi nevyhovuje. Zkusim jak rikas: Zaklad na plasty, a na to dvouslozkovej akryl, treba to bude drzet.

Gelcoat a obecne zadani, .... popravde nejsem teto problematiky znaly, tak me vubec nenapadlo, ze je vice druhu gelcoatu, kterej se strika do negativnich forem rychlych lodi. Sry.....

17

Cuga napsal:

....

Gelcoat a obecne zadani, .... popravde nejsem teto problematiky znaly, tak me vubec nenapadlo, ze je vice druhu gelcoatu, kterej se strika do negativnich forem rychlych lodi. Sry.....

No minimálně je můžeš dělit na polyesterové a epoxidové, ale tím se netrap.

Zachovejte paniku :-)

18

jaroj napsal:
Cuga napsal:

....

No minimálně je můžeš dělit na polyesterové a epoxidové, ale tím se netrap.

Polyesterovy GelCoat na epoxidovy turp? ....... tim se asi trapit nebudu.

PS: prosim, nepis mi, ze si nevedel, ze se jenda o polyester trup (rychlici se delaj z ceho, a proc?).....tim se fakt netrap.

19

s tím GelCoat,nebo probarvovače do pryskyřic,zkus zavolat to firmy Chemex tam ty materiály prodávají,čím se to dá dodatečně nabarvit,aby to drželo

model Merrimack,jeho provoz,vývoj systémů,praktické zkušenosti z provozu za 15 let

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Merrimack Miloš napsal:

s tím GelCoat,nebo probarvovače do pryskyřic,zkus zavolat to firmy Chemex tam ty materiály prodávají,čím se to dá dodatečně nabarvit,aby to drželo

Diky za echo, zkusim to.

21

Tak tady pozoruji debatu o stříkání modelů upravených povrchem GelCoat.Je naprosto jedno jest-li je epoxydový nebo polyesterový.Problém který tady řešíte je v tom, že na povrchu modelu zůstávají zbytky separačních vosků a ty vám oddělí nástřik od Gel Coatu. Při výrobě používám běžně polyesterový a není problém s další povrchovou úpravou.A jak na to? Nejprve důkladně model omyjte několikrát acetonem ,je nutné často měnit ubrousek nebo hadr.Poté je nutné model přebrousit pod vodou s přídavkem mýdla celý model jemným smirkem alespoň 500kou.Samozřejmě záleží jak dokonalý povrch model má.Pokud je velmi dobrý tak to může být i 1000.Nejde tam o to ,aby v modelu byly hluboké vrypy,ale aby povrch zmatněl.Pokud je povrch dokonalý tak, že již není třeba cokoliv přetmelovat nebo upravovat je model připraven k nástřiku.Jestli ,ale potřebujete povrch vylepšit udělejte nástřik akrylátovým dvojsložkovým plničem ,NEPOUŽÍVAT plnič ve spreji.Po nástřiku se vám pěkně ukážou nedostatky, které přetmelte polyesterovým auto tmelem co nejjemnějším.Potom celý model obruste pod vodou alespoň 400kou.Pak je možné model nastříkat dvojsložkovými akrylátovými barvami v třech tenkých vrstvách s odstupem,alespoň 15 min mezi vrstvami.Lze použít i barvy Motip ale ty po čase velmi zkřehnou a dělají se na modelu  prasklinky.
Běžně se modely ,které vyrábím polepují na GelCoat samolepicími nálepkami a  poté se vše přestříká akrylátovým lakem vypadá to moc pěkně a drží to,ale musí se dodržet tento postup. LADA.MMP

22

tak tohle mě zajímá, nebylo by pár obrázků.????

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

chci se zeptat když se model lakuje to se provádí normálně štetcem a natírá se to nebo jak někdo tady píše se to stříká?

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

petr hájek napsal:

tak tohle mě zajímá, nebylo by pár obrázků.????

Jen tak narychlo
http://www.powerboat-friends-freising.de/usergallery/albums/userpics/Kiton%20Fainplast%20014.jpg
http://www.powerboat-friends-freising.de/usergallery/albums/userpics/Kiton%20Fainplast%20015.jpg

25

LADA.MMP napsal:

Tak tady pozoruji debatu o stříkání modelů upravených povrchem GelCoat.Je naprosto jedno jest-li je epoxydový nebo polyesterový.Problém který tady řešíte je v tom, že na povrchu modelu zůstávají zbytky separačních vosků a ty vám oddělí nástřik od Gel Coatu. Při výrobě používám běžně polyesterový a není problém s další povrchovou úpravou.A jak na to? Nejprve důkladně model omyjte několikrát acetonem ,je nutné často měnit ubrousek nebo hadr.Poté je nutné model přebrousit pod vodou s přídavkem mýdla celý model jemným smirkem alespoň 500kou.Samozřejmě záleží jak dokonalý povrch model má.Pokud je velmi dobrý tak to může být i 1000.Nejde tam o to ,aby v modelu byly hluboké vrypy,ale aby povrch zmatněl.Pokud je povrch dokonalý tak, že již není třeba cokoliv přetmelovat nebo upravovat je model připraven k nástřiku.Jestli ,ale potřebujete povrch vylepšit udělejte nástřik akrylátovým dvojsložkovým plničem ,NEPOUŽÍVAT plnič ve spreji.Po nástřiku se vám pěkně ukážou nedostatky, které přetmelte polyesterovým auto tmelem co nejjemnějším.Potom celý model obruste pod vodou alespoň 400kou.Pak je možné model nastříkat dvojsložkovými akrylátovými barvami v třech tenkých vrstvách s odstupem,alespoň 15 min mezi vrstvami.Lze použít i barvy Motip ale ty po čase velmi zkřehnou a dělají se na modelu  prasklinky.
Běžně se modely ,které vyrábím polepují na GelCoat samolepicími nálepkami a  poté se vše přestříká akrylátovým lakem vypadá to moc pěkně a drží to,ale musí se dodržet tento postup. LADA.MMP

Velice dekuji za prinosne info.

Rad bych se zeptal na konkretni barvy, kterymy se vase trupy strikaji . Rovnez by me zajimal i ten transparentni lak na prelakovani vasich samolepek, bych nalepky neposkodil.

Diky.