26

Re: Kdo máte Artura - hlaste se !

Přesně tak moje řeč, ty fotky by bodly nebo i ten odkaz - mě už došla fantazie o Arthurovi jsem toho moc nenašel, ale je hodně podobných lodí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

vegetak napsal:

.... A pokud jde o maketovost pohonu tak nevím, ty slabé pohony, koukněte kde ty lodě jezdily.

doufám, že jsi to myslel jako vtip... smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

Bože, jasně wink

já v něm měl iglu a 4,5V baterku a měl jsem co dělat oběhnout na druhou stranu tongue
šlo hlavně o tu fotku roll

Nenašel jsem žádné údaje o motorech, zatím jen na jedné stránce byl k fotce i zvuk motoru pro představu.

A teď vážně, plánuju dát tam pohon inspirovaný Ivanem jen to nebude žádný speed ale motorek ze starého ploteru rukou ho neudržíš spotřeba parádní velký rozsah otáček /100-3000/ a tichý chod jo a má i spojku - stavěný je na trvalý chod

lod pojede majestátně jak má rybářská loď plout a na konci páky uděláme snad i vlnu cool

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

Info o motorech:
v nějaké knížce o Tirpitzi popisovali jak jeli s Arturem a Charioty ho potopit a pokazil se jim motor. A píšou tam že " jednoválcový motor jim spravil místní kovář ".
Já vím, je to informace jak noha, ale aspoň něco pro představu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

no to by odpovídalo tady je link s tím zvukem kdo si poslechne dá za pravdu Ivanovi možná proto se jich tolik pohřešuje ale museli to být tvrďáci na jeden válec takový skluz lol

http://www.nnfa.no/no/fullfoerte-prosje … ?Itemid=43

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Kdo chcete, tak pár malých fotek "Artura" originálu co jsem kdy našel na Inetu:
http://www.mo-na-ko.net/download/Artur.zip
Keba

Keba - webmaster
http://www.tugtowing.cz

32

pokud jde o to jak artur dopadl...mám celý článek..naskenovaný z nějakého hodně starého modelářského časopisu.....je co ho vytáhnu tak ho tady přepíšu...jak se vydali potopit Tirpitz...

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

No co, táhli Charioty až kousek ke kotvišti Tirpitze, pak se kousek vrátili a potopili ho...

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

SH napsal:

No co, táhli Charioty až kousek ke kotvišti Tirpitze, pak se kousek vrátili a potopili ho...

Tvoje příspěvky vždy mají hlavu a patu, ale tohle je totální úlet.  :-)

Keba - webmaster

35

Fakt? Takhle to popisuje Hubáček v Moři v plamenech. Po potopení pak posádka přešla hranice do Švédska. Jestli je to jinak, tak se omlouvám.

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

SH napsal:

Fakt? Takhle to popisuje Hubáček v Moři v plamenech. Po potopení pak posádka přešla hranice do Švédska. Jestli je to jinak, tak se omlouvám.

Posádky chariotů se k Tirpitzu ani pořádně nepřiblížily a stejně to popisuje i Hubáček v tebou zmiňované knize. I tak to byla poměrně dramatická akce, která byla předčasně ukončena velkou smůlou. Tirpit ke dnu dostal až útok britským miniponorek X. Dvě dokázaly pod jeho kýl dopravit nálože a ty skutečně explodovaly a loď poškodily natolik, že dosedla na mělčinu a udělaly z ní vpodstatě mrzáka - po opravách už to nebylo prostě ono.
Jinak charioty potopily jinou loď, ale nebyly to charioty britské ale italské. V Gibraltaru podnikli Italové několi úspěšných útoků a potopili nebo poškodily válečné i obchodní lodě. Doporučuji knihu "Záludné miniponorky" od J.Borotský a A.Kuneš nakl. Naše vojsko 1990.

Keba - webmaster

37

já to tak také četl

Jedním s pokusů o vyřazení Tirpitze ze hry byla operace „Tille“. Při ní použitá rybářská loď Artur, jakých v norských vodách lovily stovky, měla do blízkosti bitevního plavidla dopravit dva charioty. Tak byla pojmenována potápěči řízená torpéda podobná italským Maiale. Každý chariot měl bojovou hlavici naplněnou 300 kg účinné výbušniny schopné bez problémů zlomit Tirpitzi páteř.
Celá operace byla po náročném nácviku spuštěna 25. 10. 1942. Odpoledne 28. 10. 1942 se Artur přiblížil k Norskému pobřeží, druhého dne byla torpéda jednoduchým jeřábem spuštěna do vody a připoutána za rybářskou loď. 31. 10. 1942 Artur bez problémů prošel německou kontrolou a pomalu směřoval ke kotvišti bitevní lodě. Dostal se ale do bouře a pouhých 5 mil od svého cíle se oba charioty utrhly a klesly do hlubin fjordu. Britští a norští námořníci tedy potopili i Artura a pokusili se dojít do neutrálního Švédska. Jednoho z Britů dostali Němci a po výslechu na úřadovně trondheimského gestapa byl na přímý Hitlerův rozkaz 19. 1. 1943 popraven.

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

artur jinak
natrefil jsem na model který je arturovi podobný jako vejce vejci ale je od jinud
na    webu_www.modelboatmayhem.co.uk/ v sekci your models/Jan Arild Aarseth podle jména je to zřejmě severké pojetí tématu ale kdo ví

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

Ahoj, jak velký mohl být originál? Nebo alespon jemu podobné čluny? Docela by mne zajímalo, v jakém měřítku vychází (přibližně) ta stavebnice. smile

Daniel Haitmann

ARTUR - momentálně v kompletní rekonstrukci

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

Kdysi jsem to počítal a vyšlo cca 1:30

Share

Palec nahoru Palec dolu

41

Já jsem "postavil":lol: 2 Artury. Jeden někdy okolo roku 1980, doplňky , nádstavby vše hotovo, jen ten trup se nedostal za stadium broušení, bohužel.
Ale na vojně jsme skoro tajně modelařili a s kámošem jsme ho dokončili a vyzkoušeli na požární nádrži. Igla a "jedna plochá" moc legrace neposkytla, dali jsme dvě paralelně a už to jezdilo mnohem dýl. Ten Artur měl záď uříznutou do zrcadla a tím se trochu lišil....Bohužel jsme ho tam museli nechat, asi "odešel" brzo po nás, nedělám si iluzi.
Takže mám někde trosky toho starého, na opravu to už nevypadá, přežil i povodně,  ale nedávno jsem koupil v šopu bazarovou stavebnici a tak mám jednoho "nového" doma....;)

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

postaven někdy v 89,funkční poziční světla,regulace rychlosti pomocí rozsvícení světla v kabině,pohon Igra motor 4.5V,sérioparalerní zapojení čtyř plochých baterií,šroub 40,zatáčku bral bokem,RC modela 27Mhz,ovládání rychlosti,kormidlo,od té doby stojí jako dekorace

model Merrimack,jeho provoz,vývoj systémů,praktické zkušenosti z provozu za 15 let

Share

Palec nahoru Palec dolu

43

ARTURA  mám tiež a je vo velmi dobrom stave a stále pripravený  k plavbe.

Share

Palec nahoru Palec dolu

44

Trošku z jeho historie,stavebnicu som kupil v roku 1979 v tom roku bol aj postavený,vtedy mal motor IGLA 4,5V
Asi v roku 1987 bol osadený RC súpravou a bol vymenený motor za silnejší,motor bol z kalkulačky ALKA,otáčky mal 2500ot/min.Chod vpred a vzad bol robený cez dva mikrospínače.servá boli použité Hitec Apollo300.  V roku 1987 bol nanovo vytmelený vybrúsený a nastriekaný trup. Momentálne chcem opäť vymeniť hnaciu jednotku za motor MIG 280 a prevodovka 5:1   a osadiť regulátor otáčok pre plynulý chod vpred a vzad.  Momentálne je vystavený ako dekorácia ale stale pripravený k plavbe.

Share

Palec nahoru Palec dolu

45

watson220 napsal:

Trošku z jeho historie,stavebnicu som kupil v roku 1979 v tom roku bol aj postavený,vtedy mal motor IGLA 4,5V
Asi v roku 1987 bol osadený RC súpravou a bol vymenený motor za silnejší,motor bol z kalkulačky ALKA,otáčky mal 2500ot/min.Chod vpred a vzad bol robený cez dva mikrospínače.servá boli použité Hitec Apollo300.  V roku 1987 bol nanovo vytmelený vybrúsený a nastriekaný trup. Momentálne chcem opäť vymeniť hnaciu jednotku za motor MIG 280 a prevodovka 5:1   a osadiť regulátor otáčok pre plynulý chod vpred a vzad.  Momentálne je vystavený ako dekorácia ale stale pripravený k plavbe.

miG 280 a přřevodovka no nic moc, budeš s tim mít dost problémů, osobně bych volil motor Mabuchi z admiralshopu na napětí 6-24V a napájet maximálně 6ti článkem
tenhle motor mam v Arturovi a jezdí hezky pomalu skoro maketově
věř mi.

Elektronická Sekretářka Nojby pro neznalé: JSEM MUŽ

Share

Palec nahoru Palec dolu

46

Nojby napsal:
watson220 napsal:

miG 280 a přřevodovka no nic moc, budeš s tim mít dost problémů, osobně bych volil motor Mabuchi z admiralshopu na napětí 6-24V a napájet maximálně 6ti článkem
tenhle motor mam v Arturovi a jezdí hezky pomalu skoro maketově
věř mi.

No aj mne jazdí ARTUR pekne a maketovo a napájam ho 6ti článkom  3000mAh   Ale chcem vyskúšať zmenu ,nikdy nieje problém dať naspäť pôvodný motor, inak mám tam skrutku 3list 55 mm   asi Graupner

Share

Palec nahoru Palec dolu

47

3list 55mm ??? To máš stihač ponorek? A jak se Ti tam vešel? Artury jsem viděl zatím s 30mm šroubem a jezdilo to dostatečně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

48

Já mám v Arturovi čtyřstovku,převodovku 1:3 a šroub Robbe 40 vešel se tam taktak,napájím to gelovkou 6V 4,5Ah. Je to dost přemotorované,i když plný plyn je bez problémů.Couvá perfektně.
Plánuju totiž převlek za remorkér.Jo a vydrží to jezdit celé odpoledne-od vody jdu obyčejně
kvůli vybitým aku.ve vysilači.:cool:

Share

Palec nahoru Palec dolu

49

SH napsal:

3list 55mm ??? To máš stihač ponorek? A jak se Ti tam vešel? Artury jsem viděl zatím s 30mm šroubem a jezdilo to dostatečně.

No kenečne zmena ja mám Artura z 55mm 3listom.môžem poslať foto

Share

Palec nahoru Palec dolu

50

Zdravím, tak se taky hlásím že mám Artura, je tomu dva dny co jsem v modeláři spatřil celou kompletní stavebnici. Nebylo moc o čem přemýšlet tak jsem se rychle vrátil pro peníze a už na něm pomaličku ale jistě pracuji.

Share

Palec nahoru Palec dolu