Jak jsem se znínil, tady je popis "couvačky" pro soutěžící a rozhodčí. Byla maximální snaha, aby tato nová překážka co nejvíc vyhovovala vžitým pravidlům této sezóny.
10. plavební kanál s couváním
10.1 Popis překážky:
Jedná se o plavební kanál, který se v druhé polovině své délky rozšiřuje na dvojnásobek původní šířky. V místě rozšíření je vyústění kanálu. Zadní stěna plavebního kanálu je otevřená.
10.2 Předepsaný způsob proplutí:
10.2.1 Soulodí vpluje do plavebního kanálu s couváním přímo jeho zaústěním.
10.2.2 Z prostoru plavebního kanálu s couváním musí soulodí vycouvat jeho vyústěním.
10.2.3 Při couvání platí pravidlo, že manévr couvání musí porovést předepsaný počet lodí podle vzorce: počet lodí v soulodí mínus jeden remorkér. Vlek tedy musí procouvat vždy.
10.2.4 Couvání se za správně provedené považuje tehdy, pokud soulodí vyústěním kanálu propluje v obrácené poloze (otočená kolem podélné osy v horizontální rovině o 180°) než do něj vplula zaústěním.
10.2.5 Během proplouvání plavebního kanálu s couváním může soulodí zcela opustit prostor plavebního kanálu s couváním zadní otevřenou stěnou, ale musí se do něj vrátit opět přes zadní otevřenou stěnu. Jinak se jedná o minutí - 15b.
10.3 Hodnocení dotyků:
10.3.1 V brance platí, že se počítá první dotyk každé lodi na každé bóji. Stěny plavebního kanálu s couváním jsou protažené bóje. Dle pravidel tedy platí, že se počítá každý první dotyk na každé straně kanálu zvlášť. Dvoučlenné družstvo může tedy za dotyky v plavebním kanálu s couváním nasbírat max. 3 trestné body x počet stěn x 2 (za směr vpřed a vzad).
10.3.2 V plavebním kanálu s couváním se rozlišují dva směry plavby - vpřed a vzad.
10.3.3 Směr vpřed začíná v okamžiku, kdy soulodí zahájí plavební kanál s couváním vplutím do zaústění. Směr vpřed končí v okamžiku, kdy soulodí zahájí směr vzad (couvání).
10.3.4 Směr vzad (couvání) začíná v okamžiku, kdy soulodí zahájí opuštění plavebního kanálu vplutím do vyústění nebo zcela opustí plavební kanál s couváním otevřenou zadní stěnou. Směr vzad (couvání) končí v okamžiku, kdy soulodí celé propluje vyústěním plavebního kanálu s couváním.
10.4 Další penalizace:
10.4.1 Pokud se nepodaří družstvu procouvat vyústěním plavebního kanálu s couváním předepsaným způsobem, je penalizováno za neprovedený manévr - 10b.
10.5 Manévrování s vlekem při proplouvání překážky:
10.5.1 jedno členné družstvo:
Platí pravidlo o manévrování s vlekem na trati (viz. bod 5.).
10.5.1 dvoučlenné družstvo:
10.5.1.1 Je povoleno manévrování způsobem trup o trup.
10.5.1.2 Od okamžiku, kdy tažný remorkér celou délkou trupu vpluje do plavebního kanálu s couváním jeho zaústěním nebo otevřenou zadní stěnou pokud jej touto zadní stěnou soulodí opustilo.
10.5.1.3 Končí okamžikem, kdy oba remorkéry celou délkou trupu opustí plavební kanál s couváním jeho vyústěním nebo otevřenou zadní stěnou.
10.5.2 tříčlenné družstvo:
Platí pravidlo o manévrování s vlekem na trati (viz. bod 5.).
10.6 Povinnosti soutěžících a rozhodčích při proplouvání překážky:
10.6.1 Rozhodčí ani soutěžící nemají při proplouvání této překážky žádné zvláštní povinnosti.
Konec